Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 34

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Kineta , felicitari pentru reusita . Sa dea Dumnezeu sa nu aveti colici aproape deloc ,sa dormiti si sa va faceti mari sa o iubiti pe mami .
Speranta felicitari pentru carucioarele roz .
Bun venit tututror burticilor noi si o sarcina cat mai usoara .

noi am intrat in febra cumparaturilor pentru eveniment , deja facem liste peste liste si pentru bebeline si pentru spital . Sarcina merge bine , fetele au program de "dans sportiv" dupa fiecare masa si mai ales seara inainte de culcare. Inca ma mai bucur de calatorii aproape in fiecare weekend . Din iulie ( mai pe la sf ) voi intrerupe serviciul la recomandarea d-nei doctor .
Daca stie cineva un magazin ( din acelea de pe net ) care sa aiba si showroom va rog sa-mi spuneti si mie deoarece ne-am hotarat la patut si lenjerii si am vrea sa le si vedem fizic nu doar pe net. Va multumesc.

Popici la mamici , burtici si pitici .

Karina 24+ cu


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kineta, felicitari!!!!! acum am vazut mesajul... sa fiti sanatosi, papaciosi, sa cresteti mari si frumosi!!! cu programul... o sa dureze putin, dar isi vor face ei program, n-o sa fie mereu asa... si dap, asteptam poze!!

avalon, felicitari pentru sarcina!! iti doresc s-o duci su bine la termen!
si eu vroiam sa nasc natural, dar nu s-a putut.... nu e asa rau cu cezariana, sa stii... nu stiu cum sa te sfatuiesc, problema e mai degraba medicala decat de alta natura si n-am scoala in acest sens.... faptul ca esti miniona si ca ai 38 de ani - multi inainte! - nu sunt impedimente reale in a naste natural. despre restul insa, nu ma pot pronunta....
mai intra, mai spune-ne cum esti, iti vom fi alaturi macar cu o vorba buna.

bogdana, sanatate multa! se poate trai f bine si cu uter retrovers. nu inteleg, e chiar nevoie de operatie??

blue_karina, spor la cumparaturi. chicco e unl din magazine, banuiesc ca-s mai multe, nu-i vin in minte...


************
despre noi: suntem ceva mai bine, inca pe tratament, dar mai bine. a fost un we prelungit si de cosmar, critic in evolutia bolii, dar acum suntem bine, ne recuperam. va multumesc tuturor pentru gandurile bune!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

da luminita..eu am fost f slaba..cum am avut burta f mare mi s-a intins pielea..pana a puscat..si acum..nu mai are cum sa se traga inapoi..nu e grasime..e doar pielea..acolocum sa pot sta asa la 28 ani????nu pot iesi nicaieri...e oribila
Sanatate multa baietilor, sa se faca repede bine

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

petrean eu sunt mai tanara ca tine(22 de ani) si am o burta oribilaaa....imi e mie de ea.......dar nici nu m-am interesat daca se poate face ceva,caci nu am cu cine lasa fetele.
asta e...eu am avut o burta imensa,poate reusesc sa pun o pozica si cand am nascut aveam muschii abdominali rupti,si burta mea e plina de vergeturi,e multa multa piele care atarna.ce sa mai asta e,n-am ce face.eu inainte umblam num ai cu burta goala,doar tricouri scurte aveam,dupa ce am nascut n-am mai putut umbla asa,a trebuit sa-mi iau alte haine.

iti doresc sa reusesti sa te refaci.tinem pumnii.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Avalon, mai intai de toate - FELICITARI pentru burtica!
Sarcina usoare si frumoasa sa ai!

Referitor la nastere, nu stiu ce sa iti raspund.. dar cred ca nu e o idee rea sa te lasi pe mana medicilor; si cred c-ar fi fost mai neplacut invers! (sa vrei cezariana si sa nu ti-o faca, sa te chinui ore-n sir vai si-amar... ) Si la mine a fost prima sarcina, cu gemeni si eram programata la cezariana dar... n-am fost cuminte si am nascut la 7 luni - NATURAL! Dar, sincer, as fi preferat sa fac trei operatii, numai sa mai fi stat buburuzele un pic in burtica...

Nu ne-ai spus cate saptamani de sarcina ai.. dar sfatul meu e sa nu te mai gandesti la asta acum!
Toate "burticile" care vin sunt stresate la max! NU E BINE!! Le faceti rau bebicilor! Incercati sa ganditi numai de bine si totul va fi bine..

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"


Dalina, fetitele tale sunt gemene identice, nu? Sa stii ca au recuperat foarte bine si nu se vede ca au venit pe lume mai devreme, desi cred ca ti-a fost greu cu ele asa micute , si eu mi-as dori sa stea bebeii cat mai mult in burtica... Ai niste fetite superbe, sa-ti traiasca! Tu si sora ta sunteti tot gemene identice? Ar fi chiar interesant asta, mai ales pentru ca citisem ca nu se transmite pe cale ereditara predispozitia de a avea gemeni identici, ci incidenta este pur statistica...

Ca sa-ti raspund, eu am astazi 15 saptamani si 4 zile (am si la semnatura varsta sarcinii) si voi avea baietei, dar sunt ai mei sunt dizigoti biamniotici. Nu sunt stresata, am fost pana acum pentru ca am mai pierdut 2 sarcini mici, pana in 8 saptamani... acum m-am mai linistit, mai ales ca am facut si dublul test si a iesit ok, le-am pus si "fundita" (cerclaj)... ma simt bine, deci sunt foarte optimista ca totul va fi bine pana la capat.

merci

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

avalon, felicitari pentru sarcina!! iti doresc s-o duci su bine la termen!
si eu vroiam sa nasc natural, dar nu s-a putut.... nu e asa rau cu cezariana, sa stii... nu stiu cum sa te sfatuiesc, problema e mai degraba medicala decat de alta natura si n-am scoala in acest sens.... faptul ca esti miniona si ca ai 38 de ani - multi inainte! - nu sunt impedimente reale in a naste natural. despre restul insa, nu ma pot pronunta....
mai intra, mai spune-ne cum esti, iti vom fi alaturi macar cu o vorba buna.

************
despre noi: suntem ceva mai bine, inca pe tratament, dar mai bine. a fost un we prelungit si de cosmar, critic in evolutia bolii, dar acum suntem bine, ne recuperam. va multumesc tuturor pentru gandurile bune!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)


Luminita, multumesc mult pentru primirea calduroasa! Cum e cu 2 nazdravani? Baieteii tai sunt nascuti in aceesi luna cu mine dar cu 2 zile mai devreme, tare mi-as dori ca macar unul din baieteii mei sa aiba ochi albastri, ca ai tai.
citesc ca sunteti bolnaviori dar sper ca nu e ceva grav si ca va veti insanatosi repede!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

avalon Sarcina usoara si bb-i sanatosi! Daca ti-ai gasit un medic in care ai incredere, cu el ar trebui sa te sfatuiesti si sa-i expui doleantele tale. E cel mai in masura sa-ti zica cum e mai bine pentru cazul tau.

10+

odiseea noastra
nepoteii mei

Haideti sa il ajutam pe Mihaitza






Multumesc, si tie sarcina usoara in continuare! Am gasit medic, de fapt sa fiu sincera merg la 3 medici si toti 3 sunt buni, de nascut insa voi naste doar cu unul, insa de vorbit nu am vorbit de nastere inca. Multumesc pentru sfat, asa voi face...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

Avalon FELICITARI pt comorile burtica. Ma bucur mult pt tine, stiu cat de mult te-ai chinuit pana sa ajungi aici.
Eu am nascut prin cezariana, dar crede-ma ca in afara de o cumplita durere de cap, care m-a tinut o sapt (cat am stat in maternitate) nu m-a durut nimic. Operatia m-a durut doar in primele 2-3 nopti cand ma intorceam dupa o parte pe alta, in rest deloc.
Cel mai bine e sa vorbesti cu doctorul tau.


Noua ne-a dat pt baietel o trimitere la cardiologie pt ca a spus dr ca are un suflu sistolic. Ati mai auzit de asa ceva, o fi ceva grav?
In rest puii mei au luat in ultimele 3 sapt 900 grame. si papam doar san.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

de 2 minuni Bianca Ioana si Bogdan Andrei - 20.04.2009


Iucaaaa, am pierdut notiunea timpului si credeam ca tu inca esti la odisee, si cand colo tu deja ai nascut! Sa-ti traiasca minunile, chiar ai doua minuni, niste bebelusi foarte doriti! Sa fie sanatosi! Ce ma bucur pentru voi, si ce bine ca ai laptic pentru bebelusi, mi-as dori sa am si eu pentru ai mei, macar cateva luni... Nu stiu prea multe despre suflu sistolic, decat ca la scoala erau cativa colegi care aveau forme usoare, eu nu cred ca e ceva grav... daca era nu ar fi luat asa bine in greutate, ma gandesc, nu?
multumesc mult pentru sfaturi, voi sta pe aici ca sa invat de la voi


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Alexa_teo, multumesc pentru sfaturi, asa voi face, voi deschide discutia cu medicul cu care intentionez sa nasc sa vad ce spune... eu am 15 saptamani, e oare prea devreme pt a vorbi de nastere?
In legatura cu pielea ramasa dupa nastere, Alexa si Petrean, ati folosit creme? oare chiar nu exista o cale de a preintampina acest lucru? sunteti totusi foarte tinere pentru o operatie estetica... offf

Apropo, fetelor, voi de la ce varsta a sarcinii nu ati mai mers la serviciu? A fost nevoie sa stati numai la pat in ultima luna? Daca am cerclaj (facut profilactic, nu pnetru ca as fi avut probleme) ar trebui sa am o viata mai putin activa? Eu sofez, merg la serviciu unde stau la birou cam 10 ore/zi...


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon


Apropo, fetelor, voi de la ce varsta a sarcinii nu ati mai mers la serviciu? A fost nevoie sa stati numai la pat in ultima luna? Daca am cerclaj (facut profilactic, nu pnetru ca as fi avut probleme) ar trebui sa am o viata mai putin activa? Eu sofez, merg la serviciu unde stau la birou cam 10 ore/zi...


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 15+


Avalon eu am cerclaj profilactic de la 14 sapt. si merg la munca si inca voi merge pana la sf lui Iulie (daca vrea Bunul Dumnezeu ) adik pana undeva la 30 de saptamani .Totul depinde de cum te simti si mai ales de ce recomanda doctorul, deoarece el "te cauta la fir " .Multa sanatate si ai grija de voi .

Pls sa ma ajute cineva si pe mine cu cateva magazine unde pot atinge lucrurile pe care le vad pe site-uri . Tot ce am gasit pe net nu au si magazin de prezentare.Am gasit ceva patuturi frumoase de la Bertoni si lenjerie frumoasa tot de la ei dar nu le pot pipai sa vad cat de solide sunt. Multumesc.

Pooopici la mamici ,burtici si pitici.

Karina 24+ cu Eva Maria Sofia Andreea


si maine e o zi

Mergi la inceput