Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (120)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

neatza!

La muulte lunite

Carla Alexandra de Anca81
Tudor Gabriel de Simo_ef
Mario Gabriel de maryb
Radu de onutzu

sa fiti sanatosi si norocosi!



Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

anamona: logica ta este buna, vezi doar daca functioneaza, noi nu o putem aplica. Cand ii este sete, se enerveaza sa bea din lingurita sau cana, el vrea biberonul, sa bea repede. La masa, cand am inceput sa-i dau supa cu lingurita, la fel, nervi, ii era foame si nu stia sa soarba, plescaia si supa era pe alaturi, asa ca i-am potolit intai foamea cu piuree si apoi i-am dat supa, dar perseveram Ma gandesc ca poate nici ea nu are rabdare si vrea biberon.
Sa stii ca in we eu am verificat tot ce zice bona: somn, mancare si cam asa era. Cu somnul: zicea ca nu doarme mai mult de 2 ore ziua, eram sceptica si intr-adevar, m-a rupt we ala. De cand stau mai mult pe afara, s-a reglat cu somnul, acum doarme 4-5 ore adunate. Asa ca daca ea nu insista cu lingurita, tu afli in we si corijezi.
Al meu o iubeste de nu mai poate. Dimineatza, cand intra pe usa, vrea la ea in brate, rade, intinde manutele, dar o si "besteleste" cand nu-i convine ceva De exemplu, se duc in parc cu paturica. Ea a asternut patura la umbra, a dus bagajul, l-a asezat pe el si am sunat-o eu. Caruciorul ramasese pe alee, ea vb cu mine si Vladut o tragea de haine, o bombanea, aratand spre carucior Ce-o fi zis baiatul, asta imi uita atelajul pe aici, imi abandoneaza masina

pierscutza: sunt sigura ca-i va placea Annei la cresa. Sora mea din Spania le-a dus pe fete de la 8 luni(cred ca asa este sistemul acolo, ca ea nu lucreaza) si a fost incantata: au mancat mai bine , au dormit si s-au jucat mai frumos dupa aceea. Plus ca au invatat multe lucruri, au mers si au vorbit mai repede decat daca statea ea cu ele.
La noi nu se merita, costul lunar al unei crese particulare(ca de stat nu poate fi vorba) este acelasi cu salariul pentru o bona. Asa ca preferi bona, stii ca se ocupa numai de copilul tau

edit: La multe lunite sabatoritilor de azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

LA MULTI ANI, CARLA!!!!!!!!!!!!!

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Lidia, imi pare rau de sora ta. sper sa se rezolve cu bine si cu bb.
preety, am vazut pozele cu bascute ... tare dragutze dar trebuie si o fata frumoasa ca a ta
Boo, superba poezia. Am trimis-o si eu la prieteni

Noi am avut ieri un episod de plans-urlet de vreo 30 de min cred(asa mi s-a parut ca nu m-am uitat la ceas) de ne-a stiut tot parcul Titanii. A venit o prietena care nu sta in zona cu baietelul. un pusti dragutz si frumos foc. I-am lasat-o pe Sofia ei (se mai vazusera) si m-am dus sa alint baietelul. dupa 1 min o aud plangand si pe prietena mea care ma striga. Ma duc la ea ... zicea intr-una ma-ma-ma-ma-ma si plangea de zor nevoie. Am luat-o in brate ... si am inceput sa vizitam copacii, frunzele, furnicile. urla de zici ca o taiai si statea cu limba intre dinti. dinti ... m-am gandit .... ma uit, ioc. Am aflat si motivul. A venit o doamna in varsta la ea si i-a vorbit ... Se pare ca are o problema cu doamnele in varsta si dc nu e la mine in brate cand se apropie vreuna de ea, e prapad. A fost cumplit si mi-era asa o mila de ea. S-a linistit pana la urma uitandu-se la niste copii, eu cantand, am pus-o in carut si a acceptat suzeta. dupa aceea radea ... ce ti-e si cu copii astia

intre 29 iun-4 iul o sa fim la 2 mai

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Bitza multam de cafeluta

La multe lunite Carla de Anca , Tudorde Simo_ef , Mario de maryb , Radu de onutzu !!!!

Piersicutza Poza o poti trimite pe mail-ul meu roxanatache@yahoo.com

anamona eu nu am ajuns atat de departe cu alaptatul la David , asa ca nu te pot ajuta, dar imi doresc sa fie totul bine si sa reusesti pana la urma sa gasesti metoda cea mai buna pentru Thea



Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

mamidestefan eu cunosc o mamica cu hepatita B care are doi copilasi sanatosi pe care insa nu i-a putut alapta. Sunt multe informatii pe tema asta dar cred ca mai e nevoie de ceva amanunte ca sa te poti lamuri tu exact. Sanatate multa ii dorim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

La multi ani, Tudor Gabriel de Simo_ef, Mario Gabriel de maryb, Radu de onutzu!!! Sa cresteti frumos!


************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

si multumim de urari.

Din pacate Carla are febra, i-am dat Panadol si acum i-a scazut. Parca parca are si ceva muci in nas, sper sa nu fie vreo raceala.

tuturor.

In alta ordine de idei, are cineva caruciorul www.pegperego.com/page.php?sid=da6b09e3bb48badccd489ef31c4930f3&pageid=IJVNL001&idp=0000000218&pg=01&cl=N" target="_blank">acesta?

Mamica fericita de Carla Alexandra(13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata.. cu asa trezire Bitza sigur nu mai doarme nimeni,multumim de tratatie.

Noi am avut tren la 6,30...uuuuuu,am reusit sa o culc pe la 8,30 inapoi.

Lidia imi pare rau de sora tau,tin pumnii sa fie totul bine

Piersicutza sper sa se acomodoze printesa usor la cresa

Anamona sunt sigura ca vei gasi solutia perfecta ptr Thea

Babytzacum esti?Sper ca mai bine

Mimi,Alexia e la fel ,accepta sa se apropie cineva de ea doar daca e la mine in brate,atunci rade si comunica cu persoana respectiva,daca nu e jale

CuscraaaTrezireeea..ca stiu ca voi dormiti tarziu..eu am vazut aici la mykids,carucior Bertoni sport si era tare usor vreo 5kg.

Feli,Muuh,Eva

Carla,Tudor,Mario,Radu!!!

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Multumim tuturor pt vorbele frumoase.

Citat:
citat din mesajul lui anamona

eva, incredibil cat a evoluat luca noah, felicitari

apropo, ceva tips despre mancat? pup


Da, este ceva de speriat, . S-a terminat cu linistea in casa.

Ce sa zic, nu stiu ce tips-uri sa dau. El alearga f mult, ma alearga mai bine zis, si i se face fomica. E un fomist. Papa in jur de 200ml la cele 3 mese. La pranz si seara papa si cate un iaurt pe langa legume/fructe.
In ce priveste alaptatul, Noah cere mai ales afara, i se face sete. Iar noaptea mananca uneori f des, de 3 ori, alteori decat o data sau deloc, dar cu tzatza in gura sau pe obraz obligat doarme. La noi nu exista reguli. Asa e el, nu stiu daca am eu un rol in asta, ii place ff tare sa manance putin si des la san, fie ca ia numai o gura, ziua atata ia, o gurita doua, dar sa aiba cand vrea el, altfel plange. Nu am facut nimic anume de cand s-a nascut ca sa pape. Totul a venit de la sine.


Multa lume m-a speriat, inclusiv soacra-mea, ca daca nu fac cutare nu o sa am mult lapte, daca nu stiu cum...nimic nu s-a adeverit, eu am facut fix dupa capul meu mereu.

Despre diversificare m-am documentat mult si am ajuns la concluzia ca tot copilul face regula, e fie mancacios fie sclifosit si nu prea ai ce-i face. Poate suna aiurea dar asta cred. Nu poti forta un copil sa pape. Mi-a ajutat Dumnezeu sa am un copil mancacios, face figuri doar cu alimentele care nu ii plac, gen spanac, avocado, mi se pare normal sa nu ii placa tot si nu insist.
Si cand il vad cum cauta tzitzi, disperat, sa vezi acum se joaca in fundulet langa mine pe canapea si se apropie dintr-o data si pune gura pe, si suge in funduletz stand, e mortal. Se pune langa tzasnitoare, ia 2-3 guri si gata, si-a ostoit setea. Uneori doar simte nevoia sa ma mangaie.

Tzitzi oricum ramane friend no.1, seara la 21h00 el adoarme numai cu tzitzi, amandoi ne asezam in pat dupa baitza si asa adoarme, altfel nici gand. Nu adoarme singur.
Iar eu ii dau cand, cum si unde vrea, e cam singurul tip pe care ti-l pot da, stau la dispozitia lui si asta este. Dupa ce face 1 an mai vedem, pana atunci tzitzi la discretie.
Ca sa am lapte iar nu am facut nimic special.
Am baut 6 luni celebrul ceai, credeam ca fara el e rau, aiurea, de 2 luni am renuntat la el si lapte e la fel, deci nah, o avea rolul lui atunci la inceput, sa stimuleze lactatia,
Cam asta, nu stiu sa zic mai multe. Eu oricum nu am niciun stres, nu lucrez, nu ma enerveza niciun sefuulet la job, nu am program fix, cred ca si asta conteaza mult.
Pup.

************************************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.(Jules Renard)

Mergi la inceput