Burtici fericite de septembrie-octombrie (48)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Bia, . Noi stam si asteptam. azi e a 9-a zi de la vizita respectiva. Pediatra mi-a spus ca f des varicela apare intre ziua 10 si a 14 de la contactul cu o persoana contagioasa. F rare sunt cazurile cand apare intre ziua 14 si 21.
Ma rog la Dzeu si sper sa nu o fi contactat. Am momente in care chiar reusesc sa uit de problema asta.

Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 20+



Sper din tot sufletul sa fie bine. Ai incercat sa iei ceva plante pentru intarirea sistemului imunitar? Ecchinaccea sau altceva similar... Asteptam cu nerabdare vesti bune de la voi.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Buna fetele,
mie mi-a iesit la DT risc de Down 1:894, trisomia 18 1:10000 si dr mi-a spus ca daca vreau sa fiu sigura 100%(aveam free bhcg marit fata de mediana varstei gestationale respective) trebuie sa fac amnio. TTeste tot statistic si daca ai facut DT, tot statistic, ce rost mai are sa platesti TT??? Eu cred ca si doctorii astia includ in categoria de risc si persoane pe care nu ar trebui sa le streseze; plus ca rezultatele la amnio au fost favorabile, adica bb-i sanatosi...Eu ma repet, imi pare rau ca am facut DT, ca sa nu stau linistita pana la finalul sarcinii
Au inceput si gravidutele sa fie o afacere pt unii. Eu am gasit incurajare si suport aici pe forum, altfel nu stiu cum as fii trecut peste moment: adica risc scazut dar cu atentionare si stress suplimentar de care chiar nu aveam nevoie...Amnio e si scumpa ca si procedura - in jur de 2000 ron-, e si riscanta pentru viata unui bebe, care in cele mai multe cazuri e perfect sanatos!!!


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demonizza spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Buna fetele,
mie mi-a iesit la DT risc de Down 1:894, trisomia 18 1:10000 si dr mi-a spus ca daca vreau sa fiu sigura 100%(aveam free bhcg marit fata de mediana varstei gestationale respective) trebuie sa fac amnio. TTeste tot statistic si daca ai facut DT, tot statistic, ce rost mai are sa platesti TT??? Eu cred ca si doctorii astia includ in categoria de risc si persoane pe care nu ar trebui sa le streseze; plus ca rezultatele la amnio au fost favorabile, adica bb-i sanatosi...Eu ma repet, imi pare rau ca am facut DT, ca sa nu stau linistita pana la finalul sarcinii
Au inceput si gravidutele sa fie o afacere pt unii. Eu am gasit incurajare si suport aici pe forum, altfel nu stiu cum as fii trecut peste moment: adica risc scazut dar cu atentionare si stress suplimentar de care chiar nu aveam nevoie...Amnio e si scumpa ca si procedura - in jur de 2000 ron-, e si riscanta pentru viata unui bebe, care in cele mai multe cazuri e perfect sanatos!!!


16+


adica tu ai facut amnio cand riscul de Down e 1/894? cut-off este la 1/250...eu nu cred ca ash fi facut amnio pentru un risc mai mic decat cut-off-ul - mai mult mi se pare f. putin profesionist si responsabil din partea medicului sa-tzi recomande amnio in aceasta situatie! amnio este f. perioculoasa pentru mama si bebe, drept pt care se recomanda doar ca ultima alternativa!
riscul tau este scazut...doar ce este sub limita de cut-off ar fi subiect pentru suspiciuni...yup, it's all business

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

eu venit de la eco unde toate bune,multumesc lui Dumnezeu si tuturor Sfintilor!Sarcina 15 sapt si 3 zile,bebe facea nani,foarte bine facea.Am intrebat de DT si TT si doctorita a spus ca la eco dumneaei-abdominal de altfel-poate sa-si dea seama.Deci,cu Dumnezeu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

revin-doctorita a spus ca la un eco performant si un ochi bun nu mai e nevoie de tt si dt si amniocenteza,etc,ca se vad bine malformatii si pe eco(?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Eu am ales sa nu fac amnio tocmai pt ca riscul de a pierde sarcina era de 1-200 si riscul de Down era de 1:894. Am ales riscul mai mic, dar asta nu inseamna ca nu sunt speriata si mi-e teama ca pana o sa imi tin bebele sanatos in brate nu o sa stau 100% linistita.
De-asta eram disperata sa fac morfofetala la un ecografist bun, cu experienta; dar era ft tarziu pt o programare la unul din cei trei: Pop, Herghelegiu si Iosup. Fetele m-au ajutat cu nr de tel al lui Iosup de la Fortis si sper sa ma linisteasca atunci, pe 4 iunie...
Va doresc sa fiti linistite si sa nu aveti niciun fel de probleme!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Hellooooo! Hellooooooooooo! Unde sunteti fetelor? Nu se aude decat ecoul meu?

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

EU sunt pe aici da nu am nimic interesant de spus

Ma gandeam mai devreme sa scriu de tampoanele alea cum mi le-a facut eu. Am luat comprese sterile de la sensi blu ca sunt taiate f calumea ca dimensiuni sunt in pachetele albastru cu alb si aveau asa lungime exact cat trebuie sa fie un tampon. Vata... aia de oricare, bumbac sa fie. M-am descurcat ffff bine. DAr... sa dea Dumnezeu sanatate celui care a invevntat chiloteii de unica folosinta, mare ajutor. Intra usor, sunt placuti la simtitre, nu te patezi, mie una mi s-au parut geniali

La mine la munca e naspa rau si cand voi aveti limbarita aia mai mare eu nu pot sa scriu ca-mi sufla diversi prin ceafa
SI maine dimi ma duc la FUndeni pt analize. A strambat rau al meu sef din nas da sa fie sanatos, n-am ce face. E mai important bebele meu decat strambaturile lui



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 19+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna fetele.Unombun felicitari ca totul este bine cu bebe dar si cu tine.
uve_got_mail imi pare rau ca analizele nu au iesit tocmai bune.Dar st si f multe escrocherii pe tema asta.Cand a fost sora mea gravida i s-a spus ca are nu stiu ce bebe ceva grav insa la nastere a fost perfect sanatos.Acum are 10 ani si e la fel de sanatos
Eu sunt cam suparata, m-a cam durut burta toata ziua, este f tare, si urinez din sfert in sfert de ora.Ba mai rau este ca il simt pe bebe ca misca f jos dedesubtul operatiei de apendicita si am auzit ca nu este bine deloc.Am si o secretie foarte abundenta ca niciodata m-am trezit cu chilotul plin.Sunt tare speriata ma tem sa nu pateasca ceva bebita abia astept sa fac eco si sa ma linistesc.Daca a mai patit careva sa aiba vre-un simptom ca ale mele as vrea sa ma sfatuiti si pe mine va rog mult.Eu sunt la prima sarcina nu prea are cina sa ma invete si am 21 de ani deabia impliniti si sunt cam fricoasa.Va dulce pe toate .

+19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Ei, nu numai ca nu sunt singura, dar am si companie selecta.

Eu ma lenevisem cu absorbantele si ma gandeam ca poate se gasesc de cumparat, desi presimt ca in criza o sa ma apuc de facut. Chestia e ca nu prea o sa am mult timp de pregatiri. Am cursuri si examene pana aproape de final.

Cum mai stai cu contractiile?

Mult succes maine la analize!
Eu am fost astazi pentru o tura simpla si m-a si consultat. Cica am o burtica prea tonica. De unde prea tonica! Era incordata toata ziua! Si cand am aflat ca mai am si tensiune 8,6 imi era frica sa ies pe strada.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput