Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (122)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Andy, foarte frumos clipul, mi-au dat lacrimile - si nu sunt usor impresionabila de felul meu

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratonelu

eva, cum ii dai rosia?

carla,mami de putoiu sasha




o spal si o pun intreaga la steamer.

Apoi o decojesc si fac urmatoarele combinatii cu legume tot "aburite"
rosie+dovlecel+ou galbenus fiert+ iaurt
rosie+cartof dulce+branzica calcica+iaurt
rosie +broccoli+ ou/ branza
rosie+conopida+cartof dulce + iaurt (asta a avut ieri)

Cica ar trebui scoase semintele, eu nu le scot blenduiesc cu totul.
Acum de o saptamana ii dau rosie ca am gasit in Mega tavite cu rosii bio si mi-a venit ideea, dar sa stii ca au asa putine seminte ca nici nu le gasesc.

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

moamnaa...bitza...super.....nu i-0am facut niciodata.
rox
anca, ma bucur ca sunteti bine.
lumi, gata...s-a dat trezirea la huni?
klemi...unde esti sa citesti....ca m-ai intrecut azi-noapte?

musette....astept vesti despre cum a primit ananasul...ca vreau si eu sa incerc.
ram..nu te-ai trezit? au disparut bormasinile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

I-am dat gluten nu insa si kiwi, capsuni etc. si nici nu prea vreau sa ii dau pana la doi ani. Sa vedem...

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)




da, si noi la fel. Eu toata copilaria mea faceam urticarie de la oua de tara, apa de fantana (neavand bunici la tara am crescut cu apa cluorurata de tevi de bloc si cum beam apa de fantana in tabere la munte ma umpleam pe burta de bubite)capsuni si ciocolata.
La capsuni am facut alergie pana tarziu, pe la 25 ani, de aceea am si nu am papat deloc in sarcina, desi astia zic ca moooooooama gravida isi trimite sotzul in toiul noptii dupa capsuni, hmmm...movies...not me, eu il trimiteam dupa inghetata). Si de aceea nu ii voi da lui fi-miu capsuni.
Nu stiu daca e istoric de alergii, faceam urticarie nu alergii urate cu sufocari etc, dar e bine sa fiu precauta, ma gandesc.

Kiwi eu am mancat ff tarziu, dupa revolutie cand au adus si la noi, si nu stiu cum m-ar fi afectat in copilarie dar, tocmai pt ca e alergen si nu se stie niciodata, voi evita tot asa pana la 2 ani.

Citat:
citat din mesajul lui anca81
In afara de faptul ca e super maraita, e bine, nu mai are febra, nici nasul nu i-a curs, chiar nu stiu ce a fost.




yupppeeeeeeeeeeeeeeeee
ma bucur.
Se anunta pe aici un we cu 31 de grade, incepand de azi, cred ca si la voi va fi super asa ca ...bai de soare

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

eva, steamer n-am, din pacate.....poate as putea sa i-o coc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratonelu

eva, steamer n-am, din pacate.....poate as putea sa i-o coc...

carla,mami de putoiu sasha



sau sa o oparesti nitel.

eu o tin cam 1o minute la steamer.

uite un pont de la o prietena. daca nu are steamer face asa: ia o oala, pune in ea o sita mare, din aceea pt paste, acolo pune legume/ fructe, in oala fierbe apa, acopera tot cu capac cu cateva gaurele si uita asa face la "steamer".
Eu zic sa incerci, poate dureaza mai mult pana fierbe apa, ma gandesc dar cred ca tot aia e, in mare.
merg sa fac papa

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza... eu sunt varza de racita, de duminica o duc tot asa cu mucisori muulti si stranut din minut in minut... parea ca trece la un moment dat, dar nu... am trecut pe oscillo, si eu si puii, nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti ei, daca mie imi e asa de rau...

Nocom, da-mi voie sa-ti spun: esti paranoia! Da' tot imi esti draga!
Mami drag, e normal sa simti asa si sa iti faci griji pentru copilul tau, dar stai linistita, e ok, dupa datele pe care ni le-ai spus chiar tu, dupa poze... fetitele oricum sunt mai micute de fel, mai delicate...

Baby_boy, Radu, e un dulce, trebuie sa fii tare mandra!

Bitza, stii ca e f posibil sa faca la fel si daca ii dai lapte praf, nu? eu zic sa nu ii dai lapte praf, atata timp cat poti alapta tu... ti spune cineva care n-a putut alapta si care ii creste pe astia mici cu lapte praf de la 1 luna...

Musette, am combinat ananasul asa:
- ananas, mango, portocala - delicios
- ananas, para, banana - delicios, asta le dau azi
- ananas cu branza calcica si iaurt - bunicel, nu chiar delicios din cauza de branza....
Ai grija cu kk, noi suntem predispusi constipatiei, din pacate, deci merge.

Ratonel, la noi de regula trezirea se da pe la 06.30... azi a fost la 06.00. Au mai atipit acum 30 min, de la 09.00 la 09.30, de fapt doar Robi, Edi a dormit fix 5 min si i-a fost de ajuns, de la 06.00 dimineata...sper sa pape fructele la 10.30, sa nu fie prea obosit... o sa doarma afara vreo ora jumate, presupun.
Si noi ne-am trezit doar o data azi noapte, amandoi in acelasi timp ptr papa... ma rog, daca nu pun la socoteala trezirea lui Edi de pe la 00.00, vroia sa doarma pe burta, mai nou asa vrea, si nu stie cum, ramane pe o parte cu o manuta sub el si sta asa, doarme, pana amorteste, apoi plange...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Luminita esti o draguta ca de obicei!La mine problema e ca imi simt sanii asa de iritati, ca lapte curge la inceput 1 min, poate deloc(nu inghite nimic) el doar molfaie asa "in gol".Peste zi e ok, dar la culcare imi vine sa ma sui pe pereti. Sanatate multa!!!

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata ...multumim pentru aprecieri..sunt tare mandra de ei ,ii iubesc de mor

Am si eu o Intrebare: vi se intampla in timpul zilei ca bbeii sa puna capul jos si sa stea asa ca si cum s-ar odihni???Eu am vazut-o pe Alexia de ieri facand chestia asta...pna aacum n-a facut.E normal??Sau ar trebui sa ma ingrijorez(oricum am inceput deja)?

Lumi multa sanatate??Fervex/Coldrex la greu..mie asa mi-a trecut.

Nocom hai mai ca e totul inregula cu Daria

Baby boy vazut baietel vorbaret

Bitza offf imi pare rau..incearca sa nu te superi mami ca pierzi si lapticul care-l mai ai

Musette

Carladeci sunteti mai bine cu somnul

Anca ma bucur ca e bine Carla.

Giuli cama sa s-a intamplat..ei i-au iesit,lui i-au cazut, si multumim.

Eva multumim,cresc ff repede..trece timpul

Capsuni si Kiwi nu i-am dat nici eu iaca,desi capsuni am mancat intruna cand am fost gravidutza..rosie i-am pus un pic pulpa fara semnite si coaja.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Andy.p Lucas face asa, nu pre des. Azi dimineata, de ex, ii dadeam crema pe fata si statea asa cu capul jos de nu-mi venea sa cred..el e agitat rau, din fire.Nu te ingrijora!

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput