Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (125)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata si de la Caracal!
Multumim tuturor pt urarile de sanatate! Razvan este bine, e pe trecute, n-a fost agfresiva, dar a fost.
pai nu se stie de unde s-a procopsit...a luat de la cineva (se ia numai daca se sterge la ochi cu ce s-a sters pers respectiva...lucru exclus) sau cineva care a avut l-a pupat pe maini...el s-a frecat la ochi si uite asha...deci n u stim cum si de unde, cert e ca in ultima vreme a intrat in con tact cu cativa copiii...adica s-a jucat...aia i-au zapacit jucariile, apoi el le-a luat...
dr oftalmolog ne-a zis sa avem grija sa nu-l pupe nimeni pe manute, mai ales batranii...si sa nu ne facem probleme, ca va mai face pe la 1 an jumate 2...cand se va juca in nisip si alte cele
a zis ca nu e contagioasa, decat daca efectiv cineva ii pune mana la ochi si o duce la ochiul lui sau prin prosopel...eh, de-ale copilariei!
mai greu este ca tr sa punem pic-pic in ochi...de 3 ori pe zi...si e antibiotic..
e o procedura f stricta, sunt niste filole, nu tr sa at8ingi marginea de absolut nimic, adica nici macar de genele copilului. daca ai atins, tr aruncata. fiola se fol doar o zi...chiar daca nu ai terminat-o o arunci seara si incepi dimi alta...
il pacalim cu ceva sa se uite peste cap si pic-pic...aseara mi-a reusit:)

Cosmy, se face cand vrei tu. abia astept sa incerc si modele mai de toamna -iarna:)

ma aud strigata "ma-ma-ma"! e delicios!!! de ieri o tine asha!

mamidestefan, felicitari pt dintisori!!! cred ca la fetite e cam campioana! parca la baietei era Andrei de Dya?!


noi vineri plecam la munte, nu stiu cat stam...poate o sapt...
abia astept!!

_giulliana_, ce zisasi ca faci la Biomedica??

a propos de decalotare, ca zicea CD, v-am zis ca noi am reusit decalotare completa? de pe la 7 luni. acum deja nu ma mai lasa la baita, isi pune mainile si rade

blog cu basca

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna
a propos de decalotare, ca zicea CD, v-am zis ca noi am reusit decalotare completa? de pe la 7 luni. acum deja nu ma mai lasa la baita, isi pune mainile si rade



noi inca nu putem decalota complet.
Se trage f mult pielicica, din ce in ce mai mult, se vede de la saptamana la saptamana diferenta dar nu e complet inca.
Doctorita pediatru ne-a zis ca e ok asa, ca in mod normal pana la 1 an/ 1 an si jumatate ar trebui sa decalotam complet, daca nu inainte. Deci mai asteptam sa vedem ce se intampla.
Important e ca se vede progresul.

Toate mamicile de baietei ati reusit deja decalotarea completa? Sau e semi-completa, ca la noi?

**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Neata!

Edi s-a trezit azi la 7, dupa ce s-a culcat la 21:30. La noi e verificata teoria aia cum ca daca s-ar culca mai tarziu se trezeste mai devreme. El se culca de obicei pe la 20:30 (aseara a fost o exceptie, am intrat in casa pe la 21) si se trezea la 8.

Claudinna la Biomedica mergem sa filmam pentru un site. Stii tu, ceva in genul filmuletelor facute cu Dr. Culcer despre igiena gurii, curatirea nasului..

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Citat:
citat din mesajul lui claudinna
a propos de decalotare, ca zicea CD, v-am zis ca noi am reusit decalotare completa? de pe la 7 luni. acum deja nu ma mai lasa la baita, isi pune mainile si rade



noi inca nu putem decalota complet.
Se trage f mult pielicica, din ce in ce mai mult, se vede de la saptamana la saptamana diferenta dar nu e complet inca.
Doctorita pediatru ne-a zis ca e ok asa, ca in mod normal pana la 1 an/ 1 an si jumatate ar trebui sa decalotam complet, daca nu inainte. Deci mai asteptam sa vedem ce se intampla.
Important e ca se vede progresul.

Toate mamicile de baietei ati reusit deja decalotarea completa? Sau e semi-completa, ca la noi?

**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki )



pe la patru luni, in apa, la baie, accidental
Pana atunci de 2-3 ori pe saptamana cu o picatura de ulei de masline si o usoara tragere. In seara aceea uitasem si am incercat in cada si a alunecat complet, asa ca am scapat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

La noi nici vorba de decalotare completa, nici macar pe jumatate, desi la baie mereu executam operatiunea. Cred ca pana la urma tot la interventie ajungem

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

neata si
cum ii scad febra lu' Cipri? numa' cu supozitor cu paracetamol nu fac fata. daca-i dau pe gurita siropelele, vomite tot. babymom un sfat pliiiz.

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Neata gagici! anyone?

Parca m-a calcat trenul, asa ma tor toate. Babatie ce sunt... Ieri ne-a cules tati din plimbari si a dus-o pe Anda in wrap pana acasa . Cine credeti ca se umfla apoi in pene ca a dus bebelina lipita de el si i-a mai si adormit?

Am facut baitza regulamentara si am bagat-o la somn. Din greseala am intrat si eu in acelasi somn. As vrea sa inot, probabil m-as mai dezmorti...

Si acum, tineti-va binee! avem 2 (dooooi) dintisooori!!! Asta dupa ce m-am plans ieri unei mamici ca noua ne-a aparut unul si gata, restul zic pass.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300



Si acum, tineti-va binee! avem 2 (dooooi) dintisooori!!! Asta dupa ce m-am plans ieri unei mamici ca noua ne-a aparut unul si gata, restul zic pass.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...



Uraaaaaaaaaaaaa!!! Felicitari!

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Claudinna acum am citit de Razvan. Moaa, sa vezi ce fac daca ii pupa careva mainile fie-mii de-acum incolo! Sper sa accepte usor tratamentul si sa va treaca repede.

Alina dar cata febra are? Daca vomita e posibil sa aiba si rosu in gat. Doctorul ce parereare? Daca e febra 39 poti incerca novocalmenin supozitor (cred ca jumatate la bebei, sa mai zica fetele). Mai poti face baie calduta, atat cat poate el suporta, dar nici pe departe rece. Tine-ne la curent. ici

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Si acum, tineti-va binee! avem 2 (dooooi) dintisooori!!! Asta dupa ce m-am plans ieri unei mamici ca noua ne-a aparut unul si gata, restul zic pass.



Felicitari !!!!!!!!!!!

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput