am nevoie de un sfat

am nevoie de un sfat | Autor: klara_maria

Link direct la acest mesaj

pentru ca nu am cu cine sa ma sfatuiesc si deja simt ca innebunesc scriu aici...desi nu am mai facut asta niciodata si nici nu prea sunt adepta de a-ti varsa sufletul pe net, in fata a mii de necunoscuti
dar sa trecem peste prejudecatile mele si sa va spun despre ce este vorba: sunt intr-un proces de divort care deja dureaza de un an jumate (in curand va veni recursul)si am 2 copilasi de 4 si resp de 1 an.Divortul a fost initiat de mine pt ca mancam bataie de fiecare data cand il apucau pandaliile pe ex, asa intelegand el sa ma reduca la tacere. Si in ultimul timp ma strange a de gat si ma ameninta ca ma omoara...de multe ori de fata cu fetita mai mare.Ultima bataie am mancat-o cand eram insarcinata cu bebe 2, in luna 7.A trebuit sa plec de acasa, casa cumparata de mine, la parintii mei unde stau cu 2 copii mici intr-o camera de aproape 2 ani (el nevrand sa elibereze casa pana la finalizarea partajului). La ultimul episod de violenta a venit si politia si salvarea, chemate de mine.Asta pt ca pana atunci de obicei mancam bataie noaptea, fara martori sau doar de fata cu fetita noastra, prea mica pe vremea aceea.Lucru pe care ex-ul miza se pare serios, spunandu-mi chiar plin de cinism ca nu am nici o dovada ca am fost batuta.S-a intamplat odata sa ma stranga de gat in plina strada, eu avand fetita in brate (m-au scos niste necunoscuiti din mainile lui)dar pe mine pe vremea aia nu m-a dus capul sa ii iau ca martori pe oamenii aia.
V-am spus astea ca sa intelegeti un pic cam despre ce este vorba.
In acest moment, in urma apelului are drept de vizita pt fetita cea mare 2 weekenduri pe luna si 2 sapt in vac de vara si jumatate din celelalte vac scolare. Asta nu il impiedica insa sa imi aduca politia la usa cand ii nazare lui ca trebuie sa vada fata, sa faca scandal in fata usii de ne stiu vecinii ca pe un cal breaz.
Este si iresponsabil in ingrijirea fetii, deseori aducand-o ba lovita la cap, ba cu buza sparta, ba nemancata etc. Pt cel mic nu prea are mare interes, daca l-a vazut de vreo 5-6 ori de cand s-a nascut.Piticul deja il respinge, normal zic eu, intrucat nu il cunoaste mai deloc.
ei, in aceste conditii, mai nou, a aflat, nu stiu de unde, la ce gradinita merge fetita si merge acolo sa o vada.Sta la gard si vorbeste cu ea cand ii scoate afara si apoi intra in curte si o urmareste pe geamul clasei. Pe mine deja ma apuca panica cand ma gandesc la asta.
Nu imi dau seama f bine ce ar putea sa iasa din chestia asta dar cert este ca nu imi convine deloc.Acum, educatoarea mi-a spus ca el vine sa vada fata acolo si mi-a cerut mie permisiunea.Eu i-am spus ca nu sunt de acord, ca nu vreau sa o afecteze pe fetita vizitele lui inopinante si ca exista un program de vizitare agreat de tribunal pe care sa il respecte.Dar se pare ca ori nu i-a comunicat educatoarea ori pe el nu l-a interesat acest aspect si el continua sa vina.
Intrebarea mea este cum as putea sa il opresc sa vina acolo, cat timp este copilul la gradi.Nu as vrea sa o mut de la gradi, de-abia s-a acomodat si si-a facut prieteni.Ar suferi sa o mut acum in alta parte.
Dar nici nu vreau sa devina chestia asta un obicei. Pt ca de obicei asa procedeaza el:daca i se permite o chestie, are tendinta de a supralicita si a merge cat mai departe.Si ma tem ca in curand o ia de la gradi sau ma trezesc cu el la serbari sau mai stiu eu ce
am nevoie de sfaturi...va rog frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Consulta un avocat! El stie cel mai bine ce sa-ti raspunda.

Imi pare rau ca treci prin asta si iti doresc sa se linisteasca lucrurile pentru tine si copii!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klara_maria spune:

Ioana
Program avem pt ca a cerut si daca nu ar fi cerut el as fi spus eu sa se stabileasca.Am avut o perioada cand venea cand vroia el si a fost cumplit.Era o hartuire continua, avea pretentia ca fata sa fie disponibila cand vroia el, cand avea timp si daca era cumva bolnava si nu i-o dadeam facea ca trenul.Face si acum la fel, cand nu i-o dau daca este fata bolnava.Dar sincer prefer sa ii infrunt furiile, urletele si toate nebuniile decat sa imi las copilul bolnav pe mana lui.Si asta pt ca nu dovedeste nici un fel de responsabilitate in a o ingriji ( a tinut-o odata o zi intreaga in prezenta unui copil bolnav, cu febra, la pat iar din cauza asta fata mea s-a imbolnavit si 2 luni nu am mai pus-o pe picioare nici pe ea nici pe cel mic; pana la urma am stat cu amandoi internata in spital)
Te-as sfatui si pe tine la fel, sa incerci sa obtii un program anume.daca vrei sa i-o dai tu mai mult este treaba voasta dupa aia, dar daca nu ai cu cine sa te intelegi sa ai asigurat un program fix in care tb sa se incadreze.Altfel risti sa te trezesti cand ii tuna cu el la usa.Cel putin eu asa pateam...Nu o aducea acasa decat tarziu in noapte, venea cand ii tuna...
Cat despre gradinita mi-este teama ca dupa asta va vrea sa o ia de acolo sau mai stiu eu ce si dau in altele mai urate.Ca il stiu de ce este in stare.
Am vorbit cu un avocat, inainte sa scriu aici, si mi-a spus sa atentionez oficial conducerea gradinitei sa ii interzica accesul acolo. Dar nu as fi vrut sa fac prea mare tam-tam si sa ii dauneze copilului apoi (asta era pe cand inca nu aparuse decat la educatoare dl ex-sotz nu si la copil) si am sperat ca se va rezolva doar vorbind cu educatoarea.dar vad ca nu din pacate. Speram ca poate s-a mai lovit cineva de pb asta si ma ajuta cu un sfat mai neoficial sa zic asa, nu neaparat legal.
Am incercat si cu diplomatia dar crede-ma ca nu am cu cine.Cand dau dovada de putina amabilitate, face alta si mai lata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Eu stiu ca, daca prin hoatararea judecatoreasca copilul iti este incredintat tie pt crestere si educare, si, exista un program de vizita stabilit de instanta si mentionat in respectiva hoatarare judecatoreasca, poti sa-i faci plangere penala pentru nerespectarea hoatararii judecatoresti. Avea dreptate avocatul, instiinteaza oficial gradinita si explica-i fostului ca-i faci plangere penala, daca nu respecta hotararea judecatoreasca.
Mutatul la o alta gradinita nu e neaparat o solutie, va poate urmari la un mom dat pe strada si va afla unde ai inscris-o.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klara_maria spune:

Multumesc Lalilu de sfat. O sa fac probabil atunci sesizarea oficiala la gradinita daca mai continua sa mearga acolo iar pe viitor plangere daca nu se potoleste.
Multumesc frumos de sprijin tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

klara...

Nerespectarea hotararilor judecatoresti este o infractiune care n-are legatura cu situatia expusa de tine.

In al doilea rand, am inteles ca a fost un sot rau...dar ca tata, ai ceva a-i reprosa?

In perioada imediat urmatoare dupa divort, toate avem tendinta de a-l exclude pe tata si din viata copilului, dar...s-ar putea sa fie gresit.
Din ce am vazut eu pana acum...exista tatici care isi iubesc sincer copiii si prezenta lor in viata acestora , dupa divort, ar trebui sa nu deranjeze mamele. Apoi, exista tatici care...raresc vizitele pe masura ce trece timpul, deoarece se ..reorienteaza catre o alta femeie si atunci copiii din casatorie raman pe un plan secundar.

Mai ai de trecut prin multe...gandeste-te ca..la un moment dat , ar putea sa ia fetita impreuna cu noua lui iubita...asta iti va declansa automat un acces de panica si vei simti ceva de...nedorit ptr nicio mama!

Daca tu esti convinsa ca fetita nu il vrea in vizita, atunci ai la indemana o actiune judecatoreasca, dar trebuie sa ai motive solide, prin care sa demonstrezi ca ii afecteaza dezvoltarea fizica si psihica.

Gandeste-te, de asemenea, ca un copil are nevoie de ambii parinti si dupa divort, indiferent de ce simtim noi!

Vizitele la gradi sunt excluse.


Iti doresc putere, dar te rog, desi e al naibii de greu, sa fii atenta in primul rand la nevoile fetitei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Klara,
este foarte simplu, are dreptate avocatul tau, si nu inteleg de ce solutia oferita de acesta nu ar fi buna.

Trebuie doar sa duci o copie dupa actul de divort cu incredintarea copilului la gradinita, la directoare, si sa le comunici sa nu predea copilul decat la persoanele pe care le nominalizezi tu. Este cea mai simpla rezolvare si cea mai civilizata, fara sa te tot gandesti la actiuni penale sau...mai stiu eu ce.

Si nu vad de ce te-ar deranja faptul ca el pandeste copilul la gradi. Treaba lui ce face in timpul lui liber, daca vrea s-o vada e normal sa treaca sa o urmareasca pe geam. Si eu as face-o in locul lui, si probabil si tu, daca ti-ar fi dor de ea.

Apoi, ce spune cati73 e foarte important. Nu trebuie sa conteze motivele tale de divort cand analizezi relatia unui tata cu copilul sau. Ai dat putine detalii si nu se poate trage vreo concluzie daca fetita se simte bine in prezenta tatalui sau nu (buza sparta si alte exemple pot sa intre cu usurinta in categoria accidentelor care se pot intampla unui copil si atunci cand este in prezenta mamei).

Daca fetita doreste in continuare sa-si petreaca timpul cu tatal sau, probabil ca el nu este chiar atat de 'negru' ca tata precum a fost ca sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu prea pot intelege cum s-ar putea ca un tata care o bate si o strange de gat pe mama, poate fi chiar asa un tata minunat pentru copil. E un om periculos si cam greu sa il vezi cu aripioare de ingeras in relatia cu copilul. Mai degreaba astia sunt de parere ca cc copilul e proprietatea lor si se agita sa isi ia "dreptul" ca sa o mai loveasca pe mama daca fizic nu o mai pot lovi si controla. Ma indoiesc f. tare de puritatea intentiilor acestui barbat. In orice alta situatie, cand el a inselat-o, sau nu s-au mai inteles, dar nu a fost vorba de violenta fizica, as fi de acord cu voi, dar in acest caz nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

klara daca nu respecta programul, exista justitie.
daca copilul este traumatizat cat sta cu el sau vine cu lovituri, poti cere certificat medico-legal si apoi il actionezi in instanta. Poti cere chiar vizite in prezenta unei persoane de specialitate. Dar cel mai bine o sa te indrume avocatul tau.

www.Satmarean-Alexiss.piczo.com

http://b1.lilypie.com/3q8rm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ruxij, pai din punctul meu de vedere el este un tata bun pana la proba contrarie. Probabil ca daca ar fi avut un comportament nelalocul lui fata de copila, aceasta ar fi refuzat sa mai iasa cu el.

Din informatiile de pana acum fetita nu a reactionat astfel (sau mama nu a dat detalii) - deci ce poti sa intelegi? Ca fetitei ii este ok cu tatal, altfel vizitele legal tabilite ar fi devenit o problema si nu faptul ca tatal trage cu ochiul la gradi prin gard...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Oricum, proba contrarie care ar fi, sa o bata si pe fetita? Eu am o prietena care a fost batatua de fostul si instanta aici a hotarat ca el nu are voie sa isi vada fetita decat sub supravegherea unei terte persoane. Am impresia ca in Ro agresorii sunt inca aparati. Nu mi-as lasa copilul cu un asemenea tata, nu as astepta "proba contrarie" cand ar fi vorba de copilul meu. In orice caz un barbat care isi bate nevasta in halul ala, pt mine e prin definite un tata rau, poate sa se dea si cu fundul de pamant, n-are cum fi bun si basta! Nu mi-ar trebui mai multe informatii ca o fi si o pati, sa vedem ce si cum.

Mergi la inceput