Abdomen extra-plat (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Saliu, dragelor, mi-a fost dor de voi.
Stiu ca sunt in urma rau, dar tineti ceva regim anume? Sau fiecare cum o taie capul? Pentru ca tot vad ca ati slabit ba un kil, ba trei.. iegzista uo iecsplicatsie? Si vad ca Deus posteaza retete care suna foaarte yummy, mai ales aia cu usturoiul.
Eu am lipsit cateva saptamani - am avut un deces in familie, si cum un necaz nu vine niciodata singur, cladirea in care lucrez a fost inundata saptamana trecuta, totul e vraiste, tavanul mi-a picat pe birou, cosmar, nu alta. Asa ca m-am apucat din nou de fumat
A.. si mi-am dat seama ca cantarul meu de acasa era mincinos, ca la o vreme tot aceeasi greutate imi arata. Si ca de fapt nu am 65 de kg, ca am 69 Va dati seama ce demoralizata am fost, din toate punctele de vedere, asa ca mi-am luat inima in dinti, pentru a tz-a oara.. si m-am apucat iarasi de dieta, am dat jos 3 kile, deci am ajuns la 66. De doua zile n-am mai fumat. Si, la inceputul lunii mi-am facut poza cu burdihanul meu, iar azi m-am tras in poza iar, si se cunoaste diferenta. Macar atat.
Cum zicea Mariaa, imi adun si eu suncile pe langa casa si o sa incerc sa ma concentrez sa imi tin abdomenul incordat tot timpul, si sa dorm pe spate.
Ma duc sa imi cumpar cirese si sa fac o cura de dezintoxicare de o zi-doua.
Nana eu mergeam la sala 4 ore, dar din astea 4 ore doua erau un curs de zumba si un curs de yoga, deci nu alergam pe treadmill 4 ore sau mai stiu eu, Doamne fereste.. deci stai linistita ca o ora e suficient. Acum, sper ca stiti si voi, mai ales cele care au tinut Monti, corpul incepe sa arda exclusiv grasimi numai dupa 40 de minute de exercitiu fizic, asa ca incercati ca in primele 40 de minute sa mariti incet ritmul, iar dupa astea 40 sa dati tot ce puteti din voi.
Cand fac curs de spinning exact asa ne pune antrenoarea, progresiv, iar in ultimele 15-20 de min ne pune sa ne ridicam de pe saua bicicletei si sa pedalam cat mai tare, apoi inapoi pe sa si tot asa pana lesin..
Conchita se vede vreun rezultat de la sassy water pana la urma? Ca eu inca n-am facut, tot uit sa cumpar menta

Greutate initiala - 70 kg; greutate actuala - 63 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Din ciclul: "Strugurii sunt acri", as zice eu, dar sa nu dati cu rosii, nici cu struguri :

Subject: " În vara aceasta ce vrei s#259; fii: sirena sau balena?"

Acum câteva zile, intr-un ora#351; din Fran#355;a, pe un afi#351; cu o tanara spectaculoasa la intrarea intr-o sala de gimnastica, scria:
"În vara aceasta ce vrei s#259; fii: sirena sau balena?"

Se spune c#259; o femeie tanara, ale c#259;rei caracteristici fizice nu conteaz#259;, a r#259;spuns la întrebarea de publicitate în ace#351;ti termeni:

"Drag#259; domnilor:
Balenele sunt mereu înconjurate de prieteni (delfinii, leii de mare, oamenii curiosi). Acestea au o via#355;a sexual#259; foarte activ#259;, r#259;mân gravide #351;i au balenute micute dragalase, pe care le alapteaza.
Se distreaza de minune cu delfinii, umplandu-si burta cu creveti. Se joaca si inoata, cutereira m#259;rile, cunoscand astfel de locuri minunate ca Patagonia, marea Barens sau recifii de corali din Polinezia.
Balenele cânt#259; foarte bine #351;i chiar inregistreaza CD-uri. Sunt impresionante #351;i, practic, nu au nici un dusman care sa le vaneze, in afara de om. Ele sunt iubite, ap#259;rate #351;i admirate de toata lumea.

Sirenele nu exist#259;. #350;i dac#259; ar exista, ar sta la coad#259; la cabinetele de psihoterapie, deoarece acestea ar avea o problem#259; serioas#259; de
personalitate: "femeie sau pe#351;te?".
Nu au viata sexuala, pentru c#259;-i omoare pe b#259;rba#355;ii care se apropie de ele, si pe langa acest aspect, pe unde si cum ar putea? Deci, din aceasta cauza, nu au copii. Ele sunt frumoase, adev#259;rat, dar singure #351;i triste. Oricum, cine ar vrea sa apropie de o tipa care miroase ca un peste?
Pentru mine este clar, doresc sa fiu o balena.

PS: In vremurile astea, in care toata mass-media ne baga in cap ideea ca doar femeile slabe sunt frumoase, eu prefer sa ma delectez cu o inghetata impreuna cu copiii mei, cu o cina buna cu un barbat care ma face sa vibrez sau cu o cafea si prajiturele impreuna cu prietenele mele.
Cu timpul câ#351;tigam în greutate, pentru ca acumulam multe cunostinte si informatii si cand nu mai au loc in cap sunt distribuite in restul corpului. A#351;a c#259; nu suntem grase, suntem teribil de culte. De ast#259;zi, când o sa ma uit la fundul meu în oglind#259;, o sa ma gândesc:"Dumnezeule, ce inteligenta sunt ... "


Greutate initiala - 74 kg; greutate actuala - 66 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Buna dimineata:)
Addicted bine ai revenit, condoleante:(
Lasa ca le dai jos pana la urma.

Pana iti cumperi menta, bea totusi 2 l de ap pe zi si eventual stoarce lamai in ea.
Am sa-mi fac si eu apa asta sa vad ce gust are. Cred ca-i tonica.

Revin imediat cu reteta de azi!

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Morcovi

Culoarea portocalie a morcovilor indica bogatia in provitamina A, un antioxidant natural protector al sistemului cardio vascular. 100 grame de morcovi acopera jumatate din necesarul zilnic de provitamina A. Morcovul contine un pigment, retinena,care amelioreaza vederea in semiinintuneric.Bogatia in potasiu a morcovilor le confera si proprietati diuretice.

Sufleu gratinat de morcovi cu alune

260 kcal
glucide 20 g
proteine 12 g
lipide 15 g
Vitamina A 17600 ug
Vitamina B9 60 ug

pentru 4 persoane
pregatire 25 min.
preparare 30 min.

800 gr morcovi
40 gr alune
3 oua
10 cl lapte degresat
1 varf de cutit de nucsoara rasa
1 lingurita ulei de masline sau de arahide
sare si piper macinat

Curatati morcovii bine, taiati-i in bucati si spalati-i imediat. Lasati-i sa fiarba pe aburi 10 minute. Zdrobiti alunele.
Pasati morcovii cu mixerul sau printr-o sita deasa, in functie de cat de fin vreti sa fie pireul.
Spargeti oualele si separati albusurile de galbenusuri.
Desfaceti galbenusurile cu lapte intr-o craticioara si incalziti usor, amestecand mereu pana cand amestecul se ingroasa.
Turnati amestecul peste pireul de morcovi, adaugati trei sferturi din cantitatea de alune, eventual nucsoara, sarati piperati si amestecati bine.
Incalziti cuptorul la 180 de grade si ungeti putin cu ulei un vas de yena/terina adanca.
Adaugati sare in albusuri si bateti pana obtineti o spuma tare.Incorporati usor albusurile in pireul de morcovi amestecand delicat, de jos in sus, pentru a nu se lasa albusurile.
Turnati totul in terina, presarati restul de alune deasupra, bagati la cuptor si lasati 20 min. Serviti imediat ce scoateti din cuptor.

Pofta buna


Incerc sa va scriu retete care nu contin mai mult de 300 kcal / portie ca sa nu va mustre constiinta:)

Mai revin!

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Lista de exercitii fizice -antrenament pentru forta- acasa

Incepatori- faceti un singur set din fiecare exercitiu (doua daca acesta lucreaza doar o singura parte a corpului). Puteti creste numarul de seturi pana la 2 in urmatoarea saptamana.
Avansati faceti 3-4 seturi.
Antrenati-va cu greutati dupa regula 8/12. Pentru fiecare exercitiu alegeti o greutate care sa fie destul de usoara sa o puteti ridica de 8 ori, dar destul de grea pentru a nu o putea ridica de mai mult de 12 ori.
Nu va incordati mainile si picioarele. A tine mainile si picioarele drepte nu inseamna ca trebuie sa fie incordate.
Trageti in interior abdomenul atunci cand faceti exercitiile. Asta va duce la o zona mediana mai puternica si la o pozitie mai corecta.
Respirati! Expirati cand impingeti sau trageti greutatea, si inspirati atunci can o lasati sa revina la pozitia initiala.

Genoflexiuni

Stati cu picioarle putin mai departate decat umerii si cu minile pe langa corp.
Tinand spatele drept, lasati-va in jos pana la punctul in care coapsele sunt paralele cu podeaua - mai sus daca va dor genunchii ori partea inferioara a spatelui.
Opriti-va in pozitia acesta putin, apoi reveniti la pozitia initiala. In timpul miscarii priviti inainte. Inspirati cand va ghemuiti si expirati cand va ridicati. Daca 12 astfel de miscari par simple luati in maini gantere sau alte greutati de prin casa.

Fandari

Stati cu picioarele departate si cu mainile pe coapse. Faceti un pas mare inainte cu piciorul stg. Indoiti genunchiul stg., astfel incat coapsa sa fie paralela cu podeaua. Stati putin asa dupa care reveniti in pozitia initiala.Repetai pentru piciorul drept. Inspirati atunci cand incepeti fandarea, expirati cand reveniti la pozitia initiala.
Daca 12 astfel de miscari par simple luati in maini gantere sau alte greutati de prin casa.

Ridicari pe un picior

Stati pe varful piciorului stg la marginea unei trepte. Tineti o greutate in mana stg. si sprijiniti-va cu mana dreapta de un zid pentru echilibru.
Tineti piciorul drept relaxat langa glezna stg. Lasati calcaiul stg. cat de jos puteti. Folositi muschii pentru a apasa pe varful piciorului.

Flotari

Asezati-va in pozitia clasica pentru flotari cu mainile pe podea, la nivelul umerilor, cu spatele drept, cu degetele de la picioare si genunchii pe podea. Lasati-va pana ce pieptul atinge podeaua si apoi ridicati-va. Puteti face si flotari modificate, din genunchi sau cu mainile pe o bara fixa, daca va este prea greu.Daca vi se pare prea usor, cresteti numarul flotarilor sau departati putin mainile.

Abdomene

O musculatura abdominala puternica sustine muschii spatelui si reduce numarul de accidentari, grabind refacerea daca aveti vreo afectiune a spatelui. Abdomenele par a fi cam ca si inghetata cu arome. Exista cateva tipuri preferate, dar mereu mai inventeaza cineva ceva pentru a satisface mai multe gusturi.Pentru a face abdomene traditioanle, intindeti-va pe spate cu genunchii indoiti si talpile asezate pe podea.
Puneti mainile la urechi. Folosind muschii abdominali, ridicati-va de la podea cca. 30 de grade. Puteti varia miscarea, lucrand diferite parti ale sectiunii mediane. In timp ce va ridicati corpul, puteti trage si genunchii spre piept si incordati abdomenul. In aceasta variatiune, folositi trei perechi de muschi : abdominali superiori ,prin ridicare, abdominali inferiori, cand trageti picioarele, si pe cei mediani, prin incordarea abdomenului. Mai puteti incerca acesta
miscare stand cu spatele pe o minge medicinala.
Executati pentru inceput trei serii a cate 12 repetari. Dupa o saptamana cresteti numarul de serii cu inca doua.

Presiuni pentru piept

Cu gantere sau orice fel de greutati in ambele maini, intindeti-va pe podea, tinand greutatile pe piept.Indoiti genunchii si puneti talpile pe podea. Puteti face exercitiile stand pe o banca. Ridicati greutatile cu palmele paralele una fata de alta sau indreptate spre picioare si apropiati-le una de alta. Lasati apoi greutatile usor in jos pana ce ajung la nivelul coatelor sau umerilor.

Exercitiu pentru bicepsi

Stati in picioare sau in sezut cu talpile departate la nivelul umerilor si cu bratele pe langa corp, cu palmele indreptate in fata, Tineti cate o gantera in fiecare mana. Indoiti coatele usor si aduceti greutatile spre umeri, tinand coatele lipite de corp. Reveniti usor la pozitia initiala.

Ridicari laterale ale bratelor

Stati cu picioarele departate la nivelul umerilor si cu genunchii si coapsele usor indoite.
Aplecati-va usor inainte si lasati bratele sa atarne in jos cu coatele indoite si cu palmele indreptate una spre cealalta.Trageti bratele in lateral si in sus, pastrand incheieturile mainii drepte si coatele usor arcuite. Ridicati pana ce bratele sunt paralele cu podeaua. Lasati-le apoi usor in pozitia initiala.

Rotatia umarului

Asezati-va pe o parte, pe o banca sau pe podea, cu o greutate in mana. Tineti cotul indoit la 90 de grade , restul bratului fiind lipit de corp, iar antebratul lipit de abdomen.
Ridicati greutatea rotind umarul in exterior, bratul ramanand lipit de corp. Ridicati pana ce antebratul este perpendicular pe podea.

Presiuni deasupra capului

Stati pe o banca/scaun cu spatar. Tineti in fiecare mana cate o greutate si ridicati-le pana ce antebratele sunt perpendiculare pe podea, cu greutatile la nivelul umerilor.
Cu palmele indreptate una spre cealalta, atingeti greutatile deasupra capului cu coatele intinse.

Ridicare laterala

Puneti genunchiul stang si palma dreapta pe o banca. Piciorul drept ramane pe podea. Ridicati greutatea cu dreapta. Trageti bratul in sus, lateral, pana ce cotul este mai sus decat torsul, iar mana a ajuns la nivelul umerilor. Reveniti incet la pozitia initiala.



Cand nu ajungeti la sala, va recomand sa faceti exercitii de forta acasa.:)
Va


poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Addicted . Cand te-am vazut ca ai aparut, mi-am amintit exact ca tu ziceai de 4 ore de sala. Asa cred ca as rezista si eu, insa numai exercitii , sigur nu.
Faza cu mai tare si mai tare pana lesin, mi-a placut la nebunie.
Iti raspund eu la Sassy water. Beau de vineri si am pierdut 2kg.
Prea mare sa fie coincidenta si sa cred ca e de la sala, ca sala incepusem cu aproape 3 sapt inainte si kg ioc. Sunt conmvinsa ca apa a facut minunea asta.
Deci raportez ca am ajuns la 62,1kg, atat aveam dimineata.
Bine ai revenit!
Condoleante pentru pierderea suferita!

Deus, numai retete delicioase.
Daca as avea ambitie sa fac exercitiile scrise de tine acasa, ar fi excelent, insa mereu gasesc cu totul altceva de facut.

Ieri am mancat asa:
Pranzul s-a modificat si am mancat: 1 mar + 1 felie wassa cu pate de ficat
Cina: 4 aripioare de pui facute la cuptor si fara pielitza + salata rosii. ardei gras, seminte floarea soarelui.
Desert: "inghetata" din lapte batut plus capsuni.

Azi:
MD: lapte +cereale+seminte floarea soarelui

Sa vedem ce mai maninc la pranz.

Danat, bine-ai revenit!
Va pup si spor la slabit.



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

raport papa pana acuma:
doi pumni de capsuni, doi pumni de cirese, 2 piersici
3 pumni de bluebberies, 2 l si ceva de apa si tocmai ce mi-e sete asa ca mai beau un pahar mare:)
Pe diseara mi-am pregatit deja pepenasul galben
Cand este cald nu am pofta de mancare gatita si nici chef sa fac. Le-am facut ieri la barbati supa din rasol de vita cu multe legume si o tocanita de pui cu taitei creti (macaroane cred ca le zice, la mine toti sunt taitei!) asa ca ei au papa daca doresc alte chestii decat fructele lui mama.

In rest ma simt bine:) Ati citit "A New Earth" de Eckhart Tolle ( "Un pamant nou" )? Cel putin acuma, cartea ma face sa ma simt bine, sa ma analizez si sa descopar chestii pe care le stim cu totii doar ca le interpretam aiurea.

Va

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Pranz:
- 1 para + 1 mar+ 1 pahar mare suc de grefruit (din 2 grefe mari)+ 1morcov(morcovul pe care l-am stors si nu l-a vrut Andrei )

La cina vad eu sigur legume + ceva.
Dupa 20 bag sala.
Pe maine.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Buna dimineata!
Ce faceti doamnelor?

Azi va scriu cate ceva despre varza si o reteta delicioasa

Cum stati cu sportul si dieta?

Varza

Varza este o leguma cu foarte putine calorii, bogata in vitamina C si provitamina A, care contribuie la eliminarea toxinelor si joaca un rol important in prevenirea cancerului. Varza contine fibre, benefice pentru tranzitul intestinal, si vitamina B9, care combate anemia si raspunde nevoilor femeilor insarcinate.

Verzisoare umplute

125 kcal
glugide 2 g
proteine 11 g
lipide 8 g

pentru 4 persoane
pregatire 30 min.
preparare 45 min.

6 foi mari de varza cruda
25 gr fistic
300 gr carne de iepure
2 oua
2 linguri de smantana lichida de 8% sau 15% grasime
1 lingura de tarhon tocat
200 g supa de pui limpede
sare si piper macinat

Alegeti foi de varza sanatoase, fara pete. Puneti-le pe sita unei oale cu aburi si lasati-le sa fiarba 3-4 min., pentru a se inmuia.
Scurgeti si, inainte de a le folosi, lasati-le la racit. Taiati mare fisticul.
Tocati carnea sau taiati-o foarte marunt. Frecati intr-un castron ouale batute ca pentru omleta cu smantana, pana ce amestecul devine omogen. Adaugati tahonul si fisticul, sarati si piperati si amestecati din nou.
Intindeti foile de varza pe masa de bucatarie. Scoateti nervurile si taiati fiecare foaie in doua sau trei bucati.Puneti putina umplutura in mijlocul fiecarei bucati, indoiti marginile foii si apoi rulati.
Legati fiecare rulou cu un fir de ata si asezati-le intr-o cratita cu capac, unul langa altul.
Turnati deasupra supa de pui limpede, puneti la fiert, micsorati focul, acoperiti si lasati sa fiarba incet 40 de minute.

Serviti foarte cald cu sosul in care au fiert.

Pofta buna


poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

tot eu:) sunt ca raia, ma tin scai de capul vostru!
Eu folosesc spirulina si m-am gandit sa spun si voua despre ea ca cine stie poate gasiti utila informatia:)

Scuze ca va dau atata de citit:) daca v-ati saturat spuneti.

Spirulina este o alga cu efecte miraculoase, ce nu poate fi comparata cu nimic altceva - motiv pentru care cercetatorii depun eforturi pentru a identifica o alta planta cu compusi similari. Unicitatea Spirulinei se datoreaza caracterului amfoter, ceea ce inseamna ca aceasta contine elemente specifice regnului vegetal dar si elemente specifice regnului animal. In compozitia Spirulinei intra o serie de substante extrem de folositoare organismului, doar la nivel celular fiind descoperite peste 280 de substante cu activitate biologica, dintre care aminoacizi esentiali, acizi grasi nesaturati de tip Omega3 - Omega6, glicoli.
Dat fiind caracterul non-toxic al Spirulinei, aceasta poate fi administrata inca de la varsta de 1 an, si chiar mamei pe timpul sarcinii, aducand un aport echilibrat de nutrienti indispensabili organismului.
O pastila de Spirulina contine pe langa cele enumerate mai sus, carotenoizi (dintre care o mare pondere o are beta-carotenul), vitaminele complexului B (B1, B2, B6, B12), vitamina E, acid folic, pantotenat de calciu, acid nicotinic, vitamina H, oligoelemente (printre care , Fe, Mg, Mn, Zn, K, Na unde predomina potasiul si magneziul), precum si ficocianina, principalul principiu activ, responsabil de intensificarea proceselor metabolice, si alti pigmenti din grupa clorofilei.
Spirulina este indicata in perioade de efort fizic si/sau intelectual, hepatite cronice, ciroza hepatica, gastrite, ulcer gastric si duodenal; diabet zaharat tip II si, in asociatie cu insulina – diabet zaharat tip I; insuficienta renala si corticosuprarenala; obezitate; anemii; hipertensiune; arteriala; cardiopatie ischemica; distonie neurovegetativa, suprasolicitare nervoasa; carenta de calciu si magneziu; creste lactatia tinerelor mame; impotenta, frigiditate; glaucom si cataracta; retinopatii; incetinirea procesului de imbatranire; profilaxia infectiilor microbiene si virale; profilaxia bolilor maligne; radioprotectie; cresterea performantelor sportive.
Spirulina va poate oferi capacitatea de a munci 17 ore/zi, fara a resimti oboseala, avand in acelasi timp proprietati de detoxifiere a organismului si de protejare si regenerare a celulei hepatice. Stimuleaza sistemul imunitar, crescand forta organismului de a face fata stresului cotidian, fiind si un bun adjuvant in intarirea organismului in diferite afectiuni. Un alt efect binefacator, se manifesta asupra cerebelului, Spirulina fiind, asa cum afirma ing. chim. Stefan Manea, „hrana pentru ungerea sinapselor cerebrale” ce va garanteaza tineretea vesnica din punct de vedere al capacitatii intelectuale.
Supliment alimentar ecologic pur, Spirulina contine peste 50 de principii bioactive, prin care intervine in reglarea tuturor functiilor organismului. Spirulina este un antioxidant puternic, stimuleaza si regleaza productia de corticosteroizi, insulina, hormoni tiroidieni. Rezultatele Spirulinei in programele de scadere a greutatii corporale sunt foarte bune, acest supliment controland senzatia de foame si reducand pofta de mancare, mai ales daca se respecta recomandarea de a lua comprimatul de spirulina cu o jumatate de ora inaintea mesei.
Spirulina este foarte bogata in proteine: 100 g spirulina contin 60 - 70 g proteine. In plus, toate proteinele din Spirulina sunt asimilate foarte usor de organismul uman (pana la 80 %), deoarece contin 18 aminoacizi necesari omului, dintre care 8 esentiali. Spirulina mai contine o multitudine de micro si macroelemente, inclusiv fier, calciu, magneziu, zinc, fosfor, seleniu, o mare cantitate de vitamine, inclusiv beta-carotenul, acizii nucleici (ADN si ARN).
Un aspect foarte important in ceea ce priveste Spirulina este ca aceasta se poate administra paralel cu tratamentele specifice recomandate de medic. Spirulina este disponibila sub forma de comprimate si capsule, iar dozele recomandate sunt: pentru adulti, in afectiunile cronice, de 8-15 comprimate/zi sau 4-8 capsule/zi, iar profilactic, de 6-8 comprimate/zi sau 3-4 capsule/zi. La copiii peste 1 an, se administreaza 3-6 comprimate/zi sau 1-3 capsule/zi. In tratamentele curative, se recomanda ca dupa 30 zile sa se faca o pauza de 10 zile sau sa se reduca consumul la nivelul intretinerii.

Va

poze

blog personal www.de-azi.ro
pentru cine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput