Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

AVALON FELICITAAAARIIIII!!!!!Asta da veste minunata: gemeni!Sarcina cat mai usoara in continuare si copii sanatosi!!!!

P.S. Nu am observat daca mi-ai raspuns legat de celulele NK.Iti spusesem ca celulele T si B mi-au iesit ok,dar celulele NK erau usor peste limita ( in momentul recoltarii aveam infectie urinara si nu stiam si dr. Cocei a spus ca de la acea infectie erau crescute NK,dar ca nu e nici o problema). Tu ce zici?

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon

Ce facusi, Luca i-ai dat de lucru lu' Miki... de parca nu avea... am glumit... merci pentru melodie si pentru tot! bafta maxima si tie cu programul acela, pana la urma ai intrat in grupul martor sau in ala placebo? sau e una si acelasi lucru? iarta-ma ca am neuronii arsi deja... credeam ca asa se zice despre gravide, dar e reala treaba...




hihi. io am scris ce-am vazut pe factura. uite asta e laboratorul unde am facut analizele http://www.pasteur-cerba.com/catanalys_suite.cfm?choix=2&alpha=F - apare acolo, e al cincilea in lista si vad ca apare ca FACTEUR DE DAHLBACK->RESISTANCE A LA PROTEINE C ACTIVEE.

Dahlback asta e un contemporan, se pare, el a dezvoltat in anii 90 tehnica de depistare a mutatiei.

Vineri aflu din ce grup fac parte - din cel activ care face cocultura, sau din cel ...nu placebo (cand esti placebo, nu stii, crezi ca esti sub tratamentul respectiv), ci grup-martor, fac fiv in mediu de cultura conventional, cu transfer la Z3. (am vazut ca si tu esti pro Z3; echipa clinicii mele nu merge la blasto decat rar, si nu pentru ca le-ar lipsi tehnica sau le savoir-faire). Daca sunt in grupul martor acum, in caz de esec (Doamne fereste!) voi avea cocultura oferita de laboratorul farmaceutic care face studiul.

Chiar, claudia, tu ziceai ca te-ai interesat in US - cat costa cocultura asta?

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MIKI despre placenta nu stiu nimic.....dar oare e posibil ca la necropsie sa nu se fi vazut daca avea coaguli pe cordon?

AVALON e a treia sarcina.Primele 2 terminate in avorturi...voluntare din pacate. Nu fumeaza.Boala nu are.De dureri de cap,tensiune....chiar nu stiu....

Am vazut ca scria cineva de niste analize: antitrombina III,
proteina C,
proteina S,
mutatia factorului V Leiden,
mutatia protrombinica,
gena MTHFR
anticoagulant lupic
rezistenta la proteina C activate
homocisteina
anticorpi anticardiolipinici
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM)
toxoplasma
CMW
Rubeola
Chlamidia
Ureaplasma
Mycoplasma
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK
T3
T4
tsh.........ar trebui sa faca aceste analize prietena mea?

ANCA ai pierdut o sarcina dupa Mariuca? Oh...imi pare enorm de rau....




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si speram, samburica din burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

tulai cata harnicie!!!!acu ma apuc si eu.ok, acu a bagat la scafarlie.am trombo.stati linistite fetelor.instructorul meu in ale soferiei a spus ca eu is ca ciobanescul german:prind greu dar nu mai uit veci.pururi.deci, acu am bagat trombo.mno, acu eu zic ca tre sa iau si alte nebuni de baobe pe langa vit ca mi-a dat doct pt trombo dipiridamol dar nu-l suport.stati!stiu numele unui med ce se da in anglia.se poate lua si inainte, in timpul sarcinii numai daca nu tre clexane.minune:am gasit foaia in geata mea de 5 kile.subs continuta:tizaparin sodium,/LEO LABORATORIES Ltd, /Innohep syringe 10.000iu/ml.stiam si recomandarile,dar le-am uitatt.acu scormonesc.prietena care a luat nu a descoperit vreo problema cu trombo.doar ovare polichistice.acu poate o avea leg.totusi nu ramanea.a ramas, si fiind o sarcina pretioasa med i-a dat si acest trat.ca sa nu riste.pe langa vit noastre.


mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

Avalon, multum ca te interesezi de IGIV.o mie de pupici.


mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

" Deci plec eu alaltaieri lasand-o pe biata Avalon cu doua mutatii si ma intorc azi si-o gasesc radiind, cu doi copii?! "
Luca

Deci, asta-i secretul ?! Deja incep sa fiu nerabdatoare in ale trombofiliei, ca tocmai ce am lasat vreo 9 epubete la Synevo, unde le-am recitat listuta scrisa frumos de Miki (stiti voi, best sellerul cu Trombofilie ereditara II, homocisteina, etc ) basca IGg dat de Avalon ca pont.Incep sa ma simt si eu bine, ca nu ma mai intepasem de vreo 2 luni si intram in sevraj. Acum trebuie sa astept.

Miki, multumesc pt medic imunostimulator, stiam de acidul lipoic, insa in cazul meu sunt cam reticenta deoarece avand deja o po****tie de NK peste normal, nu vreau sa o stimulez din greseala, prefer sa le deprim prin medicamente decat sa incerc sa stimulez limfocitele bune, mi se pare mai sigur.



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Si o intrebare mai ... rusinoasa
Vad ca am lipsa nu numai de hormoni ci si de neuroni . De unde se voteaza subiectul ???



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pentru goldi:

- imunomodulator nu inseamna ca stimuleaza imunitatea , ci ca o moduleaza, adica o regleaza, cum am "gresit " eu prima data denumirea; mai citeste o data ca medicamentul ala indicat de miki are indicatii in boli autoimune; cred ca se fac unele confuzii aici: daca ai imunitatea slaba inseamna ca si contactezi usor virusii, iar corpul tau lasa si embrionul sa se implanteze; dimpotriva, cand ai o imunitate ca a mea, extrem de puterinica (nu fac infectii, racesc o data la 2 ani si atunci vara, nu iau gripa de la altii... etc etc), de aia am NK mari, de aia corpul meu nu lasa embrionul sa se implanteze si l-am pacalit cu corticosteroizi;

- m-ai intrebat de ce difera limitele de pe buletinul de analiza de limita pe care am dat-o eu- pentru ca limitele alea sunt pentru po****tie in general, indiferent de sex, varsta, si nu dpdv al fertilitatii, am mai explicat ca dr nostri sunt varza si vad ca nimeni nu ma crede, imi spui ca ai fost cu ele la dr.x si la dr y, nu stie nimeni aici!! singurul care a stiut cu ce se mananca adenomioza si NK a fost, culmea, un medic ginecolog excelent dar nespecializat in infertilitate Ion Ionut
citeste aici daca nu ma crezi pe cuvant: http://www.fertilityfriends.co.uk/content/view/261/1/
iti traduc eu bucata cu pricina:
"In al doilea rand, in care procentul de celule NK CD56 + in sangele periferic normal al persoanelor sanatoase variaza de la 5% la 29% . 8. In ciuda acestui fapt, e o constatare ca mai mult de 12% a celulelor NK la femeile cu infertilitate sau avort a fost definita in mod arbitrar ca anormal de ridicat si utilizat ca o indicatie pentru treatment.
9 Procentul celulelor NK din sange poate fi afectat de mai multi factori, inclusiv de sex, etnie, de stres, si de varsta"

Si de pe site-ul lui Tutunaru:

"Cauze imunologice

Po****tie NK si B agresiva

Exista peste 40 de tipuri de limfocite care alcatuiesc sistemul imunitar si care sunt clasificate in functie de antigenele prezente la suprafata lor membranara, denumite CD (Cluster Determinant). Buna si echilibrata lor functionare permite unei persoane sa ramana sanatoasa indiferent de agresiunile la care este supusa de catre factorii din mediu. Dintre aceste tipuri doua sunt extrem de importante in aparitia problemelor de infertilitate si avort spontan: CD 19+5+ si CD 56+. Fiecare femeie se naste cu un anumit tip de astfel de celule limfocitare. Daca o femeie are unul dintre aceste tipuri agresive, ea va avea sanse foarte mari sa aiba avorturi spontane recurente.

CD 19+5+ sunt limfocite din categoria B, adica cele ce produc anticorpi. Din pacate anticorpii produsi de aceste celule B sunt anticorpi antifosfolipidici, FAN sau anticorpi anti-sperma, astfel ca femeile cu aceasta po****tie celulara sufera de afectiuni precum cele descrise la bolile respective. In mod normal procentul acestor limfocite tip B este de maxim 10%, asa ca o crestere in numar a po****tiei acestea de celule B este insotita de probleme de infertilitate, implantatie si dezvoltare eficienta a sarcinii. Aceste celule mai produc si anticorpi impotriva hormonilor necesari sarcinii sa se dezvolte (estradiol, progesteron si hCG) astfel ca mucoasa uterina este prea subtire pentru a putea sustine o implantare eficienta a embrionului si pentru a-I asigura hrana, corpul luteal nu este sustinut eficient de doze adecvate de hCG astfel ca va secreta insuficient progesteron, etc.

CD 56+ sunt limfocite de tipul NK (Natural Killer), adica celule care nu au nevoie de cooperare cu alte tipuri de limfocite si pot ataca direct structurile considerate non-self. Daca cresc in numar (peste 12% din totalul de limfocite) celulele NK pot determina avorturi spontane. De asemenea si o crestere a citotoxicitatii lor poate avea aceleasi consecinte dezastruoase. Celulele NK de acest tip pot sa previna implantarea embrionului, pot leza celulele trofoblastice sau structurile embrionare, pot duce la aparitia de necroze deciduale (a mucoasei uterine unde se implanteaza embrionul) sau pot afecta circulatia placentara, toate acestea putand conduce la avort spontan"

Tu ai 29%, eu am avut 18% si mi s-a parut mult...


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

tulai cata harnicie!!!!acu ma apuc si eu.ok, acu a bagat la scafarlie.am trombo.stati linistite fetelor.instructorul meu in ale soferiei a spus ca eu is ca ciobanescul german:prind greu dar nu mai uit veci.pururi.deci, acu am bagat trombo.mno, acu eu zic ca tre sa iau si alte nebuni de baobe pe langa vit ca mi-a dat doct pt trombo dipiridamol dar nu-l suport.stati!stiu numele unui med ce se da in anglia.se poate lua si inainte, in timpul sarcinii numai daca nu tre clexane.minune:am gasit foaia in geata mea de 5 kile.subs continuta:tizaparin sodium,/LEO LABORATORIES Ltd, /Innohep syringe 10.000iu/ml.stiam si recomandarile,dar le-am uitatt.acu scormonesc.prietena care a luat nu a descoperit vreo problema cu trombo.doar ovare polichistice.acu poate o avea leg.totusi nu ramanea.a ramas, si fiind o sarcina pretioasa med i-a dat si acest trat.ca sa nu riste.pe langa vit noastre.


mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


Danny! Danny! help! help! trage aer in piept (a se traduce: pune puncte, virgule, space) si lamureste-ma cum e cu WOBENZYM! Please, cine ti l-a recomandat si ce face el!
Nu pentru mine vreau, ca io vezi bine sunt cu gemenii in marsupiu, tot pentru fetele astea care au probleme de imunitate... in loc sa ma duc la subiecte mondene cu fete de 18 ani prinse in corzi de femei care nu-si pierd vremea cu maruntisuri, zau asa...
Scumpa, uite am sapat aici in vraful meu de hartzoage si pentru ca vad ca esti asa hotarata sa-i faci un surior Amirei, uite am gasit denumirea medicamentului IVIG: HUMAGLOBIN si se gaseste si in ROMANIA la farmacia Academiei din Bucuresti pe baza de comada-producator din Ungaria, ca mai am aici si KIOVIG-producator Belgia si comercializat in Austria.
Stii cum se administreaza, sau mai sap???

Asaaaa, si zi tu cu cuvintele tale ce e asta "tizaparin sodium,/LEO LABORATORIES Ltd, /Innohep syringe 10.000iu/ml" si cine ti l-a dat, e cumva heparina cu masa moleculara mica pe care s-o faci cand ramai gravi? sau ce e???

pupici si mersi

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui KoraPop

AVALON FELICITAAAARIIIII!!!!!Asta da veste minunata: gemeni!Sarcina cat mai usoara in continuare si copii sanatosi!!!!

P.S. Nu am observat daca mi-ai raspuns legat de celulele NK.Iti spusesem ca celulele T si B mi-au iesit ok,dar celulele NK erau usor peste limita ( in momentul recoltarii aveam infectie urinara si nu stiam si dr. Cocei a spus ca de la acea infectie erau crescute NK,dar ca nu e nici o problema). Tu ce zici?

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)



merciiiiiiiii! sa se ia si la tine!!!!
sigur ca ti-am raspuns la intrebare... la subiectul unde ai intrebat... sau voiai sa raspund aici?

pup

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 11+

Mergi la inceput