Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla la ecograf nu ti s-a zis ca ai eu hematom? Posibil ca ac chist/hematom sa fi desprins sarcina. Nu-mi aduc aminte f bine dar am citit aici pe DC ca dr i-au prescris unei fete anticoagulate cand i-au depistat un hematom. Dc nu ai facut nici o anal de coagulare a sangelui pana acum ar fi bine sa faci.





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Loona am uitat sa-ti scriu aseara analizele. Batranetile. Iti dau anal pt lab Synevo:

  • Gena metilen-tetrahidrofolat-reductazei-MTHFR (mutatii C677T; A1298C) - risc trombofilie 270 lei

  • Mutatia factorului V Leiden 200 lei

  • Mutatia protrombinica (factorII) 200 lei

  • Anticoagulant lupic 99 lei

  • Antitrombina III 25 lei

  • Proteina C 45 lei

  • Proteina S 55 lei

  • Rezistenta la proteina C activata (APCR) 70 lei

  • Timp de protrombina Quick 12 lei

  • Timp de tromboplastina partial activat cu caolin-PTT 16 lei

  • Anticorpi anticardiolipinici IgG 49 lei

  • Anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1-IgG 60 lei

  • Anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1-IgM 60 lei

  • Homocisteina 150 lei

Total =1311 lei

Acestea sunt toate anal, acopera tot(sindrom antifosfolipidic si trombofilie ereditara)

Cei de la Synevo au pachete de analize, ti le pun si pe acestea. Dc faci un pachet iesi putin mai ieftin. Faci pachetele : "Profil Trombofilie ereditara II" si "Profil sindrom antifosfolipidic" iar restul (homocisteina+rezistenta la proteina C activata) separat.
Total=1120 lei.... Obtii o reducere de 191 lei

Pachete analize:
  • Profil sindrom antifosfolipidic (anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM) 210 lei

  • Profil trombofilie ereditara I (antitrombina III, proteina C, proteina S, mutatia factorului V Leiden, mutatia protrombinica) 425lei

  • Profil trombofilie ereditara II (antitrombina III, proteina C, proteina S, mutatia factorului V Leiden, mutatia protrombinica, gena MTHFR) 690 lei

  • Profil trombofilie-screening (anticoagulant lupic, antitrombina III, proteina C, proteina S, rezistenta la proteina C activata, homocisteina) 350 lei


Sa nu iei anticoagulanti cu 2 sapt inainte de analize.
Dc doresti sa ajungi la dr Dracea programeaza-te de acum pt ca a ajuns cu programarile la sf lui iulie.Succes!!




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

miki
Am facut doar timpii de sangerare si coagulare, Inr, pt, aptt, care sunt normali. ce analize ar trebui sa mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ala77, nu stiu ce sa zic, avortul poate a fost din cauze genetice sau alta pb nu neaparat de coagulare a sangelui. Dar dc ai avut un hematom(nu mi-ai spus dc la eco s-a vazut) at poate fi vb de trombofilie. Dc dispui de bani si vrei sa-ti elucidezi pb asta a trombofiliei poti face ce i-am recomadat lui Loona: "Profil Trombofilie ereditara II", "Profil sindrom antifosfolipidic", homocisteina si rezistenta la proteina C activata .




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

miki
La eco s-a vazut sangerare in jurul embrionului, nu hematom. Cred ca hematomul s-a format cand nu am mai sangerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

miki,dr eu am fost trimisa la fundeni cu diagnostic prezumptiv de sindrom antifosfolipidic.Dr uscatescu facandu-mi analizele mi-a spus ca ce am eu este trombofilie,2 sarcini in antecedente oprite in evolutie,prima la 9 sapt ,a doua la 29 sapt,la ambele sarcini mi s-au format hematoame langa embrion si destul de mari,eu mai am si varice,picioare umflate,in sarcina am sangerat...s-a uitat pe rezultatul necropsiei bebelusului si mi-a zis ca este clar vorba de trombofilie.
Nu stiu sa-ti zic ce analize mi-au iesit proaste,insa ma bucur ca am descoperit cauza.acum fac tratamentul cu aspenter si vitaminele prescrise de dr iar cand voi avea un test de sarcina pozitiv voi trece direct pe clexane.
Nu stiu daca sunt de trecut pe prima pacina,dar daca vrei ma poti trece fiindca pot spune ca am gasit cauza celor 2 sarcini pierdute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui criss_85

miki, eu am fost trimisa la fundeni cu diagnostic prezumptiv de sindrom antifosfolipidic.Dr uscatescu facandu-mi analizele mi-a spus ca ce am eu este trombofilie,2 sarcini in antecedente oprite in evolutie,prima la 9 sapt ,a doua la 29 sapt,la ambele sarcini mi s-au format hematoame langa embrion si destul de mari,eu mai am si varice,picioare umflate,in sarcina am sangerat...s-a uitat pe rezultatul necropsiei bebelusului si mi-a zis ca este clar vorba de trombofilie.
Nu stiu sa-ti zic ce analize mi-au iesit proaste,insa ma bucur ca am descoperit cauza.acum fac tratamentul cu aspenter si vitaminele prescrise de dr iar cand voi avea un test de sarcina pozitiv voi trece direct pe clexane.
Nu stiu daca sunt de trecut pe prima pacina,dar daca vrei ma poti trece fiindca pot spune ca am gasit cauza celor 2 sarcini pierdute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

scuze,am vrut sa corectez mesajul si vad ca s-a postat din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ala77 pt linistea ta cred ca ar tb sa faci analizele. Nu mai tin minte, ai facut FIV in Austria?
Criss85 pai si sindromul antifosfolipidic nu da tot coagulare, adica trombofilie ? Prima data cand te-ai dus la Fundeni ti-au iesit anal bune, da? Eu cred ca tie ti se coaguleaza sangele doar in sarcina, sub efectul hormonilor. Zi-mi anal alea de sindrom antifosfolipidic proaste sa te trec cu ele.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Am aranjat listuta in ord alfabetica.
Criss85 am scris Sindrom antifosfolipidic la tine.Poti sterge un mesaj dc dai clik pe butoiasul acela de deasupra mes respectiv (tb sa fii logata ca sa-l vezi). Pt editare mesaj dai click pe semnul acela cu o coala si un creion.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput