Sezatoarea canadiana (144)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

ange ai scris aici la sezatoare? O sa caut inapoi cand am timp. Pana la urma cred si eu ca sunt polipi. Dar eu am intrebat-o pe asistenta care ne-a dat indicatiile pentru pregatirea operatiei( dupa ce l-a vazut doctorul de amanunte s-a ocupat asistenta)si mi-a zis ca polipii sunt altcevaEu oricum nici polipii nu stiu ce sunt, nu m-am confruntat niciodata cu probleme de genul asta. Abia acum am inceput sa citesc. Ca noi ne-am dus azi la doctor ca sa-l operam la urechi si ne-am intors de acolo neoperati si cu vestea ca-l opereaza la urechi( tuburi)+ amigdale + polipi..... Pana cand gaseste loc va mai dura insa vreo doua luni.


mimimete si sotul a fost la fel traumatizat acum vreo 30 de ani. Cred ca pe el il mosteneste. Va fi insa anestezie generala.
Ca o gluma, el a fost deja anesteziat la mine in burtica, cand am fost operata de apendicita la 26 saptamani cu anestezie generala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Donia si tu, tot brasoveanca? Pe unde ai locuit? Cand ai plecat?
Eu, toata copilaria si adolescenta am facut naveta intre Schei (mai precis Warthe) si Florilor, dupa ce m-am casatorit am locuit pe Marte, apoi din 2004 in Etobicoke si in final am ajuns in Vestul Salbatic:)acum 3 ani si ceva...
Ce dor mi-e de parcul de la Saguna si de aleile umbroase de sub Tampa....

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Daiopri, cum au zis si alte fete, e un hop din viata. Esti o mama tare puternica si am incredere ca Dumnezeu o sa te ajute sa treci peste hopul asta!

Daisy, bine ai revenit! Imi place semnatura ta, la un moment dat era poezia mea preferata... si de altfel una din putinele pe care le-am stiut vreodata pe de rost

pitilache, sa stii ca ai vazut Brasovul si pentru mine acum vreau sa-l vad si eu prin ochii tai, deci pozele sunt binevenite!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

look who's here, si nu stiu daca ma refer la Donia sau la Daisy!

Donia, pe cand incepi munca?

Daisy, bine ai venit/revenit!

miki, eu zic sa nu iti faci griji f mari! Andrei a fost operat de polipi (vegetatii adenoide) in Romania si nu are nici o trauma. Cat despre cum se poarta doctorii aici? Victor a fost cu Andrei la podiatrist din cauza unei unghii incarnate, nu ne lasa nici sa punem mana pe degetul lui cat un gogosar, era cu lacrimi in ochi. Dr la dat cu o alifie anestezianta, apoi i-a facut inca o anestezie, si apoi l-a operat. Victor zice ca era sa lesine cand a vazut ce face doctorul, dar Andrei nu a zis nici psss. Si Andrei e fricos mama mama! Face orice numai sa nu ajunga la doctor.
Asa ca eu zic sa nu te sperii foarte tare, sigur va fi fara traume!

eu in spital evit sa ma duc, dar de multe ori sunt nevoita sa ajung exact in puctele fierbinti: trauma care, emergency, anaesthesia, ori surgery theatre room. Acum cateva zile am vazut un copil pana in zece ani cu "gripa", isi pierduse aproape tot parul, era in pat epuizat de chimio, dar cel mai mult m-a impresionat tatal lui, privirea tatalui era atat de grea, atata durere si atata tristete incat nu am rezistat sa ii sustin privirea mai mult de cateva secunde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Daiopri esti in gindurile mele!

Ma iertati ca n-am mai scris, acum Alice e bine, merge la scoala, am avut lectii cu nemiluita, am recuperat cele trei zile lipsite de saptamina trecuta. Marti seara eram de tot risul, eu desenam niste fluturasi, Sorin lipea poze pe un carton ca avea copilul o prezentare, iar ea... ne dadea indicatii. Deci toata familia e in clasa a doua! De s-o termina odata ca nu ma mai tin puterile!

Asa, asta a fost marti. Ieri, adica joi, vin de la munca, S. era deja la pantaloni scurti, cica sa mergem sa taiem iarba. Aveam un chef, ceva de nedescris... Dar se apuca omul sa schimbe mai intii lama de la masina de tuns iarba, ca cica aia veche e prea "tocita". Ma duc sa-l ajut, intoarcem masina "pe dos", se pune el sa desfaca lama si... se taie la un deget de curgea singele siroaie. M-am speriat sa mor. Si-a taiat un deget pina la os. Ne-am suit toti in masina (adica toti trei ca fiul meu nu era acasa) si hai la spital. Am condus masina lui, in slapi, de mi-a amortit piciorul drept, ajunsi la spital nu stiam care-i mai "urgent", el cu degetu, ori eu cu circeii din picior. In timp ce eram in masina, al meu avea mina infasurata intr-un prosop care devenise rosu aprins. Si Alice din spate care ne povestea ce s-a mai intimplat prin curtea scolii in ziua respectiva, ce "drame" s-au mai petrecut pe la scoala...
In fine, totul s-a lasat cu cinci puncte de sutura, plus o injectie anti-tetanos!
Acum e fun rau, ca tre' sa-l spal , sa-l barbieresc, sa-l inchei la camasa (la panaloni se decurca, cica)Si uite asa ne-am distrat noi joi seara!
Plus ca era ziua omului, ca-l cheama Costin! Ii cumparasem tort si vin Ah, apropos, ma duc sa-mi tai o feliuta...

La multi ani si din partea mea sarbatoritilor de ieri!

Pitilache, imi pare rau ca n-am apucat sa-ti urez drum bun, dar iti urez stagiu placut si sa te intorci cu bine acasa!

Simo, si eu sint in razboi cu papadiile, deja o iau "personal", azi am umplut doi saci si am defrisat, cum spui, vreo 2 metri patrati! Miine continuam "distractia" Am cumparat si "scula" miraculoasa de la Canadian Tire (aia verde si lunga), dar e BS total!
Hai va pup, ca-s rupta! Ma duc sa-mi pun un vin! Sotul nu bea ca-i ranit, asta e!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

revin, ca m-a starnit Simi: pei eu curatai papadiile si de la indianu nesimtit care habar n-are ca imparte petecul de iarba din fata casei cu noi! Adica ca are si responsabilitati: Victor taie iarba, eu am scos papadiile cu o scula de aia manuala, nu stiu cum sa zic ca ii, sa zic ca un spaclu?! Ca eu nu dau bani pe smulgatoare automate de alea: mai bine iau vreo 2 cuie de alea mari de la CT si i le pui indianului pe alee sa ii sparga vreo 2 cauciucuri, ca poate asa vede ca are de ingrijit iarba din fata casei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Si eu m-am distrat cu papadiile, tot cu scula cu pricina , o infingi in pamint, calci pe un miner si scoti; azi deja am vazut ca au aparut altele; pestii au murit, mai e doar unul, papadiile cresc, ce mai, ca la balamuc la noi:));
Simi, imi pare rau pentru sotul tau! tot Constantin, vad ca sunt patru deja aici



Mihaela/mimitete, am lasat trei mesaje in trei zile la nesimtitele alea de la cabinetul dr.Climan; stiam eu de ce nu-mi place stilul obraznic si cu limba lunga al hispanicelor ; azi am cerut si
R-V si mi-a dat pe 29 iulie(cea de la ghiseul general, care tot imi spune ca transmite mesajele si tot nu ma suna); Fereasca Dumnezeu sa fie mai mult decit modificarile hormonale in sinul meu cu dr.asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Hai mai oameni, ca devin militant pro-papadii! Ce aveti cu papadiile? Eu le iubesc Alte buruieni imi fac zile negre... dar numai cand am chef, ca de obicei n-am chef sa ma mai enervez si din cauza asta

Daisy, si eu tot in 2004 am aterizat! In ianuarie, mai precis. Am plecat din Racadau, unde ajunsesem cu ocazia maritisului dupa ce am copilarit in Tractorul.
Parca Simonna era din Schei... poate va cunoasteti.
Voi cum de ati ajuns in vest? Anul trecut eram si noi destul de dispusi sa luam drumul Albertei, daca nu se gasea o slujba decenta pentru dumnealui prin partile noastre. Dar s-a gasit... asa ca aici ramanem. Sper!

simi, uf, ce accident urat! imi pare rau!
Dar cand ai scris de Alice cum povestea in scaunul din spate m-a umflat rasul, tot un balamuc e si la noi in masina de obicei, Roxana vorbeste mereu, unde mai pui ca nici Cristi nu se lasa...

maru, cand incep? Habar n-am!!!
Mi-au facut testul la tuberculina si a iesit pozitiv, nimic de mirare, ca doar am facut vaccinul BCG de doua ori la veatza mea! Asa ca sapatamana viitoare fac radiografie la pulmoni, apoi merg la respiratologist si poate, poate, in vreo 2-3 saptamanai sa ma gaseasca astia buna de exploatat. Pana una, alta, sunt tot pe drumuri, bat drumul spitalului pana fac poteca
Si unde mai pui ca de 2 zile e si Roxana bolnava, cu febra si dureri de cap, o amica mi-a sugerat ca are gripa porcina, insa doctorul azi a decis ca e doar o raceala cu ceva congestie sinusala... si asteptam sa treaca. Asa ca momentan sunt exploatata doar de familie... dar si rasplatita cu o masa la Mandarin azi, unde am mancat lobstar pana am simtit ca dau pe afara.
Si sa-l fi vazut pe Cristi cum manca lobstar Mai, se distra jumatate de sala... era cu cate o bucata in mana si culmea ca reusea sa si scoata ceva carne... pe copilul asta putem sa-l abandonam pe o insula pustie si nu moare de foame! Si Roxana la fel, pentru simplul motiv ca ea supravietuieste si fara mancare



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Donia, si eu am trecut prin gripa presupusa porcina (de o amica ce s-a cam isterizat cind i-am povestit ca-s gripata si ma trimitea la urgenta, ca ies in lume si o imprastii- e drept ca io am zacut vreo trei zile, n-am iesit, m-am tirit prin casa:)); cred ca e mai sanatos sa nu spui nimica daca nu te stii cu musca pe caciula ;

Daisy, ma bucur ca ai revenit, eu imi amintesc bine de tine si de povestea fetei tale ; poate ne pui niste poze!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Ce ziceam pe la ultimele postari ? Ca n-a mai fost V bolnav ?
Promit ca nu mai fac (adica nu mai scriu) asa ceva. Joi de dimineata s-a trezit cu febra, nu mare, marait cat cuprinde si cu niste bube pe picioare ca niste muscaturi de paianjen. M-am speriat sa mor, dar ce era sa fac, nu era nici sase dimineata, zic sa-l mai conving sa doarma. Cand s-a trezit din nou la 8 nu mai avea nimic pe picioare dar febra tot asa un pic. L-am tinut acasa, am sunat la servici ca intarzii vreo doua ore, sotul a alergat toata ziua sa-si termine treaba mai repede (halal zi de nume, si pe el il cheama Constantin al doilea nume, ca si pe socru, dar la ce stres a avut pe el a si uitat cum il cheama )
In timpul zilei febra a oscilat, dar nu mai mare de 39, chiar nu i-am dat nimic de febra si a fost ok, doar ca nu a prea mancat mare lucru, vrea doar apa si lapte, si saliva foarte mult, manutele si le baga in gurita, am zis clar, sunt dintii.
Noaptea s-a trezit de nu stiu cate ori, dimineata, aceeasi faza cu un pic de febra, patul ud de atata saliva. N-am avut ce face, l-am dus la gradi, le-am explicat situatia la educatoare, dand vina pe dinti.
La ora trei azi m-au sunat de la gradi, ca V are low grade fever si ca a plans toata ziua si ca nu trebuia sa-l aduc asa la gradi de parca am avut de ales. Sotul a fost in cinci minute acolo, ca si azi s-a grabit ca sa-l ia mai devreme si s-a dus direct la clinica cu el, a avut noroc ca in jumatate de ora l-a vazut chiar medicul lui. Diagnostic: hand-foot and mouth virus.
E a doua oara cand il face, anul trecut prin aceeasi perioada l-a avut doar ca atunci bubele din gura se vedeau, acum cica sunt pe cerul gurii undeva mai in spate. Of saracutul, mi-e o mila de el ...
Au trecut doua zile, cica poate sa-l duca pana la 7-10 zile, chiar acum cand am si eu long weekend ... dar el e mai important acum, o sa stam mai mult pe acasa, asta e !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +23s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Oanagabriela, lucrez pe 17 iunie, deci ne vedem ! Dar n-am inteles, mergeti cu AF-ul de 20.30 ? KLM-ul pleaca doar la 18.25.

Ica, e super si cu Lufthansa, la fel ca si cu British-ul (te-ai uitat si la ei la tarife ca eu cu ei am luat biletele la socrii, e drept in sens invers). Si cu limba, nu-ti face probleme, n-or vorbi franceza sau engleza, dar romana sigur se vorbeste si in avionul de Frankfurt si in aeroport

Nelia, mijlocul e bine, la caldurica, s-a plasat mai bine acum, il simt mai sus cand se misca, sa-i tina Dumnezeu obiceiul ! (mijlocul e bebe din burtica, asa ii zice mama pentru ca face misto de mine ca vreau trei copii si le zice ca la tara: nenea e Victor, mijlocul e al doilea si "va urma" praslea).

Roxana, imi pare bine ca drumul a fost ok cu KLM-ul, cu sticla de whisky imi pare rau ca nu ti-am spus eu, chiar daca era in sac de plastic de aici, tot nu te lasau cu ea la Amsterdam. In schimb la intoarcere poti sa cumperi de la Amsterdam din duty free-uri (sper ca nu o sa-i gasesti sticla refuzata la dus )

Daiopri, nu am apucat sa citesc pe mail-ul comun (sincer mi-e si frica) dar iti ofer o si un gand frumos.

Mikiion, o sa fie ok cu polipii, bine ca ii face anestezie, ca durerea mare acolo e, dupa, o sa-ti dea niste spray-uri care ajuta la cicatrizare (cel putin asta mi-au dat mie in Ro, dar operatia a fost pe viu). Am zambit cand ai scris ca te-ai dus pentru una si te-ai intors cu altceva, mi-a amintit de faza cand m-am dus ca ma durea apendicele si m-am intors cu prescriptie de talonete pentru platfus - tot in Ro, dar este universala practica se pare.

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +23s cu

Mergi la inceput