Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (128)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Buna dimineata!

Multumesc pt incurajari la toata lumea

Noi am inceput tratamentul serios cu Sumetrolim, Smecta, baby biotics ( [tzitziri). La masa e nelipsit orezul, zeama de orez si avem si nan fara lactoza. In 2-3 zile avem si rezultatul de la coprocultura pt ca mai intai am cerut ex. coproparazitologic, din greseala

Am vazut toate filmele cu bobocei postate de Laureta, Eva, Giulianna, Boo, babytza

CD[/b], sper sa nu fie cucui de ieri.

Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

mA fAc MaRe

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

neata si de la noi
nerantula,alina....sasha face asa de 2luni si juma....si dinti...lipsa!
deci...sa avem rabdare...ce tare sunt la sfaturi.
am fost la babyexpo....nu m-am intalnit cu nimeni..deci, mare dezamagire! mi s-a parut, nikolici, ca te vad la un moment dat....ca ma tot holbam la toate mamicile....
in rest, nu oferte, preturi ca in magazine-adik mari....am luat 2 tricouri, niste iaurt humana si un carucior-aproape cel mai ieftin, de la primii pasi....ca avem un buget...groaznic!
asta dupa ce-am salivat pe la inglesina ...si toate celelalte carucioare....
ma rog.
Boo, l-am vazut pe alexandru....super!supppeeeerrrrrr..!
babytza, multu- inca nu i-am dat ...sperand la o minune.
laureta, zici c-a agitat-o pe printesa?..parca si miruna zicea...deci se pare ca e vorba si de cochil....cum si in ce fel e...oricum, daca e sa-l agite si mai rau...macar sa-mi dea si o lamuta...bonus...la peritol, pt mami a lu' sasha.
cd, saracul baietel!
nerantula...pai ce faci , domle?
giuliana....supppeerrrrrrrrr comparatia balena-sirena. trebuie neaparat sa-i dau sotului sa citeasca...lui ii plac femeile...carnoase...mereu ma face sirena(desi chiar nu e cazu') si ma pune la ingrasat....(a nu se intelege ca miros a peste...)
ada, lumi....super mamici.
ram s-au trezit fetele?....a trecut noaptea...mai usor pt mamica?..anda e cuminte, nu-mi fac probleme.
acum sa ma bag si eu cu un comentariu la ..soata: il schimba, se joaca cu el...il rasfata...ii spune"taci...sa nu ne auda cotoroanta"(adik eu)...se trezeste noaptea..sta mai mult cu el in cursul zilei decat mine...il duce la kineto, la soacra, il ia...deci e super tati.
in schimb e cam putorica-putorea....adik face...dar fff impins de la spate....da cu aspiratorul daca ii spun " da cu aspiratorul" etc. cica tre sa-i spun...ce...el trebuie"sa-mi citeasca gandurile"...?...adika si seara ii spun"pupa-ma ca ma culc, de noapte buna"..si ma pupa...altfel cica uita.
iar in ceea ce priveste fobiile...inlemnesc de vad paienjeni, serpi, gandaci etc. dar imi este mila sa-i omor, adik il pun pe sot sa ia orice insecta gasita in casa...si s-o arunce pe geam(desi el spune ca o omor...ca noi stam la 7..asta ca sa ma necajeasca).....DAR, O IAU RAZNA daca stau singura...pe intuneric...nu mi-e frica de hoti, ma gandesc numai la morti.stiu ca e ilogic...sunt prostanaca etc(citez din ce mi-au spus sotu, sora etc si toti ceilalti care au incercat sa ma convinga ....ca mortii nu vin dupa mine)....
aaaa...si ca ma tot.."laud'...mai am si MAREA fobie ca se intampla ceva rau celor dragi(cochil, sot, mama , sora, nepoate)...cand nu sunt cu mine(nu c-as fi eu SPP-ista sefa...si-i apar)
aaaa....am uitat sa spun ca l-am vazut si pe Noah
gata...ca sunt pomana tiganeasca ...azi!pup toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

neata, din nou. Am mai dormit o ora juma si parca sunt mai fresh. Nerantula muciosul mic. Cipri are deja 2 dintosi de mai bine de o luna, insa sus nu prea se vede nik, dar aceleasi manifestari le-a avut si la primii. In plus musca, roade tot ce prinde.

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Neatza!
Vazut bobocei frumosi si miscareti: Alex, Edi, Noah, Bianca ...super frumosi

Joy multa sanatate Sofiei
Anca si la noi tot asa era somnul....in 4 reprize de 30 de min. deci adunat cam 2 ore toata ziua....DAR...de o saptamana facem altfel....se trezeste pe la 7 iar pe la 9.30-10 cand il ia somnul mergem afara...afara e foarte interesat de ce se intampla in jur asa ca nu doarme si stam afara pana pe la 12.30-13 cand venim in casa, papa si doarme cam 1 ora si 30-40 de min....nu e mult dar e muuuuult mai eficient asa si am si eu timp sa ma odihnesc un pic(adica sa trebaluiesc prin casa)...nu functioneaza intotdeauna ieri de exemplu s-a trezit dupa 40 de min dar am vazut ca ar mai dormi si l-am mutat in carucior, l-am leganat un pic si a mai dormit 1 ora....deci ce sa zic....la noi functioneaza chestia ca sa il tin treaz mai mult timp dimineata ca apoi sa doarma mai mult....si apoi dupa amiaza pe la 6 mai doarme o repriza de 30 de min...deci e tot 2 ore pe adunat dar repartizate altfel...mult succes in gasirea programului perfect de somn!!!! sorry de cearsaf

de Andrei Petru(18.08.2008)

Asa creste strumfi
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

neatza,

Laureta, miam miam, hm ce scumpa este ce bine il zice pe "m", si ce tipa dupa tine, "mama", e fantastic, parca te cearta. Si eu astept sa zica fi-miu 'mama', mai arunca din cand in cand un 'ma 'singur asa, razlet, nu de doua ori. Cand o sa aud din gura lui "mama" cred ca o sa cad pe jos. Imi place, in schimb, sa il aud zicand "tata".

Nerantula, sper sa nu fie decat un capriciu cu Gruia.
In rest, iti doresc .. .. .. ..
Spuneai bine cu parintii si opinii separate. Asa este, fiecare este un individ separat.
Eu si sotzul meu suntem de acord cu consensul de fata cu copilul in urmatoarea privinta: sunt momente cand Noah vrea sa fie luat imediat in brate, da din picioare, insista ta-su ii zice "nu, nu abuzezi", si atunci fi-miu se uita la mine, puslama mica. Si eu zic tot "nu" ca ideea nu e sa iasa unul din parinti muma si unul ciuma. chiar am discutat cand va cere Noah o jucarie, o iesire, etc sa fim amandoi de acord cu "da" sau"nu" de fata cu el si sa discutam ulterior in 4 ochi, sa nu ne contrazicem de fata cu copilul. Eu la asta ma refer.
Altfel copiii cresc derutati si inteleg atat: oare parintii mei se inteleg? Ma iubesc la fel?
Cand va creste si vom discuta despre viata, religie, etc, atunci fiecare din parinti e normal sa isi expuna parerea lui si sa se argumenteze inteligent. Astfel de discutii sunt chiar benefice pt copil, are de invatat din ele.




**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

rox, sa fie o ceasca...mareeeee....,dea? ca noi nudormim de la 9 la 7..(pot sa fiu nitelus ofticoasa, te rog)
joy, sanatate printesei
monica...eu am fost ieri...pt mamica..super culta
anca, sasha are si el un harait...dar noua ni s-a spus ca n-are nimic...si c-ar avea...polipi! ciudat, nu? ca tre sal operam pe la 2 ani...
babymom...sper sa-ti treaca supararea cat mai repede.
si in leg cu indemnizatia...nu mai stiu cine zicea.....deci, am primit banii , dar decizia inca nu!adik ar putea sa vina decizia si sa spuna,.."nu s-a aprobat, dati banii inapoi?" sa fie sanatosi....sunt deja la ...creditori!
dau niste crochete cu susan, cine vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Foarte tare subiectul cu fobiile. Si eu am cateva. dar cea mai mare frica a mea (nu stiu daca e fobie - daca se incadreaza) e de montagne-russe. Ma termini pe viata daca ma bagi in asa ceva. Mi se face rau doar cand ma uit. Dar de asta scap usor, ca lui barbata-miu ii plac, asa ca se vor da ei ca baietii.
In rest mi-e o sila/scarba/frica de gandaci si paianjeni. Pe de alta parte mi-e si mila sa-i omor, ma gandesc ca au si ei copii acasa care ii asteapta (tare nu ??? ). Asa ca daca vad vreunul ori il omor cu mega putere ca sa nu sufere prea mult ori plec din camera, inchid usa sa nu vina dupa mine si nici ca mai intru in camera aia. Cand eram acasa la mama tipam din fundul casei "maaaaaaaaaaaaaaaammmmmaaaaaa gandacul" si venea sa ma salveze, dar acum ce ma fac ?? ca eu sunt MAMA f..k!


LE. am uitat o fobie: de chestiile care se misca prin apa cand eu inot si nu le vad !! frate mi-e o frica sa nu ma muste/ ciupeasca ceva .. Si de meduze !! yacckkk


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Boo, l-am vazut pe Alex dandu-se jos din pat e f precaut.

Legat de fobii, nu am.
"Scarbe" am: paianjen, muste, etc. Ii omor si gata.
Ce-i drept nu m-am "intalnit" niciodata cu un sobolan fata in fata, intr-un spatiu inchis, ca nu stiu cum as reactiona.

Sa va zic o faza. Am un prieten care are un baietel caruia ii plac jucarii ciudate: tarantule de plastic, sobolani, serpi, o intreaga gradina zoologica. Fi-su e familiarizat cu soparle
(toys) si nebunii si nu ii e frica de ele.
Am fost la el si a aruncat spre mine o tarantula de jucarie. Bineinteles ca m-a luat repulsia. Fi-miu f tare, s-a jucat cu "parosul" de jucarie fara probleme ca e la varsta la care nu are fobii de genul atsa. Poate e si asta o idee, sa ii familiarizam cumva prin carticele cu imagii, jucarii, sa ii imprietenim cu urati din astia.
Oricum, ne e teama de ce nu cunoastem, asta e clar, si de ce este nu tocmai frumos. Dar daca ne obisnuim cu o imagine cred ca dispare si teama.
Mai ales avand baietel nu as vrea deloc sa aiba fobii, imi place cum sunt acum la varsta asta, curajosi, prietenosi, fara a priori din acestea.

le: Joy, cum e Sofia?


**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

aaa...si ...cine sa traiasca...cine sa traiascaaaa....???????
Sorina, Radu, Eva, Alissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:



La multe lunite

Sorina de Preety si un pupic special de la Robi pentru asa o frumusete rara Sorina!!

Oadu de Ada

Mark de xor
Mihail de dididi
Alex de Oana
Eva de MonicaC
Alissa de vdrag





Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput