America (162)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Amami, sanatate multa. Micutul tau e necajit saracul, daca au venit toate deodata. Figurile le-am ignorat. Copiii se prind repede cind nu functioneaza metoda, dar e de datoria lor sa le incerce pe toate.
Ab, cum sint copiii? Sorry ca iar a venit raceala pe la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Liris, dar ce te doare? Epiziotomia sau ai senziatia ca au incput iar contractiile? Tu alaptezi?
Daca da, e normal, cand alaptezi se contracta uterul, ca sa se stranga si de aia doare. Eu am avut la ultimul copil, dureri cam o saptamana dupa ce am nascut, numai cand alaptam, ma urcam pe pereti..
Sanatate, sa zici ce a spus si gyneco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Hai ca doar ce am inchis telefonul si sunt intoarsa pe dos. Am sunat-o pe educatoarea lui Eric si i-am spus ca il tin acasa saptamana viitoare ca marti face 3 vaccinuri, toate live vaccines. Si ea ma intreaba “pai Eric mai face vaccinuri?” Eu ii raspund siderata ca da, ca altfel nu il primeste la scoala si ca doctora nu mi-ar fi zis nimic. Tipa imi zice ca in experienta ei, a mai avut 2 copii cu auto-imune disease si copiii respective au fost scutiti de vaccinuri. Pentru fetele care nu stiu, Eric a avut anul trecut in ianuarie Henoch-Schonlein Purpuream, o boala auto-imuna cu incidente de 20 de cazuri din 100,000 iar copilul meu a fost printre cei “norocosi”, cu sange in urina, cu tot corpul super-inflamat si mancarimi groaznice, cu 4 ore de somn in 48 de ore si dureri mari de incheieturi (o zi nici nu a putut sa stea in picioare sau sa mearga) si tot asa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Henoch-Sch%C3%B6nlein_purpura

Nimeni nu a stiut sa ne spuna de ce a facut-o si nici nu exista tratament. L-au pus pe cortizon puternic parca 10 zile, Zyrtec si medicamente pentru protectia stomacului, ca idiotenia asta de boala ataca si stomacul si da dureri nasoale. Nici nu mai vreau sa imi aduc aminte. Trei zile l-am pazit zi si noapte si la primul semn de vomitare cu sange trebuia sa fim in 10 minute la urgente. Brrrr….si uite ca eu nu stiam ca ar trebui protejati de vaccinuri copiii cu boli auto-imune.

Andrada, Andreea-Ab voi ce stiti, ce ma sfatuiti? Dati-mi si mie un sfat, toate fetele care stiti ceva, please. Inca mai am timp pana martea viitoare. Martea trecuta i-am facut Polio/DTAP intr-un singur vaccin. Acum ar trebui sa-I fac MMR, Chicken pox si TBC test si am inteles ca toate trei sunt live vaccines.


4 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

Citat:
citat din mesajul lui liris

mai fetelor e normal sa ma simt mai rau azi in a 9 zi de la nastere decit in primazi.
de la 1a.m am niste dureri/jene/tensiunii in zona pelvica.
si culmea ca azi barbate-miu chiar TREBUIE sa mearga la job. sa vedem ce-mi raspunde si ginecoloaga la e-mail.


in prima zi nu aveai cum sa te simti prea rau :) pentru ca inca aveai efectul medicamentos anestezic activ...si cat te-au tinut in spital...managementul durerii s-a facut okay...si acolo cred ca nu te-a durut nimic... acasa incep durerile :)
...si in general ce simti tu acum e normal...nu cred ca sunt contractii uterine pt ca alea dispar la 3-4 zile dupa ce uterul a reusit sa se reincadreze in forma pre-gravida...dar sunt si femei care necesita mai mult timp de retractie uterina... esti la a 2-a sarcina?

incerca sa stai intinsa mai mult...alapteaza intinsa pe-o parte cu micuta intinsa si ea in pat langa tine... pune-ti gheata perineal si odihneste-te...

cum ai nascut? vaginal sau c-section? sangerezi abundent? de cate ori schimbi pad-ul intr-o ora de ex? si mai exact ce jena si ce durere simti si unde... (nu te supara ca te intreb desi ai specificat, dar sunt pacienti care zic..."ma doare ficatul" desi ficatul nu doare...
dar e regula sa rogi sa-ti arate unde...nu conteaza ca spune clar unde...
apoi constati ca iti indica partea stanga de ex., la colonul descendent ...si-l doare ca e constipat... si nu stie ca trebuie sa iasa afara o data pe zi...si nu o data pe saptamana)... asa ca spune-mi mie ca unei babute :) asa unde doare...intre coccyx si pubic symphysis ? sau simti ca intern e in neregula ceva?
te pup si sanatate multa...

ps...ibupofren daca nu ti-a recomandat deja...te ajuta si gheata local

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Carmen,multumesc mult ,noi am trecut de ce-a fost greu .
N-am stiut ca ai avut asa necaz mare cu Eric,stiu cum e cu copii bolnavi ,se darima cerul pe tine .Ma mir ca ai rezistat si cu job si cu toate celelate
Cu vaccinurile eu nu m-as grabi ,m-as informa intii ,as cere si o alta parere nu numai a pediatrului si mai ales nu le-as face toate odata.Cine te grabeste de fapt si de ce ca n-am inteles?Multa sanatate si sa iei decizia cea mai buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Liris,

Eu am simtit un pic de intruziune la controlul ginecologic anual, ce sa mai zic de o sarcina.

Anual asta am acceptat sa am controlul anual cu o doctorita asistent, doctorita mea a fost chemata la o nastere in ultima clipa. Ma gandeam ca nu are ce rele sa se intample. A controlat asistenta asta fiecare coltisor cu amanuntime dar destul de brutal. Mi-au trebuit doua zile sa-mi revin. : ) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ramona, poti sa arunci un ochi aici pt materiale de HS http://www.learninga-z.com/

La fiecare este o taxa anuala, iti alegi ce vrei.

Si aici http://www.rfwp.com/mct.php
Si aici http://www.enchantedlearning.com/Home.html

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Ramona, poate am facut puiul tau si am uitat.
In ultima perioada sunt tare dezorganizata. : )
Daca vad reteta, poate-mi amintesc. Ma duc s-o caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Fetelor stiti cum se numeste razatoarea de sticla si unde gasesc???

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

carmen, sunt multe boli autoimune... sunt multe tipuri de vasculite...

numai medicul curant spune daca se face imnunizare sau nu...sau ce imunizare se face...si oricum difera de la afectiune la afectiune... asa ca daca doaman invatatoare a mai avut alti doi copii cu boli autoimune care au fost scutiti de living vaccine, nu insemn aca regula asta se aplica in fiecare caz... sunt sigura ca in fisa micutului tau figureaza clar ca are purpura... HSP si medicul i-a facut planul de imunizare...

mai vrb pe tema asta daca mai vrei, nu mai scriu aici ca ne lungim, sunt multe de spus :) dar in general nu-s prbleme si nici implicare renala nu apare....

Mergi la inceput