Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Merci Liliana, astept vesti bune si de la tine. Te rog da-mi inca odata datele tale pe scurt sa te pun pe listuta cu MTHFR -ul (ce genotip, varsta sarcinii pierdute, FIV-ri nereusite, dc ai dureri de picioare, .... )




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Miaumiau dc se umfla picioarele posibil sa ai o pb de trombofilie. Fa-ti cele doua pachete rec de mine Looanei in pag anterioare la Synevo. Fumezi? Ai luat o per mai lunga?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaumiau spune:

nu am fumat niciodata nici eu nici sotul meu. Nu stiu o sa vad . eu mi-am mai facut acum niste ani cateva analize la dr. uscatescu la fundeni si atunci erau ok dar proteina s era mica si acum un an cand le-am repetat la synevo proteina s era normala si proteina c era mare!!!! asta n-am gasit nicaieri (proteina c mare) oricat am cautat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Fetele, ma inscriu si eu in clubul vostru, din 3 mutatii analizate la Synevo in anul de gratie 2009, luna aprilie, dupa 7 ani de infertilitate, 6 IUI si 5 FIV-uri - am tras 2 lozuri "castigatoare":

- Mutatia FACTORULUI V LEIDEN- genotip heterozigot
- Gena MTHFR -Mutatia A1298C - genotip heterozigot
,
diagnostic TROMBOFILIE.

Am facut pachetul recomandat de Miki-miki, careia ii multumesc din suflet, caci fara subiectul acesta deschis de ea, eu nu as fi aflat nici in ziua de azi CE AM de fapt si ramaneam la stadiul de INFERTILITATE INEXPLICABILA pana la adanci batraneti... desi in deja cunoscuta mea agenda figura trecut la "analize de facut" inca din anul 2006 FACTORUL V LEIDEN, totusi am tot amanat pana acum.

Antecedentele mele, pentru cine nu ma cunoaste, sunt:
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.

Toate analizele hormonale, infectioase perfecte, 3 histeroscopii- ultimele 2 super-ok, anticorpi antifosfolipidici ok, raspunsuri excelente la stimularile ovariene (la varsta de aproape 38 ani am obtinut cate 14 ovocite la ultimele 3 fivuri -cu doze medii de stimulare- adica maxim 3 fiole gonal+menopur), transfer cu blastocisti, etc etc... la sot variatiuni de la oligospermie severa la normospermie, si in final "stabilizare" de aprox.2 ani la oligospermie.

Si totusi, anul trecut am mai descoperit ceva in urma recomandarii medicilor de la clinica austriaca Wunschbaby cu care am corespondat la un moment dat in tentativa de a face un fiv acolo, si anume 2 analize pe care le-am facut la recomandarea lor si au iesit "dubioase":
- IgG (imunoglobulina G) mai mare decat valoarea normala admisa (27 fata de maxim 17) care poate indica boli autoimune
- NK - natural killer cells (CD16+ CD 56+) 18% -studiile de specialitate spun ca la peste 12% este vorba de infertilitate din cauze imunologice si poate duce la piederi recurente de sarcina.
Analizele sunt facute la Institutul Victor Babes de pe splai (a nu se confunda cu Centrul de Diagnostic si tratament Victor Babes de pe Mihai Bravu) si se numesc IMUNOFENOTIPARE LIMFOCITARA.
Dar va avertizez ca medicii nostri se uita ca la masini straine la aceste analize, unii au doar asa notiuni vagi...

Si am mai facut un RMN (MRI) uterului care indica "modificari compatibile cu adenomioza"- deci nu un diagnostic concret, ci din punctul meu de vedere este o presupunere... confirmarea acestei boli mi-ar fi pus un stigmat implacabil- fara vreo speranta ca voi avea vreodata un copil.

Cu ultimele fraze am iesit din sfera subiectului deja, dar am vrut sa vi le prezint macar ca titlu informatiov, poate ca cineva s-a confruntat cu aceste afectiuni si doreste detalii despre tratament, vreau sa le spun ca EXISTA TRATAMENT pentru aceste afectiuni imunologice, asa cum exista heparina, aspirina microdozata, vit. C si B-urile pt trombofilie, MTHFR si SAFL, pentru afectiunile imunologice exista corticosteroizii (prednison, medrol, aprednisolon, sau dexametazona) si IVIG (imunoglobulina umana care se administreaza intravenos), in strainatate deja se practica in terapia FIV-ului.

Voi reveni cu detalii alta data, ca acum m-am intins deja foarte mult... nu inainte de a le saluta de surioarele mele (stiu ele care sunt) .

PS: aveam acum cativa ani un "slogan" si imi pare rau ca nu mi-l mai amintesc... suna cumva- ceva de genul "cand visele devin realitate", o sa-l caut si o sa-l pun la semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Aoleu, am uitat antecedentele:
- mamei mele i s-a declansat dupa cea de-a 3-a nastere o tromboflebita profunda tratata cu heparina (mama nu a fumat niciodata);
- bunicii din partea mamei ambii au decedat in urma unor accidente vasculare;
- mie mi se umflau ingrozitor incheieturile la fiecare administrare de anticonceptionale si diphereline (iar 5 stimulari de fiv va dati seama ce am suportat);
- am fost fumatoare inraita timp de 19 ani... peste un pachet pe zi... m-am lasat de 8 luni definitiv... si apoi am aflat ceva care m-a socat de la medic: in contextul diagnosticului meu actual, daca mai fumam si continuam terapii hormonale agresive riscam foarte curand un accident vascular fatal...

Si inca ceva, inainte de a ma lasa de fumat sangele meu avea culoare maronie- la intepaturi usoare, taieturi, etc... inclusiv la prelevarea de sange pentru analize eram sesizata de asistente ca sangele meu este foarte ingrosat...

La FUNDENI la dr.Uscatescu nu am primit decat aspenter si vit. C , desi atat in 2004, cat si in 2007 - citesc de pe foile acelea ingalbenite- multe din rezultate sunt in afara valorilor normale. Nu vreau sa va zdruncin incredreea in acest hematolog, dar putea sa ma avertizeze macar sa aprofundez, sa fac analize suplimentare in alta parte daca acolo nu se pot decela aceste afectiuni genetice... oricum, un semnal de alarma tras in 2004 nu m-ar fi costat 5 ani de infertilitate si suferinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Avalon - welcome baaack !
In ciuda vestilor, ai o nota foarte optimista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Wau, am scos-o pe Avalonica de la naftalina. Draga mea ma bucur ca ai intrat, scriu ac mesaj repede si f scurt pt ca nu vreau sa dispari, te-am mai vazut eu ca ai intrat acum cateva luni la un alt sub dar pana sa rasp ti-ai sters repede mesajele. Se pare ca suntem surioare aproape gemene cu mutatiile, te pup si sa nu dispari din nou, vb maine ca acum mi se opreste apa calda.
Vom invinge amandoua de data asta.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, graviduto, nu stiam ca esti pe forum azi, credeam ca ai fost la picnic pe asa o vreme superba, si acum dormi neintoarsa... merci pt primire si sper ca bebe sa aiba grija si sa-ti schimbe putin programul de somnic

Si eu te pup Miki si promit ca nu fug, nu de alta dar vreau sa facem echipa si sa ajutam fetele cu probleme sa nu treaca prin ce am trecut noi... si apoi mai am multe de povestit, deh... am lipsit ceva de pe forum...

deci continuarea maine... noapte buna pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Ha, cine vorbeste

Chiar sunt ruuupta de somn, asa ca hai la nani acum si eu una astept cu interes maxim continuarea de maine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Miki, link-urile sunt puse la sub hidrosalpinx, la modificari la nivelul endometrului ... si infertilitate tubara. Incerc sa le pun si aici, dar net-ul meu nu vrea sa mearga acum si ma grabesc sa plec la serviciu. http://www.cnaa.md/files/theses/2008/12542/alina_hotineanu_abstract.pdf
Avalon, nu vreau sa sune prosteste, dar laparoscopie ai facut? E mult mai relevanta decat rmn-ul din anumite puncte de vedere. Parca la sub. endometrioza este o fata cu adenomioza care a ramas insarcinata si acum are un copil, imediat dupa laparoscopie.

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput