Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (128)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Eu de asta va spuneam ieri ca sunt convinsa ca Alex il pricepe pe NU. Pentru ca asa a invatat sa se dea jos cu popoul inainte si nu cu capul. Venea la marginea patului cu mare viteza, eu ii spuneam "nu asa" si ii aratam cum trebuie sa faca. la inceput se oprea la NU si stia ca e ceva in neregula la ce face el, ca ar trebui sa faca altceva dar nu stia exact ce si pana la urma a invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

buna dimineatza, serviti si !

azi suntem mai bine dispusi, traiasca EUREPALUL , am dormit (cu totii) de la 12.30 (eee, radu dormea de mai devreme) pana la 7.30 (eu) respectiv 9 (puradeii)...

am patzit si io ca CD cu CM, facui varza salteaua
nu prea stiu ce sa fac ca sa reglez problema asta (dureros e, vine cand vrea, pleaca peste 2 saptamani, si ma sleieste de puteri) fara hormoni ca mi-e frica si din cauza varstei, si din cauza greutatii

crize de plans avem si noi. urate chiar, va mai povesteam. nu prea stiu ce sfaturi sa dau, decat nu va panicati, daca nu se vede cauza, si copilul se linisteste in brate sau in wrap, e ok, daca dureaza "criza" mai mult de 2 ore in care nu puteti linisti copilul sau suspectati ceva anume, fuga la urgenta...


Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Carla, ma tin de ieri sa-ti scriu. Calma Baby nu are efect imediat.
Macar 2-3 zile trebuie sa ii dai, daca este foarte agitat, de 3 ori pe zi, daca e mai putin agitat de 2 (chiar si doar odata, seara la culcare) cate 3ml.
Doza de pe sticluta este: intre 0luni-1an, 3ml de 1-3 ori pe zi
DAR nu are efect imediat. Are efect, cel putin eu am dat la ambii copii si a avut. Am inceput cu 3X3ml/zi, apoi am scazut la 2X si am ramas la 1X... in perioadele cu dintzi, febra, plans neconsolat si alte agitatii.
Max de durata in timp, cred ca 2 saptamani am dat.

Asa ca eu as zice sa incerci, mai rezista we asta, si de luni cred ca incepi sa vezi (cu un ochi daca stii bancul) efectele...

edit: scrisesem 3m (metri) in loc de 3ml (mililitri) si mai ziceam ca am dormit...azi noapte...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Acuma neatza! Sar'na de Iepurila!

Votat Maya si pe Bighidel!!

Cosmy, bafta la examen!!!!!!!!!!!

Ratonel, si mie mi se intampla des sa mi se para ca se intampla ceva rau cu cei dragi mie... multa vreme am zis ca ma duc la psiho-pupu din cauza asta, era nasol... apoi am inceput sa controlez situatia, vreo cateva luni, pe final de sarcina, chiar am fost ok. Acu' iar am aceeasi problema, mai mica in intensitate, dar este... of.

Nerantula, eu cred ca e de la dinti. Sigur ca-l deranjeaza si mucisorii, dar n-am auzit copil care sa planga rau rau de la mucuti. Chiar daca nu simti nimic, eu zic ca sunt dintii.... si noi avem astfel de episoade dese, nush cum se face, doar cand sunt singura cu ei... si mai nou, daca plange unul, fratica-sau il urmeaza, prin simpatie... of. , nu te ingrijora (prea tare) si tine-ne la curent!

Boo, esti mortala, mamico!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Eu de asta va spuneam ieri ca sunt convinsa ca Alex il pricepe pe NU. Pentru ca asa a invatat sa se dea jos cu popoul inainte si nu cu capul. Venea la marginea patului cu mare viteza, eu ii spuneam "nu asa" si ii aratam cum trebuie sa faca. la inceput se oprea la NU si stia ca e ceva in neregula la ce face el, ca ar trebui sa faca altceva dar nu stia exact ce si pana la urma a invatat.



sigur ca il intelege pe "nu". Si Noah, spuneam ieri, cand zic "nu" sau"Noah" apasat si scurt se opreste si se intoarce din drum.
Ei inteleg tot, eu m-am convins de mult.
Si sa fii atenta ca daca zici "bravo" intelege, o sa rada satisfacut.
Faptul ca nu vorbesc la randul lor nu inseamna ca nu pricep.

Vroiam sa va intreb si eu ceva.
Fi-miu reactioneaza f puternic la unele faze.
Am retinut doua momente:
1. i-am cumparat niste jucarii de baie care stropesc. Bineinteles ca el le tine in gura. Asa ca ta-su la fiecare baie le ia si se joaca el cu ele, cu alte cuvinte ma face pe mine fleasca. Prima seara cand m-a stropit eu m-am dat in spate ca imi intrase apa in ochi. fi-miu vazandu-ma ca m-am speriat a inceputr sa planga, dar cu sughituri, pana nu l-am luat in brate sa ii zambesc nu s-a linistit.
2. sotzul meu mai are mania de a ma gadila. Si incep sa rad, uneori sa tip si fi-miu iar reactioneaza cu plansete, tipete.

Mi s-a intamplat sa fiu numai cu el si sa ma lovesc la picior, m-am aplecat sa ma masez si fi-miu a inceput sa planga.
La fiecare miscare brusca a mea sau a lui ta-su, daca ne lovim, etc, el nu stiu ce crede...se sperie si plange.

La fel patiti si voi?

**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Deci ce fac contra mucilor??

Va multumesc, si eu sper sa fie de la dinti, Gruia nu s-a trezit niciodata noaptea sa planga, nici cand era mic, nu a avut colici, nimic, iar azi-noapte chiar m-a speriat!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Eva, da, si eu patesc la fel cu Radu.

Cum ma enervez, tzip/sau nu, sau am o discutie in contradictoriu (chiar si la telefon) incepe sa urle, se vede clar ca il deranjeaza tensiunea, o simte.

La Teo nu am observat asta.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

intalneala IOR, partea 3

cu scuzele de rigoare ptr intarziere!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Nerantula, apa de mare (pt curatat nasul), si batista bebelusului daca suportati...
altceva... mai zicea babymom olinth pt copii, diluat parte in parte cu ser fiziologic (daca e infundat), iar eu am folosit ophtamesone (cate un puf in fiecare nara, de 3ori pe zi).

edit: noi acum luam Eurespal, care mai usuca din secretii, sunt amandoi mai bine. Ei si tusesc, dar ne-a dat pediatra si cand nu tuseau si erau mai putini muci.
Doza lui Radu este 10ml/zi (eu ii dau 3 doze, 3ml,3ml,4ml).

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Deci ce fac contra mucilor??

Va multumesc, si eu sper sa fie de la dinti, Gruia nu s-a trezit niciodata noaptea sa planga, nici cand era mic, nu a avut colici, nimic, iar azi-noapte chiar m-a speriat!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade




curatat bine nasul ...apoi pus VIBROCIL picaturi ...cite 2 in fiecare nara ...de 3 ori pe zi ..e foarte eficient



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput