Abdomen extra-plat (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Deus, locuiesc intr-un complex care are si piscina, nu e doar a mea. :-)

nimic




Bun si ala. Eu sunt innebunita dupa inot, cred ca toata ziua m-as balaci, si sa nu uitam ca se slabeste bine cu inotul, ca sa nu mai vb de tonifiere :)

Pe mine ma cam dor toate, dar tot fac diseara tae bo. Sper ca nu gresesc, dar aseara nu am facut decat Pilates si putin stepper.

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

vad ca voi aveti energie seara pt sport...asta puteam doar la 20 de ani. Dupa ce-l culc pe voinic, adica acuma la ora 22.30 numai am chef de nimic activ:)

Gooood job

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu tot seara fac sport dupa ce culc trupa. Nici n-as putea altfel. Mergeam intr-o vreme la sala dar am sacrificat prea mult din timpul (oricum f putin) dedicat copiilor si nu mi-a priit deloc. Asa ca acum culcam plodaraia pe la 9:30-10 si apoi ne apucam amandoi de sport. Si merge tare bine.

Ma rog, mai putin acum ca sunt la CM cu umflaturi, nervi, depresie etc etc etc, nu detaliez, Deus stie mai bine

Crinuta, am Winsor Pilates pe compu. Ti-l trimit pe transfer.ro daca-mi dai o adresa de email pe PM.

Allure, intotdeauna ai fost un exemplu pt mine, inca de pe vremea cand ziceai ca faceai teaser-ul ala de la Winsor Pilates si eu abia ma ridicam de la pamant. Acum am mai progresat, dar tot mi-e greu la teaser. Ma uit si eu sa vad ce bazaconie e programul ala al tau.

Conchita, ce fain ca ai piscina. Eu am facut watergym in concediu si mi s-a parut super-mese! Din pacate pe aici pe langa mine eu n-am unde sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Conchita si Carolina multumesc de cuvintele frumoase...si eu, ca oricine, am nevoie de incurajari. Sper ca "intrunirile" noastre de aici sa fie reciproc avantajoase.

Din toate cautarile si studiile mele am ajuns la concluzia deloc mareata si foarte simpla: ca sa slabesti/ sa te mentii/ sa arati bine trebuie o combinatie de:

- cardio
- strength training (greutati) la modul SERIOS
- dieta slaba in grasimi/ calorii (multe cruditati, cita mai putina mincare procesata)

Si asta cel putin 6 zile pe saptamina...a 7-a mai bagi un desert, o leneveala, nu se pune.

AM ZIS! Ce supe de varza, ce diete fantoma cu infometare pina la pandalie, ce aparate minune (ok, astea ajuta dar se poate si fara ele)...

AMBITIEEEEEE! Ambitia e ingredientul nr 1!
Vrei sau nu vrei? La asta se reduce.

Hai ca bag CD-ul in priza si ma apuc de transpirat (ieri am facut cardio, azi fac greutati)

Programul meu e foarte complex, contine pe linga strength ex. si cardio, stretches, plyometrics, yoga...o gramada de programele, toate a cite o ora.

Aici e un interviu care mi-a placut mult si o sa va lamureasca foarte bine despre program: http://www.youtube.com/watch?v=TqB1NvdLtE4

Imi place ca e foarte "motivational"...ca si cum as avea un trainer linga mine si imi tine moralul. Nici nu stiu cind trece o ora!


ps - tipul din interviu are 51 ani!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu pot sa fac asa ceva
la inceput cand a aparut Pilatesul pe DC mi-am facut rost , faceam programul intensiv de 20 de minute parca.Dupa 2 saptamani m-am plictisit de moarte.
Am incercat Tae Bo , la fel...

Eu sunt ca un catel , am nevoie de sport gen baschet , volei , fotbal , tenis , ping pong, etc etc etc.
Chiar acum vorbeam cu prietenul emu care a pus burta de la atata bere ca trbuie sa facem ceva(el , ca eu am ce, dar oricum il acompaniez). Din pacate inotul e f. scump , 4 sedinte costa 100 lei , nici nu ma dezmeticesc bine daca merg de 4 ori la bazin...
Jucam tenis in weekend, macar ala il putem juca si iarna. Eu sunt cu baschetul, dar in rest... din pacate la noi nu este dezvoltata ramura sportiva. Ce norocoasa esti Conchita!
Numai cand ma gandesc ca pana si in Canada , intr-un orasel cu 3 strazi aveau teren de fotbal cu nocturna
Si apropo de Romania si sport...ne-am clasat in primele 10 locuri din lume la saritura in apa de la 10 m .Singura chestie e ca sportivul nostru nu are in Romania conditii si sare ...pe saltele!
Cand a ajuns acolo la interviu a zis ca ii trebuie putin timp sa se obisnuiasca cu apa , ca trebuie sa faca altfel exercitiu , dar e ok.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tocmai am terminat Tae bo. Am tras de mine sa fac, nu aveam nici un chef, dar, partea buna este ca, deja obosesc mai greu.
La inceput eram varza, conditie fizica 0, eu care facusem handbal, inot, sport in general.
M-a pus pe ganduri treaba asta si acum trag tare. Sa vedem cat m-o tine.
Oricum Pilates fac zilnic, tae bo cam la 2 zile. Sper ca nu trebuie zilnic tae bo :)

Xio, de asta mi-e si mie frica, ca ma plictisesc. Eu oricum nu fac din placere, ci din nevoie.
Tu oricum arati super, ti-am vazut pozele, deci nu ai nevoie decat pt intretinere.

Allure, de unde te inspiri pt programe? Cate ore faci pe zi din toate astea, ma refer in total zi de zi?

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ma intereseaza din experienta voastra, ce anume da cele mai bune rezultate atat in slabire cat si tonifiere? Stiu ca Pilates doar tonifica, nu slabeste, in rest?

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
The True Church is ONE, HOLY, CATHOLIC and APOSTOLIC

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

fetelor, dau de baut lapte degresat sau sassy water, ce vreti voi! 50 de ture de bazin astazi, sunt in culmea...increderii de sine, ca sa zic asa :-)) 50!! sunt tare bucuroasa. si turele sunt duble, adica le numar dus+intors=1.

dar ne-am dus la pranz la o b-day party si s-a dus naibii tot efectul inotului meu. asa ca tai cina de pe lista (o sa beau niste suc de legume doar) si creca ma mai duc odata la piscina cand se trezeste sonia dupa somnul d.a.; cand merge iar la nani diseara trebuie sa bag musai niste tae bo. sea food e slabiciunea mea. nu tu dulciuri, nu ma omor dupa carnaraie sau mancaruri gatite, dar cand vad sea food in fata ochilor e jale.

Allure, alea-s principiile pe care le aplic si eu, nu urmez o dieta faimoasa, ci una MUFA pe care am detaliat-o pe la cap. 1 - adaugi grasimi monosaturate la fiecare masa ca sa arzi grasimile din jurul organelor interne (ulei de masline, masline, avocado, seminte, ciocolata neagra). bei suficient de multa apa zilnic, mesele sa nu depaseasca mai mult de 400 de calorii fiecare (creca pranzul meu azi a fost cel putin 1000 de calorii), mai multe mese de peste, mesteci inceeet inceet sa favorizezi digestia, iei supliment de B-complex, dormi 8 ore pe noapte, (io n-am ajuns inca la performanta asta), nu bei apa in timpul mesei, fructele la 2 ore distanta de o masa principala...si cam atat, astea-s "regulile" mele.

XIO si Crinuta, dar nu trebuie sa faceti acelasi lucru zilnic! eu tot schimb dvd-urile in functie de ce chef am - alternez aerobicul lui jane fonda cu pilates, belly dance, dans latin, core workout, etc etc, ce-mi vine pe moment. Crinuta, ce merge cel mai frumos la tonifiere si slabire vad ca e tae bo asta, care ma transpira si ma topeste, nu alta. dar e cam dificil, recunosc. incearca dansul aerobic, nu e plictisitor deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

si la toate astea sa adaugati si Cantitatea! este important sa mancam portii civilizate nu ca cele de la unele restaurante:)

As vrea piscina si eu ! oare daca mi-o fac in sufragerie ajung la vecina de la 1?:)
Si in Cluj este ca la voi Xio, terenuri de sport sunt insa la mama dracusorului, bazine putine si scumpe, pline de clor si alte mii de chimicale...
Din pacate o sa vezi dupa ce o sa ai bebe ca trebuie sa stai pe acasa dupa fundul domnisorului:) fiindca pana la o anumita varsta nu are rabdare sa stea langa mama o ora pana face ea sport.

In fine, nu ma plang, singurul lucru care trebuie pt ca sa reusesti este ambitia. Daca vrei poti sa faci sport in casa ta doar cu greutatea personala. Daca vrei poti sa mananci sanatos ...

Ma duc sa ma impusc in picior sa simt ca traiesc:) sunt inainte de CM si parca-s o balega.




„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus
Din pacate o sa vezi dupa ce o sa ai bebe ca trebuie sa stai pe acasa dupa fundul domnisorului:) fiindca pana la o anumita varsta nu are rabdare sa stea langa mama o ora pana face ea sport.


nu neaparat, poti sa-i trainguiesti de mici :-))

eu cu cine credeti ca-mi las copila cand ma duc la piscina?? cu nimeni, mergem impreuna! si o sa va povestesc altadata ce-a facut sonia mea pentru mine in materie de teama de apa mare. acum, doar ca inotam amandoua de zor, ea deja inoata singura. cand se plictiseste, se duce pe trepte si e fericita cu galetuse si bidonase, cand sunt mai multi copii in bazin se balaceste cu ei...iar cand fac eu sport acasa, pai nu mereu pot cand doarme ea, ca se mai intampla sa nu doarma dupa amiaza sau sa se trezeazca dimineata si sa ma gaseasca deja topaind cu greutati, minge, coarda, whatever. deja stie, are si ea o coarda micuta, niste jucarii pe post de greutati, etc, topaim impreuna. daca nu are chef de sportul meu, isi ia o carte sau niste jucarii, e foarte ok cu mine.

si sa stiti ca exemplu personal al parintilor face minuni si in stilul de viata al copiiilor. nu stiu cum va fi mai tarziu, dar acum sportul, miscarea, plimbarile lungi in aer liber, alergatul si inotul, hrana sanatoasa, apa din belsug, ca sa numesc doar cateva, sunt parte intrinseca din viata de zi cu zi. asta e normalul pentru ea inca de cand s-a nascut.

in seara asta am mai facut 30 de ture de bazin (deci 80 in total, nu ma las pana nu ajung la 100, poate maine?), 15 minute tae bo sub apa (creca io l-am inventat:-)) si acum seara inca o juma de ora de pe discul abs/butt. urati-mi succes sa-mi urnesc din nou metabolismul din loc ca nu se mai misca acul cantarului de 2 saptamani deja...

Mergi la inceput