Mamici de Fulgusori de Nov.Dec2009(30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

seara buna,
am iesit la raport. am fost la noua doctorita. imi vine sa o pup ce draguta e.... mi-a facut o eco de mai bine de jum de ora.... de era sa adorm... e foarte atanta si mi-a dat multa incredere in mine. l-a masurat pe de m-a zapacit. tottul e bine. cica am colul cam mic dar ne vedem in 2 saptamani pentru TT ( ca eu am pierdut trenul cu DT ca am asteptat sa aiba chef fosta doctorita) si atunci alt eco si vedem ce mai e de vazut. dupa eco DPN e 1 dec nu 4. asta micu creste repede

byabeatrice acum m-am lamurit. sper ca nu te-a deranjat intrebarea mea. vb fetelor de pe aici.... neuronul gravidos e vinovat am inceput sa uit bunele maniere



12+
bebe creste
Un copil poate oricānd sa-l īnvete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodataa si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste.-Paulo Coelho īn "Al Cincilea Munte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Cine updateaza lista, poate ar fi bine sa treca "suntem un de -ute cu x si y

Mai feteleor, pai daca ma uit pe listutza ma apuca durerea de cap: pai baietii mei ce o sa faca? Unde-s ?

Betty78 16+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Gata s-a rezolvat...

15+

Mariana

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Rgagapie, din ce stiu eu, pt dublu test, ai facut eco si testele de sange nu? La eco, am eu o intrebare, nu ti-a spus dr masuratorile bebelului adik stranslucenta nucala si lung bb, ca stiu sigur ca astea erau singurele masuratori trecute in foaia aia cu date care se iau in considerare cand se analizeaza riscu de trisomii.
Si stiu ca se mai trecea lungimea ciclului tau menstrual, varsta ta, tipul caucazian, si cand ai avut UM. Si astea toate corelate cu analizele la sange pot sa dea rezultate de cele mai multe ori fals pozitive daca e trecuta aiurea una din masuratori..daca ai fost poate la un ecografist care ce stiu eu ce a masurat aiurea pe acolo..Important e sa fi vazut tu la eco nasucul lui bb, ca stiu ca e ft importanta prezenta osului nazal la ecografia asta de 12sapt..sau cate aveai pt DT. Ca daca nu se vedea deloc format osul nazal-adik profilu ala mic de nasuc ca la toata lumea, e cel mai probabil cu SD. Stiu ca eu la 11 sapt si 5 zile avea bb translucenta nucala de 0.8mm si lung bb de 43.4mm, se vedea nasucu si doctoru a zis ca el crede ca e ok bebele, dar totusi sa mergem si sa ne ia analizele pt dublu test.
Asa ca daca ai posibilitatea sa verifici pe fisele alea de analize ce masuratori sunt trecute, poate au fost facute gresit...imi dau si eu cu parerea.
Plus de asta, stiu ca nu se trece direct la amnio asa tam nesam, ca si ala daca citesti iar are nus tiu ce riscuri, mai mari sau mai mici in functie de doctorul pe mana caruia te lasi sa faci amnio.
Stiu ca de obicei se face triplu test si daca si ala iese prost, se face amnio.
Incearca daca nu iti permiti amnio, sa mai cauti un ecografist ft bun, sa faca un eco sa il mai masoare , daca te mai incadrezi inca ca sapt pt DT...Chiar nu trebuie sa ajungi asa direct la amnio! Plus, cauta pe aici pe forumuri, ca e un topic sigur pe tema asta, si mai informeaza=te si pe acolo!
imi imaginez prin ce temeri treci acum, sper sa reusesti macar sa strangi banutii,daca e cazul sa faci in final amnio_ca iarasi am citit de o gramada de fete care au facut, si li s-a spus ca bb e perfect sanatos, si macar au putut sa stea pan la sf sarcinii linistite!

'Love doesn't make the world go round, but it makes the ride Worthwhile' Franklin P.Jones

Laura, 16+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

ah si inca ceva krelia: aici sarmalele sunt sunt considerate mancare libaneza...si sunt de mai multe feluri...mmmmmm acum ca mi-ai adus aminte am o poftaaaaaaaaaaaaa...cred ca maine mananc...ahh si salata de vinete.



alexa


AAAAAAAAOOOOOLLLLEEEEOOOOO CAND AM ZIS CA AM EDUCATO NITEL PE KRELIA ,HOP APARE ALT PERICOL

PS: vezi mesajul destinat Krelie putin mai in urma si-ai sa vezi ce te asteapata!!!!

15+

Mariana

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

am zis ca nu intru..da' ete ca nu poci sa stau fara voi!

si ce gasesc...pe simi care ma baaaaateeee.......eh biiiineee...d'acu' incolo pomesc mereu meniul, macar sa stiu o treaba ...
(glumesc, da?)

alexa, ziceam ca iese altceva comparativ cu faptul ca eu vroiam s-ti fac un compliment, fata de pozuci si de cum iti sta in vesmintele acelea...si mintea mea era la...lupte ...ceea ce nu avea nici o legatura cu mesajul meu. Nush dk am fo' explicita...da' ai inteles ideea
De salata de vinete stiam...ca am cunoscut si eu acu' shpe ani un baiessel jumate libanez.....da' eu nu impartaseam nimic cu el ..
io zic sa terminam discutia asta cu sarmale si vinete ca mi-e ca ti-o iei si tu de la simina
si sper ca nu te-ai supi, da? (ca acu' vaz ca m-ai cam luat in colimator )

betty, sa stii ca si eu tot la cei de la cord center m-am gandit...desi, mai am un pliant acasa..nu mai stiu de la cine...

Ramona...tu ai facut daor dublu test? ca eu stiu ca se mai face si triplu test....eu zic sa il faci si pe acela, ca parca e mai sigur...desi parca ultima "gaselnita" era dry test....nu stiu..macar spui ca ti-ai facut datoria si.ai facut-o si p'asta..stii cum se spune...macar te mai linistesti..pe cat posibil...
sunt alaturi de tine!

monis, eu ziceam ca nu as da papa noastra pe papa libaneza...e drept...ca nu am incercat....dar...nah...rumanu' ie ruman (si ie patriot) ... e drept, ca as incerca...da' nu cred ca al meu ar fi tentat....
mie-mi place papa nemteasca...deh, radacinile

ma retrag in canapea....pupix......


krelia 15+
tzutzupida noastra creste si pozeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

[quote]citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

si daca scriai jihad nu era nici o problema...inseamna altceva ..inseamna lupta dar nu in sensul de razboi...jidad poti sa faci si in sufletul tau atunci cand te lupti sa alegi ceea ce este bine..mai bine zis cand te lupti cu tentatii...



Hm, ce departe suntem... im mintea mea inculta jihad se referea la razboi, e drept, dar la acel razboi... Mercic de lamurire.
Cine zice ca nu da papa noastra pe cea libaneza, poate nu a mancat libaneza adevarata . Nici eu nu as da-o... decat pentru perioade f lunig in care sa mananc mancare arabeasca

monis 16+
[/quote]



nu cred ca este vb de inculta...dar daca nu stii araba banuiesc ca ai luat traducerea facuta in presa..eu am si studiat araba in faculatate asa ca stiu ce zic...si da..inseamna si razboi sfant...dar toti extremistii aia pe care ii vedeti la tv deformeaza total adevaratul sens..ma refer la acei oameni limitati care se "explodeaza" si fac masacre in jurul lor si spun ca ei fac jihad...ma rog..nu mai scriu acum ca deja eu cred ca am devenit terorista ...am scris la msgs k deja cred ca v-am adormit...

krelia nu m-am suparat deloc..dar asa sunt eu sar repede cu explicatii..bine inteles acolo unde ma pricep..acum inchid..a venit husband-ul cu falafeeeeeeeeel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui rgagapie

Nu am facut, dar la noi nu e un eco asa d performant. Tre sa ma interesez in TM. si sa vad si cat costa, aceasi veche problema banii. K as putea face TCV dar tot asa la Tm si coata cam 1.000 lei, iar d suma asta nu dispun, mai ales k stau p chirie

Ramona +13


Pai dublu test se citeste impreuna cu ecografia.....se confrunta niste valori de la analiza de sange cuniste valori de la ecografie.....e eu una as mai cere parerea unui alt medic.Cand ai facut dublu test? Cati ani ai?




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si speram, samburica din burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo č l'espressione pił viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Doura, nu ne plictisesti delok, chiar si eu am multe curiozitati vis-a-vis de tarile musulmane, traditii, etc...
Plus, ca eu am si preconceptii cand aud de barbatii musulmani, ca auzim mereu cazuri nasoale de casatorii intre romance si musulmani, care de cele mai multe ori se sfarsesc in fuga fetelor acasa inapoi in romania, datorita batailor, si subjugarii lor in tarile islamice..Si chiar vreau sa imi spulberi ideile astea preconcepute!

'Love doesn't make the world go round, but it makes the ride Worthwhile' Franklin P.Jones

Laura, 16+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Pai dr. mi-a recomandat direct amino. A zis nici nu mai stiu c legat de triplu Test. M-am uitat acum p rezultat iar la translucenta nucala nu e trecut decat mm, fara valoare.
Cred k o sa merg joi la bioclinik sa cer fisa cu care am venit d la dr., k eu imi amintesc k era trecuta o valoare, dar nu imi amintesc care.
Vineri am facut dublu test si mai puteam doar pana sambata.
Oricum maine dimi il sun sa il intreb c valoare mi-a trecut el p fisa. K maine sunt toata ziua la servici, cu putin noroc ajund undeva inainte d 22:00 asta d la 7 am rupta d si cu picioarele nu mai zic cat d umflate.
Va multumesc din suflet pt incurajari

Ramona +13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Stiu Krelia ca tu ziceai, vorbeam si eu asa... mai voalat... Da' tre sa incerci neaparat papa lor... bun bun bun

monis 16+

Mergi la inceput