Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

carla felicitari pt socru refacut si apt de baby sitter pt Sabu cand va veni minunea mica
clody in legatura cu prenatalul are dreptate cosminica .Eu am luat salariul azi si mi-au bagat cu vreo 6 milioane mai mult decat de obicei.Mentionez ca in luna aprilie am avut prenatal doar de pe 13 pana pe 30.Sunt curioasa cat o sa iau luna viitoare
ioana imi pare rau pt ce ti se intampla,nu stiu ce sfat sa-ti dau dar pot sa-ti tin pumnii si sa fac galerie sa fie totul bine.Incearca sa te odihnesti un pic sa nu intri in conflict cu Rebecuta
oana du felicitari pt tati tau
mh pt nastere naturala.Am o prietena care are o fetita de 5 ani si acum e insarcinata cu un baietel.Cand au aflat sexul bebelului cea mai fericita a fost pitica.A zis "ce bine imi pare ca nu trebuie sa-i dau papusile.Acum va trebui sa cumparati si masinute"
picky incearca sa-i promiti toata colectia de papusi Barbie ...poate merge
cosminica tare faza.Trebuia sa-i zica sa-si ia costumul de scafandru si colacul ca va naste in bazinul de 3 metri...ce babaloaica...
kiralina pt vestile bune de la eco
clody , daca erai din Bucuresti te intrebam unde luscreaza sotul pt ca la fel s-a intamplat si la sotul meu salariu redus cu 3 mil si bonuri doar 15 in loc de 20.Trecem noi si peste asta.
anamariacs grija mare si stai cumintica
yoanna mare atentie la plata cu cardul pe internet.Se fac foarte multe fraude.Mai bine cauti site-uri cu plata la curier
LauraOana feicitari pt dulapior si sa-ti traiasca surioara,sanatate maxima si la multi ani
miruta sa ti traiasca sotul,La multi ani si multa fericire

Yupiii ,am ajunl la zi,nu am putut intra ieri (va povestesc imediat de ce) si am avut de recuperat o gramada

DANA 33+ cu mumos Denis Andrei

BB isi face de cap cu corpul meu

Nunta noastra-o zi de vis

Vacante - oare cand o fi urmatoarea?

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Cecredeti ca am uitat sa fac?Ceuit in fiecare vineri ,logic, sa schimb semnatura...Cred ca nici fi'miu nu munceste azi si cred ca cel mai sigur e cu rolele in parc pt ca mi-a dat una de am simtit-o in gat

Asa, sa va povestesc, ieri mi-a venit mobila de dormitor si cum nu mai aveam rabdare si vroiam sa le vad pe toate la locul lor sa nu mai dorm in sufragerie ca sinistratii pe saltea am bagat ca migu'.Am profitat de ocazie ca am fost si singura acasa si nu avea cine sa ma streseze cu "nu face aia,lasa ca iau eu ala...etc" si sa ma fi vazut prin casa ce trageam de saci si geamantane sa le car din sufragerie in camera zici ca eram Cleo Stratan.Am terminat aseara pe la 8 am facut un dus si am cazut lesinata...dar...dar in patul meu cel nou evident..asa mai merita nu?Imediat ce m-am pus in pat m-a sunat si sotul care fusese cu treaba prin Constanta si mi-a zis ca e mort de foame iar eu nu-i puteam oferi decat rafturi de sifonier aranjate la dunga
Si apropo de huta huta aseara cand a venit mi-a povestit ca a vazut niste "bucati bune" prin Constanta ca i s-a facut o pofta de ....viata de nu stie ce o sa faca.I-am zis si eu catelusei mele sa aiba mare grija si sa se ascunda departe sub pat ,m-am intors cu spatele si m-am trezit dimineata....imbracata

DANA 34+ cu mumos Denis Andrei

BB isi face de cap cu corpul meu

Nunta noastra-o zi de vis

Vacante - oare cand o fi urmatoarea?

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neata fetelor!
Eu sunt cam somnoroasa, am adormit dupa miezul noptii si dimineata la 5 Saby era la noi in pat, am mai dormit cu pauze de la 7 la 9. Intre timp am auzit cum fii-mea a tras de imprimanta multifunctionala pana a dat-o pe jos si a spart-o cand era tati la baie, apoi a turnat intr-un ibric cu apa o punga de caju (mi-e rusine sa spun ca eu am pus gura pe caju la 30 ani). Acum imperecheaza niste dibluri cu suruburi si le imprastie prin casa.
Pe mine ma doare gatul rau de tot, nu pot vorbi deloc, din cauza mirosului de urina de pisica pe care l-am inhalat, sotului i-au revenit alergiile si tuseste si ii curge nasul din aceleasi motive .
Socrul pare atat de bine incat are chef de plimbare, vrea sa plece singur in parc, sa coboare 4 etaje pe scari si sa mearga o jumatate de ora pana in parc. Eu nu pot azi sa stau dupa el, la pranz ne vedem cu niste prieteni si dupa-amiaza vin nasii de cununie, casa arata ca dupa razboi si eu am tot avut contractii de dimineata, pe oboseala si nervi.

Cam asta e la noi, revin mai tarziu cu raspunsuri, ma iertati, nu vreau sa sune ca si cum m-as plange, inca mi-e destul de bine.

Carla, s.33 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyka314 spune:

Multumesc fetelor pentru urari si hiar va rog sa imi tine-ti pumni...sunt emotionata parca cu cat se apropie ziua mai tare de luni....eu nu am mers nicaieri de 1Mai pt ca acuma chiar trebuie sa ma linistesc si sa ma odihnesc..in fiecare an de obicei mai iesim la iarba verde, padure la un gratar ...dar anu asta facem pauza....voi pana revin eu cred ca o sa ajunge-ti la cine stie ce capitol...va rpin eu din urma.......doresc la viitoarele mamici sa aveti grija de voi pana vin bebeii si sa ne intalnim sanatoase si fericite cu mictutii nostri

38+DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

clody multumim de capitol nou,sa dea DD sa fie plin de vesti bune si albinute mancacioase
monica bafta multa maine, sa fie bine si sa te refaci repede sa ne tii la curent
buni asa e cu canapeaua...te inteleg perfect,eu parca am fost sinistrata zilele astea cat am dormit in sufragerie.Bine macar ca e sotul cu tine si are timp sa te ajute.Al meu are timp doar la sf saptamanii si decat sa astept atat....
ganesha eu nu am nascut dar m-am interesat si-ti spun si tie cu conditia sa fiu corectata de "experimentate" unde gresesc.Daca ti se rupe apa cica simti chiar daca esti in bazin (cica e o senzatie de zici ca a dat ceaiul in foc),daca pierzi dopul nu ai cum sa confunzi pt ca are niste firicele rosii prin el si le vezi cu siguranta iar daca incep contractiile suni dr in functie de cat sunt de deseAtata stiu
carla nu trebuie sa-ti fie rusine.Mai degraba sa-mi fie mie pt ca habar nu am ce e ala caju

Fetele acum va las ca trebuie sa plec.Pt ca am fost fetita cuminte si am papat tot din falfulie ma scoate sotul la un gratar...nu de alta...doar sa pregatesc carnita...glumeam.Va pup si vb diseara

DANA 34+ cu mumos Denis Andrei

BB isi face de cap cu corpul meu

Nunta noastra-o zi de vis

Vacante - oare cand o fi urmatoarea?

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata fetele..

Lauraoana la multi ani ptr sora ta...petrecere frumoasa
Carla multumesc ptr idee, am citit si eu pe net...dar vad ca bebe tot nu vrea sa ne cunoasca
Te inteleg ca e greu sa faci fata la 2 case, mai ales ca nu ai nici macar un ajutor...incearca sa ai rabdare si cu Saby, e micuta si curioasa..iti urez sa fi tare si ai grija de tine si de bebe
Maria ma bucur ca ati terminat de varuit...usor, usor le faceti voi pe toate...numai sa nu te obosesti prea tare
Picky al meu nu e grasut, ptr ca mananca doar o singura data pe zi....seara...prefera doar gratat cu salata...nici mancarea gatita nu ii mai place...e foarte pretentios...boabele nu ii plac (am noroc ca le mananca Toto)dar nu am ce face trebuie sa se obisnuiasca din nou cu ele...ca e ptr sanatatea lui
Elye greu, mai ales cand se uita cu ochisori lui la mine si ofteaza, ca si cand ar vrea sa imi spuna ceva...imi dau lacrimile numai cand il vad, mai ales ca e destul de ascultator..exceptie cand merge la plimbare...sau daca vede un caine
Miruta si eu mi-as fi dorit sa fie punctuala dar vad ca nu are de gand... La multi ani sotului!!!
Philip am vazut si eu pozele...chiar ca arati foarte bine...esti o mamica sexy
Alberta ma bucur ca totul a iesit ok, si ca bebe e bine....ce putin mai ai si tu ...
Deea ce bine ca Darian a dormit toata noaptea...era obosit, mai ales ca a fost un pic agitat pe zi
Voicu_bebi, ma bucur ca bebe e bine ...Dar cum de bebe si-a schimbat sexul la 36 sapt?? Doctorul nu a vazut bine pana acum???!!!
Yioanna foarte dragalase hainutele..si imi place foarte mult si patutul...pana acum nu am vazut astfel de modele aici...
Alynta ai o burtica mumoasa foc ...si mi s-a facut o de iarba verde si de mici....
Clody sa treaca durerea de spate
Monyka inca putin si iti vei tine baietelul in brate...nastere usoara, sanatate si refacere rapida
Fetelor eu nu inteleg de ce asa multe operatii de cezariana in tara...ok inteleg daca sunt probleme care pot afecta sanatatea bebelui sau a mamei...dar daca nu sunt...de ce se practica foarte des cezariana???!! Poate ca e o intrebare stupida...asa ca scuze daca supar pe cineva
Beca sincer te inteleg ca ai ajuns la capatul puterilor...dar totusi incearca sa te odihnesti putin....si o sa iti faca bine
Ganesha felicitari ptr cele 34 sapt...incet, incet te apropii de final ... mumoase lucrusoarele...sa le poarte sanatos bebe
Dani3lla am luat-o cu frumosul si degeaba, i-am pus ursuleti de la patut sa cante sa ii arat ca ei o asteapta tot degeaba..azi dimineata i-am dat 2 la fundulet..raspunsul...m-a lovit cu cotul in burta de am sarit ca arsa de durere ..deci vad ca nu se lasa cu 1 cu 2 ...are caracter inca din burtica .
Dar ai trebaluit nu gluma...tare faza cu huta huta
Carla, chiar ca ai ajuns la capatul puterilor....nici nu mai stiu ce sa iti zic...decat sa fi tare in continuare si sanatate multa
Ptr restul fetelor

Ies, ma duc sa il bat pe sot la cap sa ma lase sa il tund acum de dimineata, ca apoi ne ocupam de Picky sa il tundem...ce o sa iasa nu stiu, ca nu am incercat pana acum masina de tuns ptr catei...sper sa iasa bine....si apoi sa am o discutie cu bebe, poate i se face mila de mine


Va urez un 1 Mai frumos si distractie placuta....
De azi am preluat stafeta ptr albinutele de mai-iunie....

Va






http://bd.lilypie.com/JP1np2.png

40+ Alessia-Stefania

AMR 0....bebelina mea nu vrea sa ne cunoasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ganesha

Buna fetelor,
reusesc si eu sa va mai salut, recunosc ca in ultimele 2 zile abia am reusit sa va citesc cu greu, pt ca eram moarta de oboseala seara cand mai ajungeam si eu pe la calc.
Deea foarte emotionanta si haioasa povestea nasterii. Ma bucur ca asa mai constientizez si eu la ce sa ma astept.
Apropo fetele care ati mai nascut, cand ar trebui sa sun dr si sa o iau din loc spre clinica.Care sunt semnele concrete? contractiile dureroase, apa care se rupe ( si daca se rupe la dus si nu-mi dau seama), dopul gelatinos (cum pot sa nu-l confund cu o secretie mai abundenta?),care sunt semnele clare ca nasti?
Kiralina super ca ai putut face cursuri, macar o sa ai habar de cate ceva, eu am tot citit carti dar sunt sigura ca nu o sa-mi mai aduc aminte in cazurile concrete care sunt solutiile.
Andreea1608 esti tare frumusica si stralucesti toata.
Blue77 si eu am des ameteli scurte insotite de bufeuri de caldura, mai ales seara, m-am obisbuit cu ele si nu mi-am facut griji pt ca au trecut de fiecare data repede.
Maria incet cu munca, chiar daca tu ai impresia ca nu faci mare lucru, organismul se resimte, treb sa stam cumintele, mai avem un pic

33+ Stefan Amir
http://picasaweb.google.com/ganesha977/EuSiAmir#


se vede k esti f confuza..o sa incerc sa-ti explic cate ceva din cate imi amintesc de la cursuri:1-medicul il suni cand contractiile sunt ritmice si regulare(exempluintr-o ora sa ai 4contractii la interval de 15 min sau 6contractii la 10min interval)parerea mea..dk rezisti de emotii si durere..2-semnele concrete cum spui tu,pot fi contractiile dureroase asa cum am mentionat mai sus..cat si ruperea membranelor,ceea ce nu intotdeauna se intampla(teoretic membranele se rup atunci cand ejungi la odilatatie de 7-8cm in travaliu,practic e alta poveste,depinde de fiecare pers si organism)!3-poti pierde lichidul putin cate putin,sau tot odata ceea ce nu va trece neobservat,k lasi in urma ta un "lac"10-15cm diametru...dk pierzi putin cate putin iti poti da seama dupa miros(jenant de spus dar o sa-ti spun)mirosul este acelasi cu mirosul lichidului seminal al barbatului(sperma)...4:dopul gelatinos este "altfel"decat secretia abundanta,dopul are un aspect k de "muci"(scz expresia dar nu gasesc un alt cuvant)poate contine firicele de sange maronii im majoritataea cazurilor,il poti pierde pe tot odata sau cate putin in mai multe faze...osa-ti dai seama dk stai atenta...pierderea dopului se poate produce cu 15zile inaintea nasterii cat si in ziua in care intri direct in travaliu...nush dk ar mai fi ceva de spus..urmareste ce scriu celelalte mamici,care au experienta..practica o stiu mai bn ele..cand este momentul sa nasti:nu-ti face griji k nu ai cum sa nu-ti dai seama..este imposibil,o sa recunosti tot chiar dk nu ai experienta,instinctul va fi prezent!sper k ai inteles ceva din tot ce ti-am insirat eu aici..

ely 39+ sapt ....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

ies ma duc la plimbarica,ca e soare si fumos afara..revin dupa pranz..sa vad ce se mai intampla..si cu raspunsuri k sunt datoare!

1MAI:trebuie sarbatorita..asa k PICKI CONVINGE-TI bblina sa vina pana la miezul noptii k altfel trece farmecul..as mai avea de spus cate ceva dar fug k ma asteapta sotul si briciola,iar bblina protesteaza de zor,da din piciorushe!

ely 39+ sapt ....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Yoanna,Ganesha,Maria,Clodymerci m am linistit, ca parca sunt din ce in ce mai panicata si imi urmaresc toate reactiile organismului....bine ca altceva nici n am de facut

Mariabine ca te ai linistit cu varuitul..

Eu astept moasa care a uitat ca azi e zi libera...cam ciudat pt o frantuzoaica, ca astia sparg usa cand vine vorba de stat acasa...

NOI
Cristina 35 + Yoan Christian si Marc Adrian (28.08.2004)

AMR 4 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Alberta, mie cel mai greu dupa nastere mi se pare alaptatul si trezitul noaptea.
Ganesha, ti-au raspuns fetele foarte bine, Ely, super detaliat . La mine contractiile au inceput direct la 4 minute si regulate, pe drum au ajuns la 3, dopul l-am pierdut in timp, cu 2 saptamani inainte de nastere nu mai aveam, iar apa a rupt-o Saby cand a iesit.
Cris_82, ma bucur pentru suvitele tale, zilele astea sper sa schimb si eu ceva in look. De ce spui ca dupa nastere nu-ti mai faci prea curand?
Maria, felicitari pentru zugravit si gasit loc de patut, ma bucur mult, in curand o sa fii gata.
Deea, ma flatezi . Ioana si Philip ti-au raspuns foarte bine. Asa zic si eu, poti alapta daca ai febra, daca racesti iei paracetamol si nici eu nu recomand sa dai ceai la bebe. Eu nu folosesc microundele decat pentru noi si foarte rar, pentru copil in nici un caz, pentru ca sunt periculoase.
Este minunat ca Darian a dormit toata noaptea, esti o norocoasa!
De ce te mulgi des daca ai mai mult lapte decat are el nevoie? Cu cat te mulgi mai mult cu atat o sa produci mai mult lapte, iar secretia lactata are nevoie sa se regleze in functie de cerintele copilului. Daca nu te simti bine cu sanii atat de plini poti sa scoti foarte putin, doar sa-i detensionezi, in rest lasa baiatul sa-si faca treaba.
AlexsiMatei, foarte dragut sotul tau .
Dani3lla, super ca ai luat 6 milioane in plus . Iar povestea de aseara este dementiala Caju-ul este un fel de nut, adica o aluna in forma de semicerc, dar mai dulce.
Picky, si multumesc. Ai dreptate cu cezarienele facute foarte des in Romania. Eu vad 3 motive pentru asta si nu vreau sa supar pe nimeni:
1. - comoditatea doctorilor care prefera sa scape de nastere in 10-15 minute si sa nu fie luati prin surprindere
2. - credulitatea femeilor fara experienta sau instruire, care se lasa total pe mana doctorilor
3. - frica unor femei de durerile nasterii naturale, fara a realiza beneficiile.

Eu am curatat bucataria pana acum, dar nu la modul elegant cu aspirator si mop, ci cu servetele si solutie de gresie, am stat cu fundul in sus si am frecat fiecare patratica in parte, acum mi s-au uscat palmele si mi-am iritat mai rau nasul si gatul, dar macar arata bine.

Carla, s.33 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput