Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Buna fetelor!
Am si eu o nelamurire. Ce e ala hematom. Este ca un cheag de sange care se formeaza in uter?
Adica la ecograf arata ca o pata inchisa? M-am uitat pe ecografia de la ultima sarcina (5 sapt) si se vede acolo un punct(mai maricel) cam cat sacul embrional si la aprox 4 cm distanta sacul embrional. Poate fi acela un hematom?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Criss81, dictionarul spune asa= "Colectie de sange intr-un orgam sau intr-un tesut, aparuta ca urmare a unei hemoragii". Numai dr iti poate spune dc e hematom sau nu.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Mersi Miky! Din pacate doctorul meu a fost incompetent, nu a stiut nici macar sa i-mi spuna daca e sarcina oprita in evolutie sau avort spontan, cred ca nici nu stie ce e ala hematom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

miki
Am facut fiv in Ungaria.
Deci ma apuc sa-mi investighez doar coagularea sau si altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Buna! Cu toate ca va citesc constant, caci mi se par f interesante discutiile voastre, de abia acum va scriu.
Ala, am citit o cercetare in care spuneau ca pacientele cu hidrosalpinx dezvolta o dereglare autoimuna reproductiva care consta in pozitivarea anticorpilor anti-cHSP si anticorpilor anticardiolipinici.Toate acestea duc la oprirea in evolutie a sarcinii. De asemenea, sunt activate CD4 (am inteles ca acestea sunt limfocitele T helper) si NK cells -CD56.
Din cate am citit, toate astea presupun probleme de coagulare a sangelui. La sfarsitul cercetarii, autorii spun ca pacientelor cu infertilitate tubara asociata cu titru înalt al anticorpilor anti-cHSP si anti-cardiolipinici li se va recomanda un tratament preconceptional cu corticosteroizi (prednizolon 2,5-5 mg/zi) si antiagreganti (aspirina 75-80 mg/zi), care va fi continuat si în termenii incipienti ai sarcinii.
Pe mine ma bate gandul sa fac analizele astea inainte de fiv. Am facut doar antocorpii anticardiolipinici, dar luni am rezultatul.
Am vazut ca la victor babes se fac unele dintre analizele astea, dar nu am vazut nimic despre anticorpii anti-cHSP.

Succes fetelor! Imi place ca sunteti niste luptatoare si sa stiti ca am invatat multe de la voi!

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaumiau spune:

Fetelor,
Sunt ani buni de cand nu am mai scris... cred ca trei, dar v-am urmarit constant. Unele poate ma stiu de la un FIV in Ungaria foarte vechi. Pe scurt povestea mea este asa : la 25 de ani un curetaj din prostie, ca eram studenta si , vezi Doamne , nu se putea...., la 30 o sarcina spontana terminata cu un avort spontan la 7 saptamani. De atunci( 8 ani lungi si grei....) nimic. Sau aproape nimic. La inceput am fost in Bucuresti la Medsana- nu mai reiau povestea , e trista si dezamagitaoare.. 2 FIV nereusite, ovule de proasta calitate ziceau ei, si nici spermograma nu era grozava... Am uitat sa mentionez ca toate aceste sarcini au fost cu acelasi partener, sotul meu drag si bun de acum. Apoi la Szeged la Dr. Zadori un alt FIV cu doi embrioni esuat si el.Apoi trei iui nereusite si ele. Intre toate aceste intamplari din cand in cand la anumite cicluri pateam asa: dupa jumatatea ciclului dureri mari de sani, greata cumplita, dureri de burta si apoi venea menstruatia. O sa ziceti ca mi se parea, ca facusem o psihoza. Asa ziceam si eu, si cea mai mare parte a ginecologilor cu care stateam de vorba si carora incercam sa le sugerez ca ar putea fi un avort menstrual. Testele de sarcina din urina erau slab pozitive in acele momente si in apropierea menstruatiei se negativau complet. La un moment dat am inteles ca oricate FIV as face tot asa voi pati . Ceva nu se lega , ceva nu functiona de la un anumit moment dat. In iarna care a trecut am facut o stimulare usoara cu OVA MIT , si in ziua a 20 de la venirea menstruatiei mi-am dozat b hcg in sange. Rezultatul 9. Deci peste 5. Dupa trei zile a sczut la 4.... Am facut si un chist de corp galben de sarcina probabil,pe ovarul drept de vreo 7 cm... apoi a venit menstruatia. Dar pentru prima data aveam o dovada palpabila ca ceva se intampla si ca nu mi se pare mie. Am cautat pe internet forte mult pana ce am gasit conceptul despre care se pare ca in Romania nu se stie : se cheama sarcina chimica "chemical pregnanacy" si in lumea civilizata este tratata ca si un avort, mai mult se ofera si sustinere psihologica femeilor care au trecut prin asa ceva.
Pe voi va citesc cu mare drag si alerg pe la diverse topicuri sa vad ce a mai facut una sau alta, sa aflu noutati. Si asa am aflat despre MTHFR si ma intreb : oare nu poate fi si asta o cauza?
Stiu ca am "batut campii" cam mult, dar trebuia o introdcere ca sa ma fac inteleasa.
Va multumesc daca m-ati urmarit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla77 deocamdata incepe cu astea si apoi mai vedem. Sangele acumulat in jurul embrionului ""cred"" ca arata o pb de coagulare. Ti s-au dar ceva anticoagulate in tratam de dupa FIV?
Tamarillys interesant ce spui tu acolo, poti sa-mi dai un link cu art care l-ai citit?





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Miaumiau imi pare tare rau ca a tb sa treci prin atatea dezamagiri. Prima sarcina cea pt care ai facut chiuretajul tot cu sotul tau? Si ce varsta avea sarcina cand ai intrerupt-o? Eu cred ca la tine e vb de anticorpi dar care anume nu stiu sa-ti spun. Citeste f atenta art postat aici si vezi ca este o lista cu anal care le poti face. Legat de MTHFR, nu stiu dc ar fi o cauza la tine, ceva simptome de trombofilie ai? Dureri de picioare, umflarea acestora, varice....? Sau in fam ai rude cu pb de trombofilie?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

mikiMiki felicitari iubita pt forta si optimismul de care dai dovada ..sa auzum numai de bine

MiauMiau

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaumiau spune:

Va multumesc ca mi-ati raspuns asa de repede. Da si prima sarcina tot cu sotul meu a fost si am intrerupt-o tot la 7 saptamani. Si nici spermograma nu e grozava, v-am mai spus, dar s-au mai vazut situatii de sarcini obtinute spontan cu o spermograma mai proasta. Problema tot la mine cred ca e. Am citit articolul, il stiam. Solutia ar fi niste prednison atunci cand incep sa apara primelele semne... nu stiu zau...
Cat despre picioare , da mi se umfla dar asta nu cred ca e foarte specific. Cred ca totusi o sa fac un efort sa fac analizele. Macar sa imi iasa din cap treaba asta....

Mergi la inceput