Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 34

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor burticilor, mamicilor si puiutilor

Nu am mai apucat sa scriu in ultima vreme, pentru ca la servici a fost destul de aglomerat (din motive de criza s-au disponibilizat oameni asa ca cei care au ramas trebuie sa acopere mai mult), a trebuit sa plec si intr-o delegatie in Austria (a fost foarte greu pentru ca a fost prima data cand ma desparteam de fete mai mult de 8-10 ore), iar apoi am avut de recuperat mult si acasa si la munca.

As vrea sa urez bun venit noilor burtici si sa le urez multa sanatate, bebei cuminti si papaciosi celor care deja isi tin in brate minunile! Sa fiti fericite!

Kineta, multa bafta. Stai cumintica in pat. Orice zi stata la caldura conteaza pentru bebei. Oricum sarcina este destul de avansata, ai facut si acele injectii asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme.

Eliana, imi pare rau pentru carnet. Din pacate asa este in Bucuresti si cred ca peste tot. De multe ori e si problema de noroc. Eu pot sa spun ca am avut noroc pentru ca am avut un agent destul de de treaba care nu m-a frecat prea mult. Chiar am mers destul de putin, insa pe colega mea a picat-o pentru ca el i-a zis sa faca stanga si ea a intors. Depinde mult de persoana care face evaluarea. Daca chiar nu vrea sa te treaca te suceste atata ca pana la urma se strang destule greseli cat sa te pice. Bafta multa data viitoare!

Despre noi : ne-am schimbat patuturile, am trecut la cele pentru copii mai mari din lemn cu scarita pe margine (sa nu ne rasturnam din pat). Meritul il are bunicul care le-a facut. Sunt foarte frumoase si s-au adaptat destul de usor. E mult mai bine acum pentru ca in cele pliabile cu plasa se facea foarte cald pentru ca nu prea circula aerul prin plasa aceea si era destul de neplacut mai ales pentru Ana care transpira mai mult. Bineinteles ca Moni le foloseste si pe post de cal cu manere (fiind asezate unul langa altu se sprijina cu mainile pe scarite si se da uta.
Am fost si am vorbit si la cresa. A ramas sa merg in august sa-mi dea fisele acelea medicale de completat. Sper sa le accepte. Mi se pare super cresa respectiva, foarte curata, mare, ingrijita, cu o gradina destul de mare si multe jucarii (chiar noi). Directoarea este o persoana foarte placuta. Sper ca si angajatele sa fie asa.
Cum ati facut voi cu adaptarea la colectivitate (cele cu bebei mai mari)? Ana este destul de fricopasa din fire si se adapteaza ceva mai greu (cateodata este invers). Sincer nu stiu cum vor reactiona si sunt foarte stresata (si sotul si mai rau). Nu vreau sa se simta abandonate sau ceva de genul asta.
Fetele altfel sunt bine, invata cuvinte noi. Incearca sa pronunte corect, cateodata reusesc cateodata nu. Sunt scumpe foc.

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Kineta, iti tin pumnii daca te apropii de marea intalnire.

Eu azi am 36 de saptamani si cred ca voi naste la termenul programat al cezarienei pe 2 iunie ptr ca nu am nici un semn ca se va intampla mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Am fost ieri la eco si baietelul are ficatul de 5.8 cm fata de 5 cm cat ar fi normal. E intr-adevar putin marit. Ce ziceti?
Dr mi-a dat sa-i dau vit B6 si B12. Ati mai auzit la copii de 1 luna? Am inceput sa-i dau deja.

Va multumesc mult pt sfaturile referitoare la ceai. De azi nu le-am mai facut.
Si sa nu uit azi noapte a fost a doua noapte in care au dormit amandoi de la 10-11 seara pana la la 6 dimineata. E normal la 1 luna sa nu se trezeasca peste noapte?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Vin si eu cu noutati despre noi: ieri am cunoscut-o pe doctoritza care imi va monitoriza sarcina. Mi-a dat vesti bune despre bebei, pt ca sunt in saci diferiti si au placente diferite, ceea ce este un lucru bun avand in vedere ca sarcinile gemelare sunt cu risc crescut. Continui tratamentul cu utrogestan si aspenter, iar despre acid folic mi-a zis ca pot sa nu mai iau pt ca si-a facut deja treaba. Ma lupt in continuare cu gretzurile si varsaturile si sper sa nu ajung pe perfuzii.
Macar plec weekendul asta la tzara unde sper sa incarc bateriile cu aer proaspat si odihna.

Un weekend usor si relaxant va doresc si voua! Si nasteri usoare fetelor care sunteti pe ultima suta de metri! Recuperare rapida si bebei sanatosi si papaciosi!


8+

asa incepe odiseea mea

nepoteii mei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Kineta, iti doresc ca totul sa fie bine!
Noi suntem bine,abia asteptam sa mergem la medic, pe 4 iunie avem programare. Nu imi vine sa cred ce repede trece timpul! Cand am intrat pe forum, multe dintre voi erati in ultimele saptamani de sarcina si acum aveti bebebi mari!


16+

http://bd.lilypie.com/H3bYp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=speranta&year=2009&month=11&day=1&babycount=2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Salutare, salutare!

Vreau sa urez si eu, cu intarziere (ca de obicei! ) LA MULTI ANI! Elenei (Eliana) si tuturor celor care poarta numele Sf. Elena si Constantin!

Eliana, imi pare rau ca nu te-a trecut "floarea de asfalt" Ai dreptate cand spui ca iti vine sa ii dai cu casca de parbriz! ( eu am vazut o faza dinasta, cand am dat eu examenul, chiar in fata mea, i timp ce eu asteptam sa incep.. )

Lili, Luminita, ce puiuti vorbareti aveti! Doamne, ce perioada frumoasa...

Kineta, tinem pumnii!!

Bogdana, saracutii bebei!... Doamne, ce pot sa-i chinuie.. si-s asa de mici..
Va felicitam pentru recuperarea greutatii!

Noi suntem bine, mai avem un pic si vine vacantaaa!!.. Abia astept, anul asta a fost crunt pentru mine!! Daca as fi stiut.. Cred ca mai faceam unul!
Glumesc, dar tare greu e sa nu te-ajute nimeni (cu exceptia faptului ca sta tanti cu ele cat sunt eu plecata; dar ea vine cand ies eu pe usa si viceversa... )
E greu, foarte greu sa te gandesti in fiecare zi, venind de la servici, ce mi gatesti, ce mai ai de pus la spalat, ce-ti mai lipseste din frigider.. Da-le la fetite sa pape, scoate-le si-afara.. De multe ori eu pun sa gatesc la 10 noaptea, o tin tot intr-un maraton pana le culc (baita, papica, schimbatul..) si apoi termin si eu. M-apuca si ora 2 cateodata.
Si cand ma gandesc ca la toamna iau clasa I !!!! Or sa ma stoarca termitele mici (si acasa si la scoala) de toti nervii!...
Eeeii.. dar mai e pana atunci! sa ne bucuram de vara si de lunile care mai sunt pana atunci, nu?

(M-am intins ca guma! )

Pupicim burtici, pitici si mamici!
Aveti grija de voi!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

LUMINITA ce greutate au avut bebelusii la nastere,ai nascut prin cezariana,si ti-a facut rahie? Cum este cezariana cu rahie,sper ca nu voi simti nk

35+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS


am vazut ca ai aflat greutatea puilor

a fost anestezie generala, nu ma intreba de ce, ca nu mi-au spus si eu eram asa de zapacita ca nici n-am intrebat inainte... nu asta vroiam. oricum, n-am simtit nimic, dar o zi si o noapte am fost zombie...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr

Despre noi : ne-am schimbat patuturile, am trecut la cele pentru copii mai mari din lemn cu scarita pe margine (sa nu ne rasturnam din pat). Meritul il are bunicul care le-a facut. Sunt foarte frumoase si s-au adaptat destul de usor. E mult mai bine acum pentru ca in cele pliabile cu plasa se facea foarte cald pentru ca nu prea circula aerul prin plasa aceea si era destul de neplacut mai ales pentru Ana care transpira mai mult. Bineinteles ca Moni le foloseste si pe post de cal cu manere (fiind asezate unul langa altu se sprijina cu mainile pe scarite si se da uta.



ne poti trimite o poza cu patuturile?? eu sunt tare curioasa, suna f bine ce spui tu acolo...



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca


Si sa nu uit azi noapte a fost a doua noapte in care au dormit amandoi de la 10-11 seara pana la la 6 dimineata. E normal la 1 luna sa nu se trezeasca peste noapte?



nu e nimic anormal. esti tu o norocoasa! ai mei nici acum nu dorm nopatea intreaga.... desi, se poate sa nu ramana asa, sa fie o perioada buna si sa revina... iti tin pumnii sa nu fie cazul.

despre eco, nu stiu ce sa-ti zic. vitaminele nu strica oricum... sanatate!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Dalina, eu stiu cat de greu poate fi sa nu ai ajutor. Nu te mai ajuti macar cu sotul? Noi impartim treburile si cred ca dupa ce vom avea 3 copii sub 3 ani vom fi in mare vrie amandoi ca nu avem pe nimeni aici.

Mergi la inceput