LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(99)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

LA MULTI ANI!!!!! David de miniuta, Toni, de Diana, Matei de Dicirstea, si Matei de Moberi 2009


am cautat ce am scris acu fix 1 an


Mamicilor, ziua de 21 Mai pt mine a fost una deosebita. A nascut Miniuta, asa ca m-am pus pe cautat. acu 1 [ACU 2 ANI )))))] an imi tremurau picioarele.

Eram numita mesagerul berzei anu trecut (acu 2 ani ), ce frumos , Alaturi de Florina


NASTE MINIUTA!!!!!!!!!

Am primit SMS de la ea la 9,52 adika 10,52 ora RO.
Sa nu va spun ca m-am intors ca plecasem in oras sa va anuntz. Sun asa emotionata, mai ales ca saracuta nu se simtea prea bine in ultimul timp.

Lau, Nastere usoara, Bebe sanatos si sa vina repede.




Edit: deh, la cat de repezita sunt am uitat sa va scriu mesajul fetei: Mi s-a rupt apa, sunt la spital. Va pup.

--------------------------------------------------------------------------------
cititi aici




Scria Florina acu 1 an

Sunt fericita sa va anunt ca A NASCUT DIANA!!!
Am primit urmatorul SMS:
Am nascut la 14.10 un baietel de 2950g si 50cm, op cezariana. Diana
Suntem bine.


trimis si mai caut

Anuntz postat de Moberi, dubla mamica in cap 64

Salutare la toata lumea .Revenim si noi si anuntam fericiti ca in 21 mai ora 9 si 10 s-a nascut prin cezariana Matei.A avut 3800 g, 55 cm si a primit nota 10.

Teodoral venea aici sa se alature gupului de capsunici Salut mamici,
Vreau si eu sa ma inscriu in clubul asta. Cum fac?

despre fata mea.

21 mai (12.50) teodoral, nastere normala fara epidurala, 40s, Ariana Elena, 2.530 gr, 49 cm, Apgar 9-10

Mesaj de la Dicirstea in 13.07.07

Buna ziua si bine v-am gasit! Cam tarziu dar e bine si acum. Sunt mama lui Matei Constantin, nascut pe 21.05.2007, prin cezariana, la 34 sapt. si 2 zile, 2.300 kg, 47 cm, scor Apgar 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

didisor, ce imi faci tu mie?????????????? mai mai, sa stii ca o sa-mi salvez mesajele astea, anul trecut nu am fost pe faza sa o fac. esti o dulce, ce mai.

multumesc mult de tot de urari, dupa ce ne-am intors din concediu nu am reusit sa mai scriu, desi am citit. nici azi nu sunt in forma, abia am terminat de strans dupa "petrecerea" de ziua lui david si acum imi adun fortele ca sa il mai alerg putin inainte de a-l pune la culcare. aici a fost liber, e inaltarea si cam toata lumea are liber pana luni, dar eu in week-end lucrez, l-am sarbatorit azi in familie, cu nasii si socrelina. m-am uitat azi dimineata cu el la pozele din primele trei luni. doamne, era cat o sarmaluta si deja are doi ani...of of.

va pup si promit solemn ca o sa revin mai vioaie.

si inca o data, multumim mult de urari si ca nu ne-ati uitat.

si nu in ultimul rand, La multi ani! sarbatoritilor de azi, Matei de Tamara, Matei de Dicirstea si Toni de Diana.

mamica lui david(21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

La multi ani pentru Matei de Moberi, Matei de Dicarstea, David de Miniuta, Toni de Diana!

Gravi, multumesc ptr informatie, am vazut si eu apoi mai tarziu ca au chiar reclama pe prima pagina.
Chiar ca i-a crescut repede temperatura Marei. Ciprian a avut 2 episoade cu febra peste 39 si de fiecare data pediatra ne-a zis sa-i punem supozitor cu Novocalmin sau 10-15 picaturi de algocalmin, cred ca substanta activa e aceeasi. Sanatate multa, sa va faceti repede bine!

Liviana, as veni, trebuie sa vad cum ajung cu tranportul in comun, ca n-am masina zilele astea. Poate ne intalnim.

Alyna, multumesc de info cu tortul, ma gandesc sa-i fac o surpria lui Tudor, ca ptr Cip e prea tarziu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR!

ella vrem poze cu sandalutele,cum mai este BOB cu gradinita?da soacra?

Graviduta insanatosire vrabioarei

poohy draga de tine ce trebuie sa suferi tu vazand-o asa pe MANU



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

David de Miniuta
Toni de Diana
Matei de Moberi
Matei Constantin de Dicirstea
Elena de Teodoral
Graviduta sanatate Marei.
Fetelor nu mai stiu ce sa fac cu Andrei. Pe langa crizele cu NU si NU VIAU pe care la face toata ziua, a inceput si sa imbranceasca copiii la joaca. Si cand il intreb ce a facut azi imi spune am fost la joaca si am batut x copii . Nu-mi vine sa cred ca in cateva zile doar s-a schimbat atat. Si cand il intreb de ce zice foarte senin "pentu ca nu am fost bunghinte (cuminte)" si mai zice mandru "si mai fac". In teorie stiu ca e doar o etapa, dar practic chiar nu-mi cade bine deloc sa vad ca au inceput mamicile sa-l ocoleasca la joaca pentru ca le imbranceste copiii. L-am invatat sa-si ceara scuze, cu mine o face, nu stiu cand iese cu altcineva cum reactioneaza, dar as vrea sa scapam cat mai repede de acest obicei. Cum sa procedez? Ce sfaturi imi dati?


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Ioana,
multumim de intrebare; cred ca se descurca din ce in ce mai bine la gradi; plange in continuare dimineata cand il lasa tati in clasa dar ii trece in maxim 10 minute.

dimineata trebuie sa-l imbrac fara sa pronunt cuvantul magic "gradi"; el stie foarte bine unde merge, s-a resemnat, stie ca e ceva permanent, dar il deranjeaza cred sa auda cuvantul.

deci am scapat de plansete dimineata la imbracare, fata de primele zile cand trebuia sa-l fugarim prin casa ca sa-l imbracam; nu mai plange nici in masina, ba povesteste cu tati; de ex in fiecare dimineata ii zice lui tati in masina "mama a pecat a biou", " si tati peaca a at biou" sau " n-am ajuns inca a gadi".

iar azi a povestit educatoarea ca e prima zi in care n-a mai stat langa ea ci si-a luat avant sa cerceteze clasa si jucariile in voie.
Ba a si dansat cu copiii.
De facut prieteni mai greu fiindca ceilalti sunt colegi din toamna trecuta si sunt mai mari decat el, deci se stiu mai bine intre ei.

Contrar parerii initiale, ca tre sa-l duc eu dimineata ca e mai putin atasat de mine decat de tati, e mult mai bucuros sa fie dus de tati; ma pupa dimineata , isi ia la revedere si-mi spune ca tre sa plec la birou; e atat de dulce...

De luat de la gradi, tot tati fiindca e aproape cu biroul de gradi; probabil ca la program lung il voi lua eu.

uite si sandalutele de nisip:
http://picasaweb.google.com/cinca.clementina/David3#5338371542444972594

in legatura cu soacra...ma simt mai bine de cand nu mai vine dimineata la noi , macar ma imbrac si eu in voie si nu mai tre sa-mi duc hainele in baie, ca femeia asta statea si se holba efectiv la mine cand trebuia sa ma pregatesc de birou.
acum o vad numai seara, cand vin acasa.
Sper in curand sa n-o mai vad deloc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

ella ma bucur tare pentru tine!
Sunt frumoase sandalutele dar modelul ce le poarta.............un scump burticos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Fetelor, multumesc pentru mesaje, Mara e bine acum, mai are nasul infundat. Dar m-a pus pe ganduri episodul asta izolta, dar extrem de febra, nu stiu ce sa cred, de la ce vine. Ieri am tinut-o in casa, si azi la fel. Imediat cum nu mai am dubii in ceea ce priveste starea ei (ma tem sa nu-i revina febra), mergem la Silvia Samoila, sa o consulte si ea. Aseara am vazut pe fisa de externare ca ORL-istul de la Medlife mi-a scris otita congestiva, nu stiu ce e, ma duc sa caut acum.
Ella, am citit ce-ai scris si la Femina, dar mai spune-mi si mie care se tin mai bine de picior, sandalele astea cu care l-ai fotografiat pe Bob sau cele stil sabot? Ma gandeam sa-i iau si eu Marei pt plaja sau, mai degraba, piscina. Ma bucur ca Bob se acomodeaza cu gradinita.

Pantofiori sport, noi, din piele ext si int, marimea 20

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Madaiulia, ce copil cu personalitate ai!Eu i-as explica frumos inainte de a intra in parc ca daca mai imbranceste/bate copiii mergem acasa (sau facem ceva ce nu-i place lui).La noi a mers cand am avut niste episoade de tratit cu fundul de trotuar ptr ca nu mergeam pe unde zicea el.L-am luat frumos de manuta si am intrat cu el in casa de vreo doua ori si dupa asta n-a mai facut.
Poate mai au si fetele alte idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Ioana,
multumim

Alina,
ma bucur ca Mara e bine; mititica, iar tu cred ca te-ai speriat groaznic.
Sandalutele din picioarele lui sunt mai bune zic eu daca il bag in apa cu ele, ca nu si le pierde; ca in Turcia mai sunt si pietre in apa si oricum nisipul e cam pietricios.
Cele tip "crocs" avand doar bareta aia la spate, or ii vin or nu, adica tre sa nimeresti numarul; daca ii sunt putin mari , le scapa din picior.





Mergi la inceput