Burtici fericite de septembrie-octombrie (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Ralu, daca nu ai mancarimi sau usturimi la urinare cred ca e ok cu secretia.
Raluk, Roxxy sa speram ca o sa fie bine si nu o sa faceti si voi boala.

17+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Salutare burticutze.
Se vede ca e frumos afara si ca lumea e pe la gratare. Foarte bine. Si noi am fost tot plecati si ieri si azi prin parcuri.
Diamar si mie imi plac Prison Break si Anatomia lui Grey.
Roxxy si Raluk sper din tot sufletul sa fie bine pt voi si sa nu fi luat si voi varicela.
Pupici la toata lumea.

Adriana 17+ si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Salutare!

Din pacate finutul meu are varicela. I-au confirmat azi doctorii de la Victor Babes. Asa ca nu-mi ramane decat sa astept in casa timp de 10 zile. Nu stiu cum voi reusit sa-l tin pe Matei atata timp in casa, dar nu vreau sa expun si alti copii. Oricum ma gandesc cu cati copii a intrat in contact in ultima saptamana si-mi vine sa ma iau cu mainile de cap .

Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 19+



Roxxy, Raluk, tin pumnii sa fie totul bine. Si daca e cazul sa fie varicela, sa fie o forma care sa nu va afecteze DELOC!

Eu nu am facut niciodata varicela, nici vaccin, insa cand mi-am facut analize mi-au gasit ceva anticorpi, deci poate am facut ceva fff simplu, fara bubite si trecut cu vederea.

Sper sa fie la fel si cazul vostru, sa fiti cat de cat imune si sa nu se lege de voi!



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, am fost azi la control, totul ok, suntem in 16 sapt. Peste o luna avem morfofetala si programarea la spital (aici se face dupa sapt 20 de sarcina, sa iti asiguri locul, fiind spital privat).

Am inceput sa simt si eu ceva miscare in camaruta, insa asa, din 2 in 3 zile. Nu are bb program anume, dar vine ea si vremea aia.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Vik_cj, nu stiu, sincer, ce nu mi-a placut exact la Mustela si nici la care din produsele lor m-am uitat la vremea respectiva. Stiu doar ca m-am socat ca la cat sunt de scumpte contin chestia aia - o sa verific exact ce si in care produs si o sa va zic.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Ca tot discutati despre olita.

In plus fata de cele zice as vrea sa adaug ca trebuie sa retineti ca e important pt copil sa faca legatura intre ce simte/face, olita si sa inteleaga exact ordinea in care ele se fac ;)

Si aici se sugereaza sa nu stresam copiii inainte de 2 ani, pt ca undeva in jurul varstei de 2 ani incep sa constientizeze nevoile fiziologice, sa se poata controla cat de cat, sa anunte INAINTE de a face si sa se dezbrace/imbrace singuri (mai ales cei ce merg la gradi).

Noi am facut asa pana acum: am luat olita din aia cu capac si am pus-o in baie vis-a-vis de toaleta. Cand ma duceam eu sau la spalat pe dinti/maini/fata, intrebam si copilul daca vrea sa stea. Uneori se punea cu tot cu pantaloni, alteori ma lasa sa ii iau jos scutecul, alteori inspecta partile componente, etc. Totul e o joaca si nu trebuie sa va stresati ca nu se intampla de pe azi pe maine.

Olita de sus e cu muzica, dar nu i-am pus baterii pt ca Lisa uraste chestiile care canta nenatural (carti muzicale, olite muzicale) si eu o inteleg!

Cel mai adesea o pun dupa somnul de pranz si seara, inainte de baie. S-a intamplat sa faca accidental. Atata e mai greu, pana fac o data, de 2 ori si se prind care e faza! Noi am facut mare fanfara pe tema asta, ne-am minunat, batut din palme, am pupat-o, am laudat-o, in fine, intelegeti voi. Uneori se pune pe olita, se ridica, se uita in ea si zice WOW chiar daca nu a facut nimic (dar a prins ideea).

Inca e drum lung, dar suntem pe calea cea buna si vom ajunge acolo. Important e sa se faca totul fara stres, fara cicalire sau forta. Daca se insista cu cearta, forta etc, am cunoscut cazuri care au refuzat sa mai faca si au inceput sa aiba probleme cu constipatia sau sa se ascunda prin casa si mama gasea te-miri-ce pe unde nici nu iti inchipui .



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Despre naturala vs cezariana s-a mai scris si se va scrie muuult si, bineinteles, in contradictoriu.

Nu uitati ca ce a functionat perfect la X sau Y poate sa nu se aplice in cazul vostru din cauza ca sunt atatea implicatii: conformatie fizica, detalii medicale la mama sau fat, procesul nasterii in sine etc.

O nastere e o nastere, indiferent de metoda aplicata si e fff solicitanta fizic si psihic.

Frica (indiferent de ce) nu e un factor pt a alege TU o varianta sau alta. E important sa te informezi si apoi sa discuti cu medicul si sa vezi ce si cum in functie de cazul tau specific.

Eu o sa incerc sa imi scriu saptamana asta povestea nasterii cum a fost la Lisa, ca sa nu ma tot repet de fiecare data cand vom discuta pe tema asta.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neata,
Iata ca e iar luni si am revenit la munca.
Adimercedes, ma bucur ca e totul ok. Eu mai am 3 sapt pana la control. De-abia astept sa imi vad si eu bebelul si sa imi zica dr ca e totul ok. Vad ca esti in forma azi. Ai chef de vorba, ceea ce e bine. Trebuie sa fie de la bebe.
Sa mergem cu toate mai des la doctor sa fim mai linistite si mai bine dispuse.
Va si va doresc tuturor o saptamana usoara si calduroasa.


Monica 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Buna dimineata fetelor... Va invit la o ....si va urez o saptamana cat mai placuta cu zile cat mai frumoase si fara griji si suparari...
Azi am implinit 18 sapt ... din ce in ce mai mari..

18 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Neata,
Iata ca e iar luni si am revenit la munca.
Adimercedes, ma bucur ca e totul ok. Eu mai am 3 sapt pana la control. De-abia astept sa imi vad si eu bebelul si sa imi zica dr ca e totul ok. Vad ca esti in forma azi. Ai chef de vorba, ceea ce e bine. Trebuie sa fie de la bebe.
Sa mergem cu toate mai des la doctor sa fim mai linistite si mai bine dispuse.
Va si va doresc tuturor o saptamana usoara si calduroasa.


Monica 13+


Monikus, dormea Lisa, de aceea m-am "repezit" pe forum. Dar nu mai e cazul, asa ca ma intorc la alergat dupa copil :P

Cat despre mers la medic, eu merg o data la 4 sapt si e ok. Nu cred ca ai de ce sa mergi mai des, mai ales daca nu sunt probleme ce trebuie tinute sub supraveghere.

Sa aveti o sapt usoara!!!



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput