Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 34

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

E an electoral..deci o va aproba...si chiar dc ni-i da dupa 6 luni si retroactiv..eu tot ma bucur:D

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR va multumesc pt sustinere,si va tin la curent daca se intampla ceva,stau in pat cuminte ca poate se amana momentul mult asteptat pt sapt . viitoare. LA MULTI ANI tuturor ce poarta numele de CONSTANTIN SI ELENA

35+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La multi ani celor care isi serbeaza ziua de nume!!!

Dau de baut doar pt. ca este ziua Elenei...

Azi am dat examenul practic la scoala de soferi... si am picat... n-am fost in stare Asta este, data viitoare o fi cu noroc...
M-am cam ofticat pt. ca nu merg prost si nu ma asteptam sa nu iau... la fel zicea si instructorul... Dar daca nenea politist a tinut mortis, a reusit... Am facut greseli recunosc... greseli pe care le-ar face si unul cu experienta... adica n-am intrat din prima pe o straduta super ingusta... unde ar fi trebuit sa iau virajul mai in larg decat l-am luat, sa intru pe contrasens... si veneau masini... Asa ca am dat inapoi in spate... m-am asigurat, am intrat... Dar m-a depunctat... apoi am plecat greu din rampa, dar am plecat... In unele locuri mi-a atras atentia ca merg prea aproape in dreapta... dar erau strazi inguste, cu masini in sens invers... apoi cand am fost pe o singura banda pe sens, destul de lata s-a luat de mine ca merg pe mijocului ei, cand as putea sa merg langa bordura... cine sa-l inteleaga... Una peste alta am gresit (dar nu greseli majore... de-asta m-a si plimbat suficient de mult sa se adune multe), dar daca n-ar fi vrut sa ma incurce putea sa ma lase sa merg pe strazi normale... nu pe unde io n'as fi intrat inca, la experianta mea
Si mi-a pus de doua ori frana brusc, cand eu calcam deja frana si aveam timp sa franez singurica... asa m-am obinuit sa franez incet... El o fi crezut ca nu franez deloc... nu stiu. Data viitoare ii dau cu capu de parbriz


Multumim pentru urari... Elena a primit o floricica si o cutie de mombaone de la un coleg de gradi
Deja? Ce ma fac cu mandra mea?

E doar ziua ei... Eliana e derivat de la Ilie


Kineta nu te stresa... sun destul gravidute care pierd dopul si nasc dupa 1-2 sapt. Eu n-am pierdut nimic... s-a rupt apa si gata...
Daca stai cumintica si iei tratamentul dat de medic ai sanse sa-i mai tii la caldurica pana se mai maresc un pic. Daca nu, oricum sunt mari ... riscurile sunt f.f. mici... probabil ca si al o srcina unica, la termen... deci nu te stresa in oricare din situatii e bine.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

LA MULTI ANI pt toti si pt toate care se numesc Constantin si Elena.

Am fost luni la dr pediatru, ne-a spus ca sunt bine copii, fetita are cu 900 gr in plus fata de greutatea de la nastere, iar baietelul cu 700 gr. Papam doar san in continuare.
Ne-a dat sa bem ceai 150-200 gr/zi si nu ne place deloc. Il scuipam si ne strambam la el. Ce sa fac? Sa renunt la el?
Pt baietel ne-a dat tei+musetel iar pt fetita tei+menta. Il "bem" cu lingurita, ca asa ne-a spus.
Ne-a dat sa ii facem eco baiatului la fontanela si abdominala. La palpare i s-a parut dr ca are ficatul marit. E posibil sa fie de la icterul care l-a avut in maternitate? Atunci i-a recoltat sange pt bilirubina si i-a iesit bine analiza si a scapat de "bronzat".
Azi la ora 18 avem programare pt ecografie.

Ne bucuram si noi pt cei 600 lei in plus pt al doilea copil.

Kineta si eu am inceput sa pierd dopul cu o saptamana inainte de nastere si s-a manifestat printr-o usoara scurgere maronie. Stiu pe cineva care a mai stat inca 3 sapt dupa ce a pierdut dopul, nu iti face griji. Sa stai totusi cat mai cumintica. Iar legat de Dexametazone, eu am facut injectia si in sapt 33 si in sapt 37. Si am nascut la 38 sapt si 4z.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iuca, renunta la ceai!!! Pt ce ti l-a dat? Care a fost motivatia? Daca pericolul de deshidratare a fost ce s-a gandit medicul, in conditii de caldura, cea mai buna si usoara metoda este alaptatul la cerere. Felicitari ca le dai numai lapte de la tine! Bravo! Nu are nici un rost si nici un sens sa ii indopi cu ceai. Le umpli burtica cu apa chioara si fara nici un aport caloric. Pt ce?? La un copil alaptat pana la diversificare e arhi-suficient laptele, nu are nevoie de nimic altceva, nici apa, nici ceai... Te pup! Crestere frumoasa in continuare!




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kineta, curaj! eu am nascut la 35s, doar cu perfuzie de Dexa in noaptea nasterii, totul a fost f bine! Asa va fi si la tine! Sanatate si sa ne tii la curent!!

iuca, nici eu nu pricep ptr ce ceai... eu zic sa renunti... alor mei nu le-am dat ceai si au trait f bine si fara el.
despre eco, poti s-o faci, sigur, ca sa fii cu inima impacata, nu cred ca e vreo problema!

eliana, imi pare rau de carnet, din ce spui, vroia sa te pice oricum... o sa reusesti data viitoare!!

lili, ce bine dorm fetele! bravos! noi abia daca strangem 2h / zi, din 4 reprize adunate. ieri, in parc, Edi a dormit fix 15min si am stat afara mai bine de 4h... duracell.


LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi!!!!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

kineta mai ai un pic! stai linistita si odihneste-te cat mai poti
iuca ale mele nici apa nu au baut pana spre vreo 9-10 luni - alaptatul tine si de sete si de foame; ma bucur ca le dai numai san; eu zic sa renunti la ceai
eliana bafta data viitoare !

La multi ani pentru cine-si serbeaza ziua de nume azi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

LUMINITA ce greutate au avut bebelusii la nastere,ai nascut prin cezariana,si ti-a facut rahie? Cum este cezariana cu rahie,sper ca nu voi simti nk

35+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

LUMINITA ti-am citit povestea,super greutate au avut la 35 de sapt,mie Marti la eco mi-au spus ca bebeii au 2350gr si 2300gr,acum nu stiu,pot avea mai mult sau mai putin,nu cred ca sunt suta la suta reale masuratorile.

35+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kineta, nu sunt f. reale masuratorile la eco. Mie dr. imi zice de fiecare data asta. Iti amintesti de Micky care cu o saptamana inainte de nastere baietelul era cu 100 gr mai mic decat fetita, iar la nastere a fost cu 500 mai mare. Iti dai seama ca intr-o sapt nu putea recupera 600 gr.

30+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput