Burtici fericite de septembrie-octombrie (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

pentru ca ma tot framinta spitalele particulare,care sunt,cel mai bine,la 60 km de mine,intrebare ptr.cine a facut cezariana-.Dupa,la externare,cum e,pot sa fac fata la drum?Se pot face infectii,etc,trebuie sa stai pe spate,etc,adica care este sfatul medicului in scurt,ca sa ajung cu bine cu o masina 60 km,cu coada la iesirea din Buc,etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

'Neata!
Nu am mai intrat de cateva zile (din cauze obiective de servici) dar sa stiti ca v-am citit!

Eu conduc in fiecare zi (si chiar vreau sa o fac pana in ultima zi, daca o sa pot). Intradevar in codul rutier scrie ca ai voie sa nu porti centura daca esti vizibil gravida. Am avut si eu o perioada de vreo catva saptamani in care nu am purtat centura (ca de puteam cf. legii). Si in caz ca ma oprea politia aveam oricum la mine foaia de la ultimul consult! dar pe urma m-am gandit ca actul asta de teribilism s-ar putea sa ma coste. Daca doamne feteste am un accident? Asa ca acum o port iar!

De nascut o sa nasc la o maternitate privata, deschisa de curand in Constanta. Asta pt ca, pe de o parte, dr care ma urmareste pe mine nu va mai lucra in spital ci doar aici, si pe de alta parte,pentru ca si inainte imi doream sa nasc la o matrenitate privata, doar ca nu exista una in Cta. Imi doream asta pentru ca spre deosebire de Bucuresti (unde am inteles ca personalul medical este ok), in Constanta, ca de altfel si in marea majoritate a spitalelor din Romania, respectul fata de pacient este 0. Iar de conditii nu mai vorbesc. Si pur si simplu mi s-a urcat sangele la cap de nervi cand am vazut cum se poarta asistentele (mai ales) si cum iti fac injectii, ca si cum ar trage la tinta! Sper ca in privat sa fie altfel. la maternitatea unde o sa nasc au si neonatolog (venit tot din Spitalul Judetean) si au si aparatura buna pentru neonatologie. Oricum nici la judetean nu cred ca excelau in domeniu.

Cu recoltarea celulelor stem inca oscilez, pentru ca mi se pare ca e mai mult o moda in Romania, intretinuta si de mass-media, pentru ca ies bani frumosi din afacerea asta. Din cate m-am informat de pe net, singura boala tratabila pana acum este leucemia si alte boli de sange similare. Si din cate am inteles daca doamne fereste copilul are o astfel de boala informatia genetica este deja stocata in celulele stem , si nu stiu daca pot fi folosite pentru tratarea lui! Pentru restul afectiunilor gen diabet, reumatism etc. totul este la stadiul de experiment. Asa ca deocamdata incerc sa mai gasesc informatii!

Va pupicesc!

23+ cu

nazdravanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grasunica80 spune:

Buna, burticutze...
Ce mai faceti?
Noi suntem bine... vineri ne ducem la eco... poate de data asta aflam si noi ce este....
Am o rugaminte: va rog sa ma treceti si pe mine la lista de gravidute....
Datele mele sunt:
DN: 24.11.1980
UM: 10.12.2008
DPN: 15.09.2009
Va pupacesc cu drag si va tin la curent cu bebelusul noastru...
23+
Sa ne dea Domnul bebelusi sanatosi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

pentru ca ma tot framinta spitalele particulare,care sunt,cel mai bine,la 60 km de mine,intrebare ptr.cine a facut cezariana-.Dupa,la externare,cum e,pot sa fac fata la drum?Se pot face infectii,etc,trebuie sa stai pe spate,etc,adica care este sfatul medicului in scurt,ca sa ajung cu bine cu o masina 60 km,cu coada la iesirea din Buc,etc?


mie mi s-a parut ca dureaza o vesnicie drumul de 7 km de la elias pana acasa .. am simtit fiecare denivelare, groapa .. direct in taietura de la cezariana .. dar, ai putea cere sa-ti faca un calmant chiar inainte sa plecati catre casa .. poate te ajuta .. nu trebuie sa stai intinsa sau intr-o anumita pozitie .. eu am stat in fund. ai putea totusi sa stai sprijinita cu spatele de usa (sau jumate de usa, jumate de spatar) si picioarele intinse pe langa scoica lui bb ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 19+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grasunica80 spune:

Iata ce am gasit in timp ce citeam presa online...

[b]Ve#351;ti bune pentru viitoarele mame! Femeile care nasc gemeni, triple#355;i sau multiple#355;i vor primi o indemniza#355;ie de 600 de lei pe lun#259; pentru fiecare al doilea copil, īn plus fa#355;#259; de actuala indemniza#355;ie lunar#259; de 85 la sut#259; din venituri. Prevederea a fost introdus#259; īntr-un proiect de lege votat de deputa#355;i.

Plenul Senatului a adoptat pe 11 mai, cu 89 de voturi "pentru", o propunere legislativ#259; prin care īn cazul na#351;terilor survenite īn urma sarcinilor multiple, suplimentar fa#355;#259; de indemniza#355;ia stabilit#259; de lege se acord#259; cāte 600 de lei pentru fiecare copil, īncepānd cu al doilea n#259;scut.

Mamele care nasc gemeni sau triple#355;i vor primi indemniza#355;ie de la stat pentru fiecare copil.

Propunerea legislativ#259; apar#355;ine unor deputa#355;i din rāndul minorit#259;#355;ilor na#355;ionale altele decāt cea maghiar#259;, precum #351;i unor parlamentari PNL #351;i PDL #351;i are drept obiect acordarea indemniza#355;iei pentru cre#351;terea copilului pentru fiecare copil īn parte, īn cazul sarcinilor multiple.

Astfel, s-a decis ca, īn cazul na#351;terilor survenite īn urma sarcinilor multiple, suplimentar fa#355;#259; de indemniza#355;ia stabilit#259; de lege se acord#259; cāte 600 de lei pentru fiecare copil, īncepānd cu al doilea n#259;scut. De asemenea, ini#355;iatorul a mai precizat #351;i c#259; de indemniza#355;ie pentru cre#351;terea copilului beneficiaz#259; #351;i "persoanele care se afl#259; īn plat#259; la data intr#259;rii īn vigoare" a Legii.

Ini#355;iatorul a considerat c#259; punctul de reper īn stabilirea indemniza#355;iei nu trebuie s#259; fie num#259;rul de sarcini, ci num#259;rul de copii. Potrivit ini#355;iatorului, īn cazul na#351;terilor gemelare sau trimelare, pe lāng#259; indemniza#355;ia standard, se dore#351;te acordarea a īnc#259; 600 de RON pentru fiecare al doilea sau al treilea n#259;scut.

Cred ca este o super veste pentru mamici si viitoare mamici de gemeni, tripleti....
Va pupacesc...
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Salutare
In sfarsit apuc sa postez la ce se discuta,ca pana citesc eu si pana am 10 minute libere (fara intreruperi din minut in minut), postarea mea ar cadea ca musca-n lapte

So,despre celule stem, si noi ne gandeam sa recoltam...daca mi-ar pica bani din cer as face-o fara sa stau pe ganduri,dar cum tre' sa ne descurcam doar dintr-un salar (numai sotul lucreaza,eu fiind studenta) nu cred ca vom putea aduna atatia bani

Despre stat vs. particular....eu sunt un caz fericit,voi naste tot la Sebes unde l-am nascut pe primul, ce-i drept am stat in rezerva cu 2 paturi si baie proprie (fara sa platesc vreo taxa ci dr. mi-a spus cu mult timp inainte ca va avea mare grija de mine....drept rasplata si suma frumusica pe care i-am dat-o)...conditii f bune,curatnie,asistente amabile,2 dintre ele (sefa de sectie si cea de la copii inca prea amabile,deh banii...) . Copilul nu a fost cu mine in camera si fara sa par rautacioasa,ma bucur ca a fost asa...in primele 2 zile de la operatie abia am miscam,nu cred ca as mai fi fost in stare sa ma ocup si de bb,sa ma ridc la ficare planset, etc. Il aduceau la san din 3 in 3 ore si il lasau in jur de 45 min
Depresia in care am intrat in cele 5 zile nu s-a datorat conditiilor ci mai degraba faptului ca eram pt prima data internata intr-un spital si nu suportam ideea de a sta inchisa

Drmul inapoi spre casa (15-20 km) nici nu l-am simtit,eram cu ochii atintita spre copil

Poze cu noi

http://mely-2007.hi5.com

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si 24+, cu -Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

liliac1 iti multumesc pentru sfat, foarte mult conteaza pentru mine in situatie.Am fost la dr de fam si mi-a spus la fel cel mai probabil este ea mai micuta si sa ma iau dupa aceasi varsta.Tot ce conteaza este ca e sanatoasa.Deci facem si noi 22 de saptamani.Voi schimba semnatura

+21 cu Stefania Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

pentru ca ma tot framinta spitalele particulare,care sunt,cel mai bine,la 60 km de mine,intrebare ptr.cine a facut cezariana-.Dupa,la externare,cum e,pot sa fac fata la drum?Se pot face infectii,etc,trebuie sa stai pe spate,etc,adica care este sfatul medicului in scurt,ca sa ajung cu bine cu o masina 60 km,cu coada la iesirea din Buc,etc?

Unombun vara mea a nascut acum 3 saptamani prin cezariana la ditanta de casa de apr 50 km deoarece doctorul ei era doar la particular la ea in oras.Nu a avut absolut nici o problema cu transportul pana acasa cu masina nici ea nici bebita ei.A fost foarte comod si placut mai ales ca statea langa odorul ei.Sper din suflet sa fie si la tine la fel

+21 cu Stefania Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Mamele care nasc gemeni primesc in plus 600 de lei lunar
de D.G. HotNews.ro
Mar#355;i, 19 mai 2009, 13:06 Actualitate | Esen#355;ial


Mamele care nasc doi sau mai multi copii gemeni vor primi 600 lei pe luna pentru fiecare copil. Prevederea a fost votata de deputati si va fi trimisa spre promulgare.

De asemenea, plenul Camerei a aprobat si o alta modificare prin care se prevede acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului si mamelor cu varste de cel putin 18 ani, care urmeaza cursuri universitare sau preuniversitare.

Indemnizatia pentru cresterea copilului, stabilita de fostul Executiv la 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, a fost plafonata de Guvern la echivalentul a trei salarii medii pe economie, de maximum 4.000 lei.

24+ cu ursulica noastra PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Ziua buna,
la noi se poate dona si te indruma peste tot sa o faci ca sa salvezi alte vieti.
Probabilitatea sa fie bune altor persoane este mult mai mare decat aceea de a fi folosite de bebelusul de la care s-au recoltat.
Eu am completat formularul si cred ca am mai spus-o....am facut-o si dintr-un sentiment de multumire si recunostinta pentru faptul ca sunt tratata ca un OM, ingrijita, supravegheata si monitorizata gratis.
Nu vreau sa ma gandesc in ce situatie grea as fi fost acasa, gravida, asa cum sunt sigura ca sunt multe fete de aici care calculeaza fiecare milion si fiecare ecografie si fiecare consult.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat aceasta posibilitate de a ma bucura de sarcina mea fara stresul financiar care este atat de intens in cazul meu ....
Si oricum, am altele cat casa la care sa ma gandesc...macar nu il mai am si pe acesta.


Cea mai fericita 23 + cu

Mergi la inceput