Gravidute prin FIV (40)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

fetelor, mie mi-a spus ieri medicul la eco morfo de trim II ca placenta mea este gradul de maturare 1. cautand astazi pe net am citit ca ar trebui ca pana in saptamana 28 placenta sa fie grad 0.

medicul nu mi-a spus ca ar fi o problema si chiar am incredere in el, dar tot citind acum, ma intreb: oare ar trebui sa ma ingrijorez?

la voi cum este? ce stiti despre maturarea placentei?

vineri cand merg din nou la eco voi aprofunda subiectul asta cu medicul meu.



h.

22+
multumesc lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Da, si mie mi s-a zis ca e gradul 1 si ca e usor imbatranita. Mi-a zis ca trebuie sa beau mai multa apa si sa mananc mai putin sarat. Asa ca am target: 2 sticle pe zi si am renuntat la pufuleti:)


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

raluca, mi-e utila informatia ta. eu mananc foarte sarat si nici apa nu beau cat ar trebui. beau cam 1 litru jumatate/zi. asta cu sarea nu o stiam.

merci. te pup.

h.

22+
multumesc lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hepilica cica gradul de maturare a placentei mai depinde si de cum e setat ecograful. Sie mie un ecograf imi zicea gradul I si un alt ecograf zicea gradul 0. Ambele ecografe erau noi de ultima generatie.
Eplicatia asta am primit-o eu cand am intrebat. Asteapta sa vezi ce iti zice la medlife.

Pisix din pacate pentru mine primele 16 saptamani au trecut greu si cu multe evenimente neplacute. Asta a fost si motivul pt care nu am tinut un jurnal de sarcina. Din saptamana 7 au inceput hemoragiile si sangerarile. Ce as fi putut sa scriu in jurnal. Azi m-am trezit cu o hemoragie, am fugit repede la spital iar bebeii inca traiesc. E a treia saptamana de sangerari. Chiar sunt chestii pe care nu le voi uita si daca le voi uita nu imi va parea rau. Nici pe forum nu am scris prea mult.

Adevata minune va incepe cand imi voi tine bebeii in brate. Atunci voi avea un jurnal pt fiecare in parte.

Am fost si azi la eco la dr care imi urmareste sarcina. Bebelusii sunt bine si grasunei. Dr a zis ca ne mai vedem la 32 de saptamani si la 35. La 35 de saptamani vom stabili data cezarienei. El spera sa fie undeva in saptamana 37-38. El zice ca burtica e ok arata bine fara contractii si fara sa fie tare. A zis ca daca stau cumintica ajung la 38.
Voi fi cea mai cuminte.

Amzu ce face bebe Luca.

elena +29 Ana Maria & Matei Stefan AMR 9 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

elena, tare te-ai chinuit in perioada asta. doamne ajuta sa fie bine pana la capat, sa iti tii bebeii in brate, sa te bucuri de acea clipa mult asteptata. stiu ca tu esti o optimista si sunt convinsa ca asta a contat mult ca sa poti ajunge pana aici. sigur va fi bine totul pana la capat.mai ai atat de putin... abia astept sa ne dai vestea cea mare

ref placenta: nu ma ingrijorez, sunt o fire pozitiva si sunt convinsa ca va fi totul bine. in plus, eco de ieri a fost cu unul din "greii" ecografiilor si mi-e greu sa cred ca nu mi-ar fi spus daca ceva era in neregula sau ca nu ar fi observat...
aveam insa nevoie sa stiu si la voi cum este. vineri la medlife imi voi clarifica tot ce acum imi este usor tulbure.



h.

22+
multumesc lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Felicitari Elena! Cat de repede a trecut timpul..

Hepilica, sarea retine apa si poti sa te trezesti dimineata sau seara cu mainile si picioarele f umflate. Asa ca fa-ti norma de apa.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KLU1973 spune:

raluca, eu voi naste la Filantropia cu dr care mi-a urmarit sarcina si in care am mare incredere.

hepilica, eu ce sa mai zic...placenta mea avea grad de maturare 2/3 la 21 saptamani cu mici necroze ischemice...asa a zis Pop; am mai facut o morfo si asa cum a zis si elenada la celalalt ecograf era grad 2...oricum destul de maturata pentru varsta respectiva a sarcinii...vom vedea la 32 saptamani...
O sa fac injectii de maturare a plamanilor bebelinei in caz de nastere prematura...asta daca o sa gasesc CELESTONE fiole...daca nu o sa fac inlocuitorul care se gaseste la noi dar care a inteles ca nu patrunde atat de bine prin placenta.

elenada, iti doresc din tot sufltul sa ajungi la 38 de saptamani !!!


Klu 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Elenada daca iti creste tensiunea mai mult decat normal si incepe sa o i-a pe o curba periculoasa, mai bine faci cezariana. Tensiunea crescuta este un simptom de preeclampsie, aceasta prezentand un risc atat pentru tine cat si pentru bebici. Oricum e f bine sa iti masori tensiunea zilnic, chiar de mai multe ori pe zi ca sa vezi ca este in limite normale

Betty78 15+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

KLU, o sa vad ce imi spune vineri dr meu de la medlife. sper sa fie bine.

n-ai putea comanda undeva afara acest medicament?

h.

22+
multumesc lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Many – nu, l-am luat direct de la Diverta. Nu ti-a dat un termen de livrare ?
Raluca – he-he, am crezut ca doar eu sunt crizata dar vad ca suntem de-o leahta …deci de aici vin ridurile …
Elenada –vorba ta, vei compensa cu un jurnal … dupa nastere

Mergi la inceput