Mamici de Pufuleti de Ianuarie -Februarie 2010(1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

Am spus unei viitoare cumnate ca vom avea un bebe, s-a bucurat mult, si am intrebat-o ce sa fac cum sa fac, sfaturi de la mamica la viitoare mamica.
Mi-a spus ca daca sunt cu bebe ar tb sa am sfarcurile roz, si asa si este
Mi-a prezis ca o sa am fetitza, chiar vreau fetitza, eh acum tre sa astept...pana cand??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

rox_y Hmm medicul tau de familie vizavi de acidul folic. Chiar este foarte important in primul trimestru de sarcina, cand bb are mare nevoie de el pt formarea sistemului nervos si a sirei spinarii. Eu cred i-as da cel putin o pentru asta, mai ales ca se recomanda tratamentul cu acid folic inca din perioada de preconceptie si nu este deloc daunator.


Despre noi...raportam niscaiva gretzuri matinale dar perfect suportabile. Ma pregatesc sa plec la servici (cred ca o sa si intarzii ) dar nu m-am abtinut sa nu arunc un ochi si pe aici.
Asadar va urez o zi usoara si scuuurta scuuurta. Si poate ni se mai alatura noi gravidutze.

5+

asa incepe odiseea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Fetelor, sunt o mamica de ianuarie-februarie 2009 si am avut mari emotii vazand ca s-a deschis aceasta Odisee...nu-mi vine sa cred ca a trecut un an de atunci. Va doresc sa aveti parte de cea mai frumoasa Odisee, cel putin ca a noastra si sa va bucurati de cea mai frumoasa perioada din viata voastra.




SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_dulce

Donna, Criss75 sarcini usoare si bebelusi sanatosi...



Multumuesc, dar nu s-a confirmat inca. Si in afara de balonare n-am niciun simptom. Ar fi si prea devreme.

Criss si Alex (11.05.2003)

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Buna dimineata viitoare mamici si viitoare burtici!

simo, condoleante, imi pare foarte rau pentru mama ta! Sper ca bebe sa-ti dea putere sa depasesti momentul si sa-ti infrumuseteze viata alaturi de celelalte doua minuni ale tale!

mamica, e super ca incerci sa mananci cat mai sanatos, dar cred ca o sa te cam streseze cantaritul zilnic. Cred ca ar fi mai bine sa incerci sa te cantaresti macar saptamanal, oricum in primul trimestru de obicei nu iei prea mult in greutate. Eu de ex, la sarcina trecuta am slabit 2 kg pana in luna a 4-a... Ce-i drept, mi-a fost si foarte rau, aveam greturi mari non-stop, nu puteam manca nimic.

mami_dulce, eu am auzit de mamici care n-au avut nici un simptom pana n-a inceput sa le creasca burtica si sa le mai doara pe ici si pe colo. Cum a fost la Felicia, ai avut greturi?

larisel, multumim pentru explicatiile detaliate, lucrezi cumva in domeniu?

O zi buna va doresc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

neata
am dormit super bine si nici nu m-am ridicat din pat si am inceput sa citesc ce ati mai scris. Roxy in legatura cu acidul folic sunt de acord cu larisel ca ar trebui sa-l iei orice ar fi : cu sau fara bebe. De daunat nu are ce, mai ales ca e recomandat perioadei de preconceptie. Deci nu va poate face decat bine si tie si la .
Va doresc o zi frumoasa fara prea multe greturi
Stau acasa toata ziua deci sunt pe aici

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

aaa si am uitat sa va spun fetelor cae asteptati testarile ca va doresc din toata inima sa fie asa cum doriti voi. Sunt alaturi de voi si sper sa treaca cat mai repede si sa vina cele doua liniute!
O sa vedeti ca nici nu o sa va vina sa credeti

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

fetelor am o intrebare. Nu mi-e in clar nicicum. Am gasit doua moduri de calcul al sarcinii. In functie de ultimul um eu tocmai am intrat in a 7-a saptamana deci am 6s1z. In concluzie dilema mea am o luna sau o luna jumate de la conceptie sunt de fapt 4 saptamani...

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Ai dreptate ca nu o sa ne vina sa credem. Eu am facut un test vineri, si azi dimineata l-am repetat. A doua liniuta e atat de subtirica, incat intr-adevar nu imi vina sa cred ca e acolo. Dar cred ca ma incumet si cer si eu prezenta pe listuta.
Anca
DN: 08.04.1982
UM: 07.04.2009
DPN: 12.01.2010
Eu am o intrebare. Mai sunt gravidute care se confrunta cu problema fumatului? Eu de mult vreau sa le las, dar nu am reusit decat sa le reduc. Si ma simt tare vinovata, pentru ca din septembrie am planificat ca in aprilie "proiectam" bb, si au trecut multe luni si nu am gasit suficiente motive sa ma las.
Iar cu acidul folic, e mult mai important de luat inainte de conceptie, dar si in primele luni mai poate ajuta.
si cat mai multe II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

Felicitari Anca!!! sigur e bebe! Iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos! Crestem burticile impreuna

6+

Mergi la inceput