Burtici fericite de septembrie-octombrie (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Mamele care nasc gemeni primesc in plus 600 de lei lunar
de D.G. HotNews.ro
Mar#355;i, 19 mai 2009, 13:06 Actualitate | Esen#355;ial



De asemenea, plenul Camerei a aprobat si o alta modificare prin care se prevede acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si mamelor cu varste de cel putin 18 ani, care urmeaza cursuri universitare sau preuniversitare.


24+ cu ursulica noastra PRIMA POZA!


nunta
9 luni





asta inseamna ca pot primi si eu indemnizatia???
Sau poate o sa se puna conditii,numai cei de la zi...eu is la id.

Poze cu noi

http://mely-2007.hi5.com

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si 24+, cu -Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Mary, asteapta sa iasa legea definitivata si mai ales normele metodologice...mai ai timp sa vezi ce si cum

24+ cu ursulica noastra PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Ellenuta am vazut ca ai scris de cezariana la prima nastere. Cum a fost dupa recuperarea? Sunt contraindicatii dupa, ma gandesc ceva de genul interzis efort fizic chestii de genul asta. Ai purtat burtiera sau la cezariana nu se recomanda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna fetelor.
Si eu ma gandeam sa donez celule stem. M-am gandit ca sa depozitez eu dar din nefericire nu am banii necesari. Si in primul rand daca donezi poate poti face bine si la alti.
Apropo de spitalele private, si la noi in Cluj sunt, dupa cum stiu eu cea mai buna este Gynia, dar din pacate nu imi pot permite sa nasc acolo. Nu pot sa comentez nimic referitor la conditile de acolo si personalul de acolo, dar costa mult o nastere. O nastere fara anestezie costa in jur de 4200 si o cezariana in jur de 5000 si ceva lei. Mie mi se pare prea mult. Deci raman tot la stat.

17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria1979

Ellenuta am vazut ca ai scris de cezariana la prima nastere. Cum a fost dupa recuperarea? Sunt contraindicatii dupa, ma gandesc ceva de genul interzis efort fizic chestii de genul asta. Ai purtat burtiera sau la cezariana nu se recomanda?

Vin si eu pe langa tine anamaria si o rog pe ellenuta sa ne mai dea detalii cand are timp.

Monica 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bya_me spune:

Ceau fetele,
N-am mai intrat de ceva timp pe net (ocupata cu munca) si am vazut ca se discuta despre celule stem:

Pentru fetele care vor sa doneze sangele placentar:
www.eurocord.ro/index.html" target="_blank">http://www.eurocord.ro/index.html nu stiu exact in ce conditii se doneaza dar este o sectiune de contact si banuiesc ca pot fi contactati pentru mai multe detalii

Si din cate am citit la ei pe site sangele placentar este sangele care se recolteaza din cordonul ombilical si placenta, sursa de celule stem...
Eu una voi recolta celule stem pt copilul meu...este un risc pe care nu sunt dispusa sa mi-l asum...

O zi buna sa aveti

16+
Poze
Strumf Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Si eu am facut cezariana; am nascut vineri si am venit acasa duminica. Adica foarte repede. Am venit cu masina, ce-i drept nu e f departe, insa nu am simtit nimic, nici o jena, am stat in spate si pe atunci nu aveam prea mult loc in spate in masina, adica nu mi-am intins scaunul sau ceva.
Si nu am purtat nici bustiera, ca intreba Anamaria, nici nu am avut de facut nimic. Cam 6 saptamani nu trebuie sa faci efort fizic, la nici un fel de nastere. Burtica ramane cateva zile dupa nastere, nu asa mare insa cam de 4-5 luni , insa in 2 saptamani s-a retras f frumos. TIn minte si acum, la botez la Alessia (avea 3 luni) aratam de parca nici nu nascusem.

Celule stem nici eu nu recoltez, ma mai gandeam, nu sunt chiar contra insa cred ca nu este suficient urmarit intregul proces si nici nu sunt destule studii facute pentru ca este un proces nou. Pe de alta parte acum facem copii nu mai tarziu. In fine, totusi nu cred.

Despre spitale, eu sunt de acord si cu clinicile particulare pentru cine isi permite sa plateasca pretul piperat. Bineinteles ca daca e ceva, Doamne fereste, te transfera la un spital de stat, dar nu vad nici o problema aici, probabilitatea sa fie o problema exista peste tot si sper ca este mica, plus ca daca e ceva cu bebele, te transfera si intre spitale catre acolo unde este mai potrivit pentru o anumita afectiune, indiferent de stat sau privat.

Eu nasc la stat, la Municipal si prima oara am avut o super experienta, toata lumea draguta, saloane cu baie in ele si renovate (o aripa a spitalului e renovata), asistente super dragute, mi-au dat si camasi de noapte, mi-au schimbat copilul tot timpul cu hainute de la ei, si daca nu vroiam imi aduceau oricum paturici si hainute pt bebe, bebe in salon cu mamicile, tv (trebuia sa cerem telecomanda dar oricum ) in camera, toata lumea f prietenoasa si amabila ,iar asistentele veneau toata noaptea la noi, si daca le chemam si asa, sa vada ce mai facem, cand plangea un bb, etc.

Multumesc pentru aprecierile la adresa Printesei II - am mai fost la o eco astazi, in sistemul de la birou si mi-a spus aceleasi lucruri ca si Iosup, absolut aceleasi, greutate, varsta (tot cu 6 zile inainte), col de 5 cm (sau 4,9). Doar cu placenta este diferit, si anume: Adela Dinu mi-a spus aceeasi grosime dar grad de maturare 0, Iosup aceeasi grosime, dar grad de maturare II - de unde trag concluzia pe care o si stiam ca asa e la Iosup, pune mai mult, si asa e la Adela Dinu, pune mai putin. ca am auzit ambele variante si ingrijorari.
In rest cumintica frumoasa mamii, draguta si se tot rasucea, dadea din gurita si ne boscorodea ca o deranjam, grasuta (595 gr) si frumoasa. - deja sunt si cu ea ca cioara care isi lauda puiul.

Pupici

Clau 22+ si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
Am citit ca ati tot discutat despre celulele stem. AM o singura completare de facut. Ele pot fi folosite nu pana la o anumita varsta, ci pana la un anumit numar de kilograme al beneficiarului. EU am recoltat la Andrei si mi-a venit o scrisoare in care imi zicea ca celulele recoltate pot fi folosite numai pana face el 18 kg. F.f.f putin, din pacate! La prietena mea i-au spus ca merg pana la 70 kg. Nu stiu pe ce criterii se face asta. Probabilo cantitatea si calitatea celulelor recoltate. Deci sigur nu e in functie de varsta.
Eu am sa recoltez si la fetita. Asa cum spunea cineva, m-ar bate DD sa zic ca nu am bani pentru asta. Sper sa nu ajung niciodata sa constat ca sunt sau nu sunt bune de nimic!
In privinta spitalelor private, sunt de acord cu voi, nu merita sa dai atitia bani doar pentru un confort de 2-3 zile. Eu am fost tratata foarte bine si la Elias si la Municipal. E foarte important medicul, sa ai incredere in el, sa stii ca o sa fie alaturi de tine la nastere, si sa aiba sectie buna de neonatologie! Cu asistentele si ceilalti din spital se rezolva cu spaga de rigoare.
Eu am ales sa nasc la Medlife nu pentru conditii, ci pentru ca vreau neaparat cezariana. Si pentru ca am contract cu ei si am anumite facilitati. Dar incep sa ma cam indoiesc ca am luat o decizie buna. Oricum, asta ar insemna sa schimb medicul acum, ceea ce imi e cam peste mana sa fac. Off, chiar nu stiu ce sa fac!
Eu mai rarut cu scrisul. Acum o saptamana am aflat ca pot lua credit de la banca unde lucrez chiar daca sunt in CIC (ceea ce anul trecut nu se putea). Asa ca acum sunt in cautari de apartament cu 3 camere, si nu prea mai imi sta mintea la nimic altceva. Nu e usor sa stai sa umbli din bloc in bloc, dar trebuie sa rezolv si cu asta cat inca mai sunt in puteri.


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 23+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Iata ce stire aparea in septembrie trecut despre donarea sangelui placentar http://stiri.rol.ro/content/view/150236/4/

Ramona

Tudor Gruia 20+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Claucia, ma bucur mult ca totul e bine cu fetita din burtica! Stiu ca erai ingrijorata! TU cand pleci in concediu? Stiu ca parca zicei ca mergeti in Grecia. Imi poti spune pe care din insule e mai frumos? Noi am asteptat sa trecem de ecografia morfo (care e maine), si daca totul e bine cu bebica si cu mine, ne hotaram unde plecam. Ma gandeam la Grecia ca e mai ieftin ca in Antalya, dar chiar nu stiu unde sa merg. Ma uit si dupa oferte din astea last minute, de m-a apucat durerea de cap, ca nu ma hotarasc odata ce si cum.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 23+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput