Piscina gonflabila

Piscina gonflabila | Autor: anemona

Link direct la acest mesaj

Ma bate gandul sa cumpar o piscina gonflabila si s-o instalez la parintii mei in curte pentru pitica, atunci cand mergem acolo sa se poata balaci in voie. Totusi intervin niste necunoscute.
Daca exista cineva care are aceasta experienta, va rog sa-mi spuneti si mie cateva lucruri.
1. In cat timp se poate incalzi vara, la soare (ca banuiesc ca alta metoda nu exista) o astfel de piscina (care am vazut ca poate avea 3-4000 litri apa).
2. Cat se poate pastra apa aceea in piscina? Am vazut ca exista si unele cu sistem de filtrate, dar, chira si asa, cam la cat timp ar trebui schimbata apa? Se folosesc substante de dezinfectie ceva?
3. Daca nu exista canalizare, unde se poate deversa apa aceea? La ai mei avem fosa seeptica si presupun ca nu am cum sa golesc piscina in fosa, pentru ca s-ar umple instantaneu.
O gramada de probleme, nu?
Daca cineva ma poate ajuta cu info, multumesc !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si pe mine ma bate capul, dar pt la anul, sa mai creasca copilul. Acum avem una din aia de plaja, dar mare...un delfin. Cred ca 3-4 galeti cu apa fierbinte din casa, de la chiuveta, sunt de ajuns sa suplineasca cat de cat incalzitgul de la soare. Iar cu apa....eu ma gandesc ca o sa udam gradina, alta idee n-am....Probabil exista niste gadgeturi care s-o pastreze curata pana la o saptamana. Vezi in ofertele magazinelor de DIY, gen Obi...la capitolul piscine, apar si accesoriile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Fii-mea aprimit acum 2 ani o piscina mai mare gonflabila.
Anul trecut n-am folosit-o caci trebuie multa apa, iar noi avem fantana(deci limitat) plus ca apa face o depunere alunecoasa dupa cateva zile.

Anul acesta am vz in carrefour si real un kit special pt piscine mici, cam 75-80 ron tot kit-ul. Ma tenteaza, dar nu stiu cat va rezista apa. Am de gand sa o acopar noaptea, sa o feresc de mizerii, dar macar o sapt sa tina substanta, apoi o vars in gradina, in acelasi ritm de umplere, adica rar.
De incalzit se incalzeste cam intr-o zi de canicula. AM probat asta in primul an, doar ca a trebuie s-o aruncam dupa 2 zile.

Daca mai are cineva informatii, va asteptam!

Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc frumos, Deborah, Crixia !
Parca m-am desumflat, daca e vorba sa tina doar 2-3 zile, cam complicat. Eu vroiam o piscina mare, sa inoate in ea... Golesc fantana lui tata si dupa 3 zile alta ...
Asta cu depunerile am mai auzit-o. In ce consta kit-ul ala, la ce anume te referi, Crixia?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Pai tocmai asta este, ca nu stiu cat rezista apa fara s afaca depuneri daca se foloseste kit-ul!
Acest kit contine substante de dedurizare, clor si nu mai stiu ce....n-am retinut, erau cam 4, fiecare actionand asupra apei. Eu as fi multumita sa tina vreo 5-7 zile macar.

Piscina mea e de 2x3 m, pt copii e ff buna, se balacesc acolo, mai fac pe sirenele un pic...

Poate mai are cineva piscina si ne lamureste mai bine, ca n-am incercat nimic inca, sunt in asteptare de pareri!

Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

si noi avem una mica, rotunda (diam=2m, aprox)
O umplem cu apa si se balacesc cat vor.. de inotat nu pot, ca-i prea mica.. Dar m-am gandit ca pentru a inota le duc la strand, bucuria lor e sa se balaceasca, mai mult, asa ca e mai comod cu una mai mica...
parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

fetelor, daca bagati clor sau alte substante chimice in apa din piscinuta nu mai udati gradina cu ea

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)l
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://formular.stirileprotv.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui nrl

fetelor, daca bagati clor sau alte substante chimice in apa din piscinuta nu mai udati gradina cu ea

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)l
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://formular.stirileprotv.ro/

eu pot sa arunc si la fosa.
deocamdata nu am umplut-o ca nu am stabilit locul piscinii. SI nu ma apuc s-o umplu fara sa am garantia ca apa tine cateva zile


Cri mami de Ale ( 2003) & +27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Buna!
Eu am piscina gonflabila de 2 ani, are in jur de 360 cm diametru si 390 inaltime, intra in ea in jur de 6-7 metri cubi de apa.
1. Noi am umplut-o in zilele toride de vara si ii trebuia apei in jur de 2 zile sa se incalzeasca .
2. Apa am tinut-o destul de mult in piscina, cam o data pe luna ar trebui schimbata daca se pun in apa tablete de clor si daca copiii nu intra\ies din ea de nenumarate ori cu nisip si altele pe piciorute.
A si avea si o pompa de filtrarea apei inclusa in pachet atunci cand am cumparat-o.
3. Pentru evacuarea apei ne-am folosit de un furtun pe care l-am tras la canal si o data mi s-a varsat in gradina deoarece suprafata pe care statea nu era dreapta (din fericire nu mi-au murit floricelele).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca nu se folosesc filtrarea si pastilele speciale, intr-o saptamana e plina de matasea broastei. Mai ales pe canicula.
Am patit-o vara trecuta.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Dupa tot ce ati scris, parca mi-a trecut tot cheful de a mai lua piscina. Mi se pare ca e prea complicat si prea mare agitatia. Poate voi lua una mai micuta, pe care sa o pot folosi asa o zi-doua si pe care s-o pot goli repede.
Va multumesc pentru toate informatiile

Mergi la inceput