Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ba eu ii tund pe ai mei si nu regret nici o clipa. I-am avut cu parul lung, este adevarat, sunt mai frumosi , dar lasa par peste tot, tb. periati cel putin o data pe zi si oricum fac calti.


coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

" Potriviti " e cel mai indicat.Daca nu aveti ginduri de concursuri,tuns citiva cm din blanita ,la profesionisti e bine.Acum, eu tunsi cu masina nu ii sufar.Ma repet: farmecul lor e blanita.Profesionistii stiu sa tunda egal pe labute,pe spate,sa lase capul frumos : ).

Eu o sa o duc pe Tash la cosmetica,de doua zile nu o scot decit seara in curte.In rest nu sta decit la AC.Inclusiv noaptea la cca 22/23 grd.Si ii e bine.Cind stranutam,stranutam amindoua.Mai opresc pina se incalzeste iarasi.E in pozitia caracteristica,stiti voi...cracii in sus . Eu o perii si pieptan la baie,de cca doua ori pe saptamina si tot face nodulete.Nu ies decit cu foarfeca.Si o si "imbalsamez" cu produse de deschilcire...asta e!

Daria,e dulce? : )))








----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SzaboX spune:

nimeni nimic ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Sela e o dulce
Face pipi doar pe pampersul ei si kk doar pe prosopel
Insa doarme mult ziua si e matinala rau ... dimineata la 5 vrea atentie
Papa mancare uscata si ii place. Bea laptic si ii place si mai mult
Vineri a facut primul vaccin, urmeaza urmatoarele.
O spal doar pe labute si poponet, baita mai incolo cand mai creste.

Giulia este in continuare in extaz
Eu ... astept sa-i treaca

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"




Uite raspunsul la intrebarile tale SzaboX.Poti sa il inveti la pampers in baie sau in balcon.Cit sint mici dorm mult ziua si dimineata ii apuca cheful de joaca ,exact cind e somnul cel mai dulce : ).Nu va schinci toata noaptea daca il inveti ca dormitorul lui e in patutul lui,cu pernuta si jucariile lui.Daca faci greseala sa il culci o data cu tine in pat atunci va plinge...ca deh unde'i mai bine decit in capul tau,la propriu vorbesc : ).Mai pe scurt : cum il inveti asa o sa il ai.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anyella, asa e
A dormit cu taxu` o noapte, a doua zi nu-si mai gasea locul in patul ei. Am luat imediat masuri
Sela dupa ce face kk pe prosopel, incep sa "cante" presupun ca ne cheama sa curatam , e o curatica
Este mult mai usor decat credeam, aveam doar imagini horror cu kk peste tot, etc etc ...

Intrebare: ce SAMPON sa cumpar sa miroase frumos ???
Cu ce sa o spal zilnic pe poponet si labute si bot (in ordinea inversa, da?) ???

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SzaboX spune:

aham anyella, ms mult in mare am inteles totusi am anumite nedumeriri .... eu m`am gandit initial sa ii fac un coltisor al lui (cosulet, jucari etc.) in camera cu mine... oare ar fi oky acest lucru ? sau cel mai bine ar fi sa o tin in baie/balcon sau stiu eu intr`un alt loc ar fi oare posibil sa nu se obisnuiasca sa "imparta" aceeasi camera cu cineva sau nu ar avea nici o importanta majora ? :-/ ce parere aveti ?

P.S. mamagiuliei avand in vedere ca esti/sunteti "cea mai noua" in domeniu bichon.. ai putea sa`mi spui in mare unde ti catelushul ? sau stiu eu alte sfaturi de ori ce fel ? :) (asa la prima vedere?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Eu recomand produsele de la Henry. Sampon, balsam, solutie pt ochisori, parfum, tot ce doresti .
Cel putin eu asta folosesc.
La fundulet, botic, labute o poti sterge cu servetele umede.
Trebuie sa cureti si ochisorii.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

La boxerita noastra folosim servetele umede pentru labute.
Pentru ochi, apa fiarta si racita.

Noroc ca nu avem problema cu tunsul, pieptanatul

Ieri a ros: o lingura de lemn, un pistol de plastic de la Cristi, o minge de burete :))
Tentative esuate la Lego.... a prins-o Cristi asupra faptului

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Catelul sta ori in camera fie`mi ori in suflagerie.
Si mutam tot arsenalul: patutul ei, un prosop mare pe care intindem si un scutecel de caini, apa, jucariile.
Deocamdata e micuta, doarme aproape tot timpul.
Simt insa ca sub blanita aia de plush se ascunde o fiara

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SzaboX spune:

"Simt insa ca sub blanita aia de plush se ascunde o fiara "
taree

adevaru ii ca nu mai am rabdare pana sa ajunga "Charlie" acasa ... oare cum e treaba cu carnet de sanatate ?? ... trebuie duse si actele parintiilor catelului sau cum se procedeaza ? :-/ pt ca as vrea sa rezolv toate actele si tot cat mai repede cu putinta .. stie careva ?

Mergi la inceput