Ce filme bune ati mai vazut? (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Ati vazut The Day The Earth Stood Still? Il am in program azi.

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra



da!!!! mie mi-a placut!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Buflea, m-ai convins cu ELEGY . Incerc sa-l procur si eu

Azi am vazut He's just not that into you... mi-a placut, m-a facut sa ma gandesc la cate dintre noi nu si-au pus probleme de genul "de ce nu suna?" sau "ce a vrut sa spuna cand a zis ca ..." etc. N-a fost rau deloc


I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


Sa-mi spui ce parere ai de Elegy ...
Am vazut si eu He's just not that into you ... dragut, comercial, de duminca. Adica atunci cand nu esti "in the mood" sa vezi ceva intens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Elegy e simpatic si...dureros. Seamana ca tema cu Venus.

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihutza11
Vai The other Boleyn girl mi-a placut enorm de mult!! dupa ce l-am vazut pe asta mult timp dupa aceea nu mi-a mai ramas vreun film ca lumea la inima.. imi plac genul asta de filme.. tre sa ma apuc si de The Tudors cat de curand..

Si mie mi-a placut filmul asta mai ales de Eric Bana (parca asa il chema) care arata atat de sexos incat m-as fi dus si eu sa incerc sa-i fac un baiat ...acum sper ca stiti ca de fapt regele arata infiorator de urat si de gras si de libidinos ... si cred ca ar fi trebuit sa respecte acest adevar istoric, ca sa faca povestea surorilor mult mai intensa ...
Una peste alta, am citit cartea dupa film care este de 1000 de ori mai buna ... filmul, asa cum toate review-urile au spus, este de fapt un mare rateu comparativ cu cartea. Dupa mine nu l-as numi chiar rateu, dar intr-adevar cartea il depaseste cu mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Cartea se numeste la fel ca filmul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cartea s-a tradus si in romaneste si am impresia ca se numeste "Surorile Boleyn" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buflea, chiar discutam cu sotul, acum ceva ani am fost la Madame Tussauds si chiar am vazut regele si suita de sotii pe care le-a avut, statui de ceara. Si el era gras si urat, spre deosebire de sexosul ala din film, chiar ca bine zici

M-ai facut curioasa sa incerc si cartea, am s-o caut si eu.
Edit: am gasit pe amazon, de Philippa Gregory, corect?

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Buflea, chiar discutam cu sotul, acum ceva ani am fost la Madame Tussauds si chiar am vazut regele si suita de sotii pe care le-a avut, statui de ceara. Si el era gras si urat, spre deosebire de sexosul ala din film, chiar ca bine zici

M-ai facut curioasa sa incerc si cartea, am s-o caut si eu.
Edit: am gasit pe amazon, de Philippa Gregory, corect?

Producatorii ar fi spus ca cica ei au vrut sa-l intruchipeze pe Henric cel "in shape" ...ca nu a fost intotdeauna atat de libidinos. Vrajeala de fapt, ca pe cand isi amesteca nevestele si amantele, era libidinos si monstruos.
Cartea, pe langa ca este mult mai misto, este si putin altfel de cat filmul ...adica filmul s-a abatut putin de la carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am vrut sa intreb daca a vazut cineva "The Painted Veil" - ultima varianta aceea cu Peter Norton si Naomi "nu mai stiu cum" ...
Wow ! Ce mi-a placut filmul asta ...joaca Peter Norton extrem de bine, are o hotararea impietrita pe fatza, dragostea in ochi si razbunarea in suflet ...
A vazut cineva filmul ? Dar Cartea ati citit-o, ca si asta face parte din ecranizarile care schimba cartea, dar de data asta au facut-o oarecum bine, ca sa creasca profitul filmului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Si mai am unul pe care il recomand "Frozen River"

Interesant si impresionant ...
Un film care merita vazut, un film despre saracie si mame singure cu copii, care isi doresc un "mai bine" definit dupe alte reguli decat cele decente, asta insemnand o casa - remorca noua in care sa nu inghete tevile si sa aiba izolatia buna ca sa nu le mai fie frig. Un film in care cina este compusa din floricele cu suc de mere dar unde vine Mos Craciun cu o jucarie vazuta la un TV imens, flat screen, mare aproape cat un ecran de cinema. Un film despre lupta de a-ti depasi conditia numai ca sa nu iti lasi copilul de 15 ani sa munceasca ci doar sa invete, in care ajungi sa iti dai cinstea si libertatea pentru a putea plati noul trailer si asta pentru ca managerul nu vrea sa te "avanseze" de la un part-time job la full time.
Si in final, un film care iti face stomacul ghem de neputinta si mila dar care se termina exact cum trebuie, intr-o nota de optimism ...TV-ul ramane pe "on", jucaria se afla sub brad, baraca e platita, copii de intorc la mamele lor, dreptatea e facuta, vina este pedepsita ...

Sunt curioasa de parerea voastra.

Mergi la inceput