Burtici fericite de septembrie-octombrie (48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

danielle09- aha, cred ca sunt si eu in situatia ta. mie mi-a iesit riscul la DT de 1:241, cand am inteles ca cut-offul este undeva la 1:250. Inca nu am vb cu dr. mea...sunt insa extrem de stresata de acest rezultat. Tie cum ti-a iesit? Esti linistita in privinta asta sau nu?? eu abia am aflat si nu ma prea pot linisti. SI la urma mi-e frica sa nu-mi iasa si TT rau... si apoi ce-am sa mai fac? Am obtinut sarcina asta atat de greu, orice ar fi, nu vreau sa renunt la ea... si sunt tentata sa ma autoincurajez si sa sar peste TT... sa fac doar morfofetala mai incolo.

Doamne ajuta!
13+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!


Au mai fost mamici in situatia ta pe forum si pana acum toate au avut rezultate bune intr-un final. Cred ca am mai spus asta, dar iti spun si tie cu scuze ca ma repet: daca iei in considerare varianta terminarii sarcinii in cazul unui defect genetic, atunci mergi mai departe la amniocenteza. Altfel nu prea are sens.
Nu uita ca DT si TT sunt doar teste statistice care tin de probabilitati si nu de certitudini.
Mult curaj! Noi ne vom ruga pentru tine!

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Roxxy si Raluk, cum va mai e? Ati mai reusit sa faceti ceva in privinta varicelei?

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

biaz29 - multumesc pt. incurajare ! M-ai determinat sa iau o hotarare importanta - nu voi merge mai departe pt. ca oricum vreau sa pastrez sarcina, si mie (deh, calcule de inginer) probabilitatea mi se pare mica. Oricum imi iubesc copilutul si am incredere ca totul va fi bine. Multumesc ca ai precizat ca te vei ruga pt. mine, inseamna foarte mult. Sarcina usoara in continuare si Doamne ajuta tuturor!

Doamne ajuta!
13+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

biaz29 - multumesc pt. incurajare ! M-ai determinat sa iau o hotarare importanta - nu voi merge mai departe pt. ca oricum vreau sa pastrez sarcina, si mie (deh, calcule de inginer) probabilitatea mi se pare mica. Oricum imi iubesc copilutul si am incredere ca totul va fi bine. Multumesc ca ai precizat ca te vei ruga pt. mine, inseamna foarte mult. Sarcina usoara in continuare si Doamne ajuta tuturor!

Doamne ajuta!
13+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!


Nu esti singura. Si eu am ales sa nu fac aceste teste nici la sarcina anterioara. Ma rog din toata inima ca Dumnezeu, care ne-a dat darul minunat de a purta un copil, sa ni-l dea sanatos tuturor mamicilor de pe forum.
Suntem aici ca sa ne incurajam unele pe celelalte, sa ne sustinem si sa ne si rugam unele pentru celelalte, daca simtim nevoia. Asa ca nu esti singura.

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demonizza spune:

buna...nu am mai apucat sa scriu muulta vreme...va citesc in fuga sa vad ce mai fac burticile...am fost shi noi, la 14 saptamni, la morfo de trim I la Dr. Iosup...totul bine (trebuie sa beau muulta apa...) si se pare ca avem putza! cel putin asa a spus Iosup (si am auzit ca el nu prea se insheala...)

am facut atat DT - care a ieshit f. bine, cat si TT (la care inca ashtept rezultatele...)

bafta multa la testari!

pup burtici tomnatice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

demonizza, se mai inseala si Iosup. Eu la 14 sapt aveam baietel si fetita. Ce-i drept mi-a zis ca la fetita exista o foaarte mica rata de eroare. Care s-a dovedit foarte mare ca au iesit 2 putze pana la urmaDar nu conteaza, sanatosi sa fie!

20+ Alexandru Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demonizza spune:

danielle si anadomnica...imi pare rau ca rezultatul va ingrijoreaza...eu sunt convinsa ca bebelushii sunt bine, si viitorul va spulbera orice indoieli...mult optimism si mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

danielle09- aha, cred ca sunt si eu in situatia ta. mie mi-a iesit riscul la DT de 1:241, cand am inteles ca cut-offul este undeva la 1:250. Inca nu am vb cu dr. mea...sunt insa extrem de stresata de acest rezultat. Tie cum ti-a iesit? Esti linistita in privinta asta sau nu?? eu abia am aflat si nu ma prea pot linisti. SI la urma mi-e frica sa nu-mi iasa si TT rau... si apoi ce-am sa mai fac? Am obtinut sarcina asta atat de greu, orice ar fi, nu vreau sa renunt la ea... si sunt tentata sa ma autoincurajez si sa sar peste TT... sa fac doar morfofetala mai incolo.

Doamne ajuta!
13+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!


Mie mi-a iesit un risc foarte crescut de sindrom Down 1/55 si da, am fost destul de stresata, din cauza asta mi-am facut si TT la sfatul medicului. Sper din tot sufletul ca macar acum rezultatul sa fie bun. Voi afla abia saptamana viitoare. Riscul care ti-a iesit tie este insa foarte mic, eu m-as simti foarte optimista cu un asemenea rezultat. Si apoi, nici unul din cele doua teste nu au valoare de diagnostic, sunt pure statistici. Mai este un lucru, daca nici TT nu iese bine mai ramane amniocenteza, singura analiza care poate da un rezultat cert, insa riscul pierderii sarcinii in amnio este undeva intre 1-3%, din spusele medicului. Merita oare sa mi-l asum? Este o intrebare la care inca nu am gasit raspuns...

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Bia, . Noi stam si asteptam. azi e a 9-a zi de la vizita respectiva. Pediatra mi-a spus ca f des varicela apare intre ziua 10 si a 14 de la contactul cu o persoana contagioasa. F rare sunt cazurile cand apare intre ziua 14 si 21.
Ma rog la Dzeu si sper sa nu o fi contactat. Am momente in care chiar reusesc sa uit de problema asta.




Citat:
citat din mesajul lui biaz29

Roxxy si Raluk, cum va mai e? Ati mai reusit sa faceti ceva in privinta varicelei?

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si19+


Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 20+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demonizza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

demonizza, se mai inseala si Iosup. Eu la 14 sapt aveam baietel si fetita. Ce-i drept mi-a zis ca la fetita exista o foaarte mica rata de eroare. Care s-a dovedit foarte mare ca au iesit 2 putze pana la urmaDar nu conteaza, sanatosi sa fie!

20+ Alexandru Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti


felicitari, mimika, pentru putzele tale...mi-am dorit f mult si eu gemeni(atat eu cat si sotul am mai avut antecedente in familie :) )sa creasca mari si voinicosi, si sa ai o sarcina ushoara!

Mergi la inceput