Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Astept cu mare interes forumul ... si-asa n-am mai scris pe forum de catei
Catelusii vin din Ungaria.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

HELP !!!

Se pare ca saptamana viitoare soseste "Sela" noastra. Va veni si`un "Fluffy"-baietelul dar il dam.
Deci, ce anume trebuie sa cumpar pentru catelusa ???
In ce doarme ? Din ce papa, bea apa ?
Cu ce sa o legam la plimbare ???
Alte accesorii pt curatat ?!
Jucarii ???

Va rog sa mi scrieti exact pentru ca nu am idee !



Cumpara-i un cosulet in care sa doarma , asta in situatia in care nu vrei sa doarma cu voi in pat.
-castronel dublu pt apa si mancare (poate fi si pentru pisici
-la plimbare o scoti cu HAM dar numai dupa ce ii faci ultimul vaccin
-perie , jucarii din latex, oase
-mancare - daca nu intentionezi sa ii gatesti (orez cu vita , pui, morcov) mancare uscata. Eu le dau Royal pt catelusi mofturosi (junior in cazul tau pana la un an)
-pampersi - sunt niste covorase speciale unde catelusii invata sa faca pisu si kk
-baie nu cred ca ii poti face pana la ultimul vaccin, dar o poti sterge cu o carpa umeda, spalat usor fundulet, botic, labute. Ca si sampon / balsam recomand prudusele de la Henry.
-este bine sa ii cumperi si o cusca in cazul in care vrei sa il transporti
-eu le mai dau si un galbenus de ou bine fiert o data pe saptamana
-daca se constipa - desi nu cred - sa al ulei de ricin (1/2 lingurita)
-un pieptene - trebuie sa o obisnuiesti de la inceput sa stea la periat , asa ca iti recomand zilnic cateva minute de periat usor si simulat un control la gherute, urechi, labute.
Cam atat deocamdata. Cred. Apropos , eu le dau apa plata .
Si musai gasit un veterinar bun care sa fie dr. ei si la care tb sa faci o vizita imediat ce o aduci acasa.
Bafta multa si spor la spalat covoare .
(eu am scos covoarele pana au invatat dansii cum sta treaba cu pisu )

Cum o educi asa o ai.Ceart-o cand greseste si mimeaza o palma la fundulet. Ceart-o si cand face pipi pe unde o apuca si asta din prima zi. Unii recomanda sa o bagi cu nasul acolo si sa ii dai la fund cu un ziar. Eu nu am reusit niciodata sa fac asta iar acum daca iau papucul sau ziarul mi-l trag din mana si ma latra.
Cum spuneam....succes.

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Catalina,
Cand e ultimul vaccin ?
Am sa scot si eu covoarele, voi cumpara patut pt catel si-i vom reamenaja balconul inchis de la camera fie`mi, sa vedem cum se vor impaca.
Cainii trebuie dusi la tuns si taiat unghii ???

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Daca imi amintesc bine ultimul vaccin este pe la 4 1/2 luni.

Da , se duc la tuns, manichiura - pedichiura , glande, curatat urechi, deparazitare interna -la 3 luni, deparazitare externa- 1 luna.

Pup .

ps - nu uita de covorasele pt pipi.


coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

La cainii mei "mari" (de 7 respectiv 6 ani) ultimul vaccin a fost pe la 3,5 luni.
Pe Diva am luat-o la 5,5 luni cu toate vaccinurile facute.

mamagiuliei, scoate covoare, ascunde cabluri, fa ordine ca in armata
Atentie la detergenti, sapunuri si alte cele... al doilea copil, ce mai !

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Are pedigree bichonelul ? Si pasaport ?

Cred ca aveti niste emotii

Va pup

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Suntem in vecini si real life - avem o obraznica de caniche in real life, avem experienta celui de-al doilea caine in real life asa incat putem discuta concret, nu?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Suntem in vecini si real life - avem o obraznica de caniche in real life, avem experienta celui de-al doilea caine in real life asa incat putem discuta concret, nu?

Ihi, ne vedem jos la iarba verde

Fetele, multumesc de sfaturi.
Simt ca am facut iar o nebunie fara sa judec
Sa vedem cum va fi ...
Am facut listuta de cumparaturi, multumesc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ultimul vaccin e in functie de ce schema de vaccinare foloseste vet-ul.La Nobivac e la trei luni,dupa care musai trebuie tinuta in casa inca cel putin 10 zile.Nu sint imunizati.O duci la vaccin in brate.O sa fii tentata mai ales ca e cald si frumos sa o scoti.Nu e voie!

In rest, tot ceea ce ti-a zis Catalina.Mai putin ham-ul pina la un an.Lesa.Hamul ii deformeaza oasele.De suit in pat nu se va sui ca nu poate...deocamdata : ).Pe la trei luni si ceva daca va fi voinicuta si ii dai voie iti va dormi in cap : ).

Si inca ceva : nu mincare gatita umana,deocamdata! Se constipa,fac diaree,vomita.Mai maricica ii poti da orez fiert cu piept de pui,un pic de iaurt la constipatii,nu condimente.Ah,vezi ca sint lesinati dupa dulciuri.Revin cu sfatul : ia-o maricica (cel putin opt saptamini).

Am salvat ceva de cind era Tash bebel,ti-am trimis pe PM,dar nu mi-a luat tot documentul,cred ca e prea lung.Eventual trimite-mi o adresa de mail pe PM.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ham sau lesa ?
Diferenta care e ???

Of, am notat tot, sper sa fie bine.
Deocamdata dadaca Giuliei era sa faca infarct desi doar am anuntat-o ca Giulia primeste un caine. A sarit ca arsa ca ea nu se atinge de el. Nici nu aveam pretentia.
Oare va pati ceva 3-4 ore pe zi singura in balcon ?
Daca ii las de toate ???

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput