Abdomen extra-plat (4)

Abdomen extra-plat (4) | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

Cap.1, Cap. 2, Cap. 3

La cererea publicului:

Sassy Water
2 Liters water (8.5 cups)
1 tsp. freshly grated ginger
1 medium cucumber, peeled and thinly sliced
1 medium lemon, thinly sliced
12 small spearmint leaves

Combine all ingredients in a large pitcher and let flavors blend overnight. Drink the entire pitcher by the end of the each day.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Multumim Conchita

Buna dimineata:)
O zi frumoasa, cel putin aici la Cluj, soare, pasarele, muzica buna la radio, cafeaua gustoasa...pisica pe bufet, catelul in cosulet, pisoiasul mic dormiteaza, copilul la gradi, sotul la munca, eu pe net.
Dar, am azi doi clienti asa ca trebuie sa-mi misc fizicul la treaba.

reteta 2 - tot capitol legume

Ceapa

Leguma-condiment, consumul ei regulat influenteaza favorabil sistemul cardiovascular si nivelul colesterolului. Ea protejeaza organismul de procesul oxidant, datorita bogatiei in polifenoli si seleniu. Are si proprietati antiseptice, vermifuge si antireumatismale.

Salata de ceapa alba cu sos de iaurt

30 kcal
glucide 5 g
proteine 2 g
lipide 0 g

pentru 4 persoane
pregatire 10 min.
preparare 30 min.

2 cepe albe de 100-120 g fiecare
1 iaurt cu 0% grasime
1 lingurita de otet de cedru sau de mere
1 lingurita de patrunjel verde tocat marunt
sare si piper

Curatati ceapa si taiati-o in rondele. Puneti rondelele de ceapa pe sita unei cratite cu aburi si lasati-le la fiert 10 min. Scurgeti-le.
Incalziti cuptorul la 120 grade. Asezati rondelele de ceapa pe o tava acoperita cu foaie de copt/pergament si acoperiti cu alta folie; bagati tava in cuptor pentru 20 min. pana cand rondelele de ceapa se usuca.
Scoateti tava si lasati ceapa sa se raceasca. Turnati iaurtul intr-un bol cu otetul, sarati, piperati si apoi bateti bine cu furculita pentru a obtine un amestec cremos.Adaugati patrunjelul si amestecati din nou.
Taiati rondelele de ceapa in doua si separati inelele. Puneti-le intr-un castron si amestecati usor impreuna cu sosul de iaurt. Serviti rece, impreuna cu alte antreuri sau garnitura la peste afumat sau marinat.


Pofta buna

Va doresc o zi buna!


poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna dimineata fetelor!
Multumim de capitol nou, conchita!
M-ai intrebat de venele alea , nu sunt dureroase, nu simt nimic, doar f. inestetice. Exista tratament de "scoatere" cu laser, il am in vedere, da' l-am tot amanat pt. ca nu e chiar ieftin.
Deus, cred ca incep cu retelele tale, m-am cam saturat de low carb, ca m-am constipat ingrozitor, ca si fructe mi-a fost teama sa mananc(stiti voi: zahar). Da' azi imi iau capsunele ca alea-s cu calorii mai putine.
De umflata/balonata/constipata si inainte de ciclu ce sunt, azi cantarul mi-a aratat iar 53.

Deus, tare imi place bloguletul tau, am tot citit din el azi dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Multumesc Aldebaran:)
Am sa va mai scriu retete cu putine calorii si simplu de realizat.

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Buna ,Am mai dat jos un kg cu dieta mea :))) deci acum am 67 kg. Sunt pe fuga ,revin mai spre seara.Pa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Conchita . Nu vroiam sa deranjez cu ceva, avand in vedere ca sunt nou venita aici.
Deus ptr reteta cu ceapa.

Eu am inlocuit ieri, gratarul de pui, cu peste la cuptor.
Asadar cina, ora 18:30, peste + legume , iar inainte de cina, pe la 16, 1 mar.
Incerc din rasputeri sa maninc cina inainte de ora 18, iar dupa 18, sa beau doar Sassy water. Sper sa si reusesc.

De la 20:30-21:30 am bagat 1 ora de sala, 30 min cardio, 100 abdomene plus exercitii ptr abdomen si aripioare Torso rotation. Ma tot intrebam, cum de reusiti sa stati 2,3,4 ore la sala, ca citeam in capitolele precedente, ca a stat cineva 4 ore la sala.Tare ma mai roade invidia, ca faceam socoteala cate calorii ard eu intr-o ora, si cate as mai arde in 4 .
Eu si sa vreau nu am ce sa fac atata timp, plus ca ajung la sala dupa ce-l culc pe Andrei, asta la sfarsitul zilei, cand nu sunt in forma ptr ca se aduna oboseala de peste zi.
Altfel, Sassy water deja a inceput sa-mi placa, iar ieri am baut cu lejeritate cei 2 l, eu care inainte daca beam 500ml/zi de lichide.

Azi:
MD: lapte batut degresat + 2 linguri cereale All Bran (Kellogs) + 1 lingura seminte floarea soarelui + 1 cafea cu lapte
Pranz: 1 salata cruditati sau 2 banane ( nu m-am hotarat inca, dar am retinut ca banane avem voie doar pana in ora 15)
Azi sunt pe fuga, ptr ca avem control la neurolog, iar dupa, trebuie dus Andrei la logopedie, si de-aia cred ca mai mult ca sigur o sa ajung la cele 2 banane.

Spor la slabit si sa aveti o zi excelenta!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Nana merci ptr reteta maine ma bag la facut peste la cuptor
Mey, da cine a facut 4 ore sala??????????/moaaaaaa eu dupa o ora sunt lesinata

Azi am dato in bara rau de tot

Md...cafea
pranz.....snitele cu piure

Si la cina suntem invitati la cumnata unde sigur o sa beau cateva pahare de vin si o sa pap pui la gratar cu salata

La sala am facut pauza azi in schimb am fost 2 ore pe plaja si am inotat la greu.....

Deus par delicioase retetele tale, maine pe langa peste o sa fac si slata de ceapa cu sos de iaurt....ceapa si usturoiu sunt viata mea


Anita si Rachella -17.o1.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna fetelor!
Am intrat numai putin sa va salut si sa stiti ca eu ma tin cuminte de dieta. Si de innotat, care e super (mai putin acum pt cateva zile...). Eu am 3 kg date jos de cand m-am apucat, insa la haine eu zic ca se simt mai mult de 3 kg, adica se balangane la greu si a trebuit sa fac 2 randuri de pense suplimentare la pantalonii de stofa subtiri, iar blugii cam cad de pe mine, de rade barbati-miu cand jucam badmington ca eu cu o mina tin blugii si cu alta racheta
Am citit ce ati mai scris voi si m-am mai inspirat.

Deus am si eu o intrebare: cum arata si cum se numeste exact (titlul pe ambalaj) branza aia de ai spus tu 'crema de Focsani"? Ca am rugat-o pe mama sa se uite ca sa imi trimita si m-a intrebat detalii si nu am stiut deloc sa ii spun.

Va pup fetelor si spor la slabit!






Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby


www.youtube.com/watch?v=iQ6Z9F23KNE" target="_blank">Melodia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Buna fetelor!
Am intrat numai putin sa va salut si sa stiti ca eu ma tin cuminte de dieta. Si de innotat, care e super (mai putin acum pt cateva zile...). Eu am 3 kg date jos de cand m-am apucat, insa la haine eu zic ca se simt mai mult de 3 kg, adica se balangane la greu si a trebuit sa fac 2 randuri de pense suplimentare la pantalonii de stofa subtiri, iar blugii cam cad de pe mine, de rade barbati-miu cand jucam badmington ca eu cu o mina tin blugii si cu alta racheta
Am citit ce ati mai scris voi si m-am mai inspirat.

Deus am si eu o intrebare: cum arata si cum se numeste exact (titlul pe ambalaj) branza aia de ai spus tu 'crema de Focsani"? Ca am rugat-o pe mama sa se uite ca sa imi trimita si m-a intrebat detalii si nu am stiut deloc sa ii spun.

Va pup fetelor si spor la slabit!






Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby





www.youtube.com/watch?v=iQ6Z9F23KNE" target="_blank">Melodia mea


crema de Focsani o gaseste in general la orice alimentara, magazin cu produse lactate - nu are un ambalaj anume ca este ambalata de fiecare magazin in punga simpla si cantarita. Daca vrei iti trimit eu doua pachetele! Nu se strica asa de repede! Cumpar de la magazinul de la colt, o congelez cateva ore bune, chem Fun Curierul si le dau o cutie de pantofi cu branza bine ambalata in pungi. Pungile au cam 200-300 de grame. Acuma este pe sfarsite, se mai gaseste maxim 2 saptamani. Chiar maine am sa cumpar cateva pachete si le pun in congelator ca sa am la iarna delicatese:)

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga de tine Deus , auzi tu, sa imi trimita ea
Inteleg ca se vinde "varsata" cu mar veni....atunci s-o rog pe mama sa se uite asa. Eu credeam ca se gaseste in ambalaj din acela ca brinza de burduf Napolact, gen tub.

Multumiri inca o data!





Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby


www.youtube.com/watch?v=iQ6Z9F23KNE" target="_blank">Melodia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Cu tot dragul:)
dar nu te supara daca nu gaseste mama ta, ca ingrasa branza asta:)



poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput