Mamici de Pufuleti de Ianuarie -Februarie 2010(1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

ancaroro, felicitari! Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc! Nu stiu ce sa zic cu fumatul, am doua prietene care sunt fumatoare convinse, dar pe perioada sarcinii au reusit sa se abtina. Succes sa reusesti sa le reduci cat mai mult, e greu tare cu dependenta asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Donna, medicii obstetricieni calculeaza varsta sarcinii de la um, deci ai o luna jumate de sarcina, chiar daca sunt numai 4 saptamani de la conceptie. Parca aici pe site citeam pe undeva o formulare de genul "esti gravida de dinainte de conceptie", care mi s-a parut absurda, dar asa se socoteste, in ideea ca se stie exact care este um, dar nu intotdeauna si care a fost ziua conceptiei. Cele 40 de saptamani de sarcina le includ si pe astea 2, de dinaintea conceptiei. Oricu, termenul este orientativ, d-aia-i si zice data probabila a nasterii, un copil se considera a fi nascut la termen intre 37 si 42 de saptamani. larisel, daca gresesc pe undeva, te rog sa ma corectezi, eu vorbesc din cultura mea generala si din experienta anterioara, nu-s de profil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Multumesc pentru felicitari si incurajari. Eu nu pot decat sa multumesc lui DD, pentru ca a iesit cum am planificat. Sunt pe DC de ceva vreme, si am vayut atatea fete care se chinuie atat de mult ca sa faca bb, si unele dintre noi avem un noroc sa ne iasa din prima. Poate asta ar fi cel mai motivant factor in a ma lasa de fumat: atatea fete care ar face orice, numai sa isi tina puiutul in brate, si eu care am noroc si voi putea face asta, sa nu pot face un "sacrificiu" minor? nu doar pentru pufulet, ci si pentru mine pana la urma. Am decis, azi va fi prima zi de nefumatoare. Am toata increderea ca voi avea sprijinul vostru, si asta imi da curaj.

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Te felicit si ma bucur mult pentru decizia luata, ancaroro! Iti tin pumnii sa te tii tare si sa reusesti sa nu mai fumezi. Crezi ca ar putea sa te ajute niste guma de mestecat cand simti nevoia de tigara? Sau niste fructe bune, bune? Ai grija la constipatie, stiu ca de obicei lumea care se lasa de fumat se confrunta cu problema asta, plus ca in timpul sarcinii, hormonii produsi in organism incetinesc tranzitul intestinal si poate aparea constipatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

ce frumos arata listuta
ancaroro felicitari pentru cele doua liniute!
sper sa ma alatur si eu odiseei voastre, mai am de asteptat pana la testare. UM este 14 aprilie, dar nu mai am rabdare, parca trece timpul asa de greu...

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Felicitari si noilor venite!

Bebelusul meu se pare ca e nedorit de familia mea, eu nefiind casatorita. Iar tatal copilului, cu care sunt de 5 ani impreuna, dupa ce i-am spus ca nu putem conta pe sprijinul alor mei, bate in retragere spunand ca el il vrea, dar ca e decizia mea.


Incredibil!

Va pup, sunt foarte trista si speriata.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna, fetelor!

simonette imi pare rau pt pierderea suferita, cu siguranta bebele din burtica iti va alina durerea.

mami dulce sa dea Dumnezeu ca pe 13-14 Mai sa iasa testul pozitiv..eu nu stiu daca voi face at testul, m-am descurajat.., o sa vad daca nu imi vine CM si daca imi intarzie..

rox y si insomnia e un simptom..sa dea Dumnezeu sa fie bb peste 2 sapt .

Alina1976 multumim.

Donna n multumim ..asa sa fie cum zici tu..sa ne minunam cand vom afla vestea.

anacoro esti pe listuta..de fumat te vei lasa numai gandindu-te la puiul tau, ca ii poti face rau si mai ales tie..noi suntem alaturi de tine si cu siguranta te vei lasa de fumat.

Nik0le asa e..eu de 3-4 sapt sunt constipata .Asta poate fi si el un simptom ca sunt insarcinata.

In sfarsit trimit si eu mesajul..s-a trezit buburuza si a trebuit sa o pun pe olita+schimbat, si am pus si o masina de spalat+ .

ALBUM
6 si 3 maselute
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008)
IUSTINA/IUSTIN hai la mami in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

Multumesc Nicole! Asa ma gandeam si eu. Atat nu stiam daca cele 40 de saptamani de sarcina le includ pe cele doua de dinaintea conceptiei. Deci am o luna jumate suna mai bine decat o luna Anca, succes cu hotararea pe care ai luat-o. De dragu lu bebe sigur o sa reusesti! Te incurajam


6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le



larisel, multumim pentru explicatiile detaliate, lucrezi cumva in domeniu?




Nu, nu sunt din domeniu, sunt economist. Dar de cand ne-am decis sa concepem un bebel eu si sotzul, m-am documentat pe net, prin reviste, carti etc. Sa stii ca multe informatii utile le-am aflat si de pe acest forum de la alte subiecte. Dar de fapt...nu stiu chiar asa multe.

5+

asa incepe odiseea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact


rox y si insomnia e un simptom..sa dea Dumnezeu sa fie bb peste 2 sapt .



Insomnia? Cred ca mai degraba somnolenta. Eu la prima sarcina aveam asa stari de somnolenta, mi se intampla sa ajung acasa de la serviciu, si sa adorm pe la 18 si sa dorm pana dimineata fara sa ma trezesc. Si la birou faceam eforturi sa nu adorm cu capul pe masa.

Criss si Alex (11.05.2003)

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput