Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 7

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Am primt un raspuns de la un doctor din Canada in legatura cu MTHFR.miki cam ai dreptate cu dozele alea, va trebui sa mai bag niste B-uri.Uitati ce imi scrie:

"idea este ca studii au fost facute care au gasit o corelare directa intre mutatii in MTHFR si probabilitatea de a avea o sarcina pierduta si alte studii care nu au gasit nici o legatura. Deci unii doctori nu testeaza/dau importanta la mutatiile in MTHFR si alti da. In orice caz, aia care cred ca MTHFR are o legatura dau in general ca tratament Vitamina B si heparina sau aspirina sau ambele.

Pentru Vitaminele B, in general se da Acid folic : 2.5 la 3 mg pe zi in trei pastile, Vitamina B6 50 mg pe zi in o pastila, Vitamina B12 1mg pe zi in o pastila. De obicei le gaseti la farmacie ca suplemente. Si se fac teste de singe la 2 luni pentru nivelul de homocisteina. Daca nivelul este acceptabil se continua tratamentul, daca nu se maresc dozele (din cite am inzeles cam 25-50% depinzand de nivelul de homocisteina si de pacient)

Pentru aspirina sa da intre 50mg la 100mg pe zi, unii doctori cred ca aspirina are efecte nocive pentru bebe, alti cred ca in asa mici doze nu, depinde de doctori.
Iar pentru heparina nu prea se dau doze standard, se decid in colaborare cu un hematologist care face teste de singe pentru coagulare. Deci cred ca cel mai bine este sa face teste de coagulare cu un hematologist care sa-ti spuna daca sa iei heparina sau nu, si in cita cantitate. Poate isi da si el cu parerea despre aspirina.

In conclusie, vitaminele B sint cam tot timpul recomendate, la fel ca si testele de homocisteina. Iare pentru heparina sau aspirina depinde de doctori, de obicei consultatia unui hematologist este necesara si tratamentul se face de la caz la caz."

Sper sa nu sa supere ca am postat aici, dar sper ca informatia asta sa ajute.


Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

cand am mai mult timp o sa va povestesc si eu..ieri citeam in fisa mea si am descoperit diag,..trobofilie...nu am stiut..nu mi-au mai spus sa nu inebunescprobabil..
va pup pe toate si va doresc sa reusiti cat mai repede.

www.babygalerie.at/index.php?bl=1&baby=21822" target="_blank"> oltencutza mea iubita

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">"Port in suflet povestea licuriciului Emma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Si eu, cu 2 sarcini pierdute, dar dupa nasterea Mayei. Plus 1 FIV nereusit, rezultatul l-am luat ieri.

M-am hotarat sa iau si eu Medyn Forte. Am inteles eu bine ca pe o parte dintre voi v-a ajutat si cu ovulatia? Va intreb pentru ca eu cam am pb pe partea asta si ar fi tare bine daca ar fi adevarat :)

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa multumim . Deci putem incepe cu o doza de 50 mg de B6 si apoi o modificam in fct de homocisteina.
Eu as vrea Neevo ci DHA , am vazut ca au multe b-ri si eu banuiesc ca MTHFR-ul nu sintetizeaza toate B-rile nu numai B6, B12 si B9. Vreau si eu Neevo
Danny am citit undeva ca efectul tratam cu vitamine se vede dupa 6 sapt de administrare, zici ca ai luat din zi 1 vitamine, deci nu au avut timp sa actioneze. B12 ti-ai luat?
Liana 30 felicitari si aici olteanco, ai o oltencutza frumoasa foc. Tu ai facut zilnic injectii? Ai analize de trombofilie facute ca sa ne dam seama ce ai avut? As vrea sa stiu ce tratam ai facut , ce vitamine ai luat... toooot. Suntem multi buretzei aici
Mihaele




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

offfff, ca am scris si m-a scos de pe site.offfdeci:
1 sunt ocupata rau, rau ca mi-au dat fetele de cititcu acel link unde apare monu.aflu rasp la unele intrebari. de ex:zadi zice:Moni cred ca eram in 6 saptamani dar bebe avea doar 4 si cateva zile. Eu am menstruatie de 32 de zile, astfel incat ovulatia se produce mai tarziu. Acum sunt in saptamna 25 de la UM insa bebe are 22 de saptamani si 5 sau 6 zile.
La ce medic mergi? Eu stiu de la al meu (Dr. Badiu) ca imediat ce mentruatia nu a aparut trebuie sa faci test de sarcina si daca apar cele doua liniute trebuie inceput tratamentul cu anticoagulant injectabil IMEDIAT.
Eu cred ca ar trebui sa incepi mai repede de 8 saptamani injectiile. Posibilitatea avortului spontan fara tratament este exact in perioada mentionata de tine 6-10 saptamani."
deci e asa cum am mai citit.pe verificate.




mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

danny si eu stiu ca injectiile se incep de cum se vede saculetul la eco sau cel tarziu la 6 saptamani cand se vede activitate cardiaca.sau pentru fetele mai curajoase si cu doctori mai deschisi la discutii imediat dupa ovulatie sau imediat ce avem doua liniute.
liana cel mai scump pui de olteanca ai tu acolo!o dulceata, roz in obrajiori!asteptam detalii, sunt ca o sugativa aici.

miki si eu vreau Neevo, ma gandeam sa scriu la producator sa vedem daca exista in Europa undeva.Din cat am citit eu se da numai cu reteta.ca daca nu era vorba de reteta as avea pe cine sa pun sa imi cumpere.
ingeras eu zic ca ajuta mult Medyn Forte sau alte B-uri in orice forma le vei gasi.ai sa vezi


Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Liana, las ca e bine ca ai aflat acuma pentru surioara Lui Anne Marie!:))

Danny si mie mi s-a scurtat ciclul la 4 zile si nu ma mai doare burtica deloc deloc. acupuncturista mi s-a uitat sub limba si mi-a zis ca am sg stagnant. dupa ce am luat anticoagulante limba mi-a redevenit normala. ceva, ceva o fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

merci, mcrissa, am notat in catastif.asa graza mi-i sa incep vizitele la medici.dar imediat trece timpu si am verde la bebe.si n-am medic pe spital.
miki, dar ziceai ca nu mai pot comanda B12 pe net.nu?


mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

miki, dar ziceai ca nu mai pot comanda B12 pe net.nu?

acum merge site-ul : http://www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki,, stii ca ti-s datoare,nu?dar cum pot comnda?ca am apasat pe "pune in cos"dar degeaba.please.......
claudia, eu asa cred, ca de la pastile s-a modificat.ca eu am mai facut tratam.naturist din cauza cheagurilor, ca cica ovarele, bla-bla.6 luni.degeaba.dar acu.....surpriza.e mai bine.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput