Burtici fericite de septembrie-octombrie (49)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Neata.
Multam fetelor, pt laude.
Eu am avut mare noroc, ca sotul meu a avut niste deplasari in Ungaria, de unde a luat multe hainute foarte bune de C&A, la reduceri, deci mult mai avantajoase la pret, decat la noi... Am mizat mult pe body-uri si pijamalute (salopete cu totul) si ciorapei lungi.Calitatea e net superioara. Apoi am mai luat hainute din Niro/Europa/Dragonul Rosu (stiti voi, la iesire din bucuresti), de la firmele romanesti, gen ROM, dar mai sunt si hainute turcesti care sunt foarte bune calitativ. Am mai gasit in Carrefour, de la Tex, hainute bune, am luat tot la reduceri...
Foarte multe hainute, din Romania, nu am luat; repet, am avut noroc ca al meu a avut deplasari si a luat din Ungaria unde erau mai convenabile la pret. E adevarat ca am mai si primit de la o prietena si de la nepotica mea, cate ceva...
Acum n-o sa iau decat niste rochite... La baiat, am ales multe culori care merg si la fetite si la baietei, gen verde, portocaliu...


Loredana 18+ Maia-Raisa Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Roxxy80, numele meu e Catalina, toata lumea imi spune Cati si motivul pentru care ma ingrijorez e ca tot vad ca fetele de isi simt bebelusul si de la 12 saptamani, eu luni fac 16 saptamani...si nimic. Imi fac mare griji, ca am mai citit de sarcini oprite in evolutie chiar si dupa 12 saptamani(ultima data cand am fost la eco)... oricum astept cu nerabdare ziua de luni, pe la ora 14:30, sa merg sa fac o eco 3D, sa imi vad minunea
Va pup pe toate

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Draga mea Cati,

La prima sarcina nu ai cum sa simti bebeul atat de rapid (el misca dar nu-ti dai tu seama pt ca sunt mult prea fine miscarile lui). La prima sarcina l-am simtit pe Matei exact cand am intrat in saptamana 20 (era intr-o dimineata, multa liniste, eu super relaxata si am simtit ca un fel de ghemotoc in partea stanga a burtii). Nu a fost deloc cum imi descrisesera alte mamici (gen fluturasi, furnicute etc). Din acel moment il simteam o zi, alte trei nu iar la un moment dat a inceput sa miste din ce in ce mai tare si mai des. De pe la 28 de saptmani misca aproape tot timpul de ma intrebam cand doarme.
Cand nu misca imi gadilam burtica putin si imediat reactiona. In schimb, cunosc mamici ai caror copii nu au fost asa miscareti.
Eu zic sa stai linistita si sa gandesti pozitiv. Probleme sa-ti faci de pe la 22-24 de saptamani daca nu simti bebele miscand macar o data pe zi.


Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Roxxy80, numele meu e Catalina, toata lumea imi spune Cati si motivul pentru care ma ingrijorez e ca tot vad ca fetele de isi simt bebelusul si de la 12 saptamani, eu luni fac 16 saptamani...si nimic. Imi fac mare griji, ca am mai citit de sarcini oprite in evolutie chiar si dupa 12 saptamani(ultima data cand am fost la eco)... oricum astept cu nerabdare ziua de luni, pe la ora 14:30, sa merg sa fac o eco 3D, sa imi vad minunea
Va pup pe toate

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 15+


Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 20+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Buna, fetelor!

Multumesc de urari (a fost frumos la intalnire) si multumesc de griji (deocamdata n-am bubite).

Roxxy Doamne ajuta sa fim bine in continuare! Tu ai o zi in plus fata de mine, eu doar azi sunt in a zecea zi si am citit cum ai zis ca cel mai des incubatia e intre 10 si 14 zile, doar unele cazuri sunt in restul intervalului mare de 7-21 de zile.

Monica, sper ca esti bine. Mai scrie-ne sa ne tii la curent.

Catalina, si eu fac luni 16 saptamani si doctorul mi-a spus ca la prima sarcina voi simti la 20 de saptamani. Si a spus ca eu avand si placenta pozitionata anterior, s-ar putea sa simt chiar mai tarziu, ca nu va lovi in fata, ci in spate. Nu te ingrijora, asa, fara nici un motiv. Ca avem destule situatii reale in care ne ingrijoram.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Daciana, nu cred ca e indicat Tamiflu in sarcina.

Lore multumim mult de poze. O sa i le arat mamei mele sa le studieze. Esti foarte talentata.

Si multumesc ca scrieti de magazine cu lucruri de calitate pentru bebe. C&A nu este pe aici prin nord deloc, nici macar la Cluj, dar din moment ce atata lume lauda lucrurile de la ei, s-ar putea sa dau o fuga pana in Ungaria.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


buna burticutse,

mai primiti o la ora asta?

ce zile urate .. si e un adevarat chin cu copilu' in casa. noroc ca eu sunt la job ..

monica cum esti? te mai doare?

rox asa am patit si noi ieri .. terminase de papat si ma duceam s-o schimb sa plecam .. cand a inceput sa toarne cu galeata. ne-a pus creierii pe moatze in casa ..

lore super lenjeriile! ai super talent!

daciana bine ai venit! sarcina usoara si bebe sanatos! scrie repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare. cat despre gripa .. si mie mi-e teama, dar sper sa ocoleasca Romania.

mimika din pacate, mothercare nu livreaza in ro .. pacat! preturile de la noi in magazinele mothercare sunt de doua ori mai mari. eu am rugat o colega care pleaca la londra sa-mi ia o pompa de san avent iq isis uno (electrica) .. e la jumate de pret fata de ro ..

cati eu am 17s jumate, sunt la a doua sarcina si nu am simtit nicio miscare pana acum. ai rabdarica .. o sa vezi ce fotbal o sa joace bebe in burtica. nu-ti face griji.





Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 17+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

A nascut cineva cu Dr.Camelia Constantinescu de la Bucur?Va rog dati-mi si mie detalii ca as vrea sa nasc cu ea!Pana acum mi s-a parut super ok,dar am fost numai la cabinetul particular,as vrea sa stiu cum se comporta si la nastere!Va multumesc,astept pareri!

+ 21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


hehe .. ia uitati ce am gasit .. sa fim fericite, noi cele cu greturi .. vom avea copii super destepti!

Greata de dimineata, strans legata de inteligenta bebelusului

Un nou studiu ne informeaza ca bebelusii a caror mame au avut simptome de greata in timpul sarcinii sunt mai inteligenti decat cei ai mamelor care nu au avut parte de greata matinala. Diferiti copii au fost examinati pentru acuitatea mintala si le-a fost evaluat nivelul de inteligenta. In final, punctajul copiilor a caror mame au avut simptome de greata a fost mai mare decat al celorlalti, relateaza presa Canadiana.

Desi aceasta deosebire intre rezultatele obtinute a fost destul de importanta, nu inseamna ca ceilalti copii se dezvolta mai incet din punct de vedere mintal, ne informeaza Dr. Gideon Koren, director al Programului Motherisk la Spitalul pentru Copii Bolnavi din Toronto.


Greata a fost si inca este recunoscuta ca un semn al unei sarcini normale si sanatoase; femeile insarcinate care au aceste simptome au si mult mai putine sanse de a suferi o pierdere de sarcina sau sa nasca copii cu probleme cardiovasculare.


Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 17+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hello si de la mine, fac mancare de azi de dimineata.
DA , ma simt bine, desi aseara am zis ca mor, ca nasc, ca nu stiu ce fac. Nu imi dau seama de unde era durerea. CErt e ca bebe misca si e ok. DImineata m-am trezit fresh de parca nu as fi avut nimic. E adevarat ca am luat si ceva contra balonari si azi am reusit chiar marea minune deci clar de acolo a fost.

Elle, mothercare livreaza in ROmania, la odiseea de anul trecut am luat cate una alta, ne combinam mai multe si iesea f convenabil. Stiu ca e 25 lire taxa de livrare + 2 lire pe extrakil ce depaseste 5 parca.

Asta cu grata si inteligenta copilului eu nu o cred. Imi pare rau. Mama a avut saraca greturi pana tarziu si nu sunt vreo inteligenta sclipitoare. Am un IQ mediu, normal. Asta ar insemna ca saracul meu copil sa fie batut in cap rau de tot avand in vedere ca eu nu am avut pic de greata. In plus toti drii la care am fost si la care ma plangeam ca eu n-am greturi imi spuneau ca maxim 20% din gravide au. Asa ca... Am si multe prietene fara pic de greata si copilasi extrem de inteligenti si cunostinte cu greturi multe si copilasi care nu stalucesc.



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 20+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



monica inseamna ca m-am uitat eu in "craci" pe mothercare. acum vad .. 25 lire transportul + 2 lire/kg .. cam scumpisor mi se pare. merita daca ne strangem mai multe ..

cu studiile astea .. hmm .. nici eu nu prea cred in ele .. l-am gasit pe dc si am zis sa le mai alin un pic suferinta fetelor greu incercate de greturi si varsaturi ..

ma bucur ca te simti bine! ai mare grija de voi!

Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 17+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput