Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Sa iti traiasca frumoasele.Belcando e mincare buna.Figuranta mea o papa.Au sacuti mici.Nu face provizii.Chiar daca e in crestere maninca putin,acum.Nu am auzit pe nimeni sa se pliga de B.,cu Royalul am mai auzit de alergii ( a mea nu a facut ).

Catalina are dreptate cu hrana umeda,mai ales pe caldura.Conservele se altereaza,chiar in frigider si ei nu maninca mult.Hrana uscata e cea mai sanatoasa.

Cum o sa o inveti,asa o sa o ai.Am intilnit bichoni care mincau seminte,scuipau cojile : )...ca vedeau la stapini.Daca se maninca in casa legume,fructe,carne,dulciuri si ii dai si ei...asa se va invata!

Evita greselile de genul: cum sa nu ii dau si ei cind se uita ca miloaga in ochii mei.Eu am avut mult de furca cu ai mei.Noroc ca nu am avut probleme mari.Dar in perioada sarbatorilor de iarna,ea mica si lacoma,eu cu musafiri ,ii rugam sa nu ii dea.Eu eram la vet nu ei.Fara sa ii vad ii dadeau carne,sarmale...etc.Si voma sau facea diaree.

Acum toata lumea ma intreaba: pot sa ii dau cutare aliment.Nicio grija daca face mofturi,apa sa aiba! Nu maninca 5,6 ore...va minca apoi cu mare pofta : ).

O sa o indragesti.Facem pariu .Nu iti mai face mustrari.Daca te preocupa...mai vorbim dupa ceva timp : ).

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumesc de sfaturi.

Deci, ii dau sa pape dimineata la 7, o pot lasa pana la 12 cand vine fi`mea si i da ea papica ?
Si apoi seara la 7 ?
Si sa aiba in farfuria ei rosie apa mereu, da ???
I-am luat patut rosu cu perina rosie
Si va arat diseara zgarda printeseasca cu diamante. Medalionul nu e gata, abia saptamana viitoare, e o inimioara roz
Stiu, m-am tzacanit, dar sa o vad pe Giulia entuziasmata merita orice pe lumea asta.
Si poate asa reusesc sa o santajez sa nu se mai bata la gradi

Edit: sa-i dau lapte uht ?
Inca nu are dinti, dar rodea paturica de bb a Giuliei si i-am luat azi primele 3 jucarii ale ei

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

O lasi de la 7 la 12 fara nicio problema nemincata : ).Eu la Tash, cind era bb uitam de mine...o gramada de bani dati pe lucruri inutile la vremea respectiva : ).

Va fi printesa voastra,dupa cele trei vaccinuri obligatorii.Eu i-am cumparat vreo patru tipuri de zgardute (toate culorile) ,sint ieftine pt. bb-ei.Acum are o zgarda sanatoasa,din piele...cu diamante :).Scumpa dar s-a meritat! M-am dus cu ea la cizmar,a potrivit-o,se vede calitatea,toata lumea o admira .Decit putin si de efect mai bine calitate.

P.S. : pentru Giulia,e cel mai bun santaj : ).Fetita prietenilor mei se cuminteste ca prin farmec atunci cind e " amenintata " cu vom da catelul : )

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Zgarda a fost cea mai scumpa
De cand sa i pun zgarda ? Trebuie sa o las de pe acum sa se obisnuiasca ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daria,daca nu are dinti, are in jur de sase saptamini.Poate mai putin.Nu o sa manince bobite,nu are cu ce sa le roada.Ii "pasezi" ,le macini marunt in robot,le amesteci cu un pic de laptic (fiert) sau apa...alea se umfla si va papa.Ce v-a dat vet-ul,ce tip de hrana? Acum nu e nici macar puppy,e sugar...

Ai grija,cum spunea Marius,e tare mica : la curent.Nu o scoate-ti pina la cel putin trei luni afara.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Zgarda a fost cea mai scumpa
De cand sa i pun zgarda ? Trebuie sa o las de pe acum sa se obisnuiasca ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"




Mai are pina la zgarda.Acum e de fotografii...

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SzaboX spune:

hmm... deja parca mie groaza :) sincer... pana sa dau peste acest forum eram tare entuziasmat de ideea ca in curad voi primii un bichon... pacra totusi lucruriile care le`am citit m`ai sus "m`au speriat" :) ... adika abea i`am convins pe ai mei parinti sa ma lase sa "achizitionez" un astfel de caine :X stiu ca nu as regreta alegerea facuta dupa sosirea lui acasa... v`a fi un baietel.. si nu ar fi o problema legata de vaccinuri... mancare.. veterinar... am chair un prieten bun doctor veterinar destul de bun pe la noi prin oras :) .. problema cea mai mare ar fi insa kk si pipi in casa... mie cumva ca si parintii sa se obisnuiasca cu el (stam la bloc tin sa mentionez) as vrea sa stiu general cum au fost primele saptamani/luni cu catelul bichon bb .... nu stiu exact cat v-a avea catelul cand v-a sosii.. probabil 4 sapt :-?? 5 :-?? nu stiu exact.. probleme cu schieunatul noaptea... nu dorm cat sunt puisori asa`i ? intr`un fel parca ma prinde graoza nush dc... astept raspunsuri din partea voastra sfaturi etc :) multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Daria, mai scrie de aventurile voastre cu Sela ca abia astept sa va citesc .
Eu am o pisicuta de cand eram in generala. La inceput era mai salbatica, dar odata cu varsta s-a facut tare prietenoasa, cu mine cel mai mult - vine noaptea langa mine si toarce pana o iau la smotocit .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sela e o dulce
Face pipi doar pe pampersul ei si kk doar pe prosopel
Insa doarme mult ziua si e matinala rau ... dimineata la 5 vrea atentie
Papa mancare uscata si ii place. Bea laptic si ii place si mai mult
Vineri a facut primul vaccin, urmeaza urmatoarele.
O spal doar pe labute si poponet, baita mai incolo cand mai creste.

Giulia este in continuare in extaz
Eu ... astept sa-i treaca

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mamagiuliei, nu stiu daca ti-am spus sa nu faci greseala mea: sa nu o tunzi! Eu m-am 'gandit' (mult spus) ca ii este cald si i-am tuns frumusete de blanita => rezultatul: un soarece cu piele patata care s-a scarpinat ingrozitor si statea sub plapuma (in toiul verii). Nu mai am loc sa ma razgandesc, trebuie s-o tund acum la 3 luni pt ca face calti (oricat as pieptana-o). Deci, NU O TUNDETI, DD a lasat-o cu blanita lunga pt ca a stiut EL de ce.
Sa va traiasca, si cum spunea Marius, aveti mare grija la curent si alimente nepermise - sunt f sensibili.

Bucurie!

Mergi la inceput