Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cine mi-a adus mie, aduce la comanda, stie exact cine sunt de incredere dincolo.
Fiecare face cum crede.

In alta ordine de idei, Sela va face azi al doilea vaccin

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Pai tocmai asta am aflat eu, cu ajutorul fetelor de pe forum... ca un crescator responsabil nu vinde pui mai mici de 8 saptamani, nu ii vinde fara cateva vaccine facute (Diva a facut primul vaccin la varsta de 3 saptamani.... am vazut asta in pasaportul ei).
Si bine ar fi ca un caine sa aiba pedigree... daca intrebi un samsar de pedigree, te ia imediat cu "dar ce, vreti sa participati la expozitii, la ce va trebuie"

Uite, crescatorul din Satu Mare de la care am luat-o pe Diva, a fost la o expozitie de boxeri in Ungaria si un amic de-al lui, de acolo, avea catei de vanzare.. mult mai ieftin decat aici. Omul mi-a zis ca merge iar in Ungaria, si pentru ca stia ca eu nu vreau caine pentru expo, a zis ca daca sant de acord si lui ii plac puii imi cumpara unul de la amicul lui. S-a intors cu mana goala, ca sa zic asa... i-a vazut si nu i-au placut, aveau probleme cu dantura (la boxeri trebuie sa fie intr-un anume fel ). Eu care nu ma pricep, as fi luat "plasa".

Pana acum vreo 2-3 luni, cand am inceput sa studiez "piata", habar nu aveam de toate chestiile astea... si noi mai avem 2 caini, dar nu sant de rasa. Asa inveti mereu cate ceva

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Cred ca e in schema. : ).Pup fetele,toate trei!

Nu e o " regula " cu samsarii.Ungaria e cotata bine,ai nostrii...sincer nu as risca.Eu, cum spuneam nu am pedigree la Tash.E in familie.Ii cunosc bine taticu' (are pedigree),mamica nu are.Mamica e Sara,soru'mii.Care in final dupa trei ani de asteptare s-a hotarit la insistentele mele sa ii gaseasca un baiat.

Eu pe Tash nu o chinui cu nasterea,never! Poate sa ma roage oricine.Fecioara o sa moara : ). Deocamdata e inca bebel,a plecat pe noua luni,ciclu nu i-a venit.A scapat de caninul afurisit cu un os imens (jumatate din ea ).Ma gindeam cu groaza la extractie ca la cit e de dilie...huh!

Daria,vrem fotografii! Eu cred ca am o tona cu Tash bb .

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am pus-o la semnatura pe noua membra a familiei

Eu nu stiu ce sa zic, catelusii mi i-a adus ginerele unei cliente, ei se pricep, eu deloc. Nici nu m-am gandit mai departe decat sa avem o catelusa a noastra si atat. Ma bucur ca e sanatoasa.
Btw, e asa o cersetoare dupa atentie, moamaaa, cum ne vede, cum sare si se rostogoleste sa o scarpini pe burta
Dar mie mi-e tot frica, nu pot trece de fobie ca ma musca si sunt singura care nu-si baga dejtele in gura ei, desi asa-i place sa se joace cel mai mult, sarind dupa degete

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu cind vreau sa o tund /sa ii dau pastilutza de deparazitare interna / ii masez burtica.Eh,se potoleste instantaneu : ).

Sint speculanti notorii ! Rasfatata mea,stie ca nu am timp de ea si cea mai buna mancarica e de la mine din palma! Maninca orice ii dau din palma,e miloaga prin nascare : ).Si...prin crestere!

Pup Sela...pisica : ).Avem medalion roz si zgardutza de printesa : ).Cica rasa bichonilor s-a inventat pe timpul lui Ludovic al 14 (cred ca al 15'lea ...ala era cu figurile de lux ).Cred ca bichonii din vremea aceea faceau baitza de doo ori pe zi : ).

Off topic : Daria,si eu is Leu : ).Ador felinele,cateii mai putin ca put si nu sint curati.Decit cu Tash,mi-am schimbat optica : )

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Azi dimineata i-am facut dusulet, asa rapid, samponat si spalat si am uscat-o cu uscatorul. Arata jalnic asa cu blanita uda, dupa care a redevenit fulg de nea
In continuare prefera laptele si nu apa

Eu ma tot mir de Giulia cum nu ii este frica, o tot musca asa in joaca, o trage de sosete si pantaloni se "cearta" pe animalel de plush si mingi

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

revin in legatura cu tunsul: am tuns-o pe pitica noastra iar (ca de obicei la 3 luni pt ca altfel nu se poate) si a ciupit-o putin ceea ce i-a generat o mancarime ingrozitoare care a dus la rani - doctor - medicamente - hainuta pe timpul asta....deci nu tundeti bichonii.
Mi-e mi-a spus veterinarul asta (defapt mai multi):
- sa nu fac abuz cu baia (Sela inca e prea mica pt baie) - in zesonul rece deloc daca se poate, in cel cald maxim 1 data pe luna (spalam labutele des) si doar cu sampon special de catei sau spuma de ras (are ph neutru)
- daca nu vrem sa facem afaceri cu caini adica sa o duc la monta cel putin o data pe an (exclus, evident) mai bine o castrez pt ca din cauza hormonilor exista riscul destul de mare sa faca ,, cancer - cel mai indicat este sa sterilizam fetitele inainte de prima menstra (ceea ce am si facut) - au trecut aproape 4 ani si nu s-a ingrasat (i-a crescut apetitul e adevarat dar controlam noi cantitatea de mancare ai e totul ok, desi se intampla destul de des sa mai ramana boabe in castronel)
Nu vreau sa par atotstiitoare, doar v-am spus ce am facut noi cu don'soara noastra si cred ca a fost bine (sau nu, in privinta tunsului)


Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu la blana lui Tash tin mai mult decit la parul meu. : ).Am ajuns de " poveste ". Am cebaluit-o un pic acum vreo luna si ceva la insistentele mamei si ale barbatului,mai mult pe labute,facuse nodulete si un pic in rest.Arata ca un mutant ( :.Noroc ca nu am luat mult.A crescut si acum nu o mai tund decit profesional si fara anestezie!Nu aparat! O sa gasesc eu pe cineva sa mi-o faca frumos dar trebuie sa ii mai creasca un pic pe labute sa mi-o faca egal.

Pina atunci supravetuieste ea cumva.La AC,ziua.Plimbari decit seara.Perioada cea mai buna de sterilizare e primavara/toamna.La Tash nu a venit inca ciclul.Are opt luni si jumatate.E mai baietoi ea,dupa aspect si comportament : ).

Eu o sa o sterilizez si vara,la mine perioada cea mai "libera " e 10 iulie / 1 septembrie .Trebuie sa o supraveghez sa nu sara ca nebuna'...ca de obicei."Coiful " acela si camasuta care se dau de obicei nu le-ar suporta nici o jumatate de ora.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisa_93 spune:

ms ms
laryssutza_93@yahoo.com
astept email-ul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://community.webshots.com/album/565504804uQmsLM?start=72

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput