LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(99)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Alynta, felicitari mamico! Ce frumosi sunteti, mai ales tu in care esti cu amandoi in brate!

Betty 32+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Madaiulia,

azi l-am dus pe la gradi eu cu tati, ca asa a vrut el; si in masina repeta " si mama, si tata, si mama , si tata"

Azi n-a plans, desi educatoarele au spus ca a mai smiorcait, nu dupa noi, ci pentru ca inca isi tolereaza cu greu colegii de grupa, care vin sa mai intre in vorba cu el sau sa-i mai ia vreo jucarie din mana.

Mi se pare inca stresat, nu e in largul lui fiindca ii percepe pe ceilalti ca pe un potential pericol; se bucura atat de mult cand vine tati sa-l ia la pranz.
Si cel mai greu e ca nu mananca mai nimic la gradi.

Dar azi a cantat cu copiii si a modelat cu plastilina.

Alynta,
felicitari; ti-am vazut flacaul.

Alyna,
ti-am vazut Davidutul; ce mare s-a facut si seamana cu tine.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Betty cred ca iti e tare greu. Eu imi pierd rabdarea uneori de plec din camera ca sa nu tip sa el. Si apoi ma simt vinovata ca m-am suparat pe el, dar simt ca ma lasa puterile uneori. Acum am o laringita si ma omoara gatul, cu nimic nu-mi trece, si trebuie sa-i vorbesc mereu sa-l calmez, ca el toata ziua doar urla. Deja seara la culcare nu mai aveam voce deloc, ii vorbeam in soapta. Si se smiorcaie din ce in ce mai des, ba chiar imi zice fa ca mai ca altfel plang, si azi mi-a zis ca l-a invatat bunicul sa planga. Tind sa nu-l cred totusi, ca nu o avea si socrul atata minte sa-i spuna copilului sa planga ca sa obtina ce vrea, dar stiu sigur ca la cea mai mica stranbatura nu stie cum sa-i faca pe plac, asta se intampla frecvent si in prezenta mea. Ce vezi doamne ei nu suporta sa planga copilul. Si ce a pus capac si a facut sa-mi sara mustarul a fost cand a zis ca lor li se rupea sufletul cand am nascut eu ca l-au auzit pe Andrei tipand cand l-a scos dr din burtica . Asta mi se pare prostie de-a dreptul, ca doar astepti cu sufletul la gura sa-l auzi tipand sa stii ca e bine, in nici un caz asta nu e motiv de tristete.
Iar m-am intins ca placinta...
Cu kilogramele voi stati bine, Andrei abia are 11,5 kg si de la 1 ani jumatate nu a mai luat decat 200 de grame. Dar e vioi, se joaca, nu da semne ca ar fi ceva in neregula, pediatrul l-a vazut regulat, deci nu-mi fac griji. Si e si el fan oua ceva de groaza, trebuie sa imi ascund portia mea, ca altfel ar manca fara oprire. Si nu ii dau mai mult de un ou la o masa, pentru ca oricum eu mai pun la diverse mancaruri si deserturi si nu le iau in calcul la ratia saptamanala.
Ella ma bucur ca e mai bine Bob cu gradi, ai baietel mare deja.
Andrei in fiecare seara intreaba de taica-su. Asa rau imi pare de el. De pe la pranz incepe pregatirea cu azi vine tata si seara e dezamagit ca nu a venit. Si mai avem inca vreo 2 luni, cedez eu psihic pana atunci, dar el saracutul? Ii mai zic ca e la serviciu si nu il lasa seful sa plece, dar mi-e teama ca mai tarziu sa nu dezvolte copiulul fobie de sef si sa-i fac rau. Nici nu stiu cum sa mai procedez, ce sa-i mai spun.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Madaiulia, ce mult mai aveti pana vine tati vostru acasa, macar e cald si poti sa iesi mai mult din casa si trece timpul mai usor. E greu probabil si pentru Andrei. Poate ii ies si lui ceva maselute, ori e criza de 2 ani.

La Andreea ii ies, are iesiti si sus coltisorii dar numai cate unul mic, mai este si o mai doare ca se trezeste din somnul de amiaza dupa o ora si plangeee si striga mami, si nu o pot lua in brate. Am tinut-o o data vreo 5 minute, si cand o las e mai rau, ca plange sa o iau inapoi. Eu tot dau vina pe masele pentru urletele si crizele astea zilnice, cam de o luna o tine asa. Se trezeste si incepe, 'merge afaua', apoi daca ii zic ca mai tarziu, ca e prea dimineata si copii inca dorm, se apuca de plans. Si tot asa, orice ii zic, vad ca intelege, dar nu-i convine si tot isi trage plansul.

Eu ma misc destul de bine pentru ce burta mare am, toti ma intreaba cat mai am sau daca am gemeni, ca-s mica de statura si ditamai burtoiul, dar eu nu prea am probleme. Noaptea ma dor oasele uneori si atunci e rau.

Ella, ma bucur ca Bobita nu mai plange, sunteti pe drumul cel bun.

Betty 32+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

La multi ani Mati

Tamara, sa va traiasca, sa fie sanatos si fericit

La multi ani!!!! Moberi (de ce nu ne mai scrii???)

vad ca nu v-ati omorat cu scrisu, am avut ce sa citesc..frumos asa ?!

Ella, hai ca se pare ca Bob nu e chiar asa de naravas si ii place la gradi. acu, si daca toate privirile is indreptate catre el cum sa se comporte copilul?!

Alynta, superbe pozele. La fel ca Liv, am retrait si io nasterea lu bb2

Alina24 scrie mai mult pe Dc, acu ca esti libera

nu multi copii au placerea sa isi traiasca "Viata la tara". Ce amintiri frumoase

Edit:
Domnitelor, am pus un anuntz si la publicitate, aici pe dc, stiti un ap de inchiariat? in bucuresti, evident
il vroiam pt o pretena. 300E max, decomadat, 2 camere, mobilat sau nu, nu e important

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Hello. Ia uitati-va aici http://www.orasul.ro/expozitii/2009expo/trecut-au_anii/galerie/index.html .

Pantofiori sport, noi, din piele ext si int, marimea 20

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Alina, oribil..

nu am inteles automutilarea asta impus de comunisti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La Multi Ani Matei de Tamaraspt!
La Multi Ani, Moberi!
Sanatate, fericire si noroc!

Didi, stiu eu pe cineva care ofera sper inchiriere un ap f
aproape de facultatea de fizica. 3/3, imbunatatiri, centrala, AC, etc., 2 bai, mobilat, zi-mi daca-ti convine zona.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Aprilie-Mai 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

La Multi Ani, Matei de Tamaraspt si Lukas Daniel de Pistachio!

La Multi Ani, Moberi si Matei!

Si cu intarziere, pentru Dominic de Pepsi, care a implinit 5 ani!


Ella, chiar a facut progrese Bob!

Ramona si Razvan [19.06.2007]
Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Felicitari Alynta!!! Sa va traiasca flacaul, sa va bucurati de amandoi, sa fiti fericitis si sanatosi!!!

La Multi Ani!!!! sarbatoritilor din ultimele zile!!!!
Si din zilele urmatoare ca nu stiu cand mai intru!!!

Ella, ma bucur mult ca Bob se adapteaza la gradi Chiar rapid. Si cred ca e cel mai bine pentru el, sa se obisnuiasca in colectivitate

Graviduta/Alina, eu nu ma uit pe link dupa ce am vazut reactia lui Didi, ca imediat dau in plans zilele astea...
Tocmai am uitat tv-ul pe pro tv si am auzit o stire despre un bebeu de 2 luni in coma, batut de parinti. Nu pot sa inteleg asa ceva

Vroiam sa va zic ca a inceput Manuca sa fie geloasa... La fel ca inainte de nastere Desi incercam, cum zicea si Didi, sa ii acordam mai multa atentie, chiar lasandu-l pe Mihnea...
Dar gelozia nu se manifesta fata de Mihnea, pe care il iubeste in continuare, ci fata de mine. Are din cand in cand rabufniri de genul - du-te mama du-te, pleaca la Mihnea!!! Pleaca! si ma respinge, ba chiar face crize... Asa se manifesta ea...
Cand ii trece ii pare rau, mai ales ca pe mine ma bufneste si plansul oricat incerc sa ma stapanesc. Vine si zice pupa mama, 'tare, 'tare, ia'ta'ma. Dar face din nou. Asta mai ales cand este obosita si tocmai l-am alaptat pe Mihnea sau l-am plimbat cu caruciorul cand ea se juca la nisip...
O data ma striga, s-a dus tati la ea, si Manu i-a zis trista - "nu poate mama, mama Mihnea"
Mi se rupe inima, dar sper sa se obisnuiasca... In rest are si momente cand e scai, numai cu mine vrea sa stea... Sper sa se inteleaga fratiorii, d'asta i-am facut si asa aproape, sa se aiba unul pe altul...

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput