Burtici fericite de septembrie-octombrie (50)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Of, hai ca m-am enervat si m-am apucat sa caut pe net cum e cu obtinerea concediului de risc maternal (mi-a intrat mie in cap )
Stiu ca a zis cineva ca si-a luat un astfel de concediu dar nu mai stiu cine , idiotii astia de la mine de la HR imi spun ca trebuie doar CM de la medicul de fam sau ginecolog. PEste tot scrie pe net ca trebuie vizat de medicul de medicina muncii bla bla bla. Unde draq sa ma duc la protectia muncii sau unde sa pun macar o intrebare TRAIM IN ROMANIA unde legile sunt super ambigue...



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 20+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Madalina esti o curajoasa! Doamne ajuta sa fie bine pana la sfarsit!

unombun si pe tine te admir peste cate pericole si obstacole treci... In legatura cu cremele, am mai spus in urma cu cateva capitole ca mie mi-a spus o dermatoloaga foarte buna din Tg-Mures ca nu sunt recomandate in sarcina din cauza parabenilor si a altor prostii. Deregleaza si sistemul nostru hormonal, si pe cel al bebeului. A spus ca din cauza excesului de estrogen dat de excesul de creme a vazut chiar baietei carora nu li se dezvoltasera organele genitale... Astea nu se spun cu voce tare in media, pentru ca firmele mari de cosmetice si farmaceutice sunt cele care cotizeaza de la cel mai mic doctor la nivel de ministere... Deci ar fi bine numai bio sau uleiuri naturale. Din moment ce cremele organice sunt mai scumpute, deocamdata ma dau cu ulei de masline. Dupa ce am spus asta in urma cu cateva capitole, a mai scris si Adi ca asa e, si la ei in Australia se stie, si a mai scris cineva (scuze ca nu tin minte) care a dat link catre un articol despre cat rau fac aceste chimicale si linkuri catre magazine online de produse bio. Eu de cand am ramas graviduta am inlocuit produsele clasice nocive gen sapun, gel de dus, sampon, detergent de haine, de vase, de casa, cu produse organice. dar crema de corp am amanat-o, ca m-am gandit s-o inlocuiesc cu ulei de masline. Ce am putut face economie sa inlocuiesc am inlocuit: masti de fata acuma imi fac numai din argila, si alte ingrediente de bucatarie, de exemplu.

Bia pana descoperim ceaiul minune, fa bine si stai in pat daca ai observat ca daca esti odihnita nu se mai intareste burtica. Ia te rog sa fii putin egoista si sa nu te mai gandesti nici la servici, nici la noi. Treaba cu fierul e super interesanta... dar sper ca n-ai luat suplimente de fier. daca e din alimentatie, ce sa zic, parca stiam de calciu ca scoate fierul din organism, nu? De aia cand esti anemic nu e voie calciu. Deci, ia-o inainte cu brocoli, susan, branzeturi, etc. Medicul de familie ce zice? (nu ca intr-al meu as avea incredere, dar sper ca tu ai mai mare noroc la medici)

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

mie-mi spui...am sunat mai devreme la directia generala de asistenta sociala sa intreb de indemnizatie daca o primesc si m-au pus sa sun la casa de pensii,binenteles ca am sunat si la casa de pensii dupa ce m-au dat pe vreo doua birouri mi-au zis sa sun la directia de asistenta socialaca ei nu stiu nimik.se pare ca va trebui sa ma echipez zilele astea si sa umblu sa vad daca obtin ceva sau nu ca dupa ei....

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Am venit de la eco! Si fetita mea e baiat!!!! Ma asteptam sa fiu dezamagita, pt ca mi-am dorit mult o fetita...dar sunt super fericita!!! Eu! Mama de baiat! Fiul meu!!!! Va pup!

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 16+ cu - Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

mada, tu ce vrei sa afli de la birocratii nostri ?? POate te putem noi ajuta...



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 20+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Of, hai ca m-am enervat si m-am apucat sa caut pe net cum e cu obtinerea concediului de risc maternal (mi-a intrat mie in cap )
Stiu ca a zis cineva ca si-a luat un astfel de concediu dar nu mai stiu cine , idiotii astia de la mine de la HR imi spun ca trebuie doar CM de la medicul de fam sau ginecolog. PEste tot scrie pe net ca trebuie vizat de medicul de medicina muncii bla bla bla. Unde draq sa ma duc la protectia muncii sau unde sa pun macar o intrebare TRAIM IN ROMANIA unde legile sunt super ambigue...



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 20+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



Stiu ca ati mai povestit mult despre asta, chiar cand ai zis ca esti in concediu am sperat ca l-ai obtinut pe asta, nu un concediu de boala normal.

Cand ati studiat voi atunci, am cautat si eu si am intrebat pe aici pe la doctori. Ce am aflat:

1. doctorul ginecolog iti scrie o scrisoare medicala in care iti da un anumit diagnostic (sau si alt medic, de exemplu un medic de la infectioase, sau de la tbc, in functie de diagnosticul pe care il ai)

2. mergi cu acel diagnostic la un medic de medicina muncii. Noi avem unul ametit care nu are formulare tipizate pentru asa ceva si nu stie cu ce se mananca, asa ca (daca as ajunge sa imi iau asa ceva) mi-a fost recomandat sa ma duc pur si simplu la orice cabinet de medicina muncii, particular. Acest doctor are un formular micut, un a5, in care bifeaza ca recomanda concediu de risc maternal.

3. cu acest formular mergi la medicul de familie care iti da propriu zis concediul.

Am inteles ca in general daca ai ceva probleme, medicul de medicina muncii semneaza rapid, nu umbla in cercetari, ca nu se baga el sa riste sa ti se intample ceva. Deci poate fi obtinut de o mamica sanatoasa care nu lucreaza intr-un mediu propice pentru o graviduta, sau de o graviduta cu probleme, indiferent ca e munca de birou, usoara. Nu se baga cel de medicina muncii sa-ti spuna ca tu poti merge la servici.

Eu asa am inteles. Inca nu am facut demersurile, pentru ca sunt putin superstitioasa. De cate ori mi-am luat concediu de boala pentru o raceala, la sfarsitul perioadei ma imbolnaveam de ceva mai grav. Asa ca mi-e frica, daca imi iau concediu de risc pentru problemele mele, ca se va ivi intr-adevar ceva risc. Dar oricum, ma gandesc serios la asta. Scuze daca n-am explicat bine, dar nu ma pricep deloc la legi si la contabilitati, sunt un simplu informatician.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna fetele.Eu pentru burtica folosesc crema Nivea.Este buna si f hidratanta.Acum cred ca o sa-mi iau o crema din farmacie cu vit A la recomandarea doctorului, este tocmai pentru elasticitate.Nu conteaza pret sau marca si doar vit A.Am fost azi sa-mi iau iar tensiune si am 12 cu 7 superrrr si 56 de kg.Pana sa raman gravida aveam 46 de kg asa ca ma bucur de fiecare kg in plus si ma rog sa ramana acolo si dupa sarcina.In rest suntem foarte bine.Aaaaaaaaaaaaaaa si eu imi simt burta f tare mai multe ore la rand insa fara dureri, dar chiar nu stiu ce ar putea fi.Am sa intreb la control sa fiu sigura ca nu este vre-o problema.Cat despre cumparatul lucrurilor am sa fac cum m-ati sfatuit: pe furis ca sa nu mai supar pe nimeni, asa cateva pana pot sa-mi cumpar eu.Abia astept data de 14 mai ca am eco 4d si mi vad si eu odrasla si sa aflu si eu ce este si sa de DD sa fie bine.Astazi am avut una din cele mai bune zile de cand sunt gravida nu stiu de ce nu am avut un motiv dar sunt atat de optimista vesela nu stiu ce este parca si bebe simte ca face tumbe in burtica este un\o fatait\a.Sper ca nu v-am plictisit dar simteam nevoia sa va spun tot ce simt.Va ca sunteti niste dragute.Aaa si inca o intrebare dupa ce nastem unde o sa mai vorbim, in ce forum ne mutam?Clubul scutecelor?Dar as vrea sa vorbesc tot cu voi.Va las ca v-am plici

+19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Am venit de la eco! Si fetita mea e baiat!!!! Ma asteptam sa fiu dezamagita, pt ca mi-am dorit mult o fetita...dar sunt super fericita!!! Eu! Mama de baiat! Fiul meu!!!! Va pup!

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 16+ cu - Rares


Felicitari!!!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliapapusa

Buna fetele.Eu pentru burtica folosesc crema Nivea.Este buna si f hidratanta.Acum cred ca o sa-mi iau o crema din farmacie cu vit A la recomandarea doctorului, este tocmai pentru elasticitate.Nu conteaza pret sau marca si doar vit A.Am fost azi sa-mi iau iar tensiune si am 12 cu 7 superrrr si 56 de kg.Pana sa raman gravida aveam 46 de kg asa ca ma bucur de fiecare kg in plus si ma rog sa ramana acolo si dupa sarcina.In rest suntem foarte bine.Aaaaaaaaaaaaaaa si eu imi simt burta f tare mai multe ore la rand insa fara dureri, dar chiar nu stiu ce ar putea fi.Am sa intreb la control sa fiu sigura ca nu este vre-o problema.Cat despre cumparatul lucrurilor am sa fac cum m-ati sfatuit: pe furis ca sa nu mai supar pe nimeni, asa cateva pana pot sa-mi cumpar eu.Abia astept data de 14 mai ca am eco 4d si mi vad si eu odrasla si sa aflu si eu ce este si sa de DD sa fie bine.Astazi am avut una din cele mai bune zile de cand sunt gravida nu stiu de ce nu am avut un motiv dar sunt atat de optimista vesela nu stiu ce este parca si bebe simte ca face tumbe in burtica este un\o fatait\a.Sper ca nu v-am plictisit dar simteam nevoia sa va spun tot ce simt.Va ca sunteti niste dragute.Aaa si inca o intrebare dupa ce nastem unde o sa mai vorbim, in ce forum ne mutam?Clubul scutecelor?Dar as vrea sa vorbesc tot cu voi.Va las ca v-am plici

+19



Ma bucur mult ca ai asa o zi buna. Zi mai departe in forum, poate ne molipsim si noi ca tare am avea nevoie.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Aha, raluk, am cautat si eu pe net(da... nu prea specifica nimeni clar). DEci ma pot duce la orice medic de medicina muncii, ala nu tre sa vina la locul de munca sau ceva, trebuie doar sa imi dea o viza. Pai in cazul asta e destul de simplu ca banuiesc ca oricum se rezolva si cu un plic ceva... incep sa caut cabinete



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 20+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput