Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Daria, scutecelul pt pipi, kk, este bine sa nu il muti prin toata casa. Asta este si ideea, sa il lasi intr-un loc iar ea sa stie ca decat acolo are voie .

SzaboX - nu iti tb actele parintilor. Daca puiul are pedigree , tu ar tb sa primesti acest certificat in momentul in care iei catelul. Pt carnetul de sanatate mergi la veterinar si ii va face carnet de sanatate - daca deja are vreun vacccin facut, atunci sigur o sa primesti si acest carnet odata cu catelul. Tot ceea ce mai ai tu de facut este obtinerea pasaportului, in cazul in care vrei sa-l plimbi pe meleaguri straine.

Eu cateilor mei le-am pus si microcip.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SzaboX spune:

microcip ? ... hmm interesant si ce anume poti face exact cu el ? adika ii poti monitoriza cumva online pe net cumva sau cu ceva dispozitiv sau care ii este menirea microcipului ?

P.S. mersii de raspunsul de mai sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Microcipul este un "cod de bare" al cainelui, si Diva are (asa am primit-o... de aceea stiu ). In pasaportul ei este trecut acel cod de bare (o eticheta) si locul unde este implantat microcipul.
Am inteles de la crescator ca la iesirea din tara, cainele este "scanat" si verificat daca acel cod corespunde cu ce este trecut in pasaport.
Poate sa fie util si la expozitii canine, nu stiu inca... in septembrie vom participa si noi la expozitia de la Bucuresti si atunci voi fi mai desteapta

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Trebuie sa va spun ceva despre Sela-Selutza-Panselutza-Selutzitza noastra - asta e numele de alint
Ma cunoaste cand sunt eu in camera nu se duce sa faca pipi sau kk in alte parti decat pe pampers, si am ridicat tonul la ea doar de 2 ori
Inca mi se pare micuta, sper ca nu e bolnava, insa se misca tare putin, inca nu zburda si alearga :(

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daria, e tare micuta ca virsta din ceea ce spui.Te vede ca pe mamica ei. .Daca depaseste 10 saptamini e ok.Nu ti-a zis crescatorul ce virsta are?


Acum nu maninca mai nimic.Ai dat banii degeaba pe atita hrana.Macereaza bobitele exact cum ti-am zis.Oh, adora lapticul : ).Pp face atit de putin incit nici nu are miros sau coloratura.


Dar catelul va creste si evident ai intuit perfect.Ce se ascunde sub ochisorii negrii ,nevinovati si sub boticul umed si pupacios mai vorbim : ).O mica fiara in miniatura.Si geloasa de nu are pereche .

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fiara fioroasa m-a tinut treaza de la 4
In conditiile in care m-am culcat dupa 1, sunt fresh di tat

I-am cumparat si hrana la pliculet, a papat ca nebuna, cu o pofta de lup Apoi a mai rontait si bobite, cred ca-i plac fiindca ii maseasa gingiile. Laptic la fel, cu o pofta de ti-e mai mare dragul.
KK pe covor, pipi pe parchet.
Vestea buna e ca e usor de sters absolut totul, asa ca nu s-a suparat nimeni

Cand o ia Giulia in brate, o linge toata
La mine in brate sta asa ca o rama, intinsa ci cuminte
Deja am dat comanda pentru un bichon si finului meu sa se dixtreze si parintii lui Finul meu implineste 7 ani, e innebunit dupa animale si cred ca va fi mai mult decat incantat

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Sint mici si lacomi : ).Din hrana lor speciala nu au probleme de digestie,bineinteles daca papa cu masura.Daca nu simte gustul de alimente umane nu o sa ceara.Poti sa ii dai doar un pic de piept de pui fiert cu orez si morcov dar mai tirziu cred (nu ii stiu virsta ).

Citi dintisori are Daria ? Daca are cei doi incisivi in fata are cinci/sase saptamini.Uf, eu ajung cu Tash la extractie ca se incapatineaza sa ramina piranha desi roade oase mari,incaltaminte tot ce apuca ( :. Ieri mi-a distrus ultima pereche de slapi. ( devoreaza zilnic tot ce prinde pe la usa daca eu uit de ei ).In fata casei numai am gazon am...tunele ( :.Parca s-ar fi nascut cirtita! Daca il vede pe mosul meu de peste drum latra continuu.Ma mir de unde are atita energie.Si ala o iubeste,o alinta.De ce nu l-o suferi numai ea stie ( :.

Referitor la kk si pp ,nu o lasa asa.Ceart-o indiferent cit e de lipicioasa si iubitoare.Ridica vocea (nu cu decibeli ),pentru ca isi marcheaza teritoriul si va face tot acolo.Iti distruge parchet/covor.Acum e mica,nu face mult,nu miroase...dar mai tirziu o sa ai de furca.Trebuie educata de mica cu " nu e voie ".

Eu nu am educat-o si abia acum la opt luni s-a invatat definitiv sa faca afara.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisa_93 spune:

Buna
Mamagiuliei as vrea sa stiu de unde as putea sa-mi iau un catel, pe net am cautat insa nu am gasit mare lucru si majoritatea din judete departate , as avea posibilitatea sa merg in Ungaria, insa nu cunosc pe nimeni care se ocupa.
Ma puteti ajuta?
De unde l-ati luat de la ceva canisa?
Merciastept informatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Larisa, bine ai ajuns pe forum !
Daca-mi dai o adresa de e-mail, iti trimit telefonul persoanei care aduce si livreaza peste tot in tara.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu mai luati caini de la samsari ! A mai fost un topic deschis de mine, cand intrebam de unde sa-mi cumpar catel de rasa, si m-au sfatuit fetelece si cum.
Am cautat ceva vreme, dar am gasit un crescator serios si sant foarte multumita de "achizitie".

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput