Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ha ha, si bona noastra are o frica de caini.. pe cei mari ii tin inchisi separat (noroc ca avem curte).

Va descurcati voi, nici o grija.

Si eu mi-am tot facut tot felul de probleme acum o luna, inainte sa soseasca boxerita. Dar s-au rezolvat in final si m-am stresat degeaba.
Ai noroc ca e caine de talie mica... boxerita noastra ajunge peste tot si nu prea e de lasat singura in casa. Desi dresoarea spune ca e domoala... fata de alti boxeri cu care a lucrat. Imi dau seama cum ar fi daca ar fi fost mai "iute"

Sa ne tii la curent !

Ingrid si Cristi 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Pina una alta nu o sa ai nevoie nici de ham si nici de lesa.Lesa se prinde de zgarduta, care nu e necesara pina nu o scoti afara ,iar hamul o sa il vezi tu prin pet-uri : ).E mai stabil dar nu e ea de ham : ).

Poti sa o lasi pe balcon,se va obisnui.Numai sa fie in siguranta.Doar va plinge cit e mica.Pregateste vecinii.Eu stau la casa si Tash nu il suporta pe vecinul de peste strada.Dimineata,chioara de somn, o scot in curte si nu stau sa o pazesc pina face ea pp.Tipul pensionar isi incepe activitatea pe la 6,00.Sa te tii latrat : ).Zici ca am cel putin caine fioros in curte.Si ea e o zgaiba : ).Un puf.



----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Parca tot mai greu e acum cum tot scrieti
Bine am zis ca am innebunit, nu m-am gandit la nimic practic, decat la bucuria Giuliei.

Deci, ii cumpar lesa.
Aflu saptamana viitoare ce varsta are ...
Eu cand o pot scoate afara ? Dupa 3-4 luni ??? Vom tampi in casa toate 3.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daria,totul vine de la sine cu un bichon.Eu acum vreo jumatate de an eram panicata toata :).Am deschis si un topic.Aveam si doua matze...era si iarna! Tash a stat chinuita intr-un cosuletz de rufe inalt multe ore pe zi.Mi se rupea inima cind veneam si o auzeam plingind.

Ma gindeam : mi-am dorit-o atit si o chinui! Am supravietuit cumva :).Regulile de baza le stii.Dar,Daria...cit ai timp trebuie sa o educi.Tash din rasfat si acum la aproape opt luni se mai scapa cu pp,in bucatarie.Numai acolo are acces ziua : ).Nu am avut timp de ea,nu stie de teama,nici macar de voce ridicata.Soarta imi e.

Dupa un an numai ai probleme.Isi va tine saracuta vezica si o zi intreaga daca nu o scoti.Asta e problema nr.1 cu cateii de talie mica.Invat-o pe balcon si se va obisnui.Stergi cu mopul si gata.Bucuria,dragostea neconditionata,afectiunea ei va face sa paleasca "micile neplaceri".

Ma repet: nu e caine,e jucarie de plush .

PS: Nu da banii pe lesa.Nu e nici macar de lesa,acum.Vaccinurile sint importante.Apa (plata) sa ai.Maninca putin.Nu ii dai nimic gatit.Chiar daca pofteste.Trebuie sa rezisti.Ii cumperi mincare super-premium.O inveti asa.Eukanuba,Hill's,Royal,Belcando...sint multe marci mai ales la voi in Oradea...nu porcarii comerciale.Cheltuielile acum sint minime.Vaccinul e cca 25 de lei.Trebuie sa o inveti cu un pieptan,o perie, va face nodulete care nu ies decit cu foarfeca daca nu ai timp de periat si pieptanat ( :.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mie mi-e teama nu de pipi/kk, dar sa nu chinui un caine pana venim acasa Nu-mi pot inchipui ce e in capul lor de catelusi.
Ii voi cumpara de toate sa nu se plictiseasca, sa nu creada ca nu o iubim noi mult
Vom fi 3 nebunatice
Giulia se va descurca mai bine ca mine, sunt sigura. Si e foarte receptiva la reguli, mai ales ca are drag de caini

Va papa doar hrana din comert, vom merge la doc cum o primim.
In we amenajez balconul, am de aranjat si ingradit jucariile fie`mi
La ea in camera ridicam cel doua mochete, in rest avem podele, gresie in baie, nu ar trebui sa fie problem grave.
Oare cat dorm cainii noptile ???
Dorm macar de la 12 la 7 dimineata ?
De cate ori papa / zi ?

Si pana la ultimul vaccin nu putem iesi in fata blocului in iarba ???


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Incep cu sfirsitul.Nu,Daria.Nu aveti voie.Nu au imunitate.Prin iarba vin multi catei.Vaccinurile ( cele trei ),esentiale sint :Parvoviroza, Leptospiroza, Antirabic.(plus capusele de rigoare si alti mici monstri care se lipesc de ei ca au carnea dulce si nici deparazitare externa puternica nu ai voie sa ii faci).

Cind e mica nu o luati cu voi in pat.Mie mi-a facut pp in par.In cosuletul ei,atit.Nu iti face probleme.Va scinci pina va adormi.De pe la 3 luni juma' doarme blana!

Aveti citeva luni de acomodare,greutze,dar trec : )

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ooo, atunci nu o scoatem deloc din casa nicaieri ???
Vin lunile de vara ... nu stiu cum voi aranja sa scot mandra in parc si las cainele acasa ?
Nu va avea voie in pat. Va avea patul ei

Nici nu vi-am multumit pentru sfaturi,
multumesc !

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ii explici Giuliei ca o iei cu conditia sa invete sa fie responsabila.Sa respecte anumite reguli.Poate sa arate catelul prietenilor doar in casa,o perioada scurta.Altfel, catelul poate muri.E ca un copil ce nu are imunitatea necesara.

Suferinta e mult mai mare daca adopti un suflet si nu respecti regulile elementare.Banii nici nu se mai pun ( :.Hai ca nu e greu!

Giulia trebuie sa inteleaga.O sa o ajute si pe viitor.Va deveni un adult responsabil.Fetita prietenei mele,in virsta de sapte ani si jumatate,nu isi mai imagineaza viata fara catelusul ei.Sint tot timpul impreuna,chit ca il mai chinuie ( :.Face parte din familia ei.

Cind tati nu e acasa...se stie,catelul doarme in pat : ).

Va sarut!

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Culmea e ca nu mi-e teama de cum va reactiona Giulia.
Am sa exemplific o duminica in care a stat asa vreo 8 ore pe afara, cu un catelus abia cunoscut. S-a comportat foarte frumos, a inteles ce papa si ce nu un caine-bb, cum sa aiba grija ca de un bb la ochisorii lui, etc.
mI-e groaza de orele ce le va petrece catelusa singura chiar daca ii vom oferi toate conditiile.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Giulia, e minunata.Nu iti mai face atitea probleme.O sa iti depasesti fobiile.Ai sa vezi ca prin prisma ei vei invata ca dragostea de animalutze ( curate,deparazitate,controlate...etc) nu are pret.

Eu toata viata,de copil mi-am dorit animale.Mama: nu si nu! Siameza din copilarie ii provoca alergii.Eu nu le-am vazut ( scuze mama).Dar o prindeam in bucatarie cum ii dadea ce era mai bun : ficaciori,pieptut...Pina spargea vaza,rodea firul,etc.


Acum mi-am vazut visul cu okii : ).Nu sint baba nebuna inconjurata de animale,le am pe ale mele ( 3 la numar ) si gata.


----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput