Piscina gonflabila

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

mie nu mi-a trecut, doar ca nu stiu cum sa fac cu filtrarea! Cred ca o sa cumpar acel kit pt tratarea apei!
Chiar daca stau la 10 min de litoral, nu m-as avanta in trafic singura vara asta ca sa balacesc fata. Macar in cursul sapt s ase balaceasca acasa, iar in we sa mearga cu tati.

Cri mami de Ale ( 2003) & +28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Crixia nu stiu daca ai decis pina la urma sa cumperi piscina, insa am vrut sa va spun cum am facut noi vara trecuta cu piscina de vreo 3m cubi de apa.
In primul rind am adaugat clor lichid, obisnuit in apa, cam un litru nediluat la 1m cub, pentru ca asta reduce formarea algelor si dezinfecteaza apa (cum se face si la bazin, apa de robinet are clor). Copiilor nu li s-au inrosit ochii pentru ca nu era concentratie mare.
Atunci cind cumparati piscina luati si o prelata (de genul celor de constructii de la mag. de profil) sau o husa speciala de piscina (poate fi si o bucata mare de folie de solar), asta te ajuta mult pentru ca nu pot cadea copiii in apa cind nu sunteti pe faza si nici nu cad frunze si alte chestii aduse de vint in piscina. Asa apa rezista cam doua saptamini, depinde de marimea piscinei.

cel mai important daca piscina se fisureaza/taie (vedeti ca le plac ciinilor sa sara pe ea) nu poti s-o repari cu petice de reparat, insa nu o arunca. Am cumparat silicon pentru izolatii in baie (acela transparent la tub) si cu piscina dezumflata si uscata complet am umplut gaura cu silicon, iar cind acesta s-a uscat a etansat complet gaura si am putut folosi piscina fara probleme. Oricum daca nu ai MARE grija de piscina rezista doar un sezon . Noi am pus un covor sub ea.

sper sa va fie de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Laura, mi-ai fost de mare ajutor!
Piscina o avem, am pus-o o singura data vara trecuta, dar apa devenea lipicioasa. I-am confectionat eu o husa din perdele de baie si am protejat de frunze
Acum as vrea sa o pun pe pamant, sub un covor ma gandeam si eu. Am vz la cineva o mocheta ce imita gazonul, dar n-am ajuns sa vad cat costa.

Asa zicea si sotul meu, clor simplu. Eu nu l-am crezut. O sa-l pun la cautat covor/mocheta sa punem totusi piscina, ca trece vara.
Eu mai cateva sapt de sarcina si nu pot sa merg la plaja cu Alexia, ne mai balacim si noi ca fetele in curte

Multumesc!

Cri mami de Ale ( 2003) & +32 sapt

Mergi la inceput