Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

ilia scumpa, cum esti? da un semn, te rog...

nimic


conchita, lupt cu mine sa ma echilibrez si sa iau lucrurile asa cum vin.. sa nu mai imi fac scenarii, sa nu mai fac proiectii, sa nu ma mai intreb "de ce".. sa nu mai cer ce nu mi se poate da.. sa merg inainte.. el pare sa sufere pt decizia asta, adica nu e deloc impacat, nu e deloc distant sau agresiv, din contra vorbim tot timpul despre ce simte, despre ce vrea, despre faptul ca e mai bine sa ne lamurim acum ce avem impreuna, fie si printr-o separare, decit sa mergem mai departe asa, caldut... mi-a spus ieri ca se gindeste cu teama la faptul ca s-ar putea sa vrea sa se intoarca, dupa ce pleaca si eu sa nu-l mai vreau inapoi. si nu juca teatru, ca-l cunosc destul.. stiu ca am zis ca banuiesc ca e alta femeie, dar parca n-ar fi.. prea e confuz ce-mi spune si se leaga numai de ce simte el, de istoria familiei lui, de alte lucruri.. plus ca e atent cu mine, afectuos in continuare. azi dimineata mi-a adus o floare si mi-a lasat-o pe noptiera, am gasit-o cind m-am trezit..
zilele trecute am vb cu un prieten care a traversat aceeasi pb, desi fara copii. dupa 7 ani de casnicie a plecat de acasa 3 luni, timp in care a fost singur, si s-a gindit la ce vrea, ce simte... si a ajuns la concluzia ca femeie ca nevasta-sa nu mai gaseste. asa ca s-a intors acasa, au trecut vreo 4-5 ani de atunci, acum vor sa faca un copil.
poate e un pattern al lor, the 7 years itch, cum ii zic americanii..
nu s-a mutat inca, dar, pe masura ce vb despre asta, parca incep si eu sa vreau sa plece, pt ca altfel, mi-e teama ca nu se va rezolva nimic. cred, rational vb, ca e mai bine sa plece, sa stea singur sau sa incerce sa iasa cu altcineva, treaba lui, sa compare ce vede in jur, dar in lipsa mea. sa nu ma mai stie a lui, din contra, sa ma stie disponibila pt un alt barbat, care ar putea chiar sa-i creasca copiii - ups! - sa nu mai fiu disponibila pt el, decit uneori, pt anumite pb, poate doar asa va face ca prietenul meu: va evalua ce are cu mine versus ce ar putea avea, fie si ipotetic sau chiar real, cu alta femeie si va trage singur concluziile.
nu, n-am sa stau sa brodez in casa ca sa-l astept, ci, asa cum am spus, daca pot sa ies cu altcineva, chiar daca nu finalizez nimic, o sa ies. o sa fac ce simt!

Mergi la inceput
Mergi la inceput