Copii din 2002 *59* Dormi in pace, licurici Emma !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:



Andy a inceput sa-mi cante cantecele din serbarea de adio,vaaai ma apuca plansul cand il aud..l-am intrebat daca nu plang ei la gradi cand repeta si mi-a spus ca da,saracutzii mi-e si mila de ei,tre sa-mi duc teancul de servetele ca sigur o sa le folosesc
Aaaa si la ei e epidemie de varicela.

De 1Mai in curte la mama la gratar..adica sper sa fie bine Alexia pana atunci

Nicoleta sper ca n-ai bagat-o in seama

tuturor



laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Prima data nu am inteles intrebarea, si am intrebat-o si eu "Cum il pronunta?". Dupa ce m-am dumirit incepusem sa cam fierb... dar am lasat-o balta. I-am spus ca il mosteneste pe sotul meu, ca mie imi place la nebunie cum il pronunta. (Poate fi considerat si un defect de pronuntie, se poate si corecta, in fine...)

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ziua buna, dragi mamiic !
Cred ca vom avea un 1 mai in case, ca se anunta un weekend ploios. Deja, e innourat, la noi.
Nicoleta, am sa intreb dupa-masa pediatra, daca pot sa-i dau Urinal, ca numai azi ajungem la ea cu rezultatul uroculturii. Am citit ca e pe baza de afine(benefice in diabet) si se poate da concomitent cu tratamentul antibiotic si e chiar pt. e-coli, ce i-a iesit Cristinei la urocultura. Ba, i-a mai iesit si stafilococ alb, care am citit ca este nepatogen.
Sinzi, cred ca analizele au fost facute doar pt. ca asa se obisnuieste la internare in spital, chiar daca numai pt. 1 zi. Nu i s-a facut urocultura, ci doar sumar de urina. Aici a iesit puroi + si 16-18 leucocite, bacterii. dar nefiind facuta urocultura, nu s-a stiut ce bacterii sunt si la ce antibiotic sunt rezistente.
Pt. muscatura de caine a primit Medoclav(amoxicilina), care acopera si infectiile tractului urinar si de aceea ne-au zis sa facem urocultura la 8 zile de la externare.
Si uite asa, facand urocultura dupa 8 zile au reiesit vinovatii infectiei urinare si la antibiograma, rezistenta acestora chiar la amoxicilina. Ceaiurile baute i-au scazut leucocitele din urina, macar, aflate acum in numar de 12-14.
Sa vedem dupa-masa ce tratament primim si pt. cat timp si la cat timp trebuie sa repetam urocultura, sa nu ne dea peste cap planurile pt. Buzias.
Vad ca avem o luna grea, luna aprilie. Si glicemiile si-au cam facut de cap. Iar acum, da semne de raceala, cu nasucul. La ce temperaturi avem dimineata, nu ma mir. Iar peste zi, la soare e cald, la umbra, racoare.
Bine ca la scoala ii merge bine Cristinei, desi, cu vremea frumoasa, tot afara sa stea la joaca.
Asteapta si ea, cu nerabdare, sa mergem la Buzias.
O zi cat mai faina, tuturor !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Nina-cum sunteti?
Nu te necaji, ca trec si astea.
Mai aveti un pic si plecati in vacantaaa!!

Laura-ioi, cantece de adio...???La asta nu m-am gandit.Fiind in grupa mixta, in fiecare an termina cativa copii si poate, de aceea suntem noi mai caliti.
Oricum Andrei imi spune in fiecare dimineata:Eu nu mai vreau la gradinita!! Du-ma la scoala!!!
Offf!!!Ce ne asteapta...

Nico-nu m-am gandit niciodata ca ar fi un defect de pronuntie!
Cum sunteti?

Iar a intarziat Katty cu cafeau...ufff!!


cristina si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Uite, -ua ce trebuia sa o dau eu, fiind prima la subiect ! Neagra, cu zahar, lapte sau frisca, cum va doriti, fiecare !
Cristina22 , gandul la Buzias ma mai remonteaza si pe mine, desi, parca vad ca nu vom avea o hemoglobina glicozilata(media ultimelor 3 luni de zahar in sange) prea buna. Tot undeva la 8, va fi, ca si in februarie. Si ar trebui sa fie sub 7.





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Neata,
Cristina22, te-am asteptat azi dimineata pe tine ...cu cafeaua ! Dar a fost Nina prima....
Noi suntem bine si ne pregatim de weekendul prelungit sau mini-vacanta din zilele urmatoare!
Nu stiu daca v-am zis (sunt uituca si nu ma mai uit in urma) dar am vorbit luni cu invatatoarea care mi-a confirmat ca Andrei e inscris la ea, a zis ca va organiza o intalnire cu copiii si cu noi (probabil sa-i cunoasca pe ei si sa ne zica noua parintilor ce ne trebuie pentru anul scolar)!

Nina, va doresc sa treaca toate! Cred ca dupa ce va trece tratamentul, totul va reveni la normal!

Eu sunt cam ingrijorata cu situatia asta cu gripa porcina, am inteles si eu ca destul de grav, deja a ajuns si in Europa, e chestiune de zile pana ajunge in tara noastra! Si pe noi (eu si sotul) ne-a bagat in alerta! L-am programat pe Andrei la pediatra, e un pic racit de vre-o 2-3 zile sa-i dea si altceva decat Eferalgan si poate s-o intrebam cum putem preveni gripa asta nenorocita!








Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

"O lumanare nu pierde nimic daca aprinde alta lumanare..."
"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."
"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n

[font=Comic Sans MS][navy] Uite, -ua ce trebuia sa o dau eu, fiind prima la subiect ! Neagra, cu zahar, lapte sau frisca, cum va doriti, fiecare !



Aproape o data... exact ce ziceam...


Laura, am uitat sa zis, si eu cred ca ma voi pregati cu o tona de batiste pentru sfarsitul gradinitei...de obicei ma emotionez la evenimentele astea!!!


Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

"O lumanare nu pierde nimic daca aprinde alta lumanare..."
"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."
"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

katty, asa sa fie !
Cand ne este prea bine, mereu ma intreb cat va tine sau ce urmeaza ? Stiti voi, ideeea cu "linistea dinaintea furtunii".
Iar cand sunt probleme si mai apare ceva si inca ceva....ma intreb, oare ce mai urmeaza sau cine ? Plus ca am atatea de facut(alergari pe la diferite cabinete) si toate acum, inainte de plecarea la Buzias. Iar cand revin, alta alergatura cu innoirea certificatului cu grad de handicap al Cristinei.
Am si eu, probleme din acestea, dar ma dau curajoasa si le alung repede din minte.
Laura si katty, imi amintesc de ultima serbare a Cristinei la gradinita. Emotie amestecata cu mandrie. Cred ca la fel va fi si acum, la terminarea cl. I.
Dar cel mai emotionata m-am simtit la prima serbare(de Craciun), cand Cristina n-avea inca 3 ani impliniti si era cea mai mica din grupa(combinata, 3-7 ani) si a recitat cel mai fara de emotii dintre toti copiii, dar cu un glas dulce si peltic.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nina, stafilococul alb cica face parte din flora normala, nu ar fi o problema. Despre e-coli si tratarea lui am gasit un articol foarte interesant dar din pacate nu stiu ce sanse ai sa gasesti suc de cranberries:http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-09/wpi-cic090806.php.Zice ca fructele astea, cranberries (meri#351;or (Vaccinium vitisidaea); r#259;chitele (Vaccinium oxycoccus) ), mai exact sucul lor nediluat, se poate folosi cu succes ca alternativa la antibiotic.Sanatate multa Cristinei, iar tie mai putin stres si ganduri negative, si sa mearga totul ca pe roate!Sinzi am vazut pozele de la botez, rotunjor bine finutzul vostru, iar voi niste nasi tare simpatici. Ma uitam la sotul tau, e ca si al meu, nu si-ar pune o cravata nici in postura de nas, ci prefera stilul relaxat, cu gulerul descheiat si fara cravate fara prea multe complicatii :)).Laura deci mai aveti putin cu gradinita si apoi emotii, serbare, lacrimi, apoi inceput de an scolar si din nou emotii, si lacrimi.Ce ciudat mi se pare ca noi am sarit peste toate astea si ne-am trezit pur si simplu in clasa I. Am mai povestit eu, cu gradinita mai mult a lipsit decat sa o frecventeze, oricum nu se adaptase, apoi inceputul scolii aici tot din prisma neadaptarii a fost, cu plansete si circ, apoi trecerea la alta scoala si in final inceput clasa I dar fara festivitati si emotii si alte minuni. Si acum nici nu stim cum s-a intamplat dar suntem deja in paine de ceva vreme.


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

buna fetele,
va citesc si ma relaxez...
am avut o zi plina-plina la birou, acum ma relaxez un pik si indata soseste si Ema cu una dintre terapeute...
ma bucur ca intru cateva zile in relaxare ca ma asteapta o saptamana si mai plina...in fine asa e cand e creiza si intra lumea in somaj...

de 1 mai se anunta ploi pe aici, dar sincer nici nu am mare chef de ...iesiri ...
duminica merg la o buna prietena la botez...isi boteaza baiatul...
se pare ca e sezonul botezurilor, sper sa botez si eu un copil la prietenii care am dorit sa le botez m-am adresat cam tarziu...asta e, cu siguramta nu e timpul trecut pt ca vreau sa fac si eu un bine si pentru ca vreau sa fie in numele Emei ca sa-i mearga bine mai departe...

va pupacesc si va doresc un we asa cum doriti

http://florina-emilia.blogspot.com
ajutati la terapia pt Ema
Mari, mami de Ema
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema

Mergi la inceput