Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 34

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Kineta, si eu am programare pe 2 iunie la cezariana dar la mine va fi 37 de saptamani si jumate. Bafta maxima si schimbam impresii dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

CATAmultumesc bafta multa si tie,scuza-ma sunt cam aeriana,si tu ai gemeni,nu? CE ai,sunt uni sau bivitelini? CUM vei face cezariana,cu rahie sau generala?. FETELOR va pup pe toate,Bogdananu pot sa vad pozele de la botez ,mi-se cere o parola

35+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

password:bogdana

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, superbe pozele!!! exceptand protagonistii, am remarcat lumanarile, f frumoase!
ma bucur ca a iesit totul bine.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Bogdana, felicitari pentru botez! Cred ca totul a iesit super! Ti-am adimirat rochia, iar tu esti atat de slaba... Cine ar zice ca toate minunile alea din jurul tau sunt ale tale?! Si, apropos de minuni, toate seamana cu mami!

mamaana, am vazut si pozele voastre.. Nu pot sa cred ce mari v-ati facuuut!!... ce dulci sunt in poza aia cu degetelele in gurita.. Isi sug degetele mult? Nu aveti suzeta?

Noi si acum ne luptam sa scapam de ele.. Tot zic ca le dau la bebelusi, ca ele-s fetite mari, mi le dau sa le pun deoaprte si apoi, seara, le cer.. Intr-o seara i-am dat-o Anitei si i-am zis "Ti-o dau, da' o tii doar in manuta, nu o mai bagi in gurita, ca tu esti fetita mare.. " Apoi, cand m-am dus si la Miriam sa-i spun acelasi lucru, zice Anita:"Mama, stinge lumina! Face noclic!(=intuneric)" "Da' de ce sa sting lumina?" "Sa bag tzumi in gula!" (tzumi=suzeta; asa le zic ele, din ungureste).
Acum, de vreo doua zile, a gasit intr-un pliant cu reclame o bicicleta roz si ma tot innebuneste:"Dinasta vleau! Du-te la magazin si cumpala!..." Vreau sa va spun ca i-a decupat-o tanti care sta cu ele, ca sa nu umble cu ditamai hartiile dupa ea si cu foicica aia doarme si noaptea, si la somnul de peste zi, mananca cu ea-n mana, iese afara cu ea in manuta... Nu se mai desparte de ea! Mi-e si mila de ea... Ieri imi zice: "Hai du-te si cumpala dinasta... Vleau bicicheta looz..." Iar eu m-am enervat si zic:"De unde vrei sa-ti scot eu acuma bicleta?? Bicicletele sunt la magazin!" Iar ea:"Scoate-o din magazin!.."

Eliana, si ale mele s-au certat putin, la inceput, ca vroiau amandoua ba in fata, ba in spate, dar de fiecare data le-am explicat ca facem cu schimbul, pana la destinatie sta una in fata si la intoarcere facem scimb.. Acuma, deja, daca una apuca sa fuga si se aseaza in fata/spate, cealalta nu mai zice nimic si se pune pe locul ramas liber.. Dar cu siguranta data urmatoare cea care a ramas la urma va fi prima pe tricicleta!! Si-atunci, daca iar ies scantei, da-i si explica:"Tu ai stat data trecuta aici, acum mai las-o si pe ea, ca o sa stai tu iar la intoarcere/data viitoare.." Si uite-asa, linistim spiritele.. Dar fara tricicleta asta nu stiu ce m-as fi facut... M-a scutit de multe batai de cap...

Kineta, ma bucur mult ca n-a fost mai serios..

Va pupam, aveti greija de voi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Bun regasit!
V-am mai citit din cand in cand, insa n-am reusit sa scriu...
Eu tot plina de incantare sunt si tot nu-mi vine sa cred ca sunt mamaica atator copii unul mai reusit ca altul (deh, cioara ).
Noi suntem bine, crestem frumos (avem peste 5 kg), ne-am increstinat, am trecut printr-o perioada tare colicioasa (de aia nu reuseam sa intru pe forum), dar parca incepe sa fie putin mai binisor cu burtica si nu mai avem asa multe tipete de durere. Iar zambetele, cum sunt din ce in ce mai dese si mai expresive, uitam de toate durerile.
In rest, ma descurc binisor cu ei, dar nu am pretentii prea mari de la mine (adica sa mai fac si mare lucru prin casa). Alaptatul imi ia mult timp pentru ca mananca foarte des (uneori ii mai pun si pe amandoi odata, dar trebuie sa fie cineva sa ma ajute sa mi-i dea), dar suplimentam si cu formula (desi tare mai preferam tzitzica). Cu oboseala stau cam rau (deseori si noaptea se trezesc pe rand) si spre dimineata au program de scremete si nu-i chip sa dorm. Mai sta sotul cu ei in camera, uneori, si ma cheama doar cand trebuie alaptati si reusesc si eu sa dorm asa vreo 4-5 ore adunat. Ziua nu prea am cum sa dorm ca se trezesc des si in contratimp . Dar m-am invatat si vad ca rezist eroic. Si cand ma uit la ce-am in jur, chiar ca nu mai pot de fericire!
Si surioara lor, in ciuda asteptarilor, e deosebit de bucuroasa sa stea cu ei, le canta, leagana scoica daca plang, le spune cate o poveste pana aduc eu ceva din bucatarie de ex., le arata printesele din carti, plimba carutul, ii fascinata cand le schimb pampersul de kk , ii place ca baieteii s-ai atinga obrazul cu manutele si e tare vesela cand o privesc si-i zambesc. Deci cum sa imi mai incap in piele de bucurie!..
Poze recente n-am reusit sa mai pun, dar nu stiu daca am anuntat cand le-am pus pe astea, la semnatura, asa ca ne puteti vedea.
Sper sa revin mai des!


Andreea, mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE(8 apr. 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Multumesc fetelor de complimente
Dalina..sa stii ca de cadn am nascut m-am ingrasat 5 kg..si acum ma tot vait ca sunt grasaiar in ce priveste cum arata..imi zicea cineva de la clubul scutecelor ca dc nu ar sti ca sunt mama lor..ar zice ca le sunt bona
Andreea foarte frumosi baietii tai, sa fie sanatosi si cumintei

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

am intrat sa raportez ca Anita s-a culcat iar cu "bicicheta looz" pe buze si azi a papat tot-tot de fiecare data, ca sa creasca mare, normal! Sa-i ia mama bicicleta, ca, deh, asa i-am promis:daca papa tot si doarme bine, creste mare si atunci o sa poata sa mearga pe bicicleta roz!

Alta faza: se uitau la "Capsunica" (pe dvd) si Anita inca mai poceste si zice "Pune Cupsunica!" Iar Miriam, de colo:"Nu se zice asaaa! Se zice Capsunicaa!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Andreeea, felicitari pentru micii crestini!
Din cate povestesti, chiar ca ai niste copii deosebiti!
Sa va traiasca frumos si sa fiti sanatosi cu totii!
Lasa, c-o sa treaca si oboseala.. si-o sa ramai numai cu bucuria si mandria!! cine-o sa mai fie ca tine?..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza fetelor
Dalina..cred ca e superb sa-ti vezi fetele "colaborand"...jucandu-se...si evoluand fiecare altfel.De abia astept sa creasca si ai mei..ca sigur e diferit cu 2 odata fata de 1
si sa vedeti cum se distreaza baietii mei..2 din ei
Andrei &Vlad

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput