Urgent, sfaturi : Bichon Maltese

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daria, bine ai venit pe forum
Spune-ne despre Jeny, ce varsta este, de unde o ai, daca e catelusa cu acte - pedigree - in regula si neaparat sa pui poze

Noi raportam ca Sela este absolut dragalasa si ca o iubim enorm de mult

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Buna ziua! De cateva zile avem si noi un pui de bichon, are doua luni si e baietel. Am o problema cu el, nu prea mananca. Bine, e adevarat ca nici nu stiu ce si cat trebuie sa manance la varsta asta un catel asa mic. Are doar un kg :). Am senzatia ca nu era intarcat, ii dau lapte praf de catei, cu biberonul, insa mai mult de 20 ml nu vrea. Are intre trei si cinci astfel de "mese". A mancat si putina carne de pui pana acum, insa nu vrea bobite, nici inmuiate, nu vrea nici conserva. Mi-e sa nu moara de foame, ce sa fac? Cum sa-l fac sa manance bobite? I-am luat de la Royal, speciale pentru pui de doua luni. Cu ce as mai putea sa incerc? Legume fierte nu, branza dulce nu, orez nu...doar pui fiert?

Ah, si cum se curata urechile, ce anume trebuie sa sterg? Dar dintii? E adevarat ca trebuie curatati? Are doar un vaccin facut, peste doua zile urmeaza sa-l faca pe cel de-al doilea. Inca nu l-am spalat, mi s-a zis sa nu-l spal pana nu termina cu vaccinurile, insa mai dureaza vreo doua luni schema. Cum sa nu-l spal doua luni de-acum incolo? Si ochii? Am o solutie pentru scos petele de lacrimi, e tot rosu pe fata si pe labute, de la cat a plans inainte sa ajunga la noi...pot folosi solutia aceea?

Si inca ceva. Mi se pare ca doarme prea mult, se joaca, sa zicem, zece minute, dupa care pac, adoarme :). Doarme si noaptea bine, de doua nopti, dar si ziua.

La care ore ar trebui sa manance si cat sa-i mai dau cu biebronul? Sa pun lapte in castron si gata? Daca vrea, vrea, daca nu, nu?

O sa pun si poze cu el, e un dragalas :)! Fiica-mea il adora, dar eu sunt deja disperata dupa el :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sa va traiasca bichonul !
Diana, eu zic ca nu poate muri de foame atata timp cat il serviti Sunt sigura ca la foame va papa si bobitele la un moment dat.
Carne de pui fiarta prefera si Sela, morcov fiert la fel.
Acum rontaie cu drag morcov proaspat, mar, ardei.
Urechile se protejeaza la dush si cica e indicat sa stergi cu betisoare, eu mai curat dar nu ma bag ca m-e teama. Nici la scos puful, mai bine mergem lunar la cosmetica de catelusi.
Dintii. Aici e indicata mancarea bobite ca astfel si-i si curata.
Eu altceva nu fac.
Pt ochi e imprtant sa ai picaturi oftalmice date de vet si sa pui zilnic pana isi mai revin.
Blanita de sub ochi e foarte bine sa o cureti de cate ori apuci si sa nu te superi daca nu iese alba-alba inca.
Asta e marea problema a bichonilor - ochisorii care curg si care pateaza blanita.
Noi baita am facut. Si inca multa.
Important e sa ai un sampon de calitate pt puppy. Asta conteaza.
Noi o spalam de 2 x / saptamana - asta daca nu e scoasa afara in mocirle pt ca sta mereu nas in nas cu Giulia in varf de pat si e inevitabil dushul si uscatul.
Neaparat sa cumperi perie deasa si piaptan de metal - astea musai sa le folosesti zilnic si apoi decideti voi daca il tundeti sau ii lasati blanita sa creasca.
Si i-am facut baita din prima zi in care a poposit la noi - la 6 saptamani adica. Am sters-o bine si am uscat-o.
Foarte des o spalam la popou si tot asa, uscam 2-3 minute

Sa pui poze

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Daria, multumesc frumos pentru sfaturi :).
Catel a papat azi ou moale si i-a placut. Suntem pe drumul cel bun. L-am bagat cu boticul si in bobitele speciale de catei, macinate, si i-au placut, dar nu se omoara inca dupa ele . Petele de lacrimi nu ies cu solutia pe care o am eu. Voi ce folositi? Cum sa il fac sa arate ca un pamatuf de praf curat ?

Si, pentru ca tot am promis, iata-l, minunatul meu Catel!

http://inlinethumb49.webshots.com/46512/2319517300055181808S425x425Q85.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce dulce eee
Solutii 100% nu prea exista. Este gel pt albire de la All1System , e scumput inca nu l am comandat.
Picaturile pt ochi sunt esentiale.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Buna! Vad ca e doar Daria prin zona !
I-am scos laptele de tot si a inceput sa pape bobite de la Royal (da' numai macinate ).

Azi i-am facut si cel de-al doilea vaccin si dr. ne-a zis ca mai are doar doua vaccinuri de facut, urmatorul e pe 24 martie. Pai nu sunt cinci in total? Si nu se fac la interval de doua saptamani? Azi suntem in 17, deci urmatorul ar fi peste o saptamana. De ce asa repede? Si de ce sunt trei etichete lipite in caietul lui de sanatate? Au fost trei vaccinuri azi? Deodata???
Nu mai pricep nimic !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mamagiuliei, ce-ati facut, ati sterilizat "fata" ?
Cum a fost, santeti OK ?

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Din lipsa acuta de buget spre rusinea mea, ink nu. Dar nu ne apuca decembrie asa, asta e clar .

Dar pot spune ca Sela este extraordinara si o iubim mult mult !
Ce mare pierdere era sa nu o avem Nu sunt cuvinte sa poata exprima cat ne-a schimbat viata in bine prezenta ei

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilus spune:

Buna ziua, ma adresez in special pentru o buna cunoscatoare - mamagiuliei, in legatura cu un bichon maltez.. am vazut ca stii destul de multe despre acesti catei. Am citit tot ceea ce ai scris aici despre catelul tau si vreau sa-ti multumesc pentru sfaturile bune pe care le dai tuturor celor ce au o comoara de catel sau mai bine spus o jucarie de plus... dar vreau sa te intreb ..ce picaturi oftalmologice trebuie sa cumpar ?? si spune-mi te rog frumos, cand o sa doarma si Pufica mea toata noaptea ?? are numai 7 saptamani.
Te pup si pup si fetele tale frumoase.
Liliana Manole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lilus, bine ai venit pe DC si sa-ti traiasca puiul Ce mic e
Va dormi. In 2-3 saptamani maxim, cand se va obisnui cu noua lui mamica si va prinde incredere in noua casa
Picaturi - nu retin denumirile, am folosit mai multe, luate din farmaciile veterinare Se vede oricum cand sunt probleme si se formeaza urdori si atunci e bine sa se foloseasca Deci cu incredere de la farmaciile veterinare.

Sela de Craciun

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput