Criza barbatului de 40 de ani sau altceva?(2)

Criza barbatului de 40 de ani sau altceva?(2) | Autor: violeta69

Link direct la acest mesaj

<<<<<Subiect precedent



ilia,imi pare tare rau ca suferi
tu singura stii mai bine cum o sa faci...

dar eu te tot"vad" de cand ai inceput sa scrii, mulandu-te dupa starile lui...
de ce nu ai fi tu cea care ai nevoie de timp sa te lamuresti ce vrei?!
de ce numai el are dreptul sa plece si sa vina cand vrea? sa simta azi mai putin,maine mai mult?
eu nu mai zic nimic despre faptul ca ar fi o ala la mijloc,zic numai ca nu te iubeste suficient...
dupa mine cand iubesti pe cineva te doare cand il vezi ca sufera,plange sufletul in tine numai stiind ca ai putea rani...dupa mine....
chestiile astea cu 7 ani,criza la 40 de ani.....ca paoi mai vine una la 45 de ani,alta pe la 50 de ani,urmeaza cea de 55 de ani si tot asa...deci asta la mine nu tine....

eu zic ca ar trebui sa nu mai il lasi sa tot planga pe umarul tau ca nu esti mama lui...nu are mama?scuze
esti sotia lui si nu are nici un drept as te tot suceasca ca la ploiesti dupa cum i se nazare...
sa se lamureasca o data pt totdeauna si daca e alba sa fie alba daca e neagra sa fie neagra,sau cum e vorba"ori la bal ,ori la spital"
tu il lasi sa se joace cu tine te face din vorbe...te rog sa nu te super pe mine

apoi eu cred in expresia asta"cine ma face sa plag nu ma merita si cine ma merita nu ma face sa plang"
mai gaseste-te si ce simti tu si daca vrei sa tot o lalaliti asa...

ai grija de tine

Alaturi de SONIA
si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA
si nu in ultimul rand donu'Bodo

Vio , mamica lui MIHNEA viitor "descoperitor" de infinit

__________________________________________________
Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

ilia
daca ar fi prima data cand ar proceda astfel, ar fi in regula, dar.....nu se afla la prima abatere de genul acesta, din pacate. pentru ca il iubesti asa demult, si te apreciez pentru asta (putini dintre noi mai stiu ce inseamna acest minunat sentiment - sau poate iubirea poate fi simtita doar ce catre cei NOBILI - sufleteste ), fa dupa cum simti si in continuare. este clar ca de vreme ce problema asta se repeta, a ramas NErezolvata o problema intre voi, care vine din trecut. daca ai stii sau ai putea sa o depistezi si sa ajuti la grabirea rezolvarii acesteia, se vor fi dus si necazurile dintre voi.

te pup! ai grija de VOI TOTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia06 spune:

in primul rand, illa, pt tine
si

Nu stiu ce sfat sa iti dau.

Mie, personal, imi pari o femeie foarte cerebrala, o femeie extraordinara, mama a trei copii (deci o mama la puterea a treia ).
Eu nu sunt pentru varianta "ma sacrific pentru copii" deci nu ti-as recomanda sa ii accepti orice pentru copiii tai...dar...totusi...

Cred ca totusi cea mai buna varianta este aceea in care sa te linistesti si sa lasi lucrurile sa mearga de la sine.
In prezent actionezi emotional si nu tocmai ratioanl.
In timp, rationalul va mai castiga teren in defavoarea emotionalului.

Dar, un lucru vreau sa subliniez:
Indiferent de ce se va intampla si care va fi deznodamantul povestii, nu te lasa prada depresiei!

Capul sus! Unele lucruri nu le putem controla si trebuie sa le acceptam asa cum vin!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellene_n

ilia
daca ar fi prima data cand ar proceda astfel, ar fi in regula, dar.....nu se afla la prima abatere de genul acesta, din pacate. pentru ca il iubesti asa demult, si te apreciez pentru asta (putini dintre noi mai stiu ce inseamna acest minunat sentiment - sau poate iubirea poate fi simtita doar ce catre cei NOBILI - sufleteste ), fa dupa cum simti si in continuare. este clar ca de vreme ce problema asta se repeta, a ramas NErezolvata o problema intre voi, care vine din trecut. daca ai stii sau ai putea sa o depistezi si sa ajuti la grabirea rezolvarii acesteia, se vor fi dus si necazurile dintre voi.

te pup! ai grija de VOI TOTI!


cum adica nu e prima data? Ba eu am inteles ca e prima data, ca l-a apucat dorul de duca inca de acum vreun an, insa tot a amanat si au incercat amandoi sa rezolve. Nu s-a rezolvat si au ajuns la concluzia ca este mai buna o separare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Ilia, ti-am citit subiectul de la inceput si desi nu am mai scris pe acest site de multa vreme, nu ma pot abtine de data asta poate si din cauza ca sunt intr-o situatie asemanatoare..

Parerea mea.. esti mult prea buna si intelegatoare cu el, ii cauti tot felul de scuze (si ce daca ti-a adus o floare dar maine pleaca din casa!!).. motivul pentru care nu a plecat inca este ca vrea sa fie sigur ca mai are o portita sa se intoarca inapoi!!

In legatura cu existenta altei femei, eu cred ca exista, sunt femei si femei, nu toate sar pe un barbat atunci cand il vor, poate si "cealalta" il iubeste si este capabila de sacrificii enorme pentru a-l avea.. dar nu asta este important acum, ci ceea ce vrei tu... invata sa fii egoista, stiu ca suna aiurea, dar cu barbatii asa trebuie sa fii (ce bine le-a zis buflea mai devreme!)

Eu cred ca barbatul tau este tipul de barbat care are parte numai de femei extraordinare in viata lui, femei care il iubesc neconditionat.. in schimb el in esenta este un las, un om care nu stie ce vrea, care face pe victima (neintentionat) si pana la urma raneste pe toata lumea din jurul lui..Ai mare grija!



Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Imi pare rau ca ai ajuns aici.
Eu din ceea ce citesc vad cam asa. Sotul tau este din categoria celor ce vor sa-si linisteasca constiinta si sa nu aiba remuscari, adica el nu este rau dar nu are incotro in rest... va vrea tot binele, dar nu in viata lui...In plus de baiat bun ce este mai vrea si binecuvantarea impreuna cu promisiunea ca daca da chix il mai primesti inapoi pana data urmatoare. Un fel de Mama cred ca te vede el.
Pendularile lui te vor aduce in situatia in care disperata sa agreezi orice numai sa-ti aduci un pic de stabilitate in viata si astfel sa te incarci tu cu responsabilitatea de care fuge el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Illia......
Din tot sufletul imi doresc sa nu am dreptate,asa cum mi-am dorit si pt mine la momentele alea asemanatoare cu cele prin care treci tu,cu deosebirea ca , caracterul celui pe care eu il iubeam fusese cuprins si de sadism si cinism cat nu vazusem vreodata la un om....al tau vad ca inca mai poate sa joace teatru,,,spui ca-l cunosti?! Sa de-a Domnul sa nu descoperi ce am descoperit eu mai tarziu,si anume ca nici copilul nu-l iubea asa cum si eu as fi bagat mana in foc,iar pe mine probabil ca nu ma iubise niciodata,desi nu ar fi banuit nimeni asta.

Remuscarile si orice comportament pozitiv din partea lui sunt legate doar de teama de a nu-si pierde victima;oamenii din viata lui sunt doar obiecte menite sa-i satisfaca lui poftele narcisiste.Sper din tot sufletul sa nu am dreptate !!!!Te pup si curaj!Eu stiu ca o sa faci fata orice ar fi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

fetelor, imi pare rau ca situatia mea a trezit in unele din voi rani mai vechi sau mai noi, care inca dor..
nu stiu sa va spun ce se va intimpla pina la coada, ce stiu e ca n-o sa cad prada depresiei, chiar daca o sa mai am momente proaste.. am treaba cu viata mea, am lucruri de facut, am 3 copii de crescut..
daca pleaca, ca vad ca iar nu mai zice nimic, o sa vad ce va fi mai incolo, nu mai fac scenarii aiurea, fiindca e evident pt mine ca habar n-are ce vrea si atunci ce sanse am sa ghicesc eu in locul lui?
va pup cu drag..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99

fetelor, imi pare rau ca situatia mea a trezit in unele din voi rani mai vechi sau mai noi, care inca dor..
nu stiu sa va spun ce se va intimpla pina la coada, ce stiu e ca n-o sa cad prada depresiei, chiar daca o sa mai am momente proaste.. am treaba cu viata mea, am lucruri de facut, am 3 copii de crescut..
daca pleaca, ca vad ca iar nu mai zice nimic, o sa vad ce va fi mai incolo, nu mai fac scenarii aiurea, fiindca e evident pt mine ca habar n-are ce vrea si atunci ce sanse am sa ghicesc eu in locul lui?
va pup cu drag..



Illia, inteleg ca nu recunoaste ca e vorba de o alta femeie. Daca vrei sa te lamuresti, supune-l unui test: spune-i ca tu stii sigur ca e vb de o alta, ca ai aflat, treaba ta cum, si ca...n-ai nimic impotriva, nu-i nevoie sa plece, ca sa faca ce vrea , sa vina si sa plece cand vrea...chestii de-asta. Pt ca eu cred ca asta i-ar fi calea cea mai comoda. Si daca accepta varianta asta si va parea usurat...te-ai lamurit. Si-apoi spune-i ca ai glumit, ca a fost doar un test, sa-i demonstrezi ca tot ce a negat si neaga in continuare este adevarat.
Pentru ca, chiar daca nu-ti dai, poate seama, este sau va fi foarte important pt tine sa STII exact ce a fost, indiferent ce turnura vor lua lucrurile. Ca nu stie ce-i cu el si ca e in criza e o mare prostie si o mare minciuna.
Multa putere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

[/quote]


Illia, inteleg ca nu recunoaste ca e vorba de o alta femeie. Daca vrei sa te lamuresti, supune-l unui test: spune-i ca tu stii sigur ca e vb de o alta, ca ai aflat, treaba ta cum, si ca...n-ai nimic impotriva, nu-i nevoie sa plece, ca sa faca ce vrea , sa vina si sa plece cand vrea...chestii de-asta. Pt ca eu cred ca asta i-ar fi calea cea mai comoda. Si daca accepta varianta asta si va parea usurat...te-ai lamurit. Si-apoi spune-i ca ai glumit, ca a fost doar un test, sa-i demonstrezi ca tot ce a negat si neaga in continuare este adevarat.
Pentru ca, chiar daca nu-ti dai, poate seama, este sau va fi foarte important pt tine sa STII exact ce a fost, indiferent ce turnura vor lua lucrurile. Ca nu stie ce-i cu el si ca e in criza e o mare prostie si o mare minciuna.
Multa putere iti doresc!
[/quote]

mi se pare nerealist ceea ce propui. Asta inseamna ca si femeia cealalta (in cazul in care exista una) ar trebui sa fie de acord cu pendularea barbatului intre familia lui si ea ca amanta.
Situatia nu e atat de simpla si cred ca solutiile stau chiar in ilia si sotul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Citat:
citat din mesajul lui erer




Illia, inteleg ca nu recunoaste ca e vorba de o alta femeie. Daca vrei sa te lamuresti, supune-l unui test: spune-i ca tu stii sigur ca e vb de o alta, ca ai aflat, treaba ta cum, si ca...n-ai nimic impotriva, nu-i nevoie sa plece, ca sa faca ce vrea , sa vina si sa plece cand vrea...chestii de-asta. Pt ca eu cred ca asta i-ar fi calea cea mai comoda. Si daca accepta varianta asta si va parea usurat...te-ai lamurit. Si-apoi spune-i ca ai glumit, ca a fost doar un test, sa-i demonstrezi ca tot ce a negat si neaga in continuare este adevarat.
Pentru ca, chiar daca nu-ti dai, poate seama, este sau va fi foarte important pt tine sa STII exact ce a fost, indiferent ce turnura vor lua lucrurile. Ca nu stie ce-i cu el si ca e in criza e o mare prostie si o mare minciuna.
Multa putere iti doresc!
[/quote]

mi se pare nerealist ceea ce propui. Asta inseamna ca si femeia cealalta (in cazul in care exista una) ar trebui sa fie de acord cu pendularea barbatului intre familia lui si ea ca amanta.
Situatia nu e atat de simpla si cred ca solutiile stau chiar in ilia si sotul ei.RR
[/quote]

Mey! N-ai inteles deloc. Eu n-am zis sa faca asta, eu am zis numai sa-i propuna asta, vezi tu? Se cheama "smecherie" sau "cacealma".... Stie illia ce zic...

Mergi la inceput