Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lonelyness46 spune:

Buna tuturor!Si eu sunt noua pe aici si am citit tot ce se vb pe aici pt k vreau si eu sa imi iau un bichon...numai k si eu stau la bloc si nush cum o sa fie...mai ales cand trebuie sa il las singur...mi-e frik sa nu roada sa nu faca galagie...pfffiar cu pp si kk ma gandesc k e greu mai ales la inceput...nici nu mai stiu ce sa fac, unii zic sa nu imi iau k ai multa bataie de cap...dar knd ma gandesc cat sunt de dulci si dragalasi ce ma sfatuiti?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sfatul nr.1 pt ca-s patita: strange banuti si cumpara bichon - de care preferi - maltez, havanez, bolognez, frise - doar si numai de la canisa serioasa care iti da certificatul pedigre !
Asta daca nu mergi la risc sa iei un catel bolnav si care poate ajunge la 10 kg

Noi stam la bloc, etajul 7
Sela nu a ros in viata ei absolut nimic ce nu era al ei, si si ea sta si cate 6 ore singura, timp in care doarme. O vad pe webcam atunci cand ma apuca nebunia si ingrijorarea.
Are mereu bolul plin cu hrana uscata si apa.
Si oasele de piei pe care le roade zile-n sir
Plus animalut de plus pe post de jucarie
Pedul este la locul bine-stiut si gata

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

he he.. noi eram cat pe ce sa facem puiutzi.. am amanat pentru anul viitor din lipsa de timp si finante
In rest.. nebunii.. sta singura acasa, dar incuiata in cusca si la pranz vine o prietena si o scoate o ora la plimbare. Pt. ca noi lipsim cam 10 ore de acasa..off.. dar vine primavara si o voi lasa in curte;
Am o boxerita distrugatoare cred ca daca nu aveam cusca, dormeam pe jos acum, in saci de dormit

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_puiul spune:

buna! mi-am cumparat si eu un bichonel are cam 6 sapt defapt este o EA,o cheama Sarah e o draguta,se joaca,mananca,eu i-am dat orez cu carnita de pui cand am adus-o prima data ca nu am apucat sa ii cumpar mancarica speciala,iar acum i-am cumparat Royal Canin Starter,dn-ul de la care am cumparat-o mi-a zis de mancarea asta pisu deocamdata face unde vrea k am pus-o intr-o camera numai a ei,si am zis k n-are rost sa o chinui de micuta cu invatatul pe pampers,i-am cumparat si de ala dar tot pe parchet s-a invatat,astept sa creasca sa o invat afara la ochisori nu avem probleme mari,nu ii prea curg ochisorii cu baita nu prea ma pricep,are 6sapt cum am zis ,si deocamdata i-am facut 1 vaccin acum 2 sapt,si urmeaza astazi sa i-l fac pe al doilea la dn-ul de la care am cumparat-o,insa dn-ul acesta mi-a zis ca are nevoie de mai multe vaccinuri,si cineva a zis ca 11,deci eu am platit de la primul vaccin 50 lei,si daca ar trebui sa ii fac 11 vaccinuri x 50lei am intrebat mai multe persoane si am inteles ca 3 vaccinuri sau 5,si 6 deparazitari,eu a-s vrea sa ii fac toate adik 5 cate sunt,insa nu mai inteleg de ce dn-ul asta mi-a zis ca 11 vaccinuri mi-am propus sa merg azi sa ii fac vaccinul iar peste o sapt sa o duc la un veterinar sa imi zica cum sa procedez,ahh! si nici carnetel de sanatate nu mi-a dat si mai am o intrebare,azi trebuie sa o vaccinez si dn-ul acesta sta cam departe,asta insemnand ca va trebui sa o duc cu autobuzul si cu tramvaiul iar apoi vreo 15 min pe jos,plus cat mai sta dupa tramvai si buss ,m-am gandit sa o bag intr-o paturica si sa o duc intr-o gentuta sau in brate e OK ?? va rog ajutati-ma ca nu stiu cum sa procedez si n-as vrea sa o pierd ca o iubesc fff mult pe pitika asta astept raspunsuri cat mai multe! VA MULTUMESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa-ti traiasca Sarah !
Are doar 6 saptamani ???
Atentie sa nu o duci pe afara pe jos, este mult, mult prea mica si neavand cele 3 vaccinuri principale facute, este foarte periculos pt ea !!!
Eu zic sa-ti captusesti o geanta mai incapatoare cu ped si sa o duci asa, cat sa i iasa boticul afara sa vada si ea Eu asa o duceam pe Sela.
Royal Canin e foarte ok ca si hrana.
Neaparat sa gasesti un veterinar care sa-i faca si carnetel de sanatate sa-ti treaca vaccinurile, deparazitarile, tot si la care sa poti apela in caz de nevoie, find un pui atat de mic.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

sa-ti traiasca fetitza

un vaccin are mai multe componente, probabil de aceea ti-a zis de 11 vaccinuri ! Ca de intepat o inteapa de vreo 3-4 ori, nu mai tin bine minte, la interval de cateva saptamani. Pe Diva am luat-o la cinci luni jumate, avea toate vaccinurile facute, pasaport, microcip. Ceilalti doi sant acum la 7-8 ani si de aceea zic ca nu mai tin exact minte la ce interval se faceau vaccinurile, a trecut ceva de atunci.

Du-te la vet, cel mai bine, iar carnet trebuia sa-ti dea de la primul vaccin.

fetelor, bine zice mamagiuliei, luati caini cu acte de la crescatori seriosi, pedigree, pasaport, microcip toate alea... numai luati de la samsari sau amatori

Mai scrie-ne ce-ai facut

Pup

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilus spune:

buna ziua, mamagiuliei revin cu multumiri in ceea ce priveste sfaturile tale pentru pufica noastra. asa este, cam 2 saptamani a dormit intrerupt. dar acum deja suntem de 4 luni si jumatate si 3 kg. am terminat toate vaccinurile, iese afara, se joaca, ne iubeste neconditionat. nu vorbim de cat de tare o iubim noi. deci nu conteaza faptul ca esti nervos, obosit , stresat. in momentul in care ajungi acasa si o vezi cum sare sa te pupe, sa o iei in brate...uiti de toate problemele. sfatuiesc pe toti care pot sa-si cumpere sau sa adopte un catel , sa o faca si nu vor regreta nici o secunda. pupicei multi mamagiuliei si multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lilus, ce ma bucur ca sunteti bine

Asa e, nimeni nu se bucura atat de neconditionat si de sincer precum un suflet de catel

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cam in 2 saptamani vom primi si noi un catelus bichon maltese!
Abia astept sa-l vad!

Mi-ati fost de mare ajutor, am citit tot ce ati scris, asa ca acum nu e chiar atat de greu!
Urmeaza sa facem si cumparaturile ptr piticul, e baietel, si-l va chema Maxi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sa va traiasca Maxi

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput