Licurici de ianuarie-februarie 2009 (21)
Raspunsuri - Pagina 21
Selene_Bunny spune:
Dark, ai raspuns la "Ghiceste sunetul"? Ca eu am apasat pe butonul gresit - Trimite - fara sa scriu nimic si am pierdut sansa de a raspunde... 
La cat de obosita sunt, nici nu ma mir...
Daria Nandini
http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png
Am adus pe lume o minune!
Lucrusoare de daruit
fil_lily spune:
Mai fetelor, ma doare un san de mor de dimineata, inclusiv cand suge Arianna si acuma mi-am luat temperatura si am 38.1. Ce este chestia asta si ce pot face?
Merci.
DarkBendis spune:
Selene,nu am raspuns... ca zau ca nu am avut timp sa ma uit sa vad ce e acolo ![]()


Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008) 
Our Goblin Prince
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
crisspoliss spune:
Lili, crezi ca s-ar putea sa fi facut o infectie la san?
Uite ce am gasit eu, vezi daca ai simptomele astea:
http://www.mayoclinic.com/health/mastitis/DS00678/DSECTION=symptoms
Daca da, atunci cel mai bine ar fi sa vezi un doctor, sa-ti dea antibiotice...si spune-ne cum evolueaza, ma pot uita dupa ceva tratamente naturiste in acelasi timp . Sper sa fie bine.
Crisss mami de pui mic
fil_lily spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui crisspoliss Lili, crezi ca s-ar putea sa fi facut o infectie la san? Uite ce am gasit eu, vezi daca ai simptomele astea: http://www.mayoclinic.com/health/mastitis/DS00678/DSECTION=symptoms Daca da, atunci cel mai bine ar fi sa vezi un doctor, sa-ti dea antibiotice...si spune-ne cum evolueaza, ma pot uita dupa ceva tratamente naturiste in acelasi timp . Sper sa fie bine. ![]() Crisss mami de pui mic |
Merci Crissopolis
.Am citit despre mastita si am simptomele, cu exceptia ca sanul imi este dureros dar nu este umflat si nici rosu.Probabil este un inceput de mastita.Febra a crescut la 39 si dupa Tylenol este 38.3.Sun maine la doctor sa vad ce si cum. Mai rau e ca fata incepe sa-mi refuze sanul cu pricina, si la pompat iese f putin lapte
.Sper sa nu fie f grav.Merci inca o data
.
crisspoliss spune:
Lili, daca ti-e infectat sanul trebuie sa lasi copilul sa suga la el multa vreme, nu-ti face probleme ca ar pati ceva, din contra, te ajuta sa-ti treaca infectia. Compresele calde sunt foarte bune, cat mai dese, poti sa le faci cu apa simpla sau cu ceai( de ginger). Inca un remediu bun e sa iei un punm de patrunjel verde, sa-l legi bine intr-o batista si sa-l pui in apa clocotita 10 minute, apoi pui compresa cu patrunjelul asta invelit in panza. Si mai e o reteta, razi un cartof crud si il pui pe san, ar trebui sa extraga inflamatia. Asta bineinteles nu inseamna ca nu trebuie urmat si tratamentul dat de doctor, dar o sa vezi ca te ajuta.
Crisss mami de pui mic
oanaq spune:
Lily, poate fi inceput de mastita chiar daca nu e rosu. Asa am avut si eu si am intarziat luarea antibioticelor pe motiv ca poate imi trece. Infectia mi s-a agravat si am tras 2 saptamani de antibiotice si dureri pentru 1 luna intreaga. Dupa 2 saptamani am pierdut aproape tot laptele si nu ma mai puteam opri din plans. Dupa tratamente diverse (vezi Jack Newman - specialistul no1 din Ca in alaptare), mi-a revenit laptele si acum sunt ok. Pune-o pe bebelusa la san ca de obicei, poate si mai des sa videzi tot laptele si incearca sa masezi sanul cand suge (apasa de la baza sanului inspre mamelon, chiar langa coaste, in partea care te doare mai tare). Pune prosop tinut in apa calda pe san 2-3 minute inainte de fiecare alaptare. Caldura lupta cu infectia si va ajuta cu siguranta. Cat de multe comprese calde, nu fierbinti sa nu distrugi pielea. Fa dus cald, dormi si odihneste-te MULT e f important. Pentru diminuarea durerii poti sa iei Advil. Daca te doare ingrozitor, dupa ce bebe termina de papat poti sa pui o compresa rece sa calmezi durerea. O mastita bine tratata poate sa dureze putin, una prost tratata are consecinte nasoale.Iti recomandat Jack Newman: http://www.drjacknewman.com/help/Blocked%20Ducts%20&%20Mastitis.aspPoate vezi un specialist in lactation.Multa sanatate!mami de Luca nazdravan
oanaq spune:
Nu te speria ca nu mai ai lapte, infectia diminueaza productia de lapte. Cand trece mastita, revine si laptele. MULTA ODIHNA!!!! Cateodata si din cauza stresului putem sa facem mastita.Noapte buna.mami de Luca nazdravan
fil_lily spune:
Multumesc mult Crisspoliss si Oanaq.
Am insistat sa suga Arianna la sanul dureros si ma simt mult mai bine.O sa incerc si cu cartof si patrunjel, poate ajuta.Maine voi suna si doctorul, poate e nevoie de antibiotic. Eu ca sa am lapte iau domperidone ( am glanda tiroida scoasa de la 18 ani si mi s-a spus ca asta poate fi una din cauze ).Cert este ca domperidone ma ajuta, am suplimentat cu formula doar 2 saptamani, dupa care mi-a refuzat-o fata, se satura cu sanul.
Momentan am frisoane de la febra, dar ma duc sa fac un dus cald si ma bag in pat.
V-am pupat.
