LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(99)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Matei de tamaraspt


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Alynta, sa va traiasca comorile si sa te refaci repede!

Vas, a trebuie sa-l ducem la tara pt ca tata a venit sa-I faca sora’mii cate ceva la casa sin u avea cine sa ramana la tara.Iar mama e la pachet cu pitik pt ca nu aveam cu cine sa-l lasam.

Madaiulia, apropo de crize……si David face uneori crize, pune mana/face exact ce nu are voie si se uita in acelasi timp surazator in ochii tai(sfidator chiar).Nu stiu nici eu ce metode sa mai aplic iar tot ce pot face sa aiba cat de cat efect este sa nu-l bag in seama.Sper din suflet sa se schimbe in cat mai bine cat timp va sta la tara.Deja mi-a spus mama ca mananca f bine, cere de mancare ceea ce inainte nu prea se intampla, doarme f bine si ce este cel mai important ca acolo il poate tine fara pampers si il poate dezobisnui mai repede .Si acasa il tineam ziua fara pampers insa uneori se lua cu joaca si uita sa ceara la olita.De sambata de cand l-am dus nu a facut pe el deloc.Tot timpul a cerut la olita.Ce mandra e mama de el!

Gravi, ce fetite????Lasa ca mai avem pana acolo…….deocamdata e baietelul mamii!Sa stie ca e din ce in ce mai greu fara David, zilele astea n-am avut chef sa fac nimik in casa….nu aveam stare…ma invarteam aiurea peste tot sin u faceam nimic!Abia astept sa-l vad(probabil tragem o fuga maine sau in wk).Iar referitor la tort…am fost extrem de multumita cand l-am vazut pe D cat s-a bucurat cand am aparut cu tortul.
Liv, ma intreba unde am facut tortul….la Pasticeria Giuseppina(sau ceva de genu’) de vis-à-vis de KFC de la Unirii.Sunt chiar tari la facut torturi(eu i-am dus o masinuta care-I place f mult si dupa ea s-au luat si mi-a placut ca au facut-o in cele mai mici detalii).
Ma bucur ca v-a placut tortuletul nostru!

Ella
, multa rabdare cu gradi ca pana la urma se va obisnui, vei vedea!Si m-ai facut sa ma simt f bine zicand ca D seamana cu mine.De regula, in ultimul timp am auzit doar”Vai, ce seamana cu sotul tau!”

Didi
, sincer nu am reusit sa ma desprind de acest forum , citesc cat pot eu de des si am timp insa nu prea am de spus ceva intotdeauna.Dupa cum am spus, David se simte f bine la tara, aer curat, spatiu de alergat are la greu, este afara mereu……imi aduc aminte ca si noi am avut o copilarie f frumoasa la tara.Ce vremuri……..Acum ca sunt “libera” incerc sa ma rasfat cat pot, sa ma apropii mai mult de al meu sot pe care l-am cam neglijat de cand a aparut pitik.

Sorry ca m-am intins atat!
Pupici la capsunici si mamici si burtici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

La multi ani cu intarziere capsunicilor:

Teodor de Bogalina
Cosmin Cristian de Piticasigogosica
Octavian Andrei de Yoyoyo
Lukas Daniel de Pistachio
Matei Alexandru de Tamaraspt

Si LA MULTI ANI si pentru sarbatoritii de azi:

Matei de Moberi
Toni-Victor de Diana
David de Miniuta
[blue] Matei Constantin[blue] de Dicirstea - si un la multi ani pt ziua numelui
Ariana Elenade Teodoral si o pentru singura fetita din grupul acesta mare de baieti

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

Piscotel
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Poohy, mi-au dat lacrimile citind ce-ai scris tu despre Manu ptr ca si noi am trecut cu Tudor prin asta...mi se rupea sufletul cand il vedeam cat sufera cand il alaptam pe Ciprian, desi poate alea erau singurele momente pe care le petrecem numai cu bb, mereu ma intreba cat ii mai dau tzatzi, de ce nu trecem la biberon?!Si T era mare, avea aproape 5 ani, nu pot sa spun ca nu intelegea...Insa acum s-a schimbat treaba, nu pot sa stea unul fara celalalt. Dimineata, cand T e la gradi, Cip intreaba din ora-n ora unde e Tudor, iar cand se apropie ora pranzului, imi aduce singur haine( pe care si le alege singur din dulap) sa mergem sa-l luam pe T. La fel, dupa amiza, cand doarme Cip,Tudor sta ca pe ghimpi pana se trezeste frate-su.
Probabil si Manu va face la fel cand va mai creste Mihnea, poate asa e ea, mai sensibila si are nevoie de o perioada mai mare de timp ptr adaptare.

Alyna, si mie mi-a placut tortul lui David, cu cate zile inainte trebuie sa faci comanda la cofetarie?

Liviana, unde este anul asta Baby Expo? Atata am umblat zilele astea sa-mi rezolv concediul, ca nu mai stiu pe ce lume traiesc...Poate profit si eu ca e soacra-mea la noi si dau o fuga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

LA multi ani sarbatoritilor zilei!!
LA multi ani Elenelor si Constantinilor!!


Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Hello. Noi am tras ieri o sperietura, ca Mara a facut pentru prima data febra. Ieri dimineata am vazut ca e febrila, avea 37.8 si i-am pus un supozitor cu paracetamol. I-a scazut la 37.4, asa ca eu am plecat la birou si i-am spus bonei sa o scoata un pic afara si sa-i mai ia temperatura dupa ce o aduce in casa, cam la o ora. Pe la 13 si ceva m-a sunat ca avea 39. Am fugit acasa, a sunat mariul pediatra care era nu stiu pe unde si ne-a zis sa-i dam Nurofen 5 ml si Algocalmin 10 picaturi. I-am dat asa, dar era foarte fierbinte, asa ca ne-am dus cu ea la Medlife Grivita, ca e aproape de noi. Acolo avea deja 39.7. I-au facut impachetari cu apa, i-au mai bagat un supo cu paracetamol si i-au luat analize pentru hemograma. Intrucat nu se linistea, am decis sa o ducem sus intr-o rezerva, ne gandeam ca poate adoarme ca era ora ei de somn, asa ca am internat-o, ca altfel nu ne lasau. I-a scazut temp pana la 39,2, i-au mai recoltat analize pentru VSH, reactiv C si inca ceva, am fost cu ea la ORL si mi-au zis ca are rosu in gat, dar nimic infectios, deci nu e cazul de antibiotic. Se pare ca ar fi o viroza si ca sunt multe astfel de cazuri. deci aveti si voi grija. Unele sunt si cu scaune diareice, dar Mara nu a avut. Dupa ce a dormit, s-a trezit mai bine, ii scazuse temp la 37,5, a si mancat, asa ca am decis sa o externam, ca sa stea mai linistita acasa. Peste noapte a fost bine, i-a curs un pic nasul, dar i-am pus cate o picatura de Colargol in fiecare nara. De dimineata am fost sa-i facem un test rapid de streptococ si asteptam si rezultatele la testul de urina. In plus, intrucat a mai ramas ser de la recoltare, am vb cu o laboranta sa-i faca si analize suplimentare de calciu, magneziu, fosfataza etc. Acum e bine, are 37, sper sa nu mai faca febra. Pediatra mi-a spus sa-i dau totusi timp de 3 zile, cate 5 ml de Nurofen la 8 ore. Si puf de Tantum Verde pt rosu in gat. Si i-am luat si Oscilococcinum.
La multi ani pentru aniversatii si sarbatoritii zilei!
Florentina, cred ca Baby expo este tot la Polivalenta, unde se tine de regula.

Pantofiori sport, noi, din piele ext si int, marimea 20

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LA multi ani Elenelor si Constantinilor!

La Multi Ani Matei de Moberi, David de Miniuta, Toni de Diana, Matei de Dicirstea, Elena de Todoral!
sa va traiasca, fetelor!

Florentina, Baby Expo e ca de obicei la Sala Polivalenta. Ma gandeam sa dau o fuga maine dupa-amiaza sau poate sambata, vii si tu?
Gravi, imi pare rau pt patania cu febra si viroza Marei. Bine ca ati actionat prompt si ati intrat pe tratament adecvat. Sanatate fetei!
Poohy, biata de tine, imi inchipui ca-ti e greu cu Manu geloasa. Ce sa-i faci, au si piticii nostri sentimente, ea te iubeste mult si de asta sufera un pic. Trebuie rabdare, sunt sigura ca isi va reveni cand va vedea ca manifesti multa iubire si pt ea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Aprilie-Mai 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aoleu, alina, ce repede i-a crescut febra :(
sa fiti bine si sa se repaer rapid mara!


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, margelute si chestiute

margelute noi de 1 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

LA MULTI ANI SARBATORITILOR DE AZI!

Florentina,
comanda am dat-o cu 1 saptamana inainte.

Gravi, sanatate multa Marei!
Maine mergem la pitik sa-l vedem.Abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Urez si eu "La multi ani!" lui Matei de Tamara, Matei de Dicirstea, lui David de Miniuta si Toni de Diana.

Alina,
cred ca te-ai speriat groaznic; febra asta e atat de periculoasa; noi doar de 2 ori am trecut prin febra mai mare de 39; la cat e de vioi, era inert la asa temperatura.

Cred ca sunt inca viroze desi eu mi-am facut sperante ca daca aman gardinita lui si-l duc din mai, sarim de boli.
Dar fix din a 3-a zi de gradia facut febra peste 38 si abia acum, dupa 2 saptamani de gradi i-au trecut mucii; dar nu i-am dat nimic decat la inceput cand a avut febra.

Mica, Alina,
noi avem deja sandalute de plaja; le-am primit azi de la NEXT; au ajuns in 10 zile




Mergi la inceput